Çocuklar İle Yapılabilecek Etkinlikler – Çocuklarla Karantina

0

ÇOCUKLAR İLE YAPILABİLECEK ETKİNLİKLER –
NEHİR’İN EVDE KARANTİNA GÜNLERİ

Korona virüs salgını nedeniyle neredeyse tamamını evde geçiriyoruz. Ancak çocuklar için tüm gün için evde kalmak zor olabiliyor. Ve biz ebeveynler bu durumu yönetmekte zorlanıyoruz. Karantina günleri için ebeveynlere fikir olabilecek bu etkinlikleri sizler için derledim. Bakalim neler yapabiliriz… Çocuklar İle Yaılabilecek Etkinlikler

Çocuklar İle Yapılabilecek Etkinlikler Nelerdir?

Birlikte Yemek Yapmak

Birlikte yemek yaparken hem sohbet edebilir hem de paylaşımınızı güçlendirirsiniz. Nehir en çok mutfakta alman pastası yapmayı seviyor. Ve bu yemek hazırlama sürecini kameraya çekebilirsiniz.Çocuklar İle Yapılabilecek Etkinlikler

Spor Yapmak

Evde birlikte spor yaparak enerjisini boşaltmasını sağlayabilirsiniz.

Kitap Okumak

Birlikte kitap okuyabilirsiniz.

Hafıza Güçlendirici Okey Taşları

Okey taşlarından hafıza oyunu olur mu? Dediğinizi duyar gibiyim. Eşini bul oynuyoruz. Bir nevi hafıza jimnastiği. Sırası gelen iki taş açıyor. Aynıysa alıyor değilse kapatıyor. Eşini bulan tekrar oynama hakkı kazanıyor. Çifti bulan taşları önünde topluyor. Taşlar bittiğinde en çok bulan kazanır.

Ev İşlerine Yardım

Sofrayı kurarken, çamaşırı asarken yardım isteyebilirsiniz. Bir müzik eşliğinde çocuğunuzla beraber ev işlerini yapmak hem keyifli hem de eğlenceli hale gelebiliyor.

Evde Kampçılık Oynamak

Hiç kamp yapmamış biri olarak evde alıştırma yapalım dedik. Kamp malzememiz yoktu. Çocukluğumda ki gibi çadır yapalım dedik. Her evde olabilecek malzemelerle tabi. Sandalye, çarşaf veya polar işinizi görebilir. Birde olmazsa olmazımız matara, fener ve çerezlerimizi unutmayalım.

Yüksük Makarna Boyamak

Her evde makarna vardır mutlaka. Eğer yüksük makarna, var ise sulu boya ile boyayıp, kurutabilir daha sonra da ipe dizip kolye haline getirebilirsiniz.

Kartopu

Evdeki atık kağıtları elinizle sıkarak kartopu haline getirebilirsiniz. Bu kartopu şeklindeki kağıtları çocuğunuzun atış yapabileceği bir mesafe koyduğunuz sepete atabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Kutu Oyunlar

Çocuğunuzla beraber kutu oyunları jenga, dama, bil bakalım ben kimim,tabu .. Oynayarak eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

Kendi Çizgi Romanını Hazırlamak

Çeşitli dergilerden ve gazetelerden kesilen karikatür ya da resimleri sıraya dizip yapıştırarak ve daha sonra da resimlere istedikleri konuşma balonları ekleyerek kendi çizgi romanlarını oluşturabilirler.

Teatral Masal Okuma

Masalları canlandırarak anlatabilir, çocuğunuza istediği masal kahramanını canlandırma fırsatı verebilirsiniz.

Evde Dans - Çocuklar İle Yapılabilecek Etkinlikler
Evde Dans – Çocuklar İle Yapılabilecek Etkinlikler

Dans Etmek – Çocuklar İle Yapılabilecek Etkinlikler

Müzik açıp birlikte özgürce dans edebilirsiniz.

İsim, Şehir Oynamak

Çocukluğumuzun bu eğlenceli oyunu bu zor günlerde bizlere yardımcı olabilir.

Tombala

Yılbaşı akşamları ile özdeşleşse de tombala ailece hoşça vakit geçirmek için klasik ama güzel bir tercih. Tombala setini kullanmak yerine birlikte de yapabilirsiniz. Sayıları kağıtlara yazın ve dikkatlice kesmesi için çocuğunuza yardımcı olun.

Patates Mührü Yapın

Evdeki malzemelerle gerçekleştirebileceğiniz bu aktivite hem çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü besleyecek hem de birlikte geçireceğiniz bu keyifli zaman diliminde aranızda ki bağ da kuvvetlenecektir.

Oyunlar oynayarak kaliteli zaman geçirdiğimiz gibi çocuklarımızla, birlikte film de ayrı bir farkındalık katabilir. Ailece çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz filmler önermek istiyorum sizlere.

Çocuklar İle Şeyredilebilecek Film ve Çizgi Şinema Tavsiyesi

Seçtiğim filmlerin mutlaka çocuğa bakan bir tarafı var. Bazı filmler çocuk dünyasını tanımamızı sağlıyor. Bazıları ise anne, baba, çocuk ilişkisini dikkat çekici şekilde vurguluyor. Bir kısmında da küçümsediğimiz çocukların tarihte nice güzel işler yaptığına tanıklık ediyoruz.

 • Charlie’nin çikolata fabrikası
 • Belle ve sebeastien
 • Song of the sea
 • Umudunu kaybetme
 • Güzel ve çirkin
 • 80 günde devri âlem
 • Oz büyücüsü
 • E.T.
 • Peter Pan
 • Moana
 • Annie
 • Her çocuk özeldir
 • Lorenzo’nun yağı

Bu karantina dönemi evet zor olabilir. Düşünüyorum da ben, hayatın hızına o kadar kendimi kaptırmıştım ki kızımla birlikte kaliteli zaman geçiremiyordum bana göre. Şimdi ise onunla yapmak istediğim her şeyi yapıyorum. İyi tarafından bakıyorum birazda. Gerçek dışı ve aşırı karamsar tablolara maruz kalmaktan kendimi korumaya çalışıyorum. Hepimizin duyarlı ve mantıklı davranmasının gerektiği bu süreçte, gereken tedbirleri almak kaydıyla direnerek ayakta kalacağız. Unutmamalıyız ki değişen şartları hemen algılar ve uyum sağlarsak, ilerleyen zamanda daha güzel bir dünyaya uyanabileceğiz.

Karantinada yapılabilecek diğer şeyler hakkındaki yazılarımızı da bulabilmeniz için linklerini aşağıya bırakıyorum… Karantina’da 1 Gün

Yulaf Tarifleri – Karantinada Sağlıklı Beslenme

İzlemeniz Gereken 15 Komedi Filmi – Karantina’da Eğlence

Evde Yoga – Karantinada Sağlıklı Kalma #Evdekal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here