Erasmus Macerası: Zor Ama Değer!

Uluslararası Öğrenci Olmak | Erasmus Macerası

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır yoktum buralarda,  birebir yazı yazmayalı epey olmuş gerçekten. Bugün size yazacağım yazı ; herkesin hayali olan Erasmus programı ve süreçleri hakkında bilgi vermek olacak 🙂 Erasmus+ Resmi Sitesi

Erasmus Macerası: Zor Ama Değer!
Erasmus Macerası: Zor Ama Değer!

Erasmus programı ,Avrupa üniversiteleri ile Avrupa Birliği, arasında akademik değişim ve etkileşimi destekleyen ve biz öğrencilerin yeşil pasaportu bulunmaması durumunda yurt dışı kapılarını arayabilmemiz için tek anahtar&kilit modelidir. Okuduğumuz üniversitelerin bir çoğunda ilk yılını tamamladıktan sonra, Erasmus programına kayıt olarak 3 ile 12 ay arasında değişen sürelerde yabancı bir üniversitede uluslararası deneyim elde etme şansına sahip oluyoruz.

Erasmus ile bizler ; akademik becerilerini geliştirmenin yanı sıra iş hayatına yönelik profesyonel donanım edinirken, farklı kültürler hakkında bilgi edinme, yabancı dilimizi geliştirmek amacıyla gidiyoruz ama gittiğimiz ülkelerinde kullandığı dil etkili olduğundan aslında dil öğrenmekten çok farklı bir hayat görüşü , deneyimi, kendine olan güvenini ve kendin olma şansına eriştiriyor.

Erasmus daha çok bir kültür etkileşimi görevi görür ve mutlaka ailenin de, kendinin de ve bulunduğun ortamın da etkisini uzun bir süre sonra daha iyi fark edip dönüş rotasında gitmek istemeyeceğin bir eşsiz deneyim yumağı olacağına eminim.

Erasmus+

Erasmus Programının Amacı ve Gereklilikleri Nelerdir?

 • Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden en az 3 ay en fazla 12 ay yararlanabiliyoruz. Not ortalaman Erasmus Programı’yla karşı okula gitmeden önce 2.20’nin altına düşerse hareketlilik hakkımız bitmiş oluyor. Tabi bu ortalama her üniversite için değişebilmekte ama 1. sınıftan bunu hayal eden arkadaşlar için not ortalamasının ciddi bir etkisi olduğunu söylemek istiyorum. Ayrıca Erasmus için yapılacaklar önce online başvuru, sonrasında ders transkripti ve öğrenci belgesini ofise teslim etmek olacaktır.
 • Online başvuru sonucunda açıklanan listedekiler yazılı ve sözlü sınava girmeyi hak eden kişilerdir. Yazılı sınavda öğrenim programı için her okulun kendi belirlediği ki bizde not:60’tı bu zaten bölümlere göre de değişiklik göstermekte olup bunu geçtikten sonra açıklanan en son liste sözlüye girebilecek öğrenciler içindir. Bu aşamada da sözlü sınavını da başarıyla geçerseniz Erasmus‘un daha ilk bariyerinden geçmiş olacaksınız.
 • Sonraki açıklanan listelerde size ve sizin bölüme uygun yerler ve üniversitelerin tercihlerini yaparak Bölüm Erasmus Koordinatörlüğü‘nün de onayı ile okullara başvurularınızı yapmak için bir sonra adıma doğru ilerlemiş oluyorsunuz 🙂 Emin olun bu süreçler böyle anlatıldığı kadar kolay geçmiyor, karnınıza kramplar giriyor ve uykularınız kaçıyor…
 • Bu program için öğrencilik hayatımızda her öğrenim kademesinde 12 aya kadar yararlanma imkanımız oluyor fakat Çukurova Üniversitesi‘nde okuyanlar için diyeceğim şudur ki hazırlık okuyan ve 1. sınıf olduğumuz dönemde Erasmus Programı’na katılamıyoruz. Çünkü ortalama belirlenmemiş oluyor ve ben Gıda Mühendisliği‘nde okuyorum, bir çok mühendislik bölümünde olduğu gibi yeni yönetmeliğe göre son sınıfta da bu hakkımız geçerli olmuyor. Bunun sebebi ise bahar döneminde yada full 4. sınıf olarak zorunlu intörn mühendislik programı devreye giriyor. Son senenizde fabrika veya iş sahasında bulunmanız isteniyor…
 • Erasmus+ programı, dil öğrenme veya burs programı değildir amaç akademik değişim programıdır. Orada göreceğiniz eğitimde burada olsaydınız da alacağınız dersler ağırlıklı olarak seçilir ve ayrıca sınavı kazanmış olmanız hibe kazanacağınız anlamına gelmez. Hibe kazanmadan da açıkçası bu ekonomi ile biraz zor Erasmus programına katılabilirsiniz . Çünkü ben bu programı Polonya‘da gerçekleştirdim. Buranın Avrupa ülkesi olması ve  aşırı iyi bir ekonomiye sahip olmamasına rağmen hibe alsam da dönem dönem döviz kurları ile etkilendiğim ve geçinmekte zorlandığım evreler olduğunu bilmenizi isterim. Bu yüzden her güzel şeyin zor olduğunu unutmamalı ve ona göre ilerlemelisiniz.
 • Erasmus+ programı ile genel olarak 30 kredi olacak şekilde ders seçmeniz istenir ve bu işin en önemli kısmı alacağınız derslerin burada da kabul görmesi ve sayılması olacaktır. Okulunuzu uzatmak en son isteyeceğiniz şey olmalı çünkü bazı nedenlerden dolayı okulu uzattım ama etken Erasmus değildi ve olmamasına rağmen zaman zaman bunaldığım ve sizden daha alt sınıflarla derse girmenin ne demek olduğunu bildiğimden okul uzatmayı hiç mi hiç tavsiye etmiyorum. Ruhsal olarak bile kendinizi kötü hissetmenize neden olabiliyor bu can sıkıcı durum.

 

 • Bu program elinize geçebilecek en güzel fırsat ve bu fırsatı gerçekten iyi değerlendirmelisiniz. Ama bu işte size düşen bir çok görev var. Hiçbir Erasmus Koordinatörlüğü yada Dış İlişkiler Ofisi sizin peşinize düşmez. Sizin gideceğiniz okulun web sayfasından başvuru prosedürlerini ve başvuru son tarihlerini bilmeniz gerekmekte. Yoksa bu kurumların tek amacı sizin isimlerinizin olduğu listeyi (nomination) belgesini karşı okula göndermektir o kadar yani.
 • En önemli konu da kalacak yer konusu, aslında bunu ne Dış İlişkiler Ofisi ne de Erasmus Koordinatörü ayarlar. Bu durumu ya siz ya da gideceğiniz okuldaki koordinatör ayarlayabilmektedir.
 • Erasmus+ programından yararlanırken mevcut olarak okuduğunuzda harç parasını yatırmadan bu programa gitmeyi düşünmeyin. Ama biz öğrencilerin yaptığı en belirgin hata eğer gideceksiniz ve herşeyiniz netleştiyse lütfen bulunduğunuz okuldayken ders kaydı yapmayın böylece iki iş yapmış oluyor ve iki üniversitede de boş yere kayıt açtırmış oluyorsunuz. Zaten bu ders seçme işleminde, gideceğiniz okulun koordinatörü sizinle mail yoluyla iletişime geçiyor ve onun istediği ve onayladığı belgeleri düzenlemeniz gerekiyor.
 • Gideceğiniz okul tarafından sizden başvuru döneminde istenilecek olan belgeler:
  • Transkript
  • Pasaport bilgileri ( Bu aşamada gideceğiniz ülkeye bağlı konsolosluklardan yada EVS olarak geçen kurumlardan randevu olarak; İstanbul, Ankara, Gaziantep gibi şehirlere oranında istediği belgeler dahilinde başvurunuzu yapmanız ve gerekli vize harç parasını yatırmanız gerekmektedir. Pasaportunuz adresinize gönderilecektir )
  • Eğitim amaçlı seyahat ve sağlık sigortası ( Bu belgeyi bu kadar uzun uzadıya açıklamamın nedeni bu çok önemli. Her sigorta şirketinin yaptığı işlemin kabul edilmediğini belirtmek istiyorum. Bu yüzden işinizi güvenilir şirketlerde   yapmanızı öneririm. Örneğin AXA, Allianz, vb.)
  • İngilizce dil seviyesini gösteren belge ( Dış İlişkiler ve Erasmus Koordinatörlüğünden alınan bu belge, taratılmalıdır.)
  • Motivasyon Mektubu
  • Öğrenci Belgesi

Karşı okulun koordinatörüyle yapacağınız uzun soluklu mail yazışmalarından sonra sizin ve sizin bölüm koordinatörlüğünün imzaladığı imza işlemlerinden sonra posta yoluyla orjinallerinin bir kopyasını alarak karşı okulun koordinatörüne göndermeniz gereklidir. Herşey tamamsa onun size yollayacağı davet mektubu ile vize işlemlerine başlayabilirsiniz.

 • Vize başvuru süreci en sancılı süreç: Bulunduğunuz şehirde pasaport ile ilgilenen Nüfus Müdürlüğü’ne gidip, harç parası ve biometrik fotoğrafınızı vererek pasaport başvurusunda bulunuyorsunuz. Daha sonra yapmaniz gereken ülkelere göre değişen istenen evrakları hazırlamak. (Pasaport bilgileriniz, Online Vize başvurunuz, Transkript, Eğitim amaçlı seyahat ve sağlık sigortası, ikamet belgesi, bankada belli bir miktar para yada okulun eğer ki şanslı biriyseniz hibe listesinde var olduğunuz belirten belge, adli sicil kaydı, üniversiteden alınan davet mektubu, öğrenci belgesi vb. ve vize ücreti.)
 • Vizeniz de tamamsa, artık uçak biletinizi alabilirsiniz ama tabiiki sizin Dış İlişkiler Koordinatörlüğü ile işiniz bitmedi ki…
 • Hibe Sözleşmesi ve Bölüm Kurul Kararı‘nın da onayı olmalı bu süreçler de…
 • Ofisle Taahhütname imzalamanız gerekmektedir. Birde Öğrenim Anlaşması yapmanız ve onların da tüm belgelerinizi ıslak imzayla imzalaması gerekmektedir.
 • Siz oraya B2 dil seviyesiyle gidiyorsunuz ve size tanımlanan Çevrimiçi Dil Sınavı’ndan da bu dereceyi alarak geri dönmeniz istenir.

 

 • Uzun ve meşakatli bir yolun sonunda artık ERASMUS ÖĞRENCİSİSİNİZ !

Tadını çıkartmanız dileğimle …

Avrupa Fırsatları ile ilgili diğer yazılarımız için: Tıklayın

Herhangi bir sorunuz olursa; @traveller_ipekaytenn instagram adresinden ulaşabilirsiniz. Mutlu kalın 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.