Erasmus Deneyimleri | Her Şeyden Vazgeçip Erasmus ile Kendini Bulmak!

2

Erasmus Deneyimleri | Her Şeyden Vazgeçip Erasmus ile Kendini Bulmak!

Hepimizin içinde özgür bırakılmayı bekleyen ve “Ben’liğimizi” bulmayı arzu eden  bir “ruh” vardır. Ve onu bulamadığımız sürece en derinliklerimizi karanlığa iten labirentler. Size benim gibi her şeyden vazgeçin demeyeceğim. Ama hepimizin bir noktada çoğu şeyden vazgeçip kendini bulmaya ihtiyacı vardır. Bunun en güzel imkanı ise Erasmus yapmak!

Erasmus Deneyimleri
Erasmus Deneyimleri

Eğer yeni şeyler keşfedip kendini bulmak istiyorsan, “Her şeyden vazgeçip Erasmus ile kendini bulmak!” ile başlayan yazılarımı okumaya devam et! Çünkü burada sadece gezi rehberi ile yolunu bulmanı değil, içindeki gücü açığa çıkarıp kendini bulma farkındalığını da bulacaksın. Gittiğim yerlere, o anı benimle birlikte yaşıyormuşçasına hissedip, tüm korkularını ve merakını biraz da olsa yatıştıracaksın. Tüm karmaşık duyguları öncesinde tecrübe edip rahatlaman için sana yol göstereceğim.

Her Şeyden Vazgeçmek

Peki gelelim “her şeyden vazgeçmek” konusuna.. Bir kadın olarak Türk toplumunda yaşıyor olmak zaten bir hayli zor. Üstüne bir de tek başına yurt dışına gidiyor olmak pek de normal karşılanmıyor çoğu kişi tarafından. Hele bir de erkek arkadaşın varsa ya da ailen seni bu konuda desteklemiyorsa, durum daha da karışıyor. Çoğu kişiden duyduğum şu cümleler durumu özetliyor; “erkek arkadaşım var ve gitmemi istemiyor” ya da “ailem göndermiyor“…

Haydaaa! Bu ne şimdi? Kaldık mı ortada! Bir yanda hayallerim, bir yanda sevdiklerim diye düşünüp sonunda çoğumuz vazgeçiyoruz ne yazık ki! Eğer erkeksen, o durumun da kendine göre zorlukları var elbette. Erasmus yapmak için uzattığın okulun, ailenin pek de hoşuna gitmeyebilir. Çünkü ailen ve toplum senden; okulunu zamanında bitirmeni ve askerlik yapmanı bekliyorlardır! Sonrası hep sorumluluk!!!

O yüzden sana diyorum ki; gerekirse her şeyden vazgeç ve olmak istediğin asıl yerde ol! Çünkü orada kendini bulacaksın. Üstüne git! Kork! Düş! Savaş ver! Vazgeçme! Çünkü kendini bulacağın yer, yapacağın o küçücük seyahatte gizli..

Erasmus Başlangıcı

Evet! Zor bir yolculuk, sana kimse kolay olduğunu söylemedi… Ama eğlenceli yanları da bir hayli fazla. Üstelik bu yolculuk gittiğin ülkede de başlamıyor. Karar verdiğin o anda başlıyor. Okuldaki Erasmus sınavların, vize işlemlerin, gittiğin ülkede kalacağın yeri bulma çabaların derken stresli ama sonrasında unutacağın bir yol seni bekliyor olacak! Sınavlar senin yapacağın iş; ben sana vize işlemlerinden başlayarak Porto‘da daha rahat bir Erasmus yapman için tüm bilgilerimi paylaşacağım. Üstelik o anı yaşıyormuşçasına! Okullar arası yapılması gereken belge işlemleri seni biraz yorabilir çünkü iki okul arasında gidip gelen pinpon topu gibi oluyorsun çoğu kez.

Erasmus Deneyimleri
Erasmus Deneyimleri

Akılda Deli Sorular

“Belgeler tamam mı? Dersleri denkleştirebildim mi? Az zamanım kaldı, mail gönderdiler mi? Beni okula kabul ettiler mi? Kabul mektubumu imzaladılar mı? Bana ne zaman geri dönüş yapacaklar?” gibi aklına takılan ve seni bir süre yoran bir süreç seni bekliyor. Ama Portekiz vize işlemleri biraz daha can sıkıcı olabilir çünkü bir çok hazırlanacak belge seni bekliyor olacak. Bu yüzden ailenle de ufak çaplı krizler yaşayabilirsin. Üstelik Portekiz vize randevun da can sıkıcı geçebilir zira oradaki görevli olan kadın seni hayli strese sokacak. Çünkü ufacık hatayı bile kabul etmeyen, iğneleyici konuşan, başvurunu tekrar yapıp yapmamak için seni zora sokan birisi olacak karşında. Çoğu insan sırf bu yüzden defalarca kez yeniden başvuru yapmak zorunda kalıyor.

Hazırlıklı Olmak Lazım ! – Erasmus Deneyimleri

Ben buna hazırlıklı gittim ki senin de bunu biliyor olarak gitmen işini kolaylaştıracak. Tüm belgeleri harfiyen yapmak; “Aman ya ne olacak o da eksik olsun, bir şey olmaz!” demeden uygulamak, seni olası sıkışıklıktan kurtaracak. Tüm belgeleri eksiksiz yapıp tek randevuda başvurunu yapmak her açıdan sana kurtuluş sağlayacak. Diğer türlü her şeyin aksayabilir! Aman dikkat! İçin rahat bir şekilde başvurunu yap ki vize kabul haberini alır almaz bavulunu hazırlamaya başla! Çünkü o da ufak çaplı bir stres yaratabilir senin için.

Bavulda kilo sınırı olduğu için yanına ne alacağını şaşırıyor ve en sonunda her şeyini almaktan vazgeçip, en önemli şeylerini bile unutabiliyorsun.. Merak etme! Bunları da en ayrıntılı şekilde sana anlatacağım.. Her şey bittiğinde, uçaktan Portekiz‘in o masmavi okyanusuna baktığında, her şeyi unutacak ve yeni hayatının koşuşturmasına dalacaksın!

Şanslısınız ki “Erasmus” ile Portekiz‘in minnoş şehri olan Porto‘ya hem öğrenci hem de bir gezgin olarak geldim ve o yüzden tüm ayrıntılarıyla gezilerimi, gözlemlerimi, keşiflerimi sizlerle paylaşacağım.. Tek başıma gezdiğim Avrupa seyahatlerinden de bahsedeceğim elbette! Bunun için çok heyecanlıyım çünkü klasik gezi rehberlerinin dışında sizinle paylaşacak çok şeyim var.. En ince ayrıntılarıyla size hepsini anlatacağım.. Porto’ya bir an önce gitmek isteyecek ve keşfetmenin heyecanını yaşamak isteyeceksin! Eğer keyifli bir yolculuğa hazırsan;

Okumada kal, sevgiler…

Daha önce yayınlanmış ve başka ülkelerdeki Erasmus tecrübelerinden biri için: Lublin – Polonya’da Erasmus

Erasmus Programını hiç bilmeyenler için. Erasmus Nedir?

Önceki İçerikErasmus Macerası: Zor Ama Değer!
Sonraki İçerik09 Aydın Gezi Tavsiyeleri – Şehir Tavsiyeleri Yazı Dizisi
Gezgin Yıldız Bazen cümleye nasıl başlaman gerektiği bilemezsin, bazen ise kelimeler dökülüverir birdenbire.. Başlık olarak "Gezgin Yıldız" dedim kendime çünkü oldum olası yıldızları sevmişimdir ve herkesin bu hayata geliş amacının olduğunu düşünerek; benim de bu hayata bir "yıldız" olarak gelip insanları aydınlatmak olduğunu hissediyor ve kendimi "yıldız" ile bağdaştırıyorum.. Elbette gezginlikle! Yani soyadımın "Yıldız" olmasıyla bir ilgisi yok :) Soyadımı da söylemiş bulunduğuma göre, klasik olarak kendimi biraz tanıtmakla başlayayım. Adım "Elif" ve Hacettepe Üniversitesinde Güzel Sanatlar "Grafik" Bölümü öğrencisiyim. Bilgisayar üzerinden kalıplaşmış işler yapmaktan hoşlandığım söylenemez. Ben daha çok kağıt üzerinde, tutkumla birleşen ruhumda, hissederek karaladığım şeyleri seviyorum.. Evet bu sayfadayım çünkü "Erasmus" ile Portekiz'in minnoş şehri olan Porto'ya hem öğrenci hem de bir gezgin olarak geldim ve gezilerimi, gözlemlerimi, keşiflerimi sizlerle paylaşacağım.. Tek başıma gezdiğim Avrupa seyahatlerinden de bahsedeceğim elbette! Bunun için çok heyecanlıyım çünkü klasik gezi rehberlerinin dışında sizinle paylaşacak çok şeyim var..
PAYLAŞ

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here