İspanya’nin Kale Şehri OLİTE / Olite Gezi Rehberi

0

Barcelona, Madrid, Sevilla, Granada, Malaga ve daha birçok İspanyol şehrinin yanında anı sanı duyulmamış, belki de varlığından kendi vatandaşlarının bile haberi olmadığı bir şehir. Navarra eyaletine bağlı olan Olite, Toledo gibi İspanya’nın bir diğer kale Kale Şehri . Bilbao – Zaragoza arasında bulunan, ve sadece birkaç km yolunuzdan çıkarak görebileceğiniz bu muhteşem bölgeye mutlaka uğramalısınız.

Nasıl Gidilir?

Daha önce de bahsetmiştim nasıl rota İspanya'nin Kale Şehri OLİTE / Olite Gezi Rehberihazırladığımdan. Google Map’ten ziyaret edeceğimiz iki şehri seçip, uydu haritasını ve kameradan görüntüyü açıp, yakınlaşıp arasını sanki gerçekte gidiyormuş gibi km km inceliyoruz. Yine, İspanya-Fas turundan önce google map üzerinde rotamızı çizerken keşfetmiştik bu masal diyarını. Bulduğumuz şehirlerin google görseller üzerinden kontrol ettiğim için, Olite yazınca çıkan kale görseli beni çok etkilemişti ve o anda buraya da kesinlikle gitmeliyiz dedim. Eğer Bilbao’dan direk Zaragoza’ya gidecekseniz, Google size 3 alternatif sunuyor ve öncelikli olan buradan geçmiyordu. Ama biz Pamplona’yı da görmek istediğimiz için o güzergahı seçtik.

Bilbao’ya 201, Zaragoza’ya da 102 km uzaklıkta bulunan Olite’e her iki şehirden de Otobüs seferleri mevcut. Tren güzergahında olmadığı için bu seçeneği önermiyorum. 15-20 € gibi bir ücret karşılığında ulaşabilirsiniz. Ama araba kiralayanlar için zaten anlatmaya gerek yok tek yapmanız gereken navigasyona yazmak.

Nereler Görülmeli?

Olite’i ziyaret eden az sayıdaki turistin ve bizim odak noktamız şehrin büyük bir kısmını kaplayan masalsı kaleyi görmekti. Bunun yanında orta çağdan fırlamış sokaklar ve diğer mekanlar da görülmeye değer.

Palacio Real de Olite: Kale Segovia Kalesinden ve Segovia Kalesinden ilham alınarak yapılan Disneyland Şatolarına çok benziyor. İçeriye 3,5 €’luk bir ücret karşılığında girebilirsiniz. Açıkçası içinde görmeye değer birşey yok ama ne varsa dış görünümü ve tepesine ve kulelerine çıktığınız andan itibaren sunduğu muhteşem manzarasında var. Fotoğrafçılar için harika bir malzeme olacaktır.

Iglesia de Santa Maria la Real: İglesia İspanyolcada kilise anlamına gelmektedir. Bu yüzden katolik bir kiliseye sahip olan İspanya’da, din diğer ülkelere göre biraz daha ağır bastığından Iglesia kelimesine bol bol rastlarsınız. Olite’de bulunan Santa Maria kilisesi hem muhteşem kapısı ve mimarisi hem de çarpıcı iç dekoru ile ziyaretçilerini ruhani bir yolculuk için bekliyor. Hemen Kalenin yanında bulunuyor ve ziyaret ücretsiz.

İspanya'nin Kale Şehri OLİTE / Olite Gezi Rehberi
Museo de la viña y el vino de Navarra (Olite, junio 2006)

Museo del Vino: Adından da anlayabileceğiniz gibi şarap müzesi. İspanya Dünya’nın en ünlü şaraplarına sahip ülkelerinden biri ve hemen hemen ülkenin her bölgesinde muazzam şaraplar üretiliyor. Bu bölge de Navarro şarapları ile ünlü olduğu için böyle bir müze kurulmuş. Ziyaret etmek isteyenler için ücret: 3,5 €

Bodegas Ochoa: Navarro bölgesinin şaraplarının ne kadar ünlü olduğunu bir önceki paragrafda anlatmıştım. Bölgenin en büyük şarap üreticilerinden biri olan Ochoa, hem fabrikayı gezmek hem de üretime katılmak isteyenlere özel bir tesis kurmuş. Siz de bu fabrikayı ziyaret edip güzel ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Torre del Chapitel ( Chapitel Kulesi ), San Pedro Kilisesi, Galerias Medievales ( Orta Çağ Savaş Araçlarının Sergilendiği Galeri ) diğer gezilebilecek mekanlar. 

Olite en verimli ve en hızlı nasıl gezilir sorusuna cevap bulmak istiyorsanız, linke bir göz atın derim 🙂 http://reshontheway.com/olite-nasil-gezilir-olite-rotasi-gezi-rehberi/

Bunların dışında şehir başlı başına bir tarihi eser zaten. Her kapı, hem sokak ve meydan ziyaretçilerine güzel bir gezi yaşatacak cinsten. Olite’de konaklamak bence gereksiz 2-3 saatte gezilen bir şehir olduğundan güzergahınıza göre gezebilirsiniz. Bu yüzden konaklama ile ilgili bilgiler vermedim.

Ne yemeli: 

Olite’de öyle aman aman yemeniz gerekenİspanya'nin Kale Şehri OLİTE / Olite Gezi Rehberi şunlardır bunlardır falan diyemeyeceğim maalesef. İspanyol mutfağına ait birçok lezzeti burada bulabilirsiniz. Küçük, taş duvarlı restoranlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz. İçecek konusunda ise önerim tabiki şarap. Bu kadar müzelerini, tesislerini anlattıktan sonra başka ne önerilebilir ki bu şehir için.

 

 

 

Önceki İçerikEkonomik Seyahat Rehberi – Seyahat İçin Bütçem Yok Demeyin
Sonraki İçerik11 Bilecik Gezi Tavsiyeleri – Şehir Tavsiyeleri Yazı Dizisi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here