Tirol: Yeşilin Her Tonu – Tirol Gezi Rehberi

0

TİROL?

Tirol‘ün yemyeşil bir yer olduğu başlıktan da anlaşılıyordur herhalde. Hem de nasıl bir yeşil… Alplerde inişli çıkışlı bir yolculuğa hazır mısınız? O zaman başlasın; Tirol Gezi Rehberi

Tirol: Yeşilin Her Tonu - Tirol Gezi Rehberi
Tirol

PEKİ, NEREDE BU TİROL?

Tirol; güney, kuzey ve doğu olmak üzere üç kısımdan oluşan bir bölge. Bunlardan kuzey ve doğu bölgeleri Avusturya’da, güney bölgesi ise İtalya’da bulunuyor. Aslında I. Dünya Savaşı öncesinde tüm Tirol Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na aitmiş ama Avusturya’nın savaşı kaybetmesiyle Güney Tirol İtalya’ya kalmış. Şuan İtalya’ya bağlı özerk bir bölge.

Tirol: Yeşilin Her Tonu - Tirol Gezi RehberiZaten Güney Tirol’de gezerken ‘’Burası nasıl İtalya?’’ demekten kendinizi alamıyorsunuz. Çünkü İtalya deyince aklımıza ilk olarak şehir, müze, deniz falan geliyor değil mi? 🙂 Burada onlar yok işte! Tabi bir de halkın da resmi dili büyük oranda Almanca, radyoda Almanca şarkılar duymanız ve yollarda Almanca tabelalar görmeniz çok olası. Bu nedenle siz hiç bildiğiniz İtalya’yı beklemeyin!

TİROL’DE NERELERİ GEZELİM?

Şimdi geldik en önemli kısima… Çok geniş bir coğrafya olduğu için tamamını değil gezdiğim, gördüğüm kadarını anlatacağım. Ama şunu da belirtmek istiyorum ki, Tirol’de yapılacak en güzel aktivite yolda olmak… Araç kullanmanın şüphesiz en zevkli olduğu coğrafyalardan biri burası. Bazen zorlu dağ yollarından geçilse de karşınıza çıkan manzara büyüleyici olduğu için merakla ilerliyorsunuz.

Innsbruck

Aynı zamanda Avusturya’nın Tirol Bölgesi’nin merkezi olan bu şehir, etrafındaki dağlar, göller, ortasından akan nehirle bize kendini çok sevdirdi. Bence en büyülü yanı da etrafının dağlarla çevrili olması… Böyle şehirleri hep çok sevmişimdir. Düşünsenize medeniyetin ortasında, güzel bir şehirde yaşıyorsunuz ve elinizi uzattığınız anda medeniyetten tamamen kopabiliyorsunuz. Bu aşırı güzel bir his bence…

Tirol: Yeşilin Her Tonu - Tirol Gezi Rehberi

Bolzano (Bozen)

Güney Tirol’ün de merkezi Bolzano. Bu şehirde de tabii ki dağlar, göller olmazsa olmaz. Ama bir Dolomit Dağları var ki (Güney Tirol’ün en önemli özelliklerinden) sanki bir ressamın elinden çıkmış. Öyle bildiğimiz dağlardan da değil tepelerin ardından birer kaya yığını gibi yükseliyor ve bölgeye inanılmaz estetik bir hava veriyor. Dolomitler’i pek çok yerden görmek mümkün ama en güzel ve en fotojenik noktalardan biri Funes Vadisi.

Şunu da belirtmiştim; bölgede çok sayıda göl var ve her biri birbirinden güzel. Fakat pek çoğunun ulaşımı oldukça zorlu ve bazılarına araç bile gitmiyor. Braies en kolay ulaşılan ve yansıması en güzel göllerden.

Merano (Meran)

Bolzano’ya yarım saat mesafede bulunuyor. Yani Güney Tirol‘de… Biz Merano’yu konaklamak için tercih ettik. Hem Bolzano’ya yakın olması hem de daha uygun fiyatlı seçenekler olması da burayı seçmemizde etkili oldu tabi. Bir de biz Merano’ya çevrimdışı haritanın azizliğine uğrayıp dağ yolundan ulaştık. Ama ne dağ yolu… Normalde bir saat sürecek yolu üç saatte gittik yani. Dağ’a önce tırmandık, sonra diğer tarafına indik. Tırmanırken de aklımızda çeşitli senaryolar… Acaba ev dağ başında mı? Yiyecek bir şey de yok yanımızda, aç kalır mıyız acaba? Falanlar, filanlar… Sonra bir baktık her türlü sosyal imkanın bile olduğu bir şehir. Dağların arasında böyle bir medeniyet… Gerçekten nefes kesiciydi!

Tirol: Yeşilin Her Tonu - Tirol Gezi Rehberi

Güney Tirol’de uygun konaklama seçenekleri isterseniz Merano’ya da bir göz atın bence. Çünkü genel olarak pahalı bir bölge.

NASIL GİDİLİR?

Türkiye‘den Inssbruck‘a direkt uçuş yok. Kuzey Tirol‘den başlayacaksanız en yakın havalimanları Münih ve Viyana. Münih – İnnsbruck arası yaklaşık 1,5-2 saat; Viyana – İnnsbruck ise 4,5 saat kadar sürüyor. Biz Viyana’dan gelmeyi tercih ettik çünkü hem uygun fiyata bilet bulmuştuk, hem de Avusturya’nın diğer bölgelerini de gezmek istiyorduk. Vaktiniz varsa tercih edebilirsiniz.

Güney Tirol‘den başlamak isterseniz de Venedik ve Milano en yakın havalimanları. Venedik – Bolzano arası 2,5 saat saat; Milano – Bolzano arası ise yaklaşık 3 saat sürüyormuş.

BÖLGE İÇİ ULAŞIM

Bölgede çeşitli yerlerde tren, otobüs gibi ulaşım araçları bulunsa da bunların saat aralıkları çoğu yerde çok uzun olduğundan ve her yere de bu şekilde ulaşım olmadığından en uygun yol kesinlikle araç kiralamak.

Yurtdışında araba kiralama  ve İtalyada araba kullanırken dikkat edilmesi gereken ZTL ile ilgili yazıların linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

İtalya’da Araba Kullanırken ZTL’e Dikkat!

HANGİ MEVSİMDE GİTMELİ?

Biz buraya temmuz ayında gittik ve o sıralar şehirler cayır cayır yanıyor tabi. Ama cağğnıımm Tirol öyle mi? Temmuz ayında polarla gezdiğimiz bile oldu. Yani tedbirli gelmekte fayda var. Bir de bölge genel olarak sulak, bol yağışlı olduğu için en önemli şeylerden biri yağmurluk. Yaz mevsiminde gelmek sıcaktan ve klasik deniz turizminden bunalanlar için çok uygun.[td_smart_list_end]

Kışın da bol kar yağışı olduğundan ve dağlık bir bölge olduğundan kayak turizmi için oldukça uygun. Burada olmasa da Almanya’da kışın Alpler’i görmüş biri olarak söylüyorum; Alpler’in her mevsimi birbirinden güzel!

Sevgiler…

İnstagram: @seyahatteyiz

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here