Ankara’nın Parkları – Başkentte 4 Doğa Rotası

0

Ankara’nın Parkları | Başkentte 4 Doğa Rotası

Temiz havasını özlediğimiz Ankara’nın; banklarında, ağaçlarla bezeli mis yollarında derin ve sağlıklı nefes alma zamanımız geldi sanki. Artık eski günlere olan özlemimiz daha derinden hissetmeye başladık. Dışarıda dostlarla içilen kahvenin tadı dikkat etmek zorunda olmadığımız, istediğimiz kadar oturup doluca kahkahalarımız olduğu günler daha güzeldi sanki. Tam da bahar gelmişken havalar yavaş yavaş bizim içimizi kıpır kıpır ederken sağlıklı nefes alabileceğimiz parklar, bahçeler belirledim. İçinde bulunmamız dahilinde bizi endişelendirmeyecek ailemizle, arkadaşlarımızla hatta yalnız başımıza güzel bir soluk alabileceğimiz en güzel destinasyonlar bu yazımda. İşte Başkentte 4 Doğa Rotası.

Eymir Gölü - Ankara’nın Parkları
Eymir Gölü – Ankara’nın Parkları – Fotoğraf.  Çiğdem Sokulluoğlu

Eymir Gölü

Başkentte gezilecek parklar arasında ilk sıraya Eymir Park ve Gölünü öneriyorum. Sizi Ankarada olduğunuzu unutturacak sanki başka yerdeymişsiniz gibi hissettirecek korunmuş bir yer olan Eymir Gölü arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesine aittir. Betonlaşmaya maruz kalmamış doğallığından ödün vermeyen temiz havasıyla sizi oldukça tatmin edecek bu göl parkı Ankara’da doğal kalmış yerlerin başında gelmektedir. Eğer biraz şehir ortamından uzaklaşmak isterseniz Eymir Gölü güzel destinasyon olabilir.

Eymir Gölü - Ankara’nın Parkları
Eymir Gölü – Ankara’nın Parkları – Fotoğraf: Çiğdem Sokulluoğlu

Genel anlamda göl tüm ziyaretçilere açıktır. Araçla giriş yapmak isterseniz ODTÜ’den göl giriş kartı çıkarmanız gerekmektedir. Bu kartı çıkarmadığınız takdirde gölün bulunduğu alana araçsız gitmeniz gerekecek. Dış kısmında otoparkı da bulunan bu gölü bence yaya ve bisiklet ile gezmelisiniz. Evet yanlış duymadınız içeride rahatça dolaşabilmek için bisiklet kiralayabileceğiniz yerler de var. Fiyat konusunda çok farklılık göstermeyen bu alanlarda saati 20 tlye doğanın tadını bisikletiniz ile çıkarabilirsiniz.

Gölün etrafında çeşitli cafe ve restorantlar da bulunmaktadır. Eğer sandalyeniz ve yanınızda getireceğiniz yiyecekler ile uğraşamam derseniz cafe ve restorantlar sizin gününüzü kurtarabililir. Başkentin her türlü gürültüsünden ve kalabalığından uzak olan bu göl haftasonları yoğunluğunu bir kenara bırakırsak güzel bir yürüyüş ya da bisiklet turu için mutlaka gidilecek yerler arasına almanızı öneririm. ODTÜ Eymir Gölü

Ziyaretçi giriş-çıkış haftanın her günü 05.00-22.00 – Ankara’nın Parkları
Otopark ücreti değişmektedir.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı 

Şehir merkezine yakın doya doya nefes alacağınız ”çimlere özgürce basılan yemyeşil bir dünya” yazılı tabelaları göz ardı edemeyeceğiniz ve hemen ayağınızdaki ayakkabılardan, üzerinizdeki ağırlıktan, aklınızdaki düşüncelerinizden kurtulup yalnızca akışta olmayı hissettirecek muhteşem bir tesis burası.

Ankara’nın Parkları
Ahlatlıbel Atatürk Parkı- Ankara’nın Parkları

Koşu ve yürüyüş parkurları, golf sahası, bisiklet yolu, piknik alanı, uçurtma imkanı, birçok kondisyon aletinin bulunduğu açık hava spor bahçesi , basketbol voleybol ve halı sahaları, evcil hayvanları gezdirme alanı, çocuklar için güvenli oyun alanları derken aslında gitmeniz için gerçekten çok sebep var ☺ Benden söylemesi. Şehirde ama şehirden uzak bu temiz havanın tadı evde kaldığımız ve aslında dışarıda çokta güvende hissetmediğimiz pandemi sürecinde ayrı bir çıkacağına emininim. 24 saat güvenliği bulunan bu tesiste herhangi bir şey için de endişelenmenize de gerek yok.

Çam ağaçlarının gölgelediği, kuş seslerini dinleyip çam kokularını hissedebileceğiniz ormanlık alanında doyasıya yürüyüş yapın ve bu özgürlüğe doyasıya sahip olun. Muhteşem hissedeceksiniz. Hamak varsa iki çam ağacının arasına bağlayın ve bu zevki de yaşayın. Hazırlık yapıp yanınızda getirmezseniz de yine hoşça zaman geçirmeniz mümkün.. Kahvenizi ve çayınızı yudumlarken etrafta bulunan kafeteryalardan aperatif bir şeyler alıp yiyebilirseniz. Sessiz sakin bir ortamda; kitap, gazete okumak, eşinizle dostunuzla güzel ve sağlıklı bir sohbet ortamı düşünüyorsanız Ankaranın şehir merkezine yakın muhteşem yeri olan Ahlatlıbeli mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Giriş ücreti:5 TL – Ankara’nın Parkları

Göksu Parkı

Ankara’nın büyük parklarından biri olan Göksu Parkı, yeşil ile deniz mavisini buluşturan gözde yaşam merkezidir. Eryaman da susuz göleti üzerine kurulu Göksu parkı, sahil kasabası gibidir. Piknik yapmak için yerleri de olduğu gibi Mangal alanları da vardı fakat pandemi döneminde kapalı olsada normal zaman da çok tercih edilenlerin arasında. Kafeler ve restorantlerında bulunduğu bu güzel parkta gölete karşı yediklerininzin içtiklerinizin tadına varabilirsiniz.

Göksu Parkı - Ankara’nın Parkları
Göksu Parkı – Ankara’nın Parkları

Kaşmir alışveriş merkezinde vakit geçirebilirsiniz. Fast food yiyeceklerin tadına varıp bir kahve alarak yalnızca Göksu da yürüyüş de yapbilirsiniz. Hem ailelerin, hem gençlerin hem de miniklerin rağbet ettiği en güzel mekanlardan biridir. Yüzer iskelesinden ördekleri besleyebileceğiniz, aktivite alanlarında çocuklar gibi keyifli vakit geçirebileceğiniz Göksu Parkı ferah yerleşkesi ile yeşil tonlarını barındıran sizi stresli modern dünyamızdan çekip alabilecek bir kaçış noktasıdır.

Park içerisinde go-kart, halı sahalar, basketbol sahaları, plaj voleybolu, tenis kortları ile ziyaretçilerini ağılayan Göksu Parkı içinde Dağ Kızağı da bulunmaktadır. Eğer adrenalin tutkunuyum ama yine de aşırıya kaçamam derseniz Dağ kızağı deneyimini özellikle yaşamanızı isterim. Havanın teninize hızlı çarptığında ki sizin hissiyatınız her şeye değecektir.

Seğmenler Parkı

Şehrin yoğunluğundan sıkıldığınızda kaçabileceğiniz, her mevsim güzel olan Seğmenler parkı size tam da pandemi günlerinin kötü enerjisini atabilmeniz için sizlere şehrin göbeğinden huzur enjekte etmektedir. Yerleşim alanlarının oldukça fazla olduğu Başkent’in en merkezi yerinde doğa özlemine set vurabileceğiniz bir yer olan bu parkta koca çınar ağaçları arasında dolaşan insanlar, köpekleri ile gezenler ve doğanın içinde fotoğraf çektiren çiftleri görebilirsiniz. Karşınızda böyle güzellikleri gördükçe içinizde oluşan bahar kıpırtılarını hemen kucaklamak istiyorsunuz.

Seğmenler - Ankara’nın Parkları
Seğmenler – Ankara’nın Parkları

Şirin kulübeleri, masa ve banklarıyla hem gençlerin hem de ailelerin doyasıya vakit geçirdiği bu park dinlence, oyun ve spor alanının ötesinde pandemi dönemi öncesinde türlü kermeslere, konserlere ve şenliklere de ev sahipliği yapan çok amaçlı rekreasyon alanı olarak korunmaktadır. Parka adını veren seğmenler anıtının görkemli bir şekilde yükseldiği bu bölge, çocukların güvenle vakit geçirebileceği de bir yerdir. Ankarada nefes alabileceğiniz ender parklardan biri olan Seğmenlerde çimenlerde oturup keyifli sohbet edebileceğiniz nezih ortamdır.

Ankara’nın Parkları yazımızdan sonra umarım Ankara gözünüze daha renkli gelmeye başlamıştır.

Sitemiz üzerinden diğer Ankara Gezi Tavsiyeleri için;

06 Ankara Gezi Tavsiyeleri – Şehir Tavsiyeleri Yazı Dizisi

Tükiye Cumhuriyeti’nin Başkenti – Ankara Gezi Rehberi 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here