Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası

İstanbul'u Keşfetmeye Devam Ediyoruz

Kadıköy Gezi Rehberi yazılarımın ikinci bölümünde İstanbul’un en sevdiğim yeri olan Moda’yı hem tarihi yerleriyle hem lezzetleriyle bir rotaya dönüştüreceğim. Bence Kadıköy her insanın kendinden bir şeyler bulabileceği bir yer. Gerek alışveriş gerek gastronomi aradığınız her şeyin cevabı; Kadıköy!

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası – Kadıköy-Moda

1.Haldun Taner Anıtı – Kadıköy Gezi Rehberi

Anıt, Moda Mühürdar Caddesinde bulunuyor. 2016 yılında bilinmeyen kişiler tarafından zarar verildikten sonra Kadıköy belediyesi tarafından yeniden restore edildi. Gezimize bu anıtı görerek başlayabiliriz. Size kısaca Haldun Taner ile ilgili  bilgi de vereyim;

Haldun Taner, (16 Mart 1915, İstanbul – 7 Mayıs 1986, İstanbul), Türk öykü, tiyatro ve kabare yazarı, öğretim üyesi ve gazetecidir. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir. Türkiye’de epik tiyatro  ve kabare tiyatrosunun öncüsüdür. Adı, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Kadıköy’deki sahnesine verilmiştir.

Bilgi Yayınevi, bütün eserlerini dizi hâlinde yayımlamıştır. Milliyet gazetesi, Haldun Taner anısına 1987’den beri her yıl “Haldun Taner Öykü Ödülleri”  töreni düzenlemektedir.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası- Haldun Taner Anıtı

2. Moda Sokakları

1950 yılındaki büyük yangından önce Moda, bitişik nizami evlerden oluşmaktaymış. Mahalleler cumbalı evler ile doluymuş. Semt, 1960 yılından itibaren hızla kentleşmeye başlamış. Günümüzde ise batı mimarisine sahip çok katlı müstakil evler ve apartmanlar göze çarpıyor. Moda evlerini görebileceğiniz en özgün adreslerden biri Neşe Sokağı.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası

3. Oyun Atölyesi

Moda’da bir çok küçük tiyatro görebilirsiniz. Oyun Atölyesi, Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer tarafından 1999 yılında kurulmuştur. Bu tiyatronun prömiyer oyunu; 1999 sonbaharında Steven Berkoff’un “Dolu Düşün, Boş Konuş” adlı oyunudur. O günden beri bir çok farklı oyuna sahne olmuştur.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası – Oyun Atölyesi

4. Yeni Moda Eczanesi

Moda’nın en eski yapılarından biri olan Moda Eczanesi, hala modern eczanelere benzemiyor. Eczane antika eşyalarla döşeli ve hala nostalji kokuyor. Eczanenin 1902 yılından beri hizmette olduğu söyleniyor. Eczanede eski ilaç şişeleri , merhemler, kremler, losyonlar, teneke kutular, laboratuvar tüpleri bulunuyor. Aynı zamanda Ferit Safkan imzalı eski İstanbul fotoğrafları koleksiyonunu da görebilirsiniz. Burayı bir “müze dükkan” olarak adlandırırsak yanlış olmaz.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası – Yeni Moda Eczanesi

5. Lassomption Katolik Kilisesi

Moda Caddesinde, deniz kıyısına doğru ilerlerken solda kalan Cem Sokak’a doğru sapın ve bu gösterişli binayı bulun. İlk bakışta bir okulu veya esirgeme kurumunu andırabilir. 1860 yılında yapılan bu bina, hem yeni hem eski mimariden izler taşıyor. Dua salonu, papaz ve rahibelerin yaşam alanları, avlu ve cemaatin toplandığı kültür salonundan oluşan kilisede hala bölgede ikamet eden Hristiyan cemaate hizmet ediyor.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası – Lassomption Katolik Kilisesi

6. Ali Usta

Bu kadar dolandıktan sonra bence tatlı yemeyi hak ettiniz artık. Moda2da bulunan bu dondurmacıyı duymayan var mı? 1968 yılından bu yana kendi imalatı dondurmalarla herkesin sevdiği bir konum haline geldi. Ali Usta’da tüm dondurma çeşitleri günlük taze süt kullanarak yapılıyor. 30 dan fazla farklı lezzete sahip dondurma bulunuyor.

Meyveli olanlar mevsimine göre değişiyor. Benim favorim kesinlikle muzlu olan. İstanbul’un en iyi dondurmacıları listelerinde sürekli görebileceğiniz bir mekan.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası

7- Çay Bahçeleri

Özellikle bahar ve yaz aylarında yer bulmanın mümkün bile olmadığı Moda çay bahçeleri, dinlenmek, arkadaş ve aileniz ile vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz yerlerden. Özellikle Moda Çay Bahçesi, Moda Burnu’na doğru ilerlediğinizde manzarayı kuşbakışı görebileceğiniz bir yer. Bu mekanı özellikle güneşin batışını izlemeniz için tavsiye edebilirim.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası

8- Moda Deniz Kulübü

Eskilerin Moda Deniz Hamamı diye bilinen bölgede olan Moda Deniz Kulübü, İstanbul’un deniz sporlarıyla uğraşan kişilerin tercih ettiği, sosyal amaçlı en eski mekanlarından biri. 1934 yılında Moda koyunda geziler yapan Atatürk’ün ‘denize inmenin medeniyetin şiarı’ olduğu görüşünü benimseyen Celal Bayar, Zeki Rıza Sporel ile görüşerek buraya bir deniz kulübü kurulmasını istemiş.

Bunun üzerine 1935 yılında yerli ve yabancı ortaklardan oluşan bir heyet liderliğinde ‘Moda Deniz Kulübü’ kurulmuş. 1950’li yıllarda Demokrat Parti İktidarının etkisi altına giren semtin en canlı mekanlarından biri burası olmuş. Yazları canlı orkestranın sahne aldığı kulüpte, yiyecek-içecek hizmetleri dönemin meşhur Süreyya Lokantası tarafından sağlanmış.

Geçmişte dönemin ileri gelen Türk bürokratlarının yanı sıra İran Şahı ve İngiltere Kralı gibi yabancı devlet adamlarının ağırlandığı kulüp, günümüzde yüze havuzu, tenis kortları, konferans salonları, restoran, kafeterya ve yelken ünitesi ile hizmet vermeyi sürdürüyor. Moda Deniz Kulübü Resmi Sitesi

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası – Moda Deniz Kulübü

9- Tarihi Moda İskelesi

Moda Deniz Kulübü’nün tam karşısında yer alan iskele, ünlü mimar Vedat Tek tarafından Birinci Ulusal Mimari üslubuna göre inşa edilmiş. İlk yıllarında Moda’da yaşayan İngilizler tarafından kurulan sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği bir yatçılık kulübüne ev sahipliği yapmış. Sonraki yıllarda ise Moda Deniz Kulübüne devredilmiş.

Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin ünlü simalarının uğrak yeri olmuştur. 1986 yılına kadar vapur seferleri yapılmış ancak bu tarihten sonra seferler kapatılmıştır. 2000’li yılların başında Deniz Ticaret Odası tarafından restore edilerek Kabotaj Bayramı’nın kutlandığı 1 Temmuz tarihinde tekrar hizmete girmesi sağlanmıştır.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası – Moda İskelesi

10- Gezinti Yolu

Tarihi Moda İskelesi’nin hemen yanında, eski Mühürdar Bahçesi2nin altında kalan ve Moda’yı Fenerbahçe’ye bağlayan gezinti yolu, adının hakkını veren yerlerden. Sabah koşuları ve günün kenarında vakit geçirmek için sıklıkla tercih edilen bir yer.

 

Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası
Kadıköy Gezi Rehberi | 10 Adımda Moda Rotası – Moda Sahil

 

Yürüyerek Kadıköy serimin ilk kısmı olan ‘Bahariye’ bölümünü bıraktığım linkten okuyabilirsiniz.. Kadıköy Gezi Rehberi

Diğer İstanbul rotalarım:

Kartal Gezi Notları

Bağdat Caddesi Gezi Rehberi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.