İSKOÇYA’DA ACI-TATLI GERÇEKLER / İskoçya’da Nelere Dikkat Edilmeli?

0

İSKOÇYA’DA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İSKOÇYA'DA ACI-TATLI GERÇEKLER / İskoçya'da Nelere Dikkat Edilmeli?
Saint Giles Katedrali

İskoçya’nın nasıl muazzam bir ülke olduğunu, ziyaret eden herkese nasıl unutulmaz bir deneyim yaşattığını Edinburg Gezi Rehberinde paylaşmıştık. Bu yazımızda sosyal hayatın birçok alanındaki uygulamaların diğer ülkelerden farklı yaşanan İskoçya’da Nelere Dikkat Edilmeli? konusuna bir göz atacağız.  https://reshontheway.com/incredinburgh-edinburgh/

Acı -Tatlı Gerçekler
 1. İskoçya’da da trafik tersten akmaktadır. İlk başlarda biraz sıkıntı çekebilirsiniz
 2. İngiliz para birimi olan Sterlin burada da kullanılmaktadır. Ancak banknotları biraz daha farklıdır. Eğer tekrar İngiltere’ye geçecekseniz bu paraları orada da kullanabilirsiniz. Nadiren olsa da bazı mağazalar kabul etmeyebiliyor
 3. Elektrik prizleri ve fişler bizimkilere göre farklı gitmeden herhangi bir elektrikçide bulabileceğiniz bağlantı prizlerinden alın. Ayrıca bu ülkede prizler üstünde açma kapama düğmesi de bulunmaktadır. Fişi taktıntan sonra bu düğmeleri de açmayı unutmayın.
 4. Yaz-kış demeden hava durumuna aldanmayın her an yağmur yağabiliyor. Bu yüzden mutlaka çantanızda şemsiye veya yağmurluk bulundurun.
 5. Ölçü,uzunluk ve ağırlık birimlerinde British Sistem uygulanmakta. Çok zorluk çekmesinde bazı alışveriniz için lazım olabilir. Telefonunuza uygulama indirerek bu sorunu giderebilirsiniz.
 6. İskoçya’da da ülkemizdeki gibi 22:00’den sonra süpermarketlerde alkol satılmamaktadır.
 7. İnternet üzerinden aldığınız biletlerin illa çıktısını almanıza gerek yok. Telefonunuza indirip, gösterebilirsiniz.
 8. Bazı İskoçlar milliyetçilik konusunda çok hassas olabiliyor ve İngiltere’ye nefret duyabiliyor. Onlarla bu konularda konuşurken biraz daha hassas olmanız gerekebilir.
 9. Otobüs içinde bilet almak mümkün ama kesinlikle yanınızda bozuk para bulundurmanız gerek.
 10. Ülkeye giriş yaptığınız gümrük kapısında mutlaka tüm belgelerinizi hazır edin. Dönüş biletiniz, otel reservasyonlarınız hazır olsun. Çok detaylı sorular ile karşılaşabilirsiniz. Bana da Hintli biri denk gelmişti. Whatiş your pörpüş of visit? sorusua ben de maruz kalmıştım. Bu aslında tüm sınır kapıları için geçerli ama Birleşik Krallık’ta bu durum daha hassas.
 11.  Malum ülkemizdeki gibi bir kahvaltı bulmak çok zor. Bu yüzden kahvaltı konusunda yurtdışına çıktığımızda çok zorlanan bir milletiz. İskoçya bu konuda diğer ülkelere göre bize bir nebze daha yakın. Genelde İngiliz Kahvaltısı diye bilinen kahvaltıya ciğer taplama eklenince buna da İskoç kahvaltısı demişler. Domuz eti yemeyenler gittikleri restorantta mutlaka belirtsinler çünkü bazı yerler ona uygun olarak hazırlıyor.
İSKOÇYA'DA ACI-TATLI GERÇEKLER / İskoçya'da Nelere Dikkat Edilmeli?
İskoç Kahvaltısı

12. İskoçya’da birçok mekanın lavabosunda hem sıcak hem de soğuk su imkanı mevcut. Tek dikkat etmeniz gerek sıcak su musluğundan aşırı sıcak su aktığı için önce su ısı dengesini ayarlamanız.

13. Daha önce de belirttiğim gibi bu ülkede devlet müzelerinin hepsi ücretsiz. Dünya’nın en güzel ve interaktif müzelerinden birkaçını ücret ödemeden gezmek gerçekten harika bir imkan.

 

 

Önceki İçerik06 Ankara Gezi Tavsiyeleri – Şehir Tavsiyeleri Yazı Dizisi
Sonraki İçerikYılbaşında Hırsızlık Macerası – İspanya ‘da Yeni Yıl Kutlamak
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here