Bali’de Gezilecek Yerler | Bali Adası Alternatif Gezi Rotaları

1

BALİ’Yİ KEŞFETME ZAMANI

13 yıllık seyahat hayatım boyunca çok yer gördüm, çok şey yaşadım ama Bali kadar dolu dolu bir bölge ilk kez gördüm. Kocaman bir ada olmasına rağmen görülmesi gereken o kadar farklı mekan var ki. Hem doğaseverlere hem tarihi mekan sevenlere hem de kültür turizmi meraklılarına hitap eden bir şehir. Bu yazıda Bali En Verimli Nasıl Gezilmeli? , Bali’de Gezilecek Yerler Neresi? , Hangi Rotalar Çizilmeli? gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Tirta Empul Tapınağı

Bali cennetten bir köşe olmasına karşın coğrafi koşullardan dolayı ulaşım açısından oldukça sıkıntılı bir ada. Hem bu sebepten hem de gerekli yatırımlar yapılmadığından toplu taşıma ya da ada içi ulaşım açısından oldukça elverişsiz bir ada. Adayı gezerken 2 yolla gezmek en mantıklısı. İlki, eğer motorsiklet ile aram iyi ve yön duyguma güveniyorum diyorsanız motor kiralamak. Hem motor kirası hem de yakıt oldukça ucuz. İkincisi, bence en mantıklı ve rahat yol olan rehberli araç kiralamak. Bununla ilgili kısmı bir önceki yazımda detaylı yazmıştım. Bali Seyahat Rehberi

Önce Adayı Tanıyalım – Bali’de Gezilecek Yerler

Öncelikle baştan uyarmak isterim. Ben günü dolu dolu kullanan ve sabah çok erken başlayıp çok geç saatlere kadar gezerim. Bu yüzden vaktim kısıtlı olduğu zamanlarda bile gezilmesi gereken yerlerin hemen hemen hepsini gezerim. Bu seyahatimde 8-10 gün olarak tavsiye edilen Bali Adasını 5 günde gezmek durumunda kaldım. Aşağıdaki tüm rotalar bu süre içinde yapılan rotalar. Siz günlerinize göre bu turları kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bali’deki En Ünlü İkonik Mekanlar

Bali adasında görülecek yerleri 4 bölgeye ayırmak gerekiyor. Hemen hemen tüm görülmesi gereken mekanlar adanın doğusu, kuzeyi, güneyi ve ortasında toplanmış durumda. İki mekan arasındaki mesafeler sizi aldatmasın. Hem trafik hem de yolların kötülüğünden dolayı 10 dakika sürer dediğiniz yerler 30 – 45 dk sürebiliyor. Özellikle şelalelerin hemen hemen hepsine ulaşmak bir hayli yorucu. Yeri geldiğinde 400 basamak inip-çıkmanız, zorlu yollardan geçmeniz gerekiyor. Ben 1.5 yaşındaki kızımla bu parkurları tamamlamak zorunda kaldım.

Daha önce de belirttiğim gibi  ben yerel bir rehberle 4 günlüğüne anlaştım. Listemi ona 1 ay öncesinden gönderdim. O otele, havaalanına vs. göre her güne ait rotaları çizdi, yanlarına bazı yerleri de ekledi. Seyahat sırasında da sürpriz mekanlara götürdü. Çok rahat, klimalı jiplerle gezdik. 4 kişi de olsanız 1 kişi de fiyat aynı. Ona göre hesabınızı yapın. Şimdi gün gün tura geçelim.

ROTALAR – Bali’de Gezilecek Yerler

Bali’de Gezilecek Yerler – Bali’de Gezilecek Yerler

1 Gün . Havaalanı – Seminyak Rotası : 500.000 IDR

Sabah çok erken saatlerde vardığımız için eşyalarımızı araca koyup yola koyulduk. Bu turda rehber+araç kirasının bedeli: 500.000 IDR yani 33-35 $ arası. İlk durağımız Ulawutu Tapınağıydı.

Ulawatu Tapınağı:
Ulawutu Tapınağı- Bali’de Gezilecek Yerler

Bali’deki 6 büyük tapınaktan biri olan bu tapınak Uç Kaya ya da Ulu Kaya anlamını da taşıyor. Hindu tapınağı olan bu mekana gelenler kötü ruhlardan korunmak için dua ediyorlar. Gün batımı için efsane bir yer. Giriş 50.000 IDR (3 €)

Padang Padang, Jimbaran, Balangan, Pandawa Sahilleri:
Balangan Sahili – Bali’de Gezilecek Yerler

Ulawatu tapınağından sonraki duraklarımız bu sahiller olmuştu. Her biri muhteşem manzaralara sahip olan, beni buraya gömün diyebileceğiniz, sörf yapmak için muhteşem sahiller. Günün yorgunluğunu buralarda atabilirsiniz. Özellikle Jimbaran’da gün batımı izleyebileceğiniz beach club ve sunset restoranlar yaygın. Burada akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

GWK (Garuda Wisnu Kencana) : 145 metrelik devasa Kartal üstüne otulmuş tanrı Wisnu’nun heykelinin bulunduğu ulusal park. Bu heykel güney-orta Bali’nin her noktasından görünüyor. Hatta havaalanının bekleme odalarından bile. Bu alanda sıkça dans perfonmaslarına ve dini hindu törenlerine denk gelebilirsiniz. Giriş ücreti biraz pahalı. 8 €’ya denk geliyor. Detaylı bilgi için:GWK Bali

2. Gün: Kuzey Kuzey Ubud – Beraban – Munduk – Wanagiri Bölgesi

2. günde Bali’nin kuzeyine doğru hareket ettik. Uzun bir güne birçok mekanı sığdırdık. Bu mekanların hepsini gezdirmesi için rehbere 700.000 IDR (48-50 $) ödedik.

Tanah Lot Tapınağı
Tanah Lot Tapınağı

Bali’nin en ikonik tapınaklarından biri. Denizden 50 metre açıkta kayaların üzerine kurulan bu tapınağa gelgit zamanlarını takip ederek gitmek lazım. Çünkü sular çekildiğinde tapınağın asıl bölümene gidebilirsiniz. Ancak ikonik fotoğraflar zaten dışında çekiliyor. Burası yine en büyük 6 tapınaktan biri. Bu tapınak denizden gelen tehlikelere karşı Bali halkını koruduğuna inanılır. Giriş ücreti: 60.000 IDR (4 €’ya yakın)

Taman Ayun Tapınağı

Muhteşem Mengwi parkının yanında kurulmuş olan bu tapınak yine önemli tapınaklardan biri. Mengwi Raja Hanedanlığının tanınmış atalarının ve diğer tapınaklarının önemli tanrılarının onurlandırıldığı tapınak. Giriş Ücreti: 20.000 IDR (1-2 € arası)

Jatiluwih Pirinç Tarlaları

Bali’deki en meşhur 2 pirinç tarlasından biri. UNESCO Kültür Miras listesinde bulunan bu tarlalarını anlatmaya kelimeler yetmez. Mutlaka görmelisiniz. Giriş Ücreti: 20.000 IDR (1-2 € arası)

Ulundanu Tapınağı – Bali’de Gezilecek Yerler
Pura Ulun Danu Bratan

Diğer adı Pura Ulun Danu Bratan olan bu tapınak Bali ile ilgili tanıtım görsellerinde görmeye alışık olduğumuz Beratan gölü kenarında bulunan mekan. Deniz ve Göller tanrısı Dewi Danu’ya adanmış bir tapınak. Giriş 50.000 IDR (3 €)

Handara Golf Resort Kapısı

Burası Instagram’da görmeye alışık olduğumuz en popüler fotoğraf noktalarından biri. Aslında hiçbir tarihi ya da kültüren önemi olmamasına rağmen Candi Bentar adı verilen Bali kapı mimarisinin en güzel örneklerinden biri bu otelin girişinde bulunuyor. Sırf fotoğraf çektirmek için Giriş Ücreti: 30.000 IDR (2€’ya yakın)

Wanagiri Fotoğraf Noktaları

Munduk bölgesi doğası açısından inanılmaz bir bölge. Balili işletmeciler de bunu çok iyi kullanıyor. Wanagiri tepelerinde birçok noktada fotoğraf konseptleri oluşturulmuş. Bu mekanları da Instagram’da sık sık görüyoruz. Muhteşem fotoğraflar çektirmek isterseniz buraya da uğramalısınız. Bu mekanlarda 8-10 adet fotoğraf köşeleri ve salıncaklar kurulmuş. Giriş ücretini ödeyerek istediğiniz kadar fotoğraf çektirebilirsiniz. Giriş 100.000 IDR (3 €)

Nung Nung Waterfall ve Sekumpul Şelaleleri

Dedim ya bu bölgenin doğası muhteşem. İrili ufaklı birçok şelale bulunuyor. Ancak bunlar arasından zamana da bağlı olarak en çok gidilmesi gerekenler Nung Nung ve Sekunpul Şelaleleri. 30.000 IDR (2€’ya yakın)

3. Gün – Batuan – Ubud Bölgesi

Bu rotamız aşırı dolu dolu ve yoğun geçti aslında buraya birkaç yer daha eklenip 2 güne yayılabilir.  Bu haliyle bu rotanın rehberli araç ücreti 600.000 IDR(40-42 $)

Batuan Tapınağı – Bali’de Gezilecek Yerler

Batuan bölgesine hükmeden kraliyet ailesinin konaklama yaptığı tapınak. Ayrıca 1000’yılı aşkın bir süredir sanatçı ve zanaatkarlara da ev sahipliği yapmış. Bir çok dini tören bu tapınakta gerçekleştiriliyor. Giriş 50.000 IDR (3 €)

Goa Gajah Tapınağı
Elephant Cave

Bali’nin bir diğer ikonik eserlerden biri olan fil mağarası (Elephant Cave) kapısının bulunduğu tapınak. Bu tapınak eğitim tanrısı Goa Gajah’a adanmış. Giriş 15.000 IDR (1 €)

Kutsal Maymun Ormanı (Sacred Monkey Forest)

Eğer maymunlarla zaman geçirmek istiyorsanız burası tam size göre bir bölge. Aman özel eşyalarınızı sağlama alın çünkü bu maymunlar çok hızlı bir şekilde onları çalacaktır. Giriş 50.000 IDR (3 €)

Ubud Market (Ubud Pazar Yeri)

Burası Ubud’un tam kalbindeki tüm hediyelik eşyaları, yerel ürünleri, restoran, bar gibi yeme-içme noktalarını bulacağınız bölge. Devasa Ubud Pazarında ne alırsanız alın mutlaka pazarlık yapın çünkü size başta 3-4 kat fiyat söylüyorlar. Akşam 6-6.30 arası pazar kapanıyor. Giriş: Ücretsiz

Saraswati Tapınağı ve Ubud Sarayı

Bu iki mekan da Ubud Market’e çok yakın. Saraswati Tapınağı etrafı gölle ve nilüferlerle çevreli Ubud’un en ünlü tapınağı olarak biliniyor. Burada dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan bir Starbucks bulunuyor. Dinlenmek için güzel bir yer. Ubud Sarayı’da Ubud Kraliyet Ailesi’nin kaldığı saray. Her iki mekana da giriş ücretsiz.

Tegallalang Rice Terrace – Bali’de Gezilecek Yerler
Pirinç Tarlasında Salıncak Keyfi

Ubud denince birçok insanın aklına muhteşem pirinç tarlaları gelir. Bali’nin en meşhur pirinç tarlası olarak Tegallalang bilinir. Buraya geldiğinizde devasa salıncakta sallanıp muhteşem güzellikle bütünleşmeyi ihmal etmeyin. Kişi başı100 IDR salıncağa ödemeniz gerekiyor. Ayrıca pirinç tarlalarında gördüğünüz o şirin çiftçiler fotoğraf çektirdikten sonra para istiyor. Ha zorunlu değil ama yani onlar da yolunu bulmuş. Yine bazı noktalarda geçmek isterseniz zorunlu “bağış” vermeniz gerekiyor 10.000 IDR falan. Ana Giriş: 15.000 IDR

Tirta Empul Temple

İşte Bali’deki en sevdiğim Hindu tapınağı. Ben bir yeri ziyaret ettiğimde eğer orada olan aktivitelere katılım sağlıyorsam orası benim için daha özel bir yer olur. Çeşme Tapınağı olarak da bilinen Tirta Empul’un ziyaretçileri çeşmelerden akan kutsal suyun bedenlerini ve ruhlarını iyileştirme ve temizleme gücüne sahip olduğuna inanıyor. Hem girişte hem de suya girerken size verdikleri saronglara ayrı ayrı ücret ödüyorsunuz. Soyunma kabinlerinde üstünüzü değiştirdikten sonra sadece Sarongla suya girebiliyorsunuz. Mutlaka denemeniz gereken bir aktivite. Giriş: 50.000 IDR (3 €)

Luwak Kahvesi Üretim Tesisleri (Luwak Coffee Plantation)

Dünya’nın en pahalı kahvesi olan Misk Kedisinin dışkısından üretilen Luwak Kahvesi’ni denemek, yapılış süreci hakkında bilgi almak ve kedilerin kendileri ile de tanışmak isterseniz bu tesislerden birini ziyaret etmelisiniz. Giriş ücretini ödeyerek 1 adet kahve + 15 çeşit Bali’de üretilen diğer çay ve kahveleri deneme ve tesisi gezme / tanıma hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Giriş: 50.000 IDR (3 €) Luwak Kahvesi Detaylı Bilgi

Bukit Campuhan – Bali’de Gezilecek Yerler

Burası aslında çok da gerekli bir yer değil. Daha çok yürüyüş ve koşu yapmak isteyenlerin kullandığı ve ikonik tek 1 palmiye ağacının yolu kestiği tepe üstü yolu. Burası Drone kullananlar için güzel bir nokta. Görmezseniz çok birşey kaçırmazsınız. Giriş: Ücretsiz

4. Gün Bali Adasının Doğu Kısmına Yolculuk

Tukad Cepung Şelalesi

Benim listemde olmayıp da rehberimizin sürpriz diye götürdüğü yerdi. Gerçekten uzun yorucu bir parkurun ardından kayalar ve mağara içinde karşımıza çıkan bu muhteşem şelale favorilerimden biri oldu. Giriş: 15.000 IDR (1 €)

Lempuyang Temple
Bali'de Gezilecek Yerler
Lempuyang Tapınağı

Bali’nin en çok fotoğraflanan bir diğer kapısı bu tapınakta. Genellikle yansımalı fotoğraflardan tanıdığımız Bali’nin en büyük 6 tapınağından sonuncusu. Muhteşem aktif yanardağ olan Lempuyang Dağının karşısına kurulmuş olan bu tapınaktaki o yansımalı fotoğrafların nasıl çekildiği sizi biraz hayal kırıklığına uğratacak olsa da gidilmesi gereken bir yer. Ana yerlere oldukça uzak gidiş geliş 3 saate yakın yolda geçiyor. Eğer erken giderseniz fotoğraf çektirmek için sıra beklemezsiniz aksi taktirde 2 saate yakın da orada vakit kaybedebilirsiniz. İnanılmaz kalabalık bir yer. Aşağıdan tepeye çıkmak için de araçla özel arkası açık kamyonetlere binmeniz lazım. Onlara da tek yön15.000 IDR ödemeniz gerekiyor

Kehen Temple – Bali’de Gezilecek Yerler

Bir diğer Hindu tapınağı. Vaktinize bağlı olarak görebilirsiniz.

Tibumana ve Tegenungan Şelaleleri

Bali’deki görülmesi gereken şelale listelerinde bulunan diğer şelaleler. Bu şelaleler Ubud’a yakın olduğu için sabah Lempuyang Tapınağı’ndan çıktıktak sonra kapanışı bunlarla yapabilirsiniz.

Diğer günlerinizi Nusa Penida , Gili ve Lombok adalarına ayırabilirsiniz. Diğer yazılarımızda bu rotalarla ilgili daha detaylı bilgiler vereceğim.

İyi seyahatler

Önceki İçerikÖmrünüz Uzasın Diye Bozcaada! – Bozcaada Gezi Rehberi
Sonraki İçerikMinik Dostlarımızla Birlikte Uçakta Seyahat – Kedi Köpek ile Yolculuk
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here