Yulaf Tarifleri – Karantinada Sağlıklı Beslenme

0

Sağlıklı Beslenme Günleri – Yulaflı tabaklar

Şu karantina günlerinde kendini mutfaktan alabilene helal olsun. Birçok insandan duyuyorum aç değilim ama mutfaktan çıkamıyorum cümlelerini. Çok haklılar. Çıkamıyoruz. Ailecek mutfaktayız. Ama haklıyız da içimizdeki açlığı doyurmanın yollarını arıyoruz dikkatinizi çekerim midemizin değil içimizin ve bunu en leziz yol olarak yemek olarak seçiyoruz. Ve bu yemeler de sevdaya da dahil kilolara da dahil canımlar. Bu yüzden dedim ki birkaç sağlıklı öğün denilen yulaf seçeneklerini gözden geçirmekte fayda var. Ama şu yulaf denilen ponçiğin faydalarına bir bakın derim Yulaf faydaları Gelin yulaf ile yapılan, güzel şekilli tabak tariflerine biraz göz atalım! Yulaf Karantinada Beslenme – Yulaf Tarifleri

Sağlıklı Beslenme Günleri - Yulaf Tarifleri
Yulaf Tarifleri

Kaç farklı yolu var? – Yulaf Tarifleri

Öncelikle yulaflı tabakları hazırlamanın farklı yolları var.

 • Süt veya su ile pişirerek

Gözünü doyuracak kadar yulafı ve sütü veya suyu tencereye koyup sonrasında üzerine yine tadını daha güzelleştirmek için kakao veya tarçın ekleyerek lapalaşana kadar karıştırarak pişirme yöntemi diyebiliriz. 3-6 dakikada pişiyor sonrasında tabağına alıp üzerine meyvelerdi, kuruyemişlerdi ilaveler ederek yiyebilirsin! yulaf

 • Buzdolabında bekleterek

Geceden yulaf ve sütü bir kavanoza koyup karıştırarak buzdolabına koyun. Kavanozun kapağı kapalı olması lazım ? Sabah uyandığınızda yulaf şişmiş olacak ve yenmek için hazır hale gelecek. Eğer bunu soğuk yemek istersen üzerine meyveni kuruyemişini ekleyip direk dalabilirsin. Ha ben yok sıcak isterim dersen 1-2 dakika ocakta karıştırman sonrasında tabağına alıp ekstralarını ekleyerek yemen yine tadını güzel yapacaktır.

Sağlıklı Beslenme Günleri - Yulaflı tabaklar
Yulaf Tarifleri
 • Yoğurt ile

Burada yulafımızı yoğurt ile karıştırıyoruz ama pişirmemize gerek yok. Karıştırıp biraz bekledikten sonra yemek için yapmanız gereken tek şey meyvelerinizi eklemek olacak.

Güzel Tarifler – Yulaf Tarifleri:

Elmalı yulaf

Malzemeler:

 • 2 su bardağı süt
 • 4 kaşık yulaf
 • 1 adet elma
 • Tarçın
 • Ceviz

Sütü ve yulafı tencerede karıştırarak pişirmeye başlayın. Üzerine elmayı rendeleyin ve tarçını ekleyin sonrasında karıştırmaya, pişirmeye devam edin. Daha sonra karışımı kaseye alıp üzerine ceviz atıp yiyebilirsiniz!

Sağlıklı Beslenme Günleri - Yulaf Tarifleri
Yulaf Tarifleri

Muzlu ve kakaolu yulaf

Malzemeler:

 • 3 su bardağı süt
 • 5 yemek kaşığı yulaf
 • 1 adet muz
 • Hindistan cevizi
 • Ceviz
 • 1 tatlı kaşığı kakao

Yine aynı şekilde sütü ve yulafı tencereye alıp karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Ardından kakaoyu ekleyin ve pişirmeye devam edin. Daha sonra karışımı kaseye alıp üzerine Hindistan cevizini, cevizi ve muz dilimlerini ekleyerek afiyetle yiyebilirsiniz! Ben kendimce muzu ezip karışımın içinde bazen pişiriyorum da. Bence güzel, deneyebilirsiniz ? kimsenin lezzetine herkes karışamaz değil mi? ?

Sağlıklı Beslenme Günleri - Yulaflı tabaklar
Yulaf Tarifleri

Şunu hatırlatmakta fayda var, yulaf aşırı doyurucu. Yani sakın gözünüze az gelmesin. Önce bir yiyin sonra doymazsanız bir daha düşünürsünüz. Ben başta aç gözlülük yaptım, dedim ki ben bununla doymam. (beni görseniz bunu dediğime asla inanmazsınız.) her neyse ben doldurdum da doldurdum yulafı. Sonra bir yaptım yarım tabakla doydum, asla bitiremedim. Benden uyarması, sizden uyması. ? Umarım denersiniz ve beğenirsiniz. Benim anlatacağım tarifler bunlar. Sizin size özel tarifleriniz varsa lütfen paylaşın, unutmayın ki güzel şeyler paylaştıkça çoğalır.

Karantina ile ilgili diğer yazılarımız için ise;

Evde Kalırken Geri Kalmamak – Kendinizi Geliştirebileceğiniz 10 Faydalı Web Sitesi ve Uygulama

Benim Maskem Seni, Senin Masken Beni Korur

Başka Zamanlara Götüren Dönem Dizileri – Karantinada Dizi

Corona’dan Korunma Yöntemleri – Maske Kullanımı

Sağlıklı kalın, zihninizi açık tutun.

Görüşmek dileğiyle,

Hasibe Betül

Instagram: @hasibebetulerdem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here