Biga Gezi Rehberi-Çanakkale Biga

Biga Gezi Rehberi | Biga’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Çanakkale'nin Bu Şahane Kasabasını Keşfedelim

Merhabalar! Biga Gezi Rehberi yazımızda Türkiye’nin gözbebeği olan Çanakkale’nin güzelliklerini konuk etmeye devam edeceğiz. Çanakkale’nin en büyük ve Türkiye’de en çok köyü olan ilçesi Biga’yı gezeceğiz. Biga’yı daha önce hiç duyanınız oldu mu? Ben burayı minik bir kafa dinleme yeri olarak  görüyorum. Hadi gezmeye ve görmeye başlayalım..

 

Biga'da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi
Biga’da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi – Biga

1.Nilüfer Gölü

Nilüfer Gölü, konum olarak Biga’nın Kalafat köyünde bulunmaktadır. Beyaz ve yeşil yapraklarıyla öyle bir güzellik katıyor ki bu görüntü adeta beni büyülüyor. Bu yaprakların belirli tam açma vakitleri tabiî ki de var, nasıl lavanta çiçekleri temmuz ayında en güzel halini alıyor ise nilüfer yaprakları da mayıs ve ekim ayında kendini gösteriyor.  Yani anlayacağımız o ki bu yapraklar bahar aylarını seviyor. Bu nilüfer gölünde ister fotoğraflarınızı çekilin ister manzaranın tadını çıkarın arkadaşlar, fakat lütfen yapraklarını koparmayalım. Nilüferler hassas ve kırılgan çiçeklerdir, bu doğa harikalarını küstürmeyelim. Nilüferlere zarar verenle kişileri  yüklü bir para cezası beklemektedir.  .

 

Biga'da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi
Biga’da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi – Nilüfer Gölü

 

Biga merkeze yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan nilüfer gölü yeni yakın zamanlarda doğa severler tarafından keşfedilip belediyeye bildirilmiştir. Bu şekilde buraya bakım çalışmaları başlamıştır.  Etrafı meşe ağaçlarıyla kaplı, hem ailenizle sevdiklerinizle gidip piknik yapabileceğiniz bir mesire alanı var. Gölün çevresini tam açı gezebilecek şekilde yapılmış ahşap yürüyüş yolu bulunmaktadır. Şuan da ise arazinin diğer bölgesine konaklama çalışmaları projelenmiştir. Bungalov evler yapıp ziyarete gelen ve konaklamak isteyen doğa severlerimiz için güzel bir proje oluşturuldu. Bu gölde yürüyüş, koşu, bisiklet, piknik, manzara keyfinizi güzelce yaşayacağınızı düşünüyorum. Kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında ilk sıraya koyup bir diğer lokasyona geçiyorum.

Tam konum:  Biga/Çanakkale Kalafat, 17202 Biga/Çanakkale

2.Bigarden At Çiftliği 

Evet doğaseverlerin yanı sıra hayvan severler de burada mı acaba?. Bigarden At Çiftliği,  Biga’nın Gümüşçay Köyüne bağlıdır. Biga merkeze uzaklığı yaklaşık 15 dakika. Burada hem restoran hem binicilik hem  de atv tur hizmetleri mevcut. Tamamen doğanın içinde yapılmış bir çiftlik. Ben buraya Pazar günleri kahvaltıya gidiyorum ve sonra tüm günümü burada geçiriyorum. At binmek 25 TL civarında bir ürete tabidir.

 

Biga'da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi
Biga’da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi – Bigarden At Çiftliği

 

Kafa dinlemek için bir numaralı yerim. Her hobim bittikten sonra şöminenin karşısına geçip kitabımı alıp kahvemi yudumladığım bir konum. Bu arada Bigarden’ın restoran kısmında kütüphane de bulunmaktadır. İşletmeciler gerçekten  her ayrıntıyı düşünmüşler ve bu muhteşem bir detay. Atlara bindiğiniz zaman ki heyecanı tatmanızı canı gönülden isterim. Burada vakir geçirirken kesinlikle sıkılmayacağınızı ve boş vaktim olsa da gidip dinlensem diyeceğinizi biliyorum. Hadi gidelim bir sonraki yerimize..

Tam Konum : Biga/Çanakkale Gümüşçay

3.Issız Cuma

Biganın Yenice köyünde bulunmaktadır. Burası tüm korku gerilim hayranlarının bildiği meşhur bir konumdur. Farklı farklı illerden görülmeye gelinen buranın esrarengiz hikayesini bir de buradaki insanlardan dinlemek isteyen ziyaretçileri vardır. Siccin isimli korku filminin çekildiği yer burasıdır. Tamamen doğanın içinde bulunan bu camii eskiden sadece Cuma namazlarının kılındığı bir mevki imiş. Daha sonralarda ise bir anne ve kızın mezarının kendiliğinden  birleştiğini ve de bir kere daha düzeltilip ardından tekrar aynısı olduğu yerel halk tarafından anlatılmaktadır.

 

Biga'da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi
Biga’da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi – Issız Cuma

 

O sebepten dolayı da Issız Cuma ismini almıştır. Korku hikayelerini seven dostlarımın tamamen ilgi odağı olabilecek bir yer olduğunu düşünerekten sizler için bende ziyaret ettim. Gerçekten ürktüm 😀 . Doğa ile iç içe olan bu camiinin etrafı tamamen yeşil. Bu kadar güzel ağaçları en son Abant’ta görmüştüm. Sizlerin de ziyaretçi olacağını düşünerek gidilecek yerler arasına hemen ekledim.

Tam Konum: Biga/Çanakkale, 17550 Seyvan, Yenice köyü

4.Pomak Kültür Evi

Biga’da bulunan bu Pomak Kültür Evi’ni ziyaret ettiğimde çok heyecanlandım. Her şey o kadar güzel sergileniyor ki arkeoloji müzesini nasıl tanıtmışlarsa Pomak kültürünü de bu evde öyle tanıtmışlar arkadaşlar. Pomak bir kültürdür buradaki bazı yerlerde. Kuzey Bulgaristan ve aşağı Trakya tarafı Pomak olarak bilinmektedir ve kendi yörelerine özgü bir tanıtım evi yapmışlar. Harika dokumalar var. Saç tokaları, kitap koruyucu çantalar, cüzdanlar, anahtarlıklar a’dan z’ye tüm her şeyi müze gibi bir ev yapıp sergilemişler arkadaşlar.

 

Biga'da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi
Biga’da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi – Pomak Kültür Evi

 

Bu boncuklar, bu işlemeler o kadar güzel ki sanki sihirli bir el değmiş de yapılmış gibiler. Buranın nohut kahvesi de oldukça meşhurdur. Biga’nın Işıkeli köyünde bulunan bu Pomak evinin yakınlarında nohut kahvesi de içmeden gitmeyin. Arkadaşlar burada yollar oldukça engebeli, eğer arabanızın altı yere yakın bir model ise biraz daha yavaş ve dikkatli gitmeniz gerekiyor. Aksi takdirde aracınız küçük çaplı hasar alabilir, hemen uyarımı yapayım.!

5.Destan Çiftliği

Burası Biga’nın Arabaalan köyünde bulunmaktadır. Öyle güzel bir konum ki, sizlere anlatmakla bitiremem ve görmenizi çok isterim. En sevdiğimi en sona sakladım. Destan Çiftliği hayvanat bahçesi gibi bir yer arkadaşlar ama resmi bir hayvanat bahçesi değil. Siz ne isterseniz var doğanın tam göbeğinde bulunan bu destan çiftliğinde öyle atlar var ki şaşkınlıkla izledim. Bir buçuk tonluk bir İngiliz atı bulunuyor.

 

Biga'da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi
Biga’da Görülmesi Gereken Yerler | Biga Gezi Rehberi – Destan Çiftliği

 

Eskiler de önemli mevki sahibi kişiler için at arabası olarak kullanılan ve üstüne asla ama asla binilmeyen bir attır kendisi. Bu kadar asil ve büyük bir atı Türkiye’nin hiçbir yerinde görmedim. Ben ziyarete gittiğimde dahi başka şehirlerden sadece bu atı görmeye gelen kişiler dahi vardı. Onun haricinde bir çok kırma at türü buralar da bulunmayan başka atlar. Eşek, deve, papağan, kaz, kuğu, köpek, ördek vb.. Dediğim gibi resmi bir hayvanat bahçesi değil fakat gerçekten şahane bir yer. Burayı muhakkak görmenizi ve bu hazzı bu mutluluğu yaşamanızı istiyorum.

 

Bu gezelim görelim yazımda doğayı ve hayvanları ele aldım çoğunlukla. Umarım ki severek okur ve gezerek görürsünüz. Çanakkale’nin bu doğa güzelliklerinin sonuna geldim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

İnstagram adresim ; @gezgintibal

Diğer bilgiler için Tıklayın

Diğer Çanakkale yazılarımız için ; tıklayınız

4 Yorum
 1. Gamze diyor

  Çok güzel olmuş emeğine sağlık 🙂

 2. Samet diyor

  Gezilip görülmesi gereken yerler arasında bir doğa harikası kısmen Bolu Abant gölünü andırıyor kopyası gibi geçen bandırmaya gitmiştim arabayla ama at çiftliğine ugruycam Çanakkale’de de at çiftliği var nasipse haftasonu gidicem güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık Gülsüm

 3. Şahin diyor

  Gülsüm emeğine sağlık sayende gezilecek yerleri keşfediyoruz

  1. Gülsüm Çarbuga diyor

   Sizi yeni yerlerle tanıştırdığım için oldukça mutluyum teşekkür ediyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.