Çocukla Bali Seyahati – Ailecek Bali Seyahat Rehberi

0

CENNETTE ÇOCUK SESLERİ

Pirinç Tarlalarının Muhteşem Ambiyansı ve Mira – Çocukla Bali Seyahati

Dünya üzerindeki cennetlerden biri olan Bali, farklı amaçlarla seyahat etmek isteyenler için muhteşem bir destinasyon. Hem balayı çiftleri için hem doğa severler için hem de kültür turizmi ve tarihi mekan meraklıları için her zaman güzel bir seçenek olmuştur. Ancak çocuklu aileler için çok da tercih edilmeyen bir yer. Bu durumun sebeplerine bakacak olursa coğrafi zorluk, hava durumu, uzaklık, yaşam şartları vs. gibi kriterleri sıralayabiliriz. Bu endişeleri gidermek ve Bali hayallerini çocuklar yüzünden ertelemek zorunda kalanlar için bu yazıyı hazırladım. Ben 18 aylık kızımla bu macerayı yaşadım. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. İşte Çocukla Bali Seyahati Rehberi.

Bir önceki yazılarımda Bali seyahatini planlarken ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri, Bali‘de gezilmesi gereken yerleri, yenilmesi gereken lezzetleri, sadece Bali‘de bulunan meyveleri, alternatif rotaları vs. anlatmıştım. O yazıları aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz. Bu yazıda aynı konu başlıklarını çocukla gezmek isteyenler için yazdım. Bali’de Ne Yenir?  – Bali’de Gezilecek Yerler – Bali Seyahat Rehberi

Çocuklu Aileler İçin Bali’ye Ulaşım 

Bali, maalesef uçak bileti bulma açısında pahalı bir bölge. Bununla ilgili daha önceki yazımda detaylı yazmıştım. Bali‘ye direkt uçuş bulmak zor. Bu yüzden THY, Singapore Airlines gibi firmalar Singapur aktarmalı; Qatar Airways Doha aktarmalı, Emirates de Dubai aktarmalı uçuyor.

Çocukla Bali Seyahati
Munduk Moding Plantation Oteli – Çocukla Bali Seyahati
 • Size ilk tavsiyem aktarma süresini uzun seçerek bu şehirleri de görme şansı yakalayın. Hatta gün aşırı seçerseniz özellikle Qatar Airways Doha‘da 1 gece ücretsiz konaklama da sağlıyor. Böylece özellikle çocuklarınızla birlikte hem dinlenmiş hem de yeni bir ülke daha gezmiş olursunuz. Katar Havayolları Ücretsiz Konaklama
 • Hangi firma olursa olsun 0-24 aya kadar çocuklardan bilet parası almıyor. Sadece biraz vergi bilete yansıtılıyor. Bu yüzden bu kadar pahalı uçak biletleri olan bir ülkeye çocuğunuz bu yaş aralığında iken gitmek cebinizi rahatlatacaktır. Sonraki aylar için bazı firmalar tam ücret alırken bazıları biraz daha indirim yapıyor.

Uçuş Öncesi Çocuklar için Yapılması Gereken Hazırlıklar

 • Gideceğiniz coğrafya genelde çok sıcak bir coğrafya bu yüzden mümkün olduğunca ince kıyafetler götürmeye özen gösterin. Sürekli terleyecekleri için biraz fazla kıyafet götürmenizde yarar var ya da orada yıkatabilirsiniz çok pahalı değil.
 • Çocuk bez fiyatları genelde ucuz ve aynen Türkiye‘deki gibi her ay ve yaşa göre ayrılmış durumda.Yani çok fazla götürmenize gerek yok.
 • Sürekli yağmur yağma olasılığı olduğu için şemsiye ya da çocuğunuz için yağmurluk alabilirsiniz.

 • Bali adası Vietnam, Tayland‘ın Kuzeyi, Kamboçya gibi hastalık riskinin fazla olduğu bir ülke değil.  Kendiniz ya da çocuklarınız için herhangi bir aşı yaptırmanıza gerek yok. Yine de doktorunuza başvurabilir ya da Seyahat Sağlığı sitesine bakabilirsiniz. Ülke ülke ayrım bulunuyor. Ancak sivrisineklerden korunmak için spreyler alabilirsiniz.
 • Yemek genelde problem değil ama her ülkede olduğu gibi yanınızda kuru gıdalar ya da konserve götürebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yok. Meyve – Sebze konusunda muazzam bir ülke olduğu için çocuklarınıza bol bol yedirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz ve kendiniz için MUTLAKA ama MUTLAKA seyahat sigortası yaptırın. 14 güne kadar firmaya göre 30-45 TL arası bir ücret tutuyor. Orada herhangi bir sıkıntı olduğunda ödeyip faturanızı alıp Türkiye‘ye dönünce paranızı geri alabiliyorsunuz.

Çocukla Uçak Yolculuğu – Çocukla Bali Seyahati

Qatar Airways’in Sunduğu Uçak İçi Bebek Yatakları – Çocukla Bali Seyahati
 • Uçak içinde çocuklar için özel menüler mevcut. Bebekli yolcular için de püre şeklinde mamalar servis ediliyor. Ayrıca yanınızda getirdiğiniz mamayı görevlilere verip ısıttırabilirsiniz.
 • Bebekli yolculara havayolu firması genellikle her sınıfın en ön sırasından koltuk veriyor. Bu bölge hem daha geniş hem de karşınızda bulunan duvara asılan bebek yatağını kullanabilme avantajı sağlıyor. Siz yine de bu talebinizi belirtin.
 • Uzun uçuşlarda çok geniş ve büyük uçaklar kullanılıyor. Tuvaletlerde rahatlıkla çocuğunuzun altını değiştirebilirsiniz.
 • Birçok firma uçak içinde çocuklara oyuncaklar ve boyama kitapları hediye ediyor. Koltuk arkası ekranlarda da çocuklar için çizgi film ve animasyonlar var.
 • Özellikle emziren anneler için cam kenarını seçmek rahatlıkla emzirebilmeleri için kolaylık sağlayacaktır.

Havaalanı İçi Hizmetler – Çocukla Bali Seyahati

 • Bilet kuyruklarında çocuklu ailelerde öncelik veriliyor. Gerçi bu bazen gözardı edilebiliyor. İstanbul‘da böyle bir uygulama görmemiştim ama Katar ve Bali‘de öncelik verdiler.
 • Bali havaalanına indiğinizde gümrükten geçişin önünde uzun kuyruklar var. Ancak bebek ve çocuklu ailelere özel bir kapı açılmış. Ancak anne – baba dışında yanınızda 3. bir kişi varsa onu o uzun kuyruklara gönderiyorlar. Saçma bir uygulama. Sonuçta her türlü 3. kişileri beklemek zorunda kalacaksınız diğer tarafta.
 • Bebek arabalarınızı uçağın kapısına kadar götürebiliyorsunuz. Ancak Katar aktarmasında valiz ile birlikte teslim etmeniz gerekiyor. Ancak aktarma sırasında havaalanı içinde ücretsiz bebek arabası servisi var.
 • Bali Denpasar Havalaanı wifi – içme suyu – dinlenme odaları vs. gibi imkanlar sunmuyor. Yani Katar, Dubai ya da Singapur‘daki aktarma yapacağınız havaalanları gibi değil. Zaten çok da vakit geçirmeyeceksiniz. Bahsettiğim havaalanlarında her türlü imkan mevcut. Havaalanları ile ilgili yazdığımız yazıya da bir bakın derim. Güneydoğu Asya Havaalanları

Çocukla Bali Adası’nda Gezme

Sıra geldi işin en çetrefilli ancak zevkli bölümüne. Çünkü bu adayı gezmek ne kadar zor olsa da ailenizle bir tura çıkmak bir o kadar unutulmaz olacak. Daha önceki yazıda da belirtiğim gibi özellikle 2 kişiden fazla iseniz ya da ailenizle geziyorsanız, araçlı rehber kiralayarak adayı gezmelisiniz. İnanın hem hesaplı hem de inanılmaz rahat. Havaalanından alıp  tüm istediğiniz yerlere götürüp sonunda da otelinize kadar bırakıyorlar.

Mayosuz da Çıkarım Modu On – Mira Balangan Sahili’nde – Çocukla Bali Seyahati
 • Bebek arabasını Bali‘de kullanmak neredeyse imkansız. Sadece yerleşim yerlerinin merkezlerinde kullanabilirsiniz. Ancak şelale, tapınak ya da diğer önemli gezilecek yerlerin yolları kötü ve bebek arabasıyla çocuğunuzu gezdirmeye çalışmak tehlikeli olabilir. Ancak araçla gezeceğiniz için yanınızda getirmenizin bir zararı yok. Bagaja koyup gideceğiniz her mekanın öncesinde rehberinizden gezilecek yol hakkında bilgi alıp ona göre çıkarabilirsiniz.
 • 2 – 2,5 yaşa kadar kanguru tarzı bebek taşıyıcılar kullanmak en rahatı ya da oturaklı çantalar. Biz yandan bağlamalı, Hint tarzı kanguru almıştık ve inanın rahat rahat her yeri gezdik. Sadece 400-500 basamaklı şelalelere sıcak havada tırmanıp inmek bayağı yormuştu.
 • Özellikle şelalelere giden yollar kaygan ve taşlık olabiliyor ya da yeri geldiğinde 50 cm’ye kadar küçük tırmanışlar yapabiliyorsunuz özellikle pirinç tarlalarında gezmek bu açıdan biraz zor bu yüzden kanguru ile rahat rahat parkurları tamamlayabilirsiniz.
 • Genellikle tapınak ya da şelalelere girişler ücretli ancak 1-2 € gibi düşünün her birini. Çocuk ya da bebeklerden para alınmıyor.
 • Çocuklarınızla unutulmaz fotoğraflar çekmek isterseniz özellikle Wanagiri / Munduk bölgesindeki fotoğraf konsepti için oluşturulmuş mekanlara gitmelisiniz. Diğer mekanlarda çekeceğiniz fotoğraflar sizin yaratıcılığınıza kalmış .
Wanagiri’nin Muhteşem Fotoğraf Noktaları – Çocukla Bali Seyahati
 • Endonezya‘nın sahilleri Tayland gibi değil. Çoğu dalgalı ya da denize girmeye çok da elverişli değil. Bu yüzden ünlü sahiller keyifli bir zaman geçirmek için güzel ancak çocuklar için denize girmek oldukça tehlikeli.
 • Endonezya, Malezya ya da Singapur gibi çocuk dostu cazibe merkezleri olan bir ülke değil. Çocuklar için yapılacak en uygun aktiviteler maymunların ya da fillerin bulunduğu parklara gidip, hayvanat bahçesini ziyaret etmek olacaktır.
 • Bu parklarda gözünüz çocuklarınızda olsun maymunlar kimi zaman agresif olabiliyorlar.

Çocuklar için Bali’de Ne Yenir?

 • Bali adasında yeme-içme olayı bazı durumlarda sıkıntılı olabiliyor. Adayı gezmeye çıktığınız zamanlarda yemek yiyebilecek yerlerle sık sık karşılaşmak biraz zor. Bu yüzden her güne başlamadan önce merkezi yerlerde bulunan marketlerden tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza alın.
 • Önemli tapınakların ve sahillerin civarında da irili ufaklı market ya da restoranlar mevcut. Ancak oralarda çocuklara uygun yiyecek bulmak biraz zor olabilir.
 • Kahvaltı kültürleri pek olmadığı için diğer öğünlerdekine benzer besinler tüketiyorlar.
 • Eğer çocuğunuz peyniri çok seviyorsa Türkiye‘den yanınızda götürün çünkü o coğrafya da peynir diye birşey yok. İthal ürünler de inanılmaz pahalı.
 • İçecek-meyveli süt vs. bulmak zor değil. Her markette bu tarz ürünler bulabilirsiniz.
 • Meyve ve sebze açısından bu coğrafya muhteşem. Yemek yiyecek restoran vs. bulamasanız bile yol üstünde onlarca meyve tezgahı görmeniz mümkün. Son derece ilginç ve besleyici bu meyveleri sık sık tüketmenizi tavsiye ederim. Meyvelerle ilgili yazmış olduğum yazıyı buraya bırakıyorum. Bali’nin En Meşhur Egzotik Meyveleri
 • Restoranlarda tavuk-balık-kırmızı et ürünleri bulabilirsiniz. Pirinç yemekleri çok yaygın. Yemekler genelde baharatlı mutlaka sipariş verirken dikkat edin.

Çocuklar için Bali’den Ne Alınır? – Çocukla Bali Seyahati

 • Barong maskeleri ve hasır şapkalar
 • Yöresel kıyafetler ve Sarong
 • Organik kremler
 • Küçük biblolar
 • Hasır oyuncaklar gibi eşyalar alınabilir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,

İyi seyahatler

Önceki İçerikAdana Portakal Çiçeği Karnavalı – Nisan’da Adana’da
Sonraki İçerikHer Mevsimi Ayrı Güzel Şehir: Belgrad – Belgrad Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here