Almanya’da Doktorluk | Almanya’ya Doktor Olarak Nasıl Gidilir?

0

Almanya’da Doktorluk ve Almanya’da Doktor Olarak Çalışmak

Farklı ülkeleri, şehirleri bolca gezdik, elbette gezmeye de devam edeceğiz. Bu yazımızda ise, en çok merak edilen konulardan biri olan Almanya’da doktorluk ile ilgili bilgi vermek istedik. Tabi ki böyle bir konunun detaylarına girebilmek, önemli yerleri kaçırmamak için Almanya’da doktorluk yapan İlkyaz Sağuş bize yardım etti. Ve bu yazımızda; bize Almanya’da doktorlukAlmanya’ya doktor olarak nasıl gidilir, Almanya’da doktor olarak çalışmak ile ilgili birbirinden güzel ve değerli bilgiler verdi. İlkyaz’a teşekkürlerimizi sunuyor ve sizi daha fazla bekletmeden yazımıza geçiyoruz.

Almanya’da Doktorluk Fikri

İlkyaz’a, seni bu fikre sürükleyen şeyler nelerdi, neden Almanya’da doktorluk yapmak istedin diye sorduğumuzda kendi kararını şu şekilde aktardı.

‘Yurt dışında, orada ya da burada, kariyerine devam etmeye karar vermek için herkesin kendine özgü motivasyonları oluyor. Benim için yurt dışında çalışma ve yaşama fikri yeni değildi ya da son senelerdeki koşullardan dolayı aldığım bir karar olmadı. Ben kendimi bildim bileli yeni kültürlere, farklı dillere ve ülkelere meraklı biriydim. İlkokuldan beri yurt dışına çıkma fikrim vardı, araştırma odaklı bir gelecek düşündüğüm için.’

Almanya’da Doktorluk | Almanya’ya Doktor Olarak Nasıl Gidilir?

‘Zamanla, gördüklerimle ve deneyimlerimle şekillendi son olarak ülke kararım. Tabi ki kararı almamı kolaylaştıran ve çabuklaştıran bir faktör de, Türkiye’deki doktorluk koşulları, yozlaşmışlıklar sebebiyle idealist hekimlerin kendi hayallerini törpülemek zorunda kalışını ve tükenmişliklerini yakından görmem oldu. Kısacası Batı’daki araştırma ve bilim yapmaya teşvik edici şartlar, yaşam koşulları, ekonominin stabilliği ve insan haklarının gelişmişliği beni çekti. Almanya’da intörnlüğümün bir kısmını yaptığım için sisteme aşinaydım. Almanya’nın Türkiye’ye yakınlığı ve istediğim zaman sıklıkla gidip gelme olanağımın diğer ülkelere göre görece fazla olması da orayı seçmemde pozitif etkileyen faktörlerden biriydi.’

Almanca Öğrenmek ve Dil Kursları

Gitmeyi kafaya koydunuz, peki ya dil öğrenmek? En efektif şekilde nasıl öğrenilir, nelere dikkat edilmeli yine bu yollardan geçen İlkyaz’a sorduk.

‘Ben yeni diller öğrenmeyi seven ve nispeten diğer birçok insana göre daha çabuk öğrenen bir insanım. İngilizceden sonra öğrendiğim diğer dillerimde(Fransızca ve İspanyolca) olduğu gibi Almanca’yı da yaklaşık 8 ay TÖMER’de üniversite ikinci sınıf esnasında öğrenip ardından kendim Goethe Sertifika sınavlarına çalışıp sertifikamı almıştım. O zamanlar kafamda Almanya’ya gelmek yoktu. Sadece merak ettiğim ve dil öğrenmek istediğim için öğrenmiştim. Ve benim öğrenme sürecim dümdüz değil aralıklarla oldu. Sıfırdan öğrenmek isteyenlere Goethe’yi önerebilirim. Çünkü sonuçta oranın sertifikası kabul ediliyor Almanya’ya giderken. O açıdan pratik olur orada başlayıp öğrenmek. İmkanı olanlar ve tercih edenler Almanya’daki dil okullarına gidip orada hem pratik ederek daha hızlı öğrenebiliyorlar. Nasıl öğrenirseniz öğrenin severek öğrenin derim 🙂’

Almanya’da Doktorluk için Gerekli olan Dil Seviyesi

Almanya’da doktorluk yapmak için gerekli dil seviyesi yasal olarak birçok eyalette en az C1. Üç eyalette (Hessen, Schleswig-Holstein, Saarland) ise B2 kabul ediliyor. Bunları kontrol etmekte fayda var, çünkü her an değişebiliyor.

Not: ÖSD, Goethe Institut veya Telc kurumlarının sertifika sınavlarına girerek Almanca bilginizi belgelendirebilirsiniz.

Almanya’da Doktorluk | Almanya’ya Doktor Olarak Nasıl Gidilir?
Almanya’da Doktorluk | Almanya’ya Doktor Olarak Nasıl Gidilir?

Almanya’da Doktorluk için Denklik

Tıp fakültesini Türkiye’de bitirdiniz ve Almanya’ya gitmeye karar verdiniz. Denkliğinizi nasıl alıyorsunuz?

‘İşlerin yürüme şekli ve şartlarda eyaletten eyalete göre değişen ufak tefek değişiklikler oluyor. Gitmek istediğiniz yere göre ayrıntılı araştırma yapmakta fayda var.

Denklik için öncelikle Fachsprachprüfung (FSP) denilen almanca tıp terminoloji bilginizi ve almanca Anamnez ile muayene etme yeteneğinizi, bilginizi ölçen sınavı vermeniz gerekiyor. Bir yerden iş kabul belgeniz olması gerekiyor. Bunlar ve gerekli diğer belgelerle sürece başvuruyorsunuz. Landesprüfungsamt denen doktor ve diğer sağlık çalışanlarının belge işleriyle, denklik süreçleriyle ilgilenen bir kurum var. Oraya başvuruyorsunuz. FSP sınavları bazı eyaletlerde Tabip odalarınca sürece başlayınca size verilen randevularla yapılıyor. Bazı eyaletlerde geçerli dil okullarının sınavına girip belgelerinizi kuruma teslim edebiliyorsunuz.

Birçok eyalette çalışmaya başlamak için önce FSP vermek gerekiyor. Bazı eyaletlerde FSP vermeden başvurunuzdan sonra çalışma izni çıkınca çalışmaya başlayıp süreç içinde sonradan sınavı verebiliyorsunuz. Ama bu çok az eyalette geçerli. Belki şu an değiştirmişlerdir sistemi. Giderek zorlaştırıyorlar.

Başta başvururken ya Kenntnisprüfung denilen TUS benzeri genel tıp sınavı seçeneğini ya da Begutachtung denilen sınavsız Denklik alma (Bilirkişi belgelerinizi inceliyor ama garanti bir yöntem değil, reddedebilir ve sonunda sizi sınavı vermeye zorunlu kılabilirler) seçeneğini seçiyorsunuz. Bu sürecin hepsinde ödemeniz gereken ücretler oluyor. Hem sınavlar için hem başvurularda kurumlara.’

Almanya’da Doktor olarak çalışmak istiyorum, neler yapmalıyım?

  • Öncelikle en az B2 (ama tercihen C1) seviyesinde Almanca öğrenmek.
  • CV, dil belgesi, motivasyon mektubu vb gerekli belgelerle istediğiniz yerlere başvurmak.
  • Bir hastaneden kabul belgesi alınca bu kabul belgesi ve diğer belgelerle (bu belgeler eyaletten eyalete değişiklik gösteriyor. Eyaletlerin resmi kurumlarının sitelerine bakabilirsiniz –Landesprüfungsamt für Gesundheitswesen diye bir kurum var her eyaletin, onlar ilgileniyorlar, ayrıca eyaletlerin tabip odalarının web siteleri de yararlı olur)
  • Landesprüfungsamt’a çalışma belgesi ve denklik süreci için başvurmak
  • Çalışma belgesi çıktığı zaman onunla, çalışma vizesi ve oturma iznine başvurmak
  • Fachsprachprüfung için size randevu veriyorlar.
  • Fachsprachprüfung sınavını vermek.
  • Çalışma izni ve vize çıkınca FSP’yi de verince çalışmaya başlıyorsunuz.
  • Denklik için son adım ya Kenntnisprüfung’a girmek ya da verdiğiniz belgelerle başlatmış olduğunuz Begutachtung (Bilirkişiler Tıp eğitiminizin denk olup olmadığını belgeleri inceleyerek karar veriyorlar) sürecinin bitmesini beklemek.
  • Süreç tamamlandı 🙂

Son Söz

İlkyaz’a ‘Almanya’da hekimlik yapan biri olarak son sözün ne olur?’ diye sorduk.

‘Hiçbir yer güllük gülistanlık değil, her yerin kendine göre zorlukları, avantajları ve dezavantajları var. Ama hayata bir kere geliyoruz. Bulunduğunuz yerden memnun değilseniz ya da hayallerinizde yurt dışında yaşamak varsa, korkularınız adım atmanıza engellemesin. Yola başladınız mı gerisi geliyor. Avrupa’da doktor olmanın ve yaşamanın bir çok avantajı var. Aklından geçiren herkesin denemesini öneririm.’ diyerek hayalleri olanları harekete geçmeleri için yüreklendirdi.

Bu yazımızda Almanya’da doktorluk ile ilgili sorularımızı en ince detayına kadar yanıtlayan İlkyaz‘a bir kez daha çok teşekkür ediyoruz. Umarım Almanya’da doktorluk yapmak isteyen sizlere faydalı olacak bir yazı olur.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

BONUS: Diğer  yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz:

Yurt Dışında Çalışmak İsteyenlerin Başvurabileceği Programlar,

Umman’da Çalışmak,

Göç Edebilir Miyim?- Norveç,

Göç Edebilir Miyim?- Kanada ,

Göç Edebilir Miyim?- Avustralya ve Yeni Zelanda

Hayallerinizin peşinden gitmeniz dileğiyle…

Melis

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here