Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız – Seyahat Hukuku

0

SEYAHAT HUKUKUNA HAKİM MİSİNİZ?

Seyahat severler olarak en büyük korkularımızdan biri büyük uğraş ve emeklerle yaptığımız seyahat planlarımızın başına birşeyin gelmesidir. Bazen kendimiz ile alakalı sorunlardan dolayı seyahatlerimizi iptal ederiz. Tabi bunu yaparken de yol açtığı maddi ve manevi zararı kabullenmek zorunda kalırız. Ancak bazen de her şey tıkırında giderken uçuşların gecikmesi ya da  iptallerinden dolayı seyahatlerimizi iptal etmek ya da geciktirmek zorunda kalıyoruz. Bu ikinci durumdaki en azından maddi zararımızı azaltmak adına yasal haklarımız olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımda pek çoğumuzun bihaber olduğu seyahat hukukunu biraz anlatmak istedim. İşte Uçuş Gecikme ve İptallerindeki Yasal Haklarınız / Seyahat Hukuku

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku
Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız

Kimi havayolu firması ekstra haklar verirken, firma farkı olmaksızın tüm havayolu firmalarının uymak zorunda olduğu kurallar vardır. Unutmayın bu haklar yasalara uygun şekilde düzenlenmiştir. Tek yapmanız gereken olası bir aksilikte hakkınız aramak olacaktır. Olayı 4 kısımda incelemek gerekiyor. Şimdi bakalım neler var?

1- İptal Edilen Uçuşlarda Yolcu Hakları

Özellikle kış aylarında Türkiye‘de sık sık bu durum yaşanmaktadır. Saatlere göre değişmekle birlikte; sıcak-soğuk yemek ikramı, konaklama-transfer hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca iptal edilen biletin yerine aynı gün ya da sonraki gün istediğiniz bileti talep edebiliyorsunuz. Eğer uçakta yer varsa firma size o bileti tahsis etmek zorundadır. Uçuşlar ertesi güne kalıyorsa firma size anlaşmalı otellerde oda tahsis etmek zorundadır. Hatta otelde akşam yemeği ve sabah kahvaltısı gibi imkanlardan yararlanabiliyorsunuz. Otel – havaalanı arasındaki çift yönlü ulaşım da firma tarafından sağlanmaktadır. Tek yapmanız gereken havaalanındaki bilet satış bürosuna gidip işlemlerinizi takip etmek.

Türk Hava Yolları / Anadolu Jet

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku
THY Yolcu Hakları – Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız

Pegasus

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku

2- Uçuşun Gecikmesi İle İlgili Yasal Haklarınız

Birçok sebepten dolayı gecikmeler yaşanıyor. Bu gecikmelerde sahip olduğunuz hakları aşağıdaki tablolarda bulabilirsiniz. Ayrıca rötar ya da uzun süre uçuşlarda geçireceğiniz zamanı daha eğlenceli hale getirmek için daha önce yazmış olduğumuz yazıya bir göz atın derim 🙂  Uzun Seyahatleri Eğlenceli Hale Getirmenin İpuçları

Türk Hava Yolları / Anadolu Jet

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku
THY Yolcu Hakları – Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız

Pegasus

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku

Bağlantılı Uçuşun Kesintiye Uğraması / Varış Noktası Değişmesi

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku
THY Yolcu Hakları – Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız

Fazla Satış

Birçok havayolu firması ihtimallere dayanarak fazladan bilet satışı yapar. Her ne kadar bu çok eleştirilen bir durum olsa da kimi zaman yolcu açısından muhteşem fırsatlar sunan bir durum da ortaya çıkabiliyor. Havayolları gelmeyecek, geç gelecek (dolayısı ile bankoyu tam saatinde kapattığından) yolcuları düşünerek belli bir sayıda fazladan bilet satıyor. Eğer herkes zamanında gelirse yolculara uçuşu yapmamaları karşısında ciddi paralar ve hediye biletler teklif ediyor. Hatta kimi zaman 1-2 saat sonraki uçuşa kalmanızı rica ederek harika bilet hediyelerini de size sunabiliyorlar. Gerisi sizin kabul edip etmemenize kalmış 🙂

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku
THY Yolcu Hakları – Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız

Tazminat Hakkı – THY Yolcu Hakları – Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız 

Türk Hava Yolları / Anadolu Jet

Havayolu firmasından kaynaklı bilet iptallerinden dolayı tazminat alma hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Tabi bunun bazı kural ve öncelikleri var. Şimdi biraz bu kurallara bakalım.

Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız - Seyahat Hukuku
THY Yolcu Hakları – Uçuş İptallerindeki Yasal Haklarınız
  • Eğer uçuşunuz planlanan uçuş zamanından en az 2 hafta öncesinde iptal edilir ve tarafınıza haber verilmezse
  • Yine 2 hafta ila 7 gün arasında güzergah değişikliklerinde hareket saatinden en az 2 saat önce kalkışına ve son varış yerine planlanan varış saatinden en fazla 4 saat sonra ulaşımına olarak veren güzergah değişikliği teklif edilmezse tabloda belirtilen miktarlarda tazminat alma hakkına sahipsiniz.
  • Olağanüstü haller durumunda (meteorolojik şartlar, doğal afetler, güvenlik nedenleri, beklenmedik uçuş emniyeti eksiklikleri, grev, siyasi istikrarsızlık sebepleri) yaşanan uçuş aksaklıklarında tazminat ödemesi yapılmaz.
  • Tazminat alacakları TL üzerinden yapılır. Döviz karşılıkları o günün Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak yapılır.

Peki Haklar İhlal Edilirse Ne Yapmalısınız?

Eğer uçuşlarınızda olumsuz bir durum yaşanmasına rağmen havayolu firması haklarınızı ihlal ediyorsa tazminat talep edebilirsiniz. Bunun dışında da havayolu firmasına idari para cezası verilmesi için ilgili kurum olan  T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıdaki tablolar ve bilgiler ilgili havayollarının websitelerinden alınarak hazırlandı. Bu haklar sık sık güncellenebildiği için herhangi bir olumsuz durumda havayolu firmalarının sitelerine de göz atmayı unutmayın.

THY Yolcu Hakları için: THY

Pegasus Yolcu Hakları için: Pegasus

Seyahatlerinizin sorunsuz geçmesini dilemekle beraber keyifli uçuşlar dileriz 🙂

Önceki İçerikGent Gezi Rehberi – Orta Çağ’a Masalsı Bir Yolculuk
Sonraki İçerikCenneti Hissetmenin Zamanı; Japonya’da Sakura Mevsimi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here