Karın Tadını Çıkarma Zamanı – Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi

1

Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi

Öyle şanslı bir coğrafyada doğmuşuz ki dört mevsim de ayrı güzellikte yaşanıyor ülkemizde. Kış mevsimi de muhteşem kar manzaraları sunuyor bizlere. Kar ve kış turizmi denince de akla ilk gelen şey tabii ki kayak merkezleri oluyor. Ülkemizin dört bir yanında bulunan kayak merkezleri sayesinde karın ve kış tatilinin tadını doyasıya çıkarmak mümkün. Peki, nerede bu kayak merkezleri? İşte huzurlarınıza Türkiye‘nin en iyi 10 kayak merkezi listesi geliyor 🙂

1- Uludağ Kayak Merkezi  (Bursa)

Yıllardır kış tatili ve kayak denince akıllara gelen ilk adres Uludağ. İstanbul’a yakın olmasından dolayı da oldukça popüler. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Uludağ kayak merkezlerinin gözdesi. Türkiye‘nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip Uludağ aynı zamanda Türkiye’deki en büyük kış sporları merkezi. Ayrıca Marmara Bölgesi’nin de en yüksek dağı.

Türkiye'nin En İyi 10 Kayak Merkezi
Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi

Kış turizminin vazgeçilmezi olan Uludağ‘a araçla (taksi, dolmuş veya özel araç) ulaşabileceğiniz gibi teleferikle de ulaşabilirsiniz. Bana sorarsanız en güzel yol teleferik. Uludağ‘a çıkarken izlenecek rota ise (ister araçla ister teleferikle çıkıyor olun) Sarıalan ve Oteller Bölgesi. Sarıalan daha sakinken, Oteller Bölgesi mekanların ve otellerin yoğun olması sebebi ile daha hareketli.

2- Kartepe Kayak Merkezi (Kocaeli)

İstanbullular tarafından Uludağ’dan sonra sıklıkla tercih edilen bir diğer kayak merkezi ise Kartepe. Henüz diğer kayak merkezlerine göre yeni olmasına rağmen İstanbul‘a sadece 1 saat uzaklıkta olması Kartepe’yi oldukça cazip kılıyor. Doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Kartepe, kayak ve snowboard yapmak isteyenlerin dışında doğa severlerin de uğrak noktası. Sezon açılışını aralık ayında yapan Kartepe’ye kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi İstanbul kalkışlı günübirlik Kartepe turları ile de ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin En İyi 10 Kayak Merkezi
Kaynak Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi

3- Kartalkaya Kayak Merkezi (Bolu)

Kayak ve kış turizmi severlerin bir diğer uğrak noktası ise tabii ki Kartalkaya. Türkiye‘nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya, Bolu‘nun Köroğlu Dağları’nda yer alıyor. İstanbul‘a 3,5 saat, Ankara’ya 2,5 saatlik uzaklıkta olmasının getirdiği avantajla hem kış hem de doğa sporlarının merkezi haline gelmiş durumda. Ziyaretçilerine çam ağaçları ile büyüleyici manzaralar sunan Kartalkaya’da sezon aralık ayında başlayıp mart ayının sonuna kadar devam ediyor.

4- Palandöken Kayak Merkezi (Erzurum)

Listemizdeki bir diğer kayak merkezi Erzurum’un göz bebeği Palandöken. Türkiye‘nin en uzun kayak sezonunun yaşandığı Palandöken’in ünü ülkemizin sınırlarını aşmış durumda. Dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alan Palandöken’in pistleri kayak severlere gerçek bir kayak deneyimi yaşatıyor. Erzurum şehir merkezine 4 kilometre ve havalimanına 15 kilometre uzaklıkta yer alan Palandöken’e ulaşım oldukça kolay. Dilerseniz halk otobüsleriyle dilerseniz de taksiyle ulaşabilirsiniz.

5- Erciyes Kayak Merkezi (Kayseri)

Türkiye‘nin 5. en yüksek dağı olan Erciyes her seviyeden kayakçıya hitap ediyor. Hem yerli hem de yabancı turistin ilgi gösterdiği Erciyes‘te sezon aralık ayından nisan ayının sonuna kadar devam ediyor. Kayseri şehir merkezine sadece 25 kilometre mesafede bulunuyor olması da Erciyes’i öne çıkartıyor.

6- Ilgaz Kayak Merkezi (Kastamonu)

Geldik sıradaki bir diğer kayak merkezimiz olan Ilgaz‘a. Ilgaz ismini ne zaman duysam içimden çocukluğumuzda okul sıralarında öğrendiğimiz “Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” şarkısını söylerim ? İşte bu yüce dağ ziyaretçilerine Göknar ağaçları ile büyüleyici güzellikte manzaralar sunuyor. Kastamonu ve Çankırı illeri arasında yer alan Ilgaz Kayak Merkezi’nde sezon aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar devam ediyor. Özelikle Ankara’ya oldukça yakın mesafede bulunan Ilgaz (210 km) İstanbul‘a 460 km, Kastamonu merkeze 40 km mesafede bulunuyor.

Karın Tadını Çıkarma Zamanı – Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi
Kaynak Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi

7- Saklıkent Kayak Merkezi (Antalya)

Sabah kayak yapıp öğleden sonra denize girmeye ne dersiniz? Aynı günde size birkaç mevsimi birden yaşatacak Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya’da Beydağları üzerinde bulunuyor. Antalya’da kar görmek isteyen tatilcilerin gözdesi haline gelen Saklıkent’te sezon aralık ayında başlayıp mart ayında bitiyor. Ancak hava şartlarına göre sezon açılış ve kapanışı değişkenlik gösterebiliyor. Saklıkent Kayak Merkezi Antalya merkeze 35 km uzaklıkta bulunurken Antalya Havalimanı’na 50 km uzaklıkta bulunuyor.

8- Davraz Kayak Merkezi (Isparta)

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir diğer kayak merkezi ile listemize devam edelim o zaman. Isparta’da Davraz Dağı’nda bulunan kayak merkezi özelikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nden ziyaretçilerini ağırlıyor. Aralık ayında başlayan sezon mart ayına kadar devam etse de hava şartlarına bağlı olarak sezon süresi değişkenlik gösterebiliyor. Davraz , Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 1 saat uzaklıkta bulunurken Antalya Havalimanı’na ise 2 saat uzaklıkta bulunuyor.

9- Sarıkamış Kayak Merkezi (Kars)

Sarıkamış kayak severlerin vazgeçilmezi arasında yer alıyor çünkü Alpler’de görülen toz kristal kar Türkiye’de sadece burada bulunuyor. Sarıçamlarla kaplı dünyadaki tek kayak pisti olması da cabası. Aralık ayında başlayan sezon mart sonuna kadar devam ediyor. Sarıkamış‘ı cazip kılan bir diğer nokta ise havalimanına sadece yarım saat uzaklıkta olması. Kars‘a hava yoluyla ulaşabileceğiniz gibi son zamanlarda oldukça popüler olan Doğu Ekspresi ile eşsiz güzellikteki manzaraları seyrederek de ulaşabilirsiniz. Doğu Ekspresi yazımız da birada sizler için. Doğu Ekspresi Rehberi – Kar Tanesine Trenle Yolculuk

Türkiye'nin En İyi 10 Kayak Merkezi
Kaynak Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi

Hazır Kars demişken Kars Gezi Rehberi yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

10- Zigana Kayak Merkezi (Gümüşhane)

Ve geldik listemizdeki son kayak merkezine. Doğu Karadeniz’de yer alan ve önemli kayak merkezlerimizden olan Zigana her yıl yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerin ilgisini çeken Zigana’da sezon aralık ayında başlayıp mart sonuna kadar devam ediyor. Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane’ye 40 km, Trabzon Havalimanı’na ise 60 km uzaklıkta bulunuyor.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Diğer yazılarımı okumak için buraya, beni instagram hesabımdan takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz 🙂

Sevgiler.

Evrim

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here