Şile Gezi Rehberi | Marmara’nın İncisi Şile’de 12 Gözde Yer

0

Şile Gezi Rehberi: Marmara’nın İncisi Şile’de 12 Gözde Yer

Sıkı duruuun. İstanbul’da şehirden kaçmalık bir yer önerisi ile geldim sizlere! Neresi mi? Elbettee Şile. 😊 Senin aklına ilk gelen yeri merak ediyorum. Bizimle paylaşırsan çok sevinirim.

Şile gezilecek yerler arasında benim ve doğaseverlerin beğendiği 12 gözde yer olan liste hemen aşağıda yer alıyor. Bunun yanında Şile Gezi Rehberi yazısını sizi beton yapılardan ve kalabalıktan kaçırmak için ayrıntıları ile hazırladım. Şile’yi keşfetmek için haydi yazıya ve ardından yollara!

Şile Gezilecek Yerler

 1. Şile Feneri
 2. Şile Kalesi
 3. Şile Değirmen Şelalesi
 4. Şile Yeşilçay Deresi
 5. Tarihi Şile Evleri
 6. Ağlayan Kaya
 7. Saklıgöl
 8. Ağva
 9. Kumbaba Tepesi
 10. Şile Köyleri
 11. Şile Mağaraları
 12. Şile Plajları

1- Şile Feneri

Şile Gezi Rehberi
Şile Feneri – Şile Gezi Rehberi

Şile Feneri eskiden birçok film, dizi hatta kitaba konuk olmuş ve oldukça bilindik bir yerdir. Fener ise Şile’nin akıllara ilk gelen sembolüdür.

Şile Feneri, Osmanlı zamanında deniz kenarında bir kaya üzerine inşa edilmiş bir fenerdir. Üstelik müze olarak kullandığı bir bölümü var ve orayı gezmek mümkün. Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00 – 16.00 saatleri arası hizmet veriyor.

Şile’de önemli ve adeta simgesi haline gelen fener, fotoğrafçıların da ilgisini çekebilecek gözde yerlerden birisidir.

Türkiye’de pek çok kıyıda deniz feneri inşa edilmiş ancak bildiğiniz üzere Şile Feneri’ni ötekilerden ayıran bir özelliği var oda, Türkiye’nin en büyük feneri, dünyanın da aktif olarak çalışan en büyük ikinci feneri olmasıdır.

Fenerin yapılma amacı ise, Kırım Harbi’nde Karadeniz’den gelen gemilerin İstanbul Boğazı’na girerken yollarını bulmalarıdır. Yapıldığı sene ilk zamanlarda ışıklandırma sağlamak için fitilli gaz yağı lambası kullanılmış.

2- Şile Kalesi

Şile Kalesi’nin bir diğer adı Ocaklı Ada Kalesi’dir. Kale Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Yapılma amacı o dönemde denizden gelebilecek saldırıları önceden görme ve korumaktır. Kalenin içerisine girilmiyor ama çevresinde gezebilirsiniz.

Günümüzde Sünger Bob’a benzetildiği için de eleştirilmiştir. 😊

3- Şile Değirmençayırı Şelalesi

Şile’de o kadar çok şelale var ki! Bunlardan en bilindik olanı: Değirmençayırı Şelalesi. Özellikle trekking parkurları üzerinde yürürken şelalelere varılan yollar sayesinde o tüm yorgunluğu bu güzel doğa sayesinde unutabilirsiniz.

Değirmençayırı Şelalesi Şile’ye 33 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Gebze-Şile kesişiminde bulunuyor. Hemen yakınlarında ise yine görülmesi gereken Şakrak Şelalesi ve Hacıllı Şelalesi yer alıyor.

4- Şile Yeşilçay Deresi

Yeşilçay Deresi işte Ağva, Şile deyince akla ilk gelen yerlerden. Çünkü çoğu şey o derenin çevresinde kurulu. O enfes doğa içerisinde çay bahçelerinde birer çay kahve içip tüm yorgunluğu atmalı ya da kano ile etrafı keşfetmeli hatta ve hatta dilerseniz etrafında bulunan yerlerde konaklamalısınız.

5- Tarihi Şile Evleri

Tarihi Şile Evleri Göksu, Hacı Kasım, Balibey ve en çokta Akçakese mahallelerinde görülüyor. Evler ahşaptan ve genelde iki katlı olarak inşa edilmiş. Bir kısmı restore edilirken bir kısmı da korunuyor ve bazı kesimlerde de yaşayanlar yer alıyor. Çok fazla ziyaretçisi olması ve fotoğraf akınına uğramasından dolayı yaşayanlar kapılarına uyarılar asmışlar.

6- Ağlayan Kaya – Şile Gezi Rehberi

Şile Feneri’nin yakınlarında yer alan Ağlayan Kaya, kayaların aralarından akan sudan ötürü ağlıyor görüntüsünü oluşturuyor. O sebepten dolayı da Ağlayan Kaya ismini almıştır. Hatta buraya özgü bir efsane var.

Efsaneye göre zengin olan Dimitri’nin kızı Eftalya ile fakir bir genç olan Mehmet birbirlerine aşık oluyorlar ve aşkları imkansız olduğundan bu aşka son vermek için kayadan denize atlıyorlar. Böylelikle de gözden kayboluyorlar. Kayaların ağlayan görüntüsünün de bu efsaneye dayandığından söz ediliyor.

Şile Ağlayan Kaya
Şile Ağlayan Kaya – Şile Gezi Rehberi

Üstelik Ağlayan Kaya Şile’de yer alan mavi bayraklı bir plaj. Ancak bu plaj oldukça küçük bir alanda olup dev dalgalara sahip. Yüzme bilmeyenlerin hiç girmemesi tavsiye ediliyor. Çünkü her sene muhakkak boğulan oluyormuş. Ee malum Karadeniz suları hırçın ve sert oluyor.

7- Saklıgöl

İsminden de anlaşılacağı üzere Saklıgöl adeta saklı bir cennet ve İstanbulluların kaçış noktalarından birisi. Şile Gezi Rehberi listesinde 7. sırada yer alan Saklıgöl’de muhakkak bir pazar kahvaltısı yapmanızı öneririm.

Şile’ye 14 kilometre mesafede bulunan Karmandere Köyü’nde yer alan yapay bir baraj gölüdür. Pazar kahvaltısı için enfes noktalardan biri burası. Büyüleyen tabiatı ile harika fotoğraflara tanıklı ediyor ve bizlere görsel şölen sunuyor. Hele bir de sonbaharda kim bilir nasıl güzeldir!

Göl ve doğa manzarasına karşı kahve içmek en sevdiğim ve en huzurlu hissettiğim aktivitelerden biri. Sadece kahvaltı için değil, piknik ve trekking için de uygun bir ortama sahip.

8- Ağva

Şile Gezi Rehberi - Ağva
Ağva – Şile Gezi Rehberi

Şile Gezi Rehberi listesinde beni en çok heyecanlandıran ve Şile’ye bağlı bir belde olan Ağva, Yeşilçay ve Göksu Dereleri arasına kurulmuştur. İsminin de kelime anlamı olan “su” ve “iki dere arasına kurulmuş kö” bunu doğruluyor.

Ağva, Şile ilçe merkezine 34 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tarih boyunca Osmanlı’nın yanı sıra Frig, Hitit, Roma gibi birçok uygarlığa dayanıyor. Yani tarihi ve kültürel bakımdan da görülmesi gereken yerlerden biri.

Ağva yaz sezonunda İstanbul’a yakın bir konumda yer almasından dolayı tıklım tıklım oluyor. Tadını çıkarmak için en güzel zamanları bahar aylarıdır.

Popüler olan ve adını sıkça duyduğumuz Kilimli ve Kadırga koyları Ağva’da yer alıyor. Diğer görülmesi gereken yerler ise; Sungurlu Dağ Değirmeni, Ağlayan Kaya, Gelin Kayası, Âşıklar Yolu, Ağva Feneri, plajları ve yürüyüş parkurlarıdır.

9- Kumbaba Tepesi

Şile Gezi Rehberi listesinde yer alması gereken ve Şile ilçe merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan Kumbaba Tepesi, kumlarının tedavi edici özelliği ile biliniyor. Bölgede kumlar mineraller bakımından oldukça zengin ve faydalı olduğu için yerli yabancı pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Tarihine bakacak olursak eğer bölge Bizanslılar tarafından “Güneş Hamamı” olarak nitelendiriliyor. O dönemden beridir kumların romatizmaya iyi geldiği biliniyor. Bizanslı saray mensuplarının da yazın gemiler aracılığı ile sahile gelip bu bölgede güneş banyosu yapmalarından ötürü “Güneş Hamamı” şekilde nitelendirildiği görülüyor.

Evliya Çelebi ise Seyahatname’sinde, Kumbaba’nın 400 sene öncesinde yaşayan bir Türk olduğundan söz etmiştir.  Gençliğinde Mısır’a yolculuk eden bu Türk’ün, Mısır ve Babillilerin kum tedavisini öğrenmek için uzun seneler Mısır’da kaldığı biliniyor. Bu âlimin gerçek adı bilinmemekle beraber ona Kumbaba ismi veriliyor.  Uzun araştırmalar sonucunda da Şile’de bulunan Kumbaba’nın kumlarının şifa edici özelliği olduğunu belirtiyor. O nedenle de bölgenin adı Kumbaba oluyor ve Kumbaba adı verilen kişinin mezarı da bu tepede yer alıyor.

10- Şile Köyleri

Şile Gezi Rehberi yazısında elbette yer verilmesi gereken pek çok masalsı köy var. 65 civarı köy mevcut ancak görülmesi gerekenleri burada paylaşacağım. Üstelik bu köylerde kamp yapmak da mümkün.

En güzel ve bilindik köyleri: Ağaçdere, Akçakese, Alacalı, Avcıkoru, Bıçkıdere, Bozgaca, Çataklı,Çayırbaşı, Çelebi, Darlık, Erenler,Geredeli, Hacıllı, Hasallı, Kervansaray, İmrendere, İsaköy, Kabakoz, Karabeyli, Korucuköy, Yaylalı,Yeniköy, Yeşilvadi.

11- Şile Mağaraları

Şile köyleri ile ne kadar bilindikse mağaraları ile de o kadar dikkat çeken bir yerdir.

Hatta bu köylerden birininin hikayesi bile var. Bir zamanlar Zeki Müren “Akşam Güneş”i adı verilen mağaranın manzarasına karşı arkadaşlarına konser vermiştir. Ve bir dönem Roma zulmünden kaçıp saklanarak korunmaya çalışan Hristiyanlar kullanmıştır.

Ekşioğlu Mağarası, Gürlek Mağarası, Feneraltı Mağarası, İnkese Mağarası, Karabeyli İnleri, Meşrutiyet Mağarası, Ocaklı Ada Mağarası, Soğuksu Mağarası, Sofular Mağarası, Tersane Mağarası, Tavanlı Mağaraları.

12- Şile Plajları

Karadeniz suları hırçın ve sert denizi ile bilinse de oldukça fazla plaj seçeneği ile İstanbullular için adeta bir lütuftur. Birinde yüzmek zahmetli olsa bile elbette kendinize göre olan koyu bulacaksınız. 🙂

Şile Plajları: Ağva Plajı, Ağlayan Kaya Plajı, Ağva Kilimli Koyu,  Akçakese Plajı, Ayazma Plajı, Ağva Kadırga Koyu, Şile Doğanalı Plajı, İmrenli Plajı, Kabakoz Plajı, Karacaköy Plajı, Kumbaba Plajı, Kurfallı Plajı, Sahil Köy Plajı, Sofular Plajı, Şuayipli Köyü Plajı, Uzunkum Plajı.

Şile Gezi Rehberi - Ağva
Şile Gezi Rehberi – Ağva

İstanbul’a epey yakın olan bir diğer nokta Kocaeli ili oluyor. Ziyaret etmek isterseniz gitmeden önce Kocaeli Plajları – Ege’yi Aratmayan Karadeniz Sahilleri yazısını da okumanızı öneririm. Şile yol tarifi için ise buraya tıklamanız yeterlidir.

Tüm sorularınız için instagram adresime beklerim: esrayoldaa

Kendinize iyi bakın. Keyifli okumalar.

Esra.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here