Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk

2

Sizlere öncelikle Sri Lanka’dan bahsetmek istiyorum.

Sri Lanka’nın coğrafi olarak konumu Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir.

İnsanlarının harika ve misafirperver olduğu Sri Lanka’nın adı 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Bu isim bizim kültürümüze Seylan Çayı’ndan tanıdık gelmektedir.

‘’Hint Okyanusu’nun İncisi’’ olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.

Ülkenin kıyı kesimleri çok güzel olmakla birlikte dağlık bölgelerindeki çay tarlaları yeşilin en güzel tonunu barındırmaktadır.

Sri Lanka için 30 güne kadar vize uygulaması yoktur. Uçaktan indiğiniz zaman öncelikle doldurmanız gereken evraklar vardır. Evraklarınızı doldurduktan sonra görevlilerin bulunduğu masalara geçip, ülkeye giriş işleminizi yapabilirsiniz.

Para birimi Sri Lanka Rupisidir. 1 Dolar 155.95 Sri Lanka Rupisine eşittir.
Havaalanında kiralayacağınız araç ve şoför firmalarında dolar kullanabilirsiniz. Şehir merkezine gittiğinizde ise şöförünüz veya rehberiniz sizi kurları uygun olan bir döviz bürosuna götürecektir. Havalimanı kurları merkezden her zaman düşük olacaktır.

Sri Lanka’ya Nasıl Gideriz ve Şehir İçi Ulaşımı Nasıldır?

Sri Lanka’ya giderken İstanbul’dan Türk Hava Yolları ile Kolombo şehrine direk uçuş mevcuttur. Bir diğer seçenek ise İstanbul’dan kalkan Katar Hava Yolları’nın uçağı olup, Doha’dan bir aktarmalı uçuş ile gerçekleştirebilirsiniz. Seyahatinizi 6 ay öncesinden planlarsanız uygun fiyatlara, konforlu bir uçuş gerçekleştirmiş olursunuz.

Sri Lanka gezimiz öncesinde ulaşımla ilgili uzun uzun araştırmalar yaptım, seyahatimiz sırasında da güzel tecrübeler edindiğimiz bir yolculuk geçirdik.

Öncelikle yolları gidiş geliş tek şerit olduğu için şehir içi ve dışı trafiği yoğun bir ülke. Normalde 1 saatte gidebileceğiniz yolu 2 veya 2 buçuk saatte gitmek zorunda kalıyorsunuz ama endişelenmeyin, yol boyunca göreceğiniz; tapınaklar, görkemli ormanlar, ülkenin iç kısımına ilerledikçe göreceğiniz çok güzel canlılar size arkadaşlık edecektir. Bununla birlikte havalimanına varınca çıkışa yönelirken sağ tarafta bir çok araba ve şoför kiralama şirketleri bulucaksınız, dilerseniz rehberde kiralaya bilirsiniz.
Ama bana göre rehbere ihtiyacınız olmayacak çünkü şoförünüz size her yeri gezdirip çok güzel bilgiler verecektir. Biz Sri Lanka sayesinde bir arkadaşa sahip olduk. Burdan Sevgili Rukman’a kucak dolusu sevgi ve selamlar.

Gelelim bu seyahatin maliyetine biz 7 günümüzü Sri Lanka’da geçirdik ve 7 gün boyunca özel bir araç ve şoförle seyahat ettik. Bunun maliyeti yaklaşık 120 ila 150 dolar civarındaydı ve bu fiyatı pazarlık ettikten sonra elde ettik, sizde pazarlığınızı yapmayı unutmayın!!!
Bununla birlikte sizlere bahsettiğim araba şirketleri çok güzel bir seyahat rotasını istediğiniz ve görmeyi merak ettiğiniz bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

Gelin birlikte Sri Lankanın güzel dünyasını keşfedelim.

Kolombo

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya YolculukSeyahatinize Kolombo’dan başlamanızı öneririm. Benim Kolombo tecrüben sadece 1 geceden ibarettir. Ertesi sabah hemen Nuwara Eliya için yola çıktık. En son güne bıraktığımız için maalesef bu güzel şehri göremedim. Sri Lanka’nın en büyük şehri ve başkenti olan Kolombo Şehri modern hayatı ile birlikte geleneksel hayatı iç içe tutmaktadır. Ticari açıdan da önemi oldukça büyüktür.

Kolombo’da görülmesi gereken yerler arasında;

  • Gangaramaya Budist Tapınağı,
  • Beira Gölü,
  • Galle Face,
  • Viharamahadevi Park’ı,
  • Kolombo Ulusal müzesi
  • Kolombo Fort’u gezebilirsiniz.

Konaklamalarınızı Rockwell Colombo Hotel, Renuka City Hotel’de yapabilirsiniz.

Eğer Kolombo’ya otel giriş saatlerinden sonra giriş yapıcaksınız lütfen otelinize bildirin çünkü sizin odanızı başka müşterilere verip sizleri de başka bir otelde konaklatabilirler. Kolombo ve Nuwara Eliya şehirlerinde otellerin bize yaptıkları buydu. Önceden görüp beğendiğimiz bir otelde konaklayamamak bizim için hoş bir durum olmadı.

Sri Lanka gezimiz sırasında Kolombo’yu en son güne bırakmanın verdiği burukluk hala içimde çünkü bazı aksiliklerden ötürü vaktimiz kalmadı ve gezemedik size verdiğim bilgiler arkadaşlarımın ve planladığım programın bir parçasıdır. Umarım siz benim yerime gider gezer ve beni mutlu ederseniz.

Nuwara Eliya

Sabah erkenden Kolombo’dan Nuwara Eliya için yola çıktık ama Nuwara Eliya’ya ulaşana kadar bir sürü görmemiz gereken güzel durak noktaları bizi bekliyordu. Şehirden uzaklaştıkça doğanın bize yaklaştığını hissetmek paha biçilemez bir duyguydu benim için. Kolombo’dan uzaklaştıkça; Sri Lanka’nın köy evleri, akarsuları, insanları gülümsüyordu bize ve bununla birlikte yaban hayatına da merhaba diyorduk.

Bizim bağ bahçelerde, yollarda ineklerimiz, keçilerimiz olur ama Sri Lankada bunlarla birlikte bir sürü tropik kuş, meyve yarasaları ve filleri görebilirsiniz.

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Uçan Tilki
Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Uçan Tilki

İlk durağımız yemek yemek ve biraz manzara seyretmemiz için Plantation Hotel Kitugala oluyor. Yemeklerinin lezzeti orta derecede olsa da bize sunduğu manzaranın güzelliği yemeklerin lezzetini tamamlıyor.

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Plantation Hotel Kitugala

Ve tekrar yolumuza devam ediyoruz Nuwara Eliya’nın meşhur çay bahçeleri 1868 metrede bizi bekliyor. Yolda giderken meyve ve sebze satıcılarına çok rastlayacaksınız. Lütfen durup; hindistan cevizi, guava, rambutan ve varsa jack fruit almayı unutmayın.

Yüksek yerlere çıktıkça tropik iklim bizi bırakıyor ve yerine karadeniz iklimimizin aynısı geliyor. Bir bakmışsınız etrafınız çay bahçeleri ile dolu ve hafiften soğuk bir esinti sizi takip ediyor. Bunun için üzerinize sıcak tutucak kıyafetler almayı unutmayın.

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Nuwara Eliya

Nuwera Eliya’nın görkemli şehir merkezi bizi Gregory Göl’ü ile karşılıyor. Gölün etrafını çevreleyen parkta yürüyüşe çıkıyoruz. Hava kararmadan otelimize gidiyoruz. Otelimiz Blue Wing Inn; uygun konaklama fiyatları ile rahat edebiliceğiniz küçük bir oteldir. Kolombo’dan Nuwara Eliya’ya yolculuğumuz 5 buçuk saat sürüyor.

Otelimize yerleştikten sonra yemek için şehir merkezini keşfetmeye çıkıyoruz. Şehir merkezine yürüyerek gitmeyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz ama yürümek istemezseniz “Tuk Tuk” denilen motorlu taşıma araçları hem çok keyifli hem de fiyatları çok uygun. İlk akşam yemeğimizi şehrin merkezinde bir barda tercih ediyoruz. Dönüş yolunda manavlara uğrayıp meyvelerimizi alıp otelimize gidiyoruz.

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Tuk tuk
Horton Plains Ulusal Parkı

Sabah erkenden kalkmamız gerek, çünkü Horton Plains Ulusal Parkı tüm güzellikleri ile bizi bekliyor. Horton Plains Ulusal Parkı Dünya’nın en büyük bulut ormanlarından bir tanesidir. Genel olarak üzeri bulutlarla kaplıdır. Her mevsim yeşil yapraklı ağaçlara ve yosun kaplı alanlara sahiptir. Sabah 6’da yola çıkıyoruz. Ulusal Park’a yolculuğumuz yarım saat sürüyor. Giriş için biletlerimizi alıyoruz. Bu Ulusal Park içinde sizleri neler mi bekliyor?

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Horton Plains National Park
Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Horton Plains National Park

Dereler, nehirler, şelaleler, geyikler, maymunlar ve bunun gibi bir çok doğal güzellikler. Yaklaşık 12.5 kilometrelik bir doğa yürüyüşünü ortalama 6 saate tamamlıyorsunuz. Gezimizin sonunda yemek yemek için şehir merkezinde bulunan ve devletin destek verdiği geleneksel yemek alanına geliyoruz. Sri Lanka mutfağının eşsiz lezzetlerini tek tek deniyoruz.

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Horton Plains National Park
Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Horton Plains National Park

Ertesi gün Nuwara Eliya’dan ayrılıyoruz ayrılırken çay tarlalarını ziyaret etmeyi ve demledikleri güzel çayların tadına bakmayı unutmayın! Mackwoods Labookellie TeaCenter tavsiyelerimin arasındadır.

Habarana

Bir sonraki durağımız, dinlenmek ve ilginç deneyimlerde bulunmak için Habarana.

Yolda giderken sırası ile duraklarımız baharat bahçeleri , fil bakım evleri olacak. Baharat bahçelerinin kokusu ve güzelliği adını sık duyduğumuz baharatların yetiştiği yerler beniçok şaşırtmıştı. Gelelim fil bakım evlerine, filler Sri Lanka için çok önemli ve bir file zarar vermek ağır cezalar ile son buluyor. Fil bakım evlerinde yaşlanan, sakatlanan ve öksüz kalmış fillere bakılıyor bu fillere bakmak için dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler  var. Giriş için bilet almanız gerek aldığınız bu biletler fillerin bakımına katkı sağlayacaktır. Bakım evlerinde fillere binebilir, onları sevip besleyebilirsiniz ve en güzeli onları yıkayabilirsiniz kesinlikle çok eğlenceli bir yardım şekli.

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Fil Bakım Evi
Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Fil Bakım Evi

Yolculuğumuz 6 saat sürüyor ve otelimize akşama doğru varıyoruz. Tatilimizin son durağı olduğu için otelimizi lüks bir seçimden yana kullandık ve çok memnun kaldık. Cinnamon Lodge Habarana Oteli’ni siz de tercih edebilirsiniz. Gün batımını kaçırmayın, otelin içinde ki orman ve göl kenarında gezmeyi unutmayın.

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Cinnamon Lodge Habarana
Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk
Cinnamon Lodge Habarana

 

Sabah 8’de tekrar Habarana’yı gezmek için yola çıkıyoruz ilk durağımız Sigiriya. Sigiriya tarihin, doğanın ve manzaranın iç içe olduğu harika bir koruma alanı. En göz alıcı yeri Aslan Kayası ve en tepeye çıktıktan sonra göreceğiniz manzara olucaktır.

Sigiriya gezimizden sonra otelimize dinlenmeye gidiyoruz. Öğleden sonra saat 2’de Minneriya Ulusal Parkın’da safari zamanı. Ulusal park; çok sayıda canlıya ev sahipliği yapıyor, yabani filler, tavus kuşları, flamingolar, kartallar, pelikanlar, tilkiler, bufalolar ve şanslı gününüzdeyseniz kaplanlarla tanışabilirsiniz.

Habarana’da ikinci günümüz; sabah erkenden kalkıp otelimizin arkasında ki gölde sal turuna çıkıyoruz ve nilüfer çiçeklerinin içinde huzuru buluyoruz. Amacımız gölün karşısına geçip farklı kuş türlerini gözlemlemek ve tavus kuşlarının dansını izlemek. Daha sonra şoförümüz bizi alıp antik çağlardan kalan Budist tapınaklarına götürüyor. Tapınaklara girerken kadınların ve erkeklerin uzun etek ve pantolon giymesi gerekir, bununla birlikte ayakkabılarımızı da tapınak girişlerinde bırakıyoruz.

 

Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk Yeşilin Ülkesi Sri Lanka’ya Yolculuk

Habarana’da üçüncü günümüz ve masaj zamanı. Asya ülkelerinin en sevdiğim yanı masajlarının çok başarılı olması. Masaj uygulamasını otelinizden alabiliceğiniz gibi dışarıda kurulan masaj evlerinden de alabilirsiniz ve fiyatları otele göre daha uygun olacaktır. Üçüncü günümüzün yarısında Habarana’dan Kolombo’ya doğru yola çıkıyoruz, uçağımız Kolombo’dan gece kalkacak.

Her tatilin sonunda olduğu gibi elimizde kalan güzel anılarlarla birlikte biraz buruk bir hüzünle ayrılıyoruz Sri Lanka’dan.

Sizlerinde görmenizi tavsiye ettiğim çok güzel bir asya ülkesi olan Sri Lanka’nın mutfağına her öğün şans vermeniz dileği ile herkese iyi tatiller.

Nida Kürşat Arat

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here