Çocuk Dostu Kentler | Billund – Rust – Stockholm Gezi Notları

0

Çocuk Dostu Kentler

Seyahat severler olarak rotalarımızı belirlerken şehirlerin daha çok turistik ve kültürel özelliklerine göre planlar yapıyoruz. Ancak çocuklu aileler için durum biraz daha farklı. Ebeveynler seyahat ederken çocuklarının daha çok eğlenmesini, farklı deneyimler edinerek hayal ve gerçek dünyalarını geliştirebilmesi için de rotalar yapmaya başladılar. Artık dünyanın pek çok ülkesinde şehirler arasında da çocuk dostu kentler yarışı başladı. İşte bu açıdan dünyanın en güzel çocuk dostu kentlerinden olan Stockholm-Billund ve Rust rotası ile karşınızdayız. Çocuk Dostu Seyahat Rotaları yazımıza hoş geldiniz 🙂

30000 Ada Üzerinde Tarih ve Doğanın Muhteşem Uyumu: Stockholm

Başkentler genellikle kasvetli şehirler olarak bilinir ki Avrupa’nın birçok başkenti o havadan nasibini almıştır. Ama Stockholm birçok başkentten farklı olarak doğası ve yaşam tarzı ile insanın içini ferahlatan bir yer. Stockholm’ü soğuk bir Kuzey Avrupa kenti diye düşünürseniz yanılmış olursunuz. Şehir bir yandan huzur verirken bir yandan da enerjisi ile sizi kendine bağlıyor. Dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan İsveç’in bu güzel başkenti çocuklar için de inanılmaz güzel imkanlar sunan bir şehir. Stockholm’de yaşayan çocuklar kadar orayı gezmeye gelen ailelerin çocukları da bir o kadar şanslı olacaktır.

Stockholm’un İncisi: Gamla Stan

30.000 adanın üzerine kurulmuş bir şehir olan Stockholm’ün en meşhur bölgesi Gamla Stan, muhteşem sokakları, rengarenk evleri, birçok farklı mezhebe ait kiliseleri, Baltık mutfağının en lezzetli yemeklerini yapan restoranları ve ünlü Nordik müzeleri ile ön plana çıkıyor. Hemen karşısında bulunan Nobel ödüllerinin dağıtıldığı belediye binası da bu eşsiz bölgenin güzelliğine katkı sağlıyor.

Çocuk Dostu Kentler | Billund - Rust - Stockholm Gezi Notları
Gamla Stan – Stocholm

Müzelerle Yoğrulmuş Bir Şehir

Şehirde çocuklu aileler için de görülmesi gereken ve çocukların eğlenceli vakit geçirebileceği onlarca mekan var. Zaten başlı başına park içinde kurulmuş bir şehir gibi olan Stockholm’deki şehir parkları adeta çocuklar için yaratılmış. Djurgarden bölgesi hem Abba ve Wasa müzeleri başta olmak müzelerin bulunduğu hem de Skansen gibi İsveç’in kırsal yaşamını, yöresel evlerini ve bir de küçük bir hayvanat bahçesini sunan doğa parkını sunan bir yer. Özellikle Skansen parkı gerçekten çocuklarınızla tüm gün zaman geçirmeniz gereken bir park. Çocuklar bir yandan eşsiz doğada gezerken bir yandan da geleneksel eski çiftlik yaşamını deneyimleyebiliyor.

Bu Parklara Bayılacaksınız – Çocuk Dostu Kentler

George Johansson ve Jens Ahlbom’un çocuk kitaplarından esinlenerek yapılmış olan Mulle Meck parkı da çocuklarınızı o kitaplardaki masal diyarlarına götüren tasarımıyla dikkat çekiyor. Ivar Lo Parkı da yine geleneksel İsveç evlerini, ahşaptan yapılmış çiftlik hayvanlarıyla donatılmış bir park. Burası aynı zamanda yazın piknik yapmak için en güzel alanlardan biri. Bryggartäppan oyun alanı ise 19. Yy ve 20.yyda Stockholm’ün nasıl göründüğünü tasvir eden, çocukların el sanatlarını keşfetmesini sağlayan bir yer. Yaz aylarında da adım başı waffle, şeker, kahve ve dondurma servisi yapan tezgahlar bulunuyor. Skansen Akvaryumu, Stockholm Oyuncak Müzesi, İsveç Doğal Tarih Müzesi, Gröna Lund’s Macera Parkı, Bounce Sweden, Masal Dünyası Junibacken, Stockholm Video Oyunları Müzesi de çocuklar için eşsiz mekanlardan bir kaçı.

Lego Dünyasına Hoş Geldiniz: Billund – Çocuk Dostu Kentler

Lego oyuncaklarına sahip olmak her çocuğun hayalidir. Danimarka’nın Billund şehri işte o hayali kurulan Lego oyuncaklarının çıkış noktası olan dünyaca ünlü çocuk dostu kentlerden biri. Her köşe başında bulunan çocuk mağazalarında çocukları sevindirmek inanın çok kolay. Billund’un Lego oyuncaklarının çıkış noktasının olmasından dolayı inşa edilen Legoland Tatil Köyü, çocuklar açısından görülmesi gereken en güzel eğlence parkı. Legolarla inşa edilen Avrupa’nın ünlü turistik yerlerine, havuzlara ve diğer eserlere en az çocuklarınız kadar hayran kalacaksınız. Legoland Resmi Websitesi

Legoland Nihavn Teması - Çocuk Dostlu Kentler
Legoland Nihavn Teması – Çocuk Dostlu Kentler

Her Yaşa Eğlence Vadeden Tematik Parklar

Billund sanki özellikle çocuklar için inşa edilmiş bir şehir. Legoland dışında Oyuncak Ayı müzesi de gerçekten çok ilginç bir yer. Çeşit çeşit, boy boy, renk renk sergilenen bu oyuncak ayıların her birine sahip olmak isteyebilirsiniz. Lalandia Kış Dünyası’nda çocuklarınızla buz üstüne kızak keyfi yapabilir, Noel Baba ile tanışabilir, o kış masallarında gördüğünüz tüm aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz.  Skulpturpark’ta ise birbirinden yaratıcı ve ilginç heykelleriyle görenleri şaşkına çeviren bir park.

Bir diğer ilginç interaktif mekan olan Vandel Bunker Müzesi ise 2. Dünya Savaşı’nı çocukların anlaması açısından tasarlanmış bir müze. Burada o döneme ait savaş araçlarının, telsizlerin, kıyafetlerin ve diğer tüm dönem eşyalarının bir yandan hikâyelerini öğrenirken bir yandan da deneyimleme şansını edinebilirsiniz. Lalandia Kum Galerisi, Macera Kulesi ve Karensminde Yaşayan Müze de özellikle çocuklar için tasarlanan diğer mekanlardan.

Çılgın Eğlence Parklarının Şehri: Rust

Danimarka ve İsveç’ten sonra rotamızı Almanya’ya çeviriyoruz. Dünya’nın en büyük tema parklarından biri olan Europe-Park’a da ev sahipliği yapan Rust şehri 7’den 70’e herkesin vakit geçirebileceği ve çılgınlar gibi eğlence imkanları sunan bir şehir. Europa-Park Almanya’nın en büyük ve Disneyland Paris’ten sonra Avrupa’nın en popüler ikinci tema parkıdır. 2018’de 6 milyondan fazla ziyaretçi çeken bu parkta, bir yandan çılgın oyuncaklarla heyecanın doruklarına ulaşırken diğer yandan ünlü turistik mekanların minyatür halleri sayesinde genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz.

Europe Park - Rust
Europe Park – Rust

Tematik Park Denince Akla Gelen ilk Şehir

4 bir yanında eğlence ve tematik parklar sunan Rust şehinde, Wodan Lunapark’ı, deniz yaşamı temalı hız treni ve su parkının bulunduğu Atlantica Super Splash, Avrupa’nın ünlü şehirlerinin mimarisiyle inşa edilmiş su parkı Rulantica, Dünya’nın en hızlı hız trenlerinden birine ev sahipliği yapan Blue Fire diğer ünlü mekanlardan. Çocuklarınızla unutulmaz bir seyahat düşünüyorsanız Billund-Stockholm ve Rust rotası sizi sonsuza kadar tatmin edecektir. Avrupa’nın Eğlence Parkları

Çocukla seyahat temalı yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

İyi seyahatler

Önceki İçerikTürkiye’nin Az Bilinen En Güzel 50 Şelalesi – Türkiye Şelaleler Rehberi
Sonraki İçerikAntakya Gezilecek Yerler | Medeniyetler Şehri Antakya – Bölüm I
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here