Sal ve Pokut Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 1

2

Sal ve Pokut Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 1

Her köşesi ayrı güzel ayrı özel…  Yıllardır gitmediğim için kaçırdıklarıma yanacağım kadar özel bir yer, Doğu Karadeniz. Eğer gitmediyseniz, detaylı plan yapmak için önünüzde büyük bir fırsat var 😊 Yeşili iliklerinize kadar hissedeceğiniz, yavaş yavaş bozulduğunu görünce içinizin acıyacağı bu muhteşem doğaya uzanalım. Buram buram doğa… Şehir hayatından uzakta, yaylardaki küçük ama aslında kocaman dünyaya. Hep birlikte Sal ve Pokut Yayları ile serimize başlayarak Karadeniz Gezi Rehberi ile gerçek bir nefes alalım öyleyse…

Sal ve Pokut Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 1

Bildiğiniz gibi Rize birbirinden güzel yaylara ev sahipliği yapıyor. Planlarınızı yaparken kolaylık olması açısından birbirine yakın olan yaylaları aynı yazı dizisinde birleştirdim. Özellikle yayla yollarını düşündüğünüzde, aynı gün içerisinde birbirine çok uzak yaylara gitmek yorucu olabileceği gibi, zaman açısından sizi sıkıntıya da sokabilir. Bu yazımızda Rize Yayla’larından Sal ve Pokut Yaylası‘nı, tabi bir de bu iki yaylaya yakın gezilecek yerleri bulabilirsiniz.

Çinçiva (Şenyuva) – Rize Yaylaları Gezi Rehberi 

Burası Çamlıhemşin’e bağlı bir köy. Yol üzerindeki bir nokta gibi düşünmeyin, çok güzel bir manzaraya sahip tarihi bir taş köprüsü var, Şenyuva Köprüsü. Bu köprüden sonra köyün merkezine doğru devam edince, bir tane tatlış 3. nesil kahveci, birkaç tane oldukça farklı tasarımları olan özgün dükkan, Fırtına Deresi manzaralı güzel bir cafe/kahve var. Bu kahvede yöresel tatlıları bulmak da mümkün.

Sal ve Pokut Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Sal ve Pokut Yaylaları

Yaylalar ile İlgili Kısa Bilgiler

  • Pokut ve Sal Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı birbilerine çok yakın iki yayladır. Zaten birinden, diğerini kolaylıkla görmek mümkün. Patika ile yaklaşık 15 dk içinde diğerine yürüyebiliyorsunuz.
  • Peki nasıl gidilir? Bu yaylalar, kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi tur firmalarıyla da gidebilirsiniz. Karadeniz’e tur ile gitmeniz gerekmiyor, Çamlıhemşin merkez veya Ayder’den  birçok tur firması mevcut yayla turları düzenliyor. Bu yaylaların yolu oldukça bozuk, 4×4 aracınız ile bile çıkmak 1.5 (11 km) saatinizi alır. Çünkü yollar yapılı olmadığı gibi, hem dar hem de çok virajlı. Yola çıkmadan önce, lütfen bunları dikkate alınız.
  • Yukarı çıktığınızda yolun tüm zorluğunu unutucağınıza emin olabilirisiniz 😊 Sadece saat ve araç planlamanızı iyi yapmanız yeterli.

Sal Yaylası – Rize Yaylaları Gezi Rehberi 

2070 metre rakımda bulunan Sal Yaylası, Pokut’a giderken yolda ilk durak. Aracı kenara bırakıp, patikadan yaylaya yürüyerek geçiliyor. Sal Yaylası‘nda az sayıda Hemşin mimarisi ile yapılmış bir örnek ahşap ev ve yaylaya yayılmış bolca hayvanlar var. Genel olarak sakin ama harika bir yayla.  Ortadaki geniş düzlükte inekler ve danalarla doyasıya fotoğraf çekilebilirsiniz

Sal ve Pokut Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Sal ve Pokut Yaylaları

Sakinliğinin yanı sıra hiç bozulmamış bir doğaya sahip. Manzaranın tadını çıkarıp, kendini dinlemek için seçilmiş yerlerden. Az sayıda hane olsa da, birkaç işletme mevcut. Konaklama da yapabilirsiniz, tabi sezon uygunsa.

Pokut Yaylası

2050 metre rakımda bulunan Pokut Yaylası‘nın adı, Rize’de ki bir çok yaylanın adı gibi Ermenice kökenli. “Rüzgarlı vadi” anlamına geliyor, rüzgarına çok şahit olmadık ama soğuk hakkını veriyor. Mevsim ne olursa olsun, yanınıza mutlaka kalın bir şeyler alın.

Rize’nin popüleri Pokut Yaylası, popüleritesinin de hakkını verecek güzellikte inanın. Harika bir manzarası var. Sal Yayla’sına göre daha büyük, hane sayısı daha fazla. İşletme sayısı da çokça. Eğer şansınız varsa, konaklama yapmanızı öneririm. Eğer birkaç arkadaş gittiyseniz, meşhur bungalov evlerde de kalabilirsiniz. Her saati birbirinden farklı olan yaylalarda konaklamak bambaşka bir deneyim.

 Sal ve Pokut Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Sal ve Pokut Yaylaları

Pokut Yaylası’ndan, muazzam Kaçkar manzarasının yanı sıra Sal, Amlakit, Hazindağ Yayla’larını da görmek mümkün. Pokut Yaylası’nı gezmek için en uygun dönem Mayıs – Ekim ortası, ama mevsimler bazen sürpriz yapabiliyor. Ekim sonu harika bir güneş sizi karşılayabiliyor.

Her ne kadar bu yayla, diğerlerine göre doğal yayla yaşamından en uzak yayla olsa da. Harika doğası ile harika bir gezi imkanı sunuyor.

Hazindağ Yaylası – Rize Yaylaları Gezi Rehberi 

Çamlıhemşin zirvelerinde yer alan yemyeşil yaylalardan bir diğeri de Hazindağ Yaylası. Muhteşem dağ manzarasına sahip olan Hazindağ Yaylası, 1967 metre yükseklikte yer alıyor. Bu yaylada, daha süslü ve ince bir işçilikle yapılmış Ermeni usulü ahşap evlerine rastlıyoruz. Çok daha sakin, yaklaşık 30 haneden oluşan yayla; güzel mimarisine manzara da eklenince mistik bir hava katıyor.

Sal ve Pokut Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Sal ve Pokut Yaylaları

Önemli Not: Kasımdan itibaren yaylalar mevsim dolayısı ile kapanıyor. Sezonu mevsime göre değişmekle birlikte genelde Mayıs ortası geri açıyorlar.

Şimdiden iyi planlamalar. Çünkü ben döner dönmez bir dahaki seferin planlarını yapmaya başladım.

BONUS: Hafta sonu rotaları ile ilgili Sülüklü Göl, İğneada, Kaz Dağları , Yuvacık, İnönü Yaylası , Düzce Şelaleleri  yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Gito ve Badara Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 2

Elevit ve Trovit Yaylaları Yazımız için de Tıklayın

Sağlıkla kalın, güzel günlere… Rize Yaylaları Gezi Rehberi  Rize Yaylaları Gezi Rehberi 

Melis

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here