Gaziantep Müze Rehberi – Türkiye’nin Müzeler Kenti

MÜZELERİ SEVER MİSİNİZ?

Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri ve Mezopotamya topraklarında varlığını sürdürmesinden dolayı hem açık hem de kapalı onlarca tarihi mekana ev sahipliği yapıyor.  Daha önce Gaziantep’in mutfağı ile ilgili birçok yazı yazmıştık. Ancak Gaziantep’in turistik açıdan bir yönü daha var ki en az gastronomi ayağı kadar ilgiyi hakediyor. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en çok müzeye sahip şehri ve Dünya’nın en büyük mozaik müzesine de ev sahipliği yapıyor.  Şimdi bu müzeleri tek tek inceleyelim. İşte Gaziantep Müze Rehberi

Gaziantep Mozaik Müzesi

Gaziantep’te 22 adet müze bulunuyor 2019’da hizmete girecek olan Gaziantep Panorama Müzesi ile birlikte sayı 23’e çıkacak. Ayrıca şehir de müze olarak da sayılabilecek birçok mekan bulunuyor. Şimdi bunları tek tek inceleyelim. Başlamadan önce Gaziantep’in en önemli özelliği olan Gastronomi alanında yazdığım yazıyı da buraya bırakıyorum. Yaşayandan Gaziantep Gastronomi Rehberi

1- Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep Müze Rehberi

Kültür Turizm Bakanlığına ait şehirdeki 4 müzeden biri. Gerek bina büyüklüğü gerekse sergilenen mozaiklerin kapladığı alan bakımından Dünya’nın en büyük mozaik müzesi. Müzedeki mozaikler sizi Roma Dönemi yaşam şeklini, şehir yaşantısını, inanışları, mimariyi zihninizde canlandırmanızı sağlayacak.

Meşhur Çingene Kız Mozaiği – Mozaik Müzesi

Kommagane Krallığı’nın 4 şehrinden biri ve en zengin şehri olan Zeugma’dan taşınan bu eserler sizi büyüleyecek. Özellikle şehrin simgelerinden biri olan Çingene Kızı Mozaiği, Maenad Villası taban ve duvarı, savaş tanrısı Ares’in bronz heykeli, Poseidon ve Euphrates villalarının tüm duvarları müzede sizleri bekliyor.

Müze Giriş Ücreti: 40 TL, Müzekart geçerli. Konum: Zeugma Mozaik Müzesi

2- Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi zengin Gaziantep tarihini gözler önüne seren bir müze. Alt Paleolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar tüm dönemlere ait eserler sizi tarihsel bir yolculuğa çıkartacak. Müze şehir merkezinde eski stadyumun yanında bulunuyor ve yeni restorasyondan geçti. Şehirdeki bir diğer Kültür Bakanlığına ait müze.

Müze Giriş Ücreti: 12,5 TL, Müzekart geçerli. Konum: Gaziantep Arkeoloji Müzesi

3- Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Eski Ermeni Mahallesi olan Bey Mahallesi’nde eski bir konağın müzeye çevrilmesi ile hayat bulmuş bir mekan. Müze binasını rahmetli işadamı Hasan Süzer satın alıp, restore ederek Kültür Turizm Bakanlığı’na bağışlamış. Antep halkının ev yaşantısı, gelenek, görenek, giysi ve gündelik hayat ile ilgili çeşitli eserler cansız mankenler aracılığı ile sergileniyor. Şu aralar restorasyon dolayısı ile kapalı.

Müze Giriş Ücreti: 10 TL, Müzekart geçerli. Konum: Etnografya Müzesi

4- Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep’in İslahiye ilçesinin 23 km uzağında bulunuyor. Her zamanki gibi burası da yabancı arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkartılmış. M.Ö. 2000’den itibare Hitit, Suriye, Arami ve Asur döneminin yerleşim merkezi olmuş ve o döneme ait taş eserler gün yüzüne çıkarılmış.

Anadolu’da bulunun en eski yerleşim merkezlerinden ve görülmesi gereken ören yerlerinden biri. 2012 yılı itibariyle de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edildi.

Müze Giriş Ücreti: Ücretsiz . Konum: Yesemek Açık Hava Müzesi

5 – Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Müzesi

Gaziantep Kalesi içinde yer alıyor. Adından da anlaşıldığı üzere müzede Gaziantep halkının verdiği 1. Dünya Savaşından sonra başlayan işgal dönemindeki düşmana karşı verdiği mücadele çeşitli belge, heykel, rölyef, sunum, video vs ile anlatılıyor.  Müzeye girdiğiniz andan itibaren o yılları yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Müze Giriş Ücreti: Öğrencilere Ücretsiz, Tam Bilet: 2 TL. Konum: Panaroma Müzesi

6 – Atatürk Anı Müzesi

Öncelikle bilmeyenler için söylemek isterim ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gaziantep Bey Mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. 26 Ocak 1933’deki Gaziantep ziyareti sırasında dönemin valisi Lütfi Bey ve belediye başkanı Hamdi Kutlar’ın kararıyla Atatürk’e fahri hemşeri ünvanı da verildi.

https://www.instagram.com/p/Bi_wjJqAtTQ/

Gaziantep Bey Mahallesinde kurulan Atatürk Anı Müzesinde de Atatürk’ün bu ziyareti sırasında kullandığı eşyalar, fotoğraflar sergileniyor. Ayrıca müzede Atatürk Araştırma Kitaplığı ve Atatürk temalı hediyelik eşya bölümü bulunuyor.

Müze Giriş Ücreti: Öğrencilere Ücretsiz, Tam Bilet: 2 TL. Konum: Atatürk Anı Müzesi

7 – Gaziantep Şavaş Müzesi  ( Şahinbey Milli Mücadele Müzesi )

Dünya’nın birçok şehrinde, şehrin yaşamış olduğu savaşlardaki acıların, kahramanlıkların ve hikayelerin sergilendiği şavaş müzeleri bulunuyor. 1 Dünya Savaşı sonrasında asrın en adaletsiz işgaline karşı, şehir halkının verdiği mücadeleyi, Antep Harbinin nasıl kazanıldığını sesli bir anlatım ve kronolojik panolar eşliğinde ziyaretçilere sunuluyor.  Fransız askerlerini korkutmak amacıyla kullanılan makineli tüfek sesi çıkaran “Tak Takı” ile halkın bakır yemek kaplarıyla yaptığı ve Ermeni siperlerine atılan “Sahan bombası”, Savaş Müzesi’nde dikkat çeken eserler. Gaziantep’in işgal sırasında Fransızlara karşı verdiği mücadeleyi en iyi anlatan mekanlardan biri.

Müze Giriş Ücreti: Öğrencilere Ücretsiz, Tam Bilet: 8 TL. Konum: Savaş Müzesi

8 – Emine Göğüş Mutfak Müzesi

1904 yılında yapılmış olan Göğüş Konağında bulunan müze aynı zamanda Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanlarından olan Ali İhsan Göğüş Bey’in doğduğu ev olarak biliniyor. Dünyada şehir adıyla anılan tek mutfak Gaziantep mutfağı, Müzede, Antep mutfağında bulunan yemek malzemelerinden mutfak araç gereçlerine, yöresel yemeklerden içeceklere, pişirme yöntemlerinden hazırlanışına ve erzakların saklanmasına kadar mutfak kültürü ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Müze Giriş Ücreti: Öğrencilere Ücretsiz, Tam Bilet: 2 TL. Konum: Mutfak Müzesi

9 – Gorgo Medusa Cam Eserleri Müzesi

Yaklaşık 1500 eser; bu eserlerin %70’ini cam, %20’sini bronz ve pişmiş toprak eserler, %10’unu ise Roma ve İslami döneme ait altın ve bronz sikkeler, altın takılardan oluşan Türkiye’nin ilk özel cam eserleri müzesi. Gerçekten alışık olduğumuz müze mantığından çok farklı bir yer. Müze, 5 odalı tarihi bir konakta olmasına rağmen tam bir görsel sunuyor.

Müze Giriş Ücreti: 5 TL, Müzekart geçerli. Konum: Medusa Cam Müzesi

10 – Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Türkiye’deki 4 oyuncak müzesinden biri. Malumunuz üzere Türkiye müzelerin çocuklara hitabı açısından diğer Avrupa ülkelerine göre çok geride kalmış: İşte bu yönden bu müze tüm çocukların görmesi gereken bir yer. Hatta yetişkinleri bile çocukluk dönemlerine götürerek yüzlerinde tebessüm oluşturuyor.

Oyuncak Müzesi

Geniş bir oyuncak koleksiyonuna sahip olan müzede, 1700-1990 yıllarına ait el yapımı oyuncakların yanı sıra serilerinin ilk üretimi olan çizgi film, sinema filmi ve masal karakterlerinin bulunduğu 600’e yakın oyuncak, 8 ayrı galeride teşhir ediliyor. Bunun yanı sıra müzede Dünya çocukları temalı iki katlı mağara ve çocuklar için oyuncak atölyeleri ve çeşitli etkinlikler düzenlenen bölüm bulunuyor.

Müze Giriş Ücreti: Öğrencilere Ücretsiz, Tam Bilet: 8 TL. Konum: Oyuncak Müzesi

11 –  Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

 

Tahmis kahvesinin de olduğu tarihi Arasa meydanında Tekke Cami külliyesinin içinde bulunuyor. 2 ayrı bina olarak kurulan müzede avlunun solundaki binada Maden Eserleri, El Yazması Kur’an-ı Kerimler, Türk Hat Sanatından örnekler, avlunun sağında yer alan 2 katlı mekanda ise kilim ve halılar teşhir ediliyor.

Müze Giriş Ücreti: Ücretsiz. Konum: Mevlevihane Müzesi

12 – Gaziantep Hamam Müzesi

Şener Şen’in eski türk filmlerde yüzerken “Entebin Hemamları” diye şarkılar söylediğini çoğumuz hatırlar. Antep’in hamamları o repliklere bile konu olacak kadar meşhurmuş eskiden. Şimdi de o gelenek halen yaşatılmaya çalışılsa da şehirde gidilmeye değer çok az hamam var. Uzun yıllar Paşa Hamamı olarak hizmet veren, Osmanlı hamam kültürünün en güzel örneklerinden biri olan yapı günümüzde müze olarak kullanılmakta. Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri yer alıyor. Hamam, içerisinde Halûk Perk koleksiyonuna ait hamam araç ve gereçleri sergileniyor.

Müze Giriş Ücreti: Öğrencilere Ücretsiz, Tam Bilet: 5 TL. Konum: Hamam Müzesi

13 – İslam Bilim Tarihi Müzesi

Şahinbey Belediyesi’nin hizmet binası içinde bulunuyor. Müzede İslam alimlerinin icatları ve bilim tarihine katkıları anlatılıyor.  Yine Tıp, Kimya, Fizik Astronomi, Harita ve Denizcilik bölümlerine ait eserler sergileneniyor. Yıldız mesafelerinin hesaplanması, harita bölümünde eski haritalarla günümüz haritalarının karşılaştırılması ile oluşturulan elektronik interaktif uygulamalar da yer alıyor.

Müze Giriş Ücreti: 10 TL. Konum: İslam Bilim Tarihi Müzesi

14 – Bayazhan Kent Müzesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Gaziantep kent kültürünü ve tarihini anlatan bir müze. Gaziantep’in yöresel el sanatlarından kutnu, sedef, bakır işlemeciliği gibi sanatlar tematik bölümlerde görsel olarak canlandırılıyor. Müzede ayrıca; kardeş şehirler salonu, sergi mekânları, kentin önemli mimari yapılarının maketleri bulunuyor.

Müze Giriş Ücreti: Öğrencilere Ücretsiz, Tam Bilet: 5 TL. Konum: Bayazhan Kent Müzesi

15 – Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesi

Dünya’nın en büyük 4. Avrupa’nın 2 ve Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi içinde kurulan Türkiye’nin ilk Zooloji ve Doğa Müzesi.  Londra ve New York’ta aynı adla kurulmuş ve Dünya çapında nam salmış Natural History gibi birşey beklemeyin ama Türkiye’de böyle bir müzenin kurulmuş olması sevindirici. Müze fantastik bir dünyanın kapılarını ziyaretçilerine açarak, milyonlarca yıl önce yaşamış nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvanlar ile varlığını geçmişten günümüze kadar zamana tanıklık edip sürdüren  yüzlerce hayvan tür ve örneğini yakından görme ve tanıma imkânını ziyaretçilere sunuyor.

Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti: Öğrenci 6 TL, Tam Bilet: 12 TL. Konum: Zoo

Bunların dışında;

 • Saklı Konak Bakır Sanatları Müzesi
 • Ali İhsan Göğüş ve Gaziantep Araştırma Merkezi
 • Yaşan Müze Gümrük Hanı
 • Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi
 • Kendirli Gazi Kültür Müzesi
 • 15 Temmuz Demokrasi Müzesi
 • Gaziantep Fıstık Müzesi
 • Gaziantep Panaroma Müzesi (2019’dan sonra gelecekler için)

vaktiniz dahilinde gezebileceğiniz müzeler. Müze ve benzer mekanları gezmeyi kendiniz, yakınlarınız ve çocuklarınız için bir yaşam şekli haline getirmeniz dileğiyle.

İyi Seyahatler.

Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi v Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi Gaziantep Müze Rehberi

4 Yorum
 1. Mehmet diyor

  Gaziantep müzeleri ile ilgili bilgilerinizi güncelemenizi öneririm

  1. reshontheway diyor

   Hangi kısmını hocam söyleyin düzenleyelim tekrar

   1. Rumeysa diyor

    Fiyat ve müze kart geçerliliği açılış ve kapanış saati bunlarda güncelleme yapılmalı

    1. reshontheway diyor

     Güncellemeler yapıldı. Açıkçası 1000’den fazla yazı olduğu için ve Türkiye’de bu tarz fiyatlar sürekli değiştiği için güncelleme yapmak biraz zor. O yüzden müze linklerini de koyuyoruz. Teşekkür ederiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.