Beylerbeyi Sarayı

Küçüksu Kasrı ve Beylerbeyi Sarayı Gezi Rehberi | İstanbul’da Gezilecek Tarihi Mekanlar

İstanbul'un Saraylarını Tanıyalım

Merhaba, bu yazımızda sizlerle İstanbul’da müzekart ile ücretsiz gezdiğimiz Beylerbeyi Sarayı ve Küçüksu Kasrı’nı paylaşacağız.

Beylerbeyi Sarayı

Mimarisi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Beylerbeyi Sarayı , ilk ziyaretimde yıllardır İstanbul ‘da yaşamama rağmen nasıl gelmedim diye kendime çok kızdığım Osmanlı’nın son dönemlerine ait bir yazlık saray kompleksi olarak hala dimdik ayakta duruyor. Giriş noktasından itibaren insanı farklı bir dünyada hissettiren, bahçe düzeni , iç dekorasyonu milim milim çizilmiş ve düşünülmüş bu  yapıt,  İstanbul Anadolu yakasında ziyaretçilerini bekliyor.

 

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

 

Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan’a yaptırılmış. Beylerbeyi Sarayı bir saray kompleksi olup geniş bir bahçenin içinde asıl saray ile birlikte Mermer Köşk, Sarı Köşk, Ahır Köşk ve iki küçük deniz köşkünden oluşur. Sarayın içi  ahşap oymacılığı, altın nakış işçiliği, resim ve yazı gibi ögelerle süslenmiş.

Sultan Abdülaziz sarayın iç dekorasyonuna özel bir ilgi göstermiş denize olan tutkusu nedeni ile sarayın tavanlarındaki bazı çerçeve ve kartuşların içine deniz ve gemi temalarını işletmiş.  İç mimarisi ve dış cephesi Neoklasik, Barok ve Rönesans sanatının mükemmel bir birleşiminden oluşuyor.Sarayda çok  miktarda padişah odası olmasına rağmen, daha çok yabancı devlet başkanlarının ağırlanmasında kullanılmış.

Ayrıca Sultan II. Abdülhamid de tahttan indirildikten sonra 1918 yılında ölümüne kadar bu sarayda tutulmuş. Sarayın içi, ince düşünülmüş işlemeleri ve zevkli dizaynı günümüzde hala ben buradayım der gibi duruyor.  Bahçesinde bulunan bambu ağaçları ve  rıhtım gibi uzanan deniz yolunda yürümek insana huzur veriyor. Sarayı gezdikten sonra , bahçesinde bulunan kafede kendinize bir kahve alıp bu güzel ortamın keyfini çıkarabilirisiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.