Barselona Müzeleri ve Gaudi’nin Sihiri | 7 Müze Birarada

6

Barselona Müzeleri ve Gaudi’nin Sihiri | 7 Müze Birarada

Gaudi‘nin şehrinde Barselona ‘da, her şey benim için olması gerektiğinden çok daha ilham verici ve renkliydi. Bu kadar rengin içinde, kendi rengimi bulmaya çalışırken, şehirde her bir yapının o mistik gücünden aldığım inanılmaz enerji ile dolaştım tüm sokakları. Bazen bir ejderhanın kanadında, bazen bir kertenkele sırtında, bazende ışığın ilahi gücü ile yükselen kilisenin kulelerindeydi heyecanım. Ama biliyorum ki bu şehirde hep canlı ve yaşama tutkun, hep sihirli ve yaratıcı olan kalbim, bu kadar rengin içinde gökkuşağından kopan bir parça gibi ellerimdeydi ve ben her bir parçasını alıp, şehrin en yüksek tepesinden bırakıverdim bu güzel şehrin üzerine.

Ve bıraktığım kalbin her bir parçasını toplamaya ise, ilk müzelerden başlayalım istedim, yaratıcılığın son noktaya geldiği bu güzel şehirde, mimarinin, resmin, müziğin mistik gücünün, insanoğlunun duyguları üzerinde nasıl bir etki yaptığını, Barselona Müzeler yazımla size aktarmak istedim. Şimdi hazırsanız, şehrin müzelerinden, şehre sanatsal bir giriş yapalım ne dersiniz?

1- Casa Battlo

Şehirde beni en çok etkileyen Gaudi eseri şüphesiz ki Casa Batllo binası oldu ve hem hikayesinden, hemde görüntüsünden çok fazla etkilendiğim bu şaheser, bulunduğu sokağın üzerinde, tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarmış güzel bir kadın gibi endamı arz ederken, tüm hayranlığımla dakikalarca izledim dış cephenin güzelliğini ve sihrini.

Casa Battlo - Barselona Müzeleri
Casa Battlo – Barselona Müzeleri

Casa Batllo, Joseph Batllo i Casanovas‘ın siparişiyle Passeig de Gracia sokağında yapılan bir bina ve Gaudi‘nin diğer eserlerinin aksine, var olan bir yapının dönüştürülmesiyle hayata geçirilmiş. Gaudi binanın ön cephesini, çatılarını, bacasını ve içini öyle bir hayal gücü ile dönüştürmüş ki, bir mimarın gelebileceği en son hayal gücü sınırının nasıl olması gerektiğini bizlere de göstermiş böylelikle.

Gaudi binayı dönüştürürken, Aziz George‘un ejderhayı öldürmesi sahnesinden esinlenerek, mimariyi oluşturduğu söylenir ve ejderhanın pullarla kaplı sırtı,ön cephenin üzerinde görülür. Yapı 2005 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Binada kesinlikle görülmesi gereken bölümler;

  • Bacalar,
  • Ejderhanın sırtı( ön cephe ),
  • Çizim Odası’dır.

İçeriye giriş ücretli olan binanın, arka cephe ve terasını, arka cephedeki dökme demir balkonları ve muhteşem Trencadis işini de görebilirsiniz.Binanın ön cephesinde yer alan, ilk kat balkonlarındaki ince sütunlar nedeni ile Casa Batllo‘ya ”Kemikler Evi” de denmektedir.

Adres : Passeig de Gracia 43 Barcelona

Her gün 09:00-20:00 saatleri arasında açıktır.

Casa Batllo

2 – Casa Mila – La Pedrara

Gaudi‘nin tüm enerjisini, Sagrada Familia‘ya harcamadan önceki son çalışması olan Casa Mila, şehrin mimarisine getirdiği  farklı ve özgün bir yeniliktir.1906-1910 yılları arasında inşaa edilen bu bina, zamanın yapı ilkelerine aykırı olduğu için entellektüeller tarafından ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Bina 8 katlıdır ve Gaudi, bodrum katında şehrin ilk  yer altı otoparkını inşa etmiştir. Binanın dışında girift demir işi balkonlar, dalgalara benzeyen beyaz taş duvarlar bulunmaktadır. Ve binanın hiç bir cephesinde düz duvar bulunmamaktadır.

Casa Mila
Casa Mila – Barselona Müzeleri

Binaya adını veren ise Mila ailesidir. Binanın ilk girişindeki dairelerden birine de sahiptiler. Diğer daireler ise kiralık daire olarak kullanılmıştır. Casa Mila‘nın halk arasında kullanılan bir diğer adı ise, La Pedrera’dır. La Pedrera (“Taş Ocağı” anlamına gelir ), Casa Mila‘ya giriş ücretli olup özellikle çatı katındaki baca heykellerinin olağanüstü mimarisinin mutlaka görülmesi gerekir. Bina, 1984 yılında ,Unesco Dünya Mirası olarak koruma altına alınmıştır. İlgili binaya giriş biletinizi, sıra beklememek için internet üzerinden de alabilirsiniz.

Adres: Passeig de Gracia ,92 Barcelona

Mart-Ekim arası her gün ; 09:00-20:00

Kasım-Şubat arası her gün; 09:00-18:30 arası açıktır.

3 – Palau De La Musica Catalana

Dünyada görüp görebileceğim en güzel müzikal binayı Barselona‘da, Palau ile deneyimlemiş oldum ve bir binanın hem iç dizaynı hemde dış dizaynının bu kadar sihirli olabileceğini tahmin etmezken, Palau‘da gördüğüm konser sahnesini ve tüm sahne içi süslemelerinin  tamamına ise aşık oldum diyebilirim.Tuğla işciliği, heykelleri ve görkemli vitrayları ile bu muhteşem Modarnista yapı, gerçek bir müzik sarayıdır. Avrupa’nın doğal ışıkla aydınlatılan tek konser salonu olan bu müzikal Montener tarafından 1908′de tamamlanmıştır. Yapının ön kısmında ise, Palestrina, Bach,Beethoven‘ın büstleri olan mozaik sütunlar sıralıdır. İç mekan ise tam bir büyüleyici görsel şölen havasında olup, içeri adımınızı attığınızda ise büyülenmiş bir şekilde içeriyi gezerken, bu kadar güzel bileşenin bir arada olmasına dahi inanamazsınız.

Palau De La Musica Catalana
Palau De La Musica Catalana – Barselona Müzeleri

Palau‘nun konser salonu olan iç kısmında ters kubbe biçimindeki vitray tavan, tavandaki pegasus at heykelleri, camdaki vitraylar ve yine tavanın bir kısmında yer alan gül süslemeler ile içerisi etkileyici bir görsel şölen oluşturur. Ayrıca tam sahne arkasında ise Palau‘nun İlham Perileri olarak yer alan ve enstrüman çalan son derece etkileyici,18 kadın figür bulunur. Bu binada her gece bir konser mutlaka oluyor. Bu güzel müzikal bina ayrıca şehirde caz ve gitar festivallerinin de ana mekanıdır. Modarnista tarzı bu yapı 1997 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Binada ayrıca  ulusal ve uluslararası senfoni orkestraları da sahne alır. Palau‘da ayrıca ülkemizin ünlü müzisyenlerinden Fazıl Say‘da her yıl buraya gelerek konser vermektedir.

Palau’da bir konser izlemek için biletinizi bir hafta önceden, internetten almanızı öneririm. Ayrıca içeriyi gezmek için her 30 dk da bir rehberli turlar yapılmaktadır. Özellikle rehberli turları öneririm çünkü içeride hem görsel şöleni daha iyi anlamak hemde bu yapının olağanüstü tarihçesini dinlemek için hiç bir ayrıntıyı kaçırmamış olursunuz. Rehberli tur fiyatı : 20 Euro‘dur.

Adres :Carter de Sant Pere Mes Alt,5 / B1 Barcelona

Açılış ve kapanış saatleri :10:00-15:30 arası açıktır.

Palau Musica

4 – Museu Picasso (Picasso Müzesi)

Şehirde kesinlikle görülmesi gereken en sanat dolu müze, Picasso Müzesi oldu bana göre. Müze şu ana kadar Barselona‘da görmüş olduğum en kalabalık ve içerisi dolu dolu olan tek müzeydi. Birçok sanat sever, o upuzun kuyruklara aldırmadan bu güzel müzeyi gezmek için sabırla biletlerini almayı kapısında saatlerce bekledi.

Museu Picasso
Museu Picasso – Barselona Müzeleri

Picasso, Barselona‘ya,13 yaşındayken babasının işi nedeni ile gelmiş ve sanat eğitimini bu şehirde almış, en güzel eserlerini de yine bu şehirde resmetmiştir. Müze çok büyük bir alana yayılmış olup eğer hakkını vererek, içerisini  gezerseniz 2 saati bulmakta. Müze içeride Picasso‘nun  çalışmalarına göre bölümlere ayrılmış olup, her bir bölümde farklı çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca içeride Picasso‘nun el yazıları, notları, birçok karalama çalışması dahi yer almaktadır. Picasso’nun müze içinde 3000 parçalık koleksiyonu bulunmaktadır. Ayrıca sanatçının 15 yaşında yaptığı İlk Komünyon yada Bilim ve İyilik gibi eserlerini görebilirsiniz.Söz konusu müzede fotoğraf çekmek yasak olup eğer farkedilirse dışarı çıkarılma ihtimaliniz bulunmaktadır. Müze toplam 16 bölümden oluşmaktadır.

İçeriye giriş ücreti; 12 Euro ‘dur.

Adres :Carter Montcada 15-23 Barcelona

Ekim-Nisan arası: Salı ve pazar günleri 09:00-19:00 arası açıktır. Perşembe günü: 09:00-21:30 arası açıktır.

Mayıs – Eylül arası: Pazartesi; 10:00-17:00 arası, Salı-Pazar günü arası;09:00- 20:30 arası açıktır. Perşembe günü ise;09:00-17:30 arası açıktır.

Müze 1 Ocak,1 Mayıs,24 Haziran, 25 Aralık ta kapalıdır.

Picasso Müzesi

5 – Casa Museu Gaudi ( Gaudi Evi )

Bir dahi bir şehrin hayatını nasıl değiştirir bunu Barselona‘da bizzat görerek deneyimlemiş oldum. Gaudi, Barselona ve Katalonya’nın en başarılı ve yetenekli mimarlarından biri olarak şehri adeta  baştan yaratarak, şehrin kaderini de değiştirmiştir böylelikle. Bu ünlü mimarın şehre kattığı sayısız eserin ise Dünya Mirası listelerine girmesine şaşırmamalı. Barselona ya kadar gelmişken böylesine ünlü büyük ustanın evini görmeden dönmek olmaz diyerek, Park Güell‘in içinde yer alan müze evi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim sizlere.

Casa Museu Gaudi
Casa Museu Gaudi – Barselona Müzeleri

Gaudi‘nin evi Park Güell‘in içinde, 3 katlı ve geniş bahçeli pembe bir villa dan oluşmakta. Ev hem manzarası hemde Gaudi‘nin kendi tasarımı olan bahçesi ile göz dolduran bir özelliğe sahip. Gaudi bu evin içinde 1906-1925 yılları arasında yaşamış,1963 yılında ise, bina müze olarak ziyaretçilere açılmış. Ev, 3 katlı olarak inşaa edilmiş, giriş bölümünde geniş ve aydınlık bir hol ve hemen holün karşısında yine geniş ve aydınlık bir salon bulunuyor.

İçeride yer alan eşyalar sade ve bir o kadar farklı şekil ve desenlerde tasarlanmış ve evin içinde her tasarımın Gaudi tasarımı olduğu unutmayın. Ayrıca evin yer ve tavan döşemeleri ise görülmeye değer güzellikteler. Evin üst katında ise, yatak odası. çalışma odası, banyo ve tuvalet yer alıyor. Yine üst katta balkon ve ışık detayları ise Gaudi‘nin aydınlık ve ferah bir ortama ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Evin en altında çıkış bölümünden bahçe bölümüne geçtiğinizde ise, Gaudi Museum Shop bulunmakta olup, buradan yine Gaudi ve şehirle ilgili çok özel hediyeler ve parçalar alabilirsiniz.

Adres: Park Güell içi

Müze Ücreti :5.50 Euro

Açılış Saatleri : Kış aylarında 10:00-18:00 arası

Yaz aylarında ise :09:00-20:00 saatleri arası açıktır.

6 – Casa Museu Amatller

Dünya üzerinde bir müze bu kadar leziz,bu kadar aromatik ve bu kadar tatlı olsun. Evet bahsettiğim müze bir çikolata müzesi olan Mr. Amatller‘in evine ve çikolata dükkanına ait müzenin ta kendisi. Müze, Casa Batllo binasının hemen yanında eşsiz mimarisi ile zaten hemen size kendini farkettiriyor. Burası, Mr. Amatller‘in evi ve aynı zamanda da çikolata üretimini yaptığı binanın ta kendisi. O dönemde, binanın  en alt katında üretim yapılıyor ve Mr. Amatller buradan tüm şehre dağıtımı gerçekleştiriyormuş.

Çikolata üretimi ise aileden gelen bir gelenek olup, Amatller bu geleneği en güzel şekilde taşımış. Çikolatalarının lezzeti ve tadı ise ününe ün katmış. Amatller‘in evi şu an müze olarak kullanılıyor. Evin içi ve eşyalar dönemin zengin aristokrat sınıfının gösterişi ve zenginliğini gözler önüne seriyor. Mobilyalar, iç dizayn, yerler, duvar kağıtları ve mobilyalar ise müze içinde görülmesi gerekenler.

Casa Museu Amatller
Casa Museu Amatller – Barselona Müzeleri

Bina da Amatller ailesinin yaşam alanlarını, Mr. Amatller‘in çalışmalarını, yazılarını ve koleksiyonunu görüyorsunuz. Binanın içi de, dışı kadar gösterişli ve güzel tasarlanmış. Bina, Barselona‘da ünlü mimar Joseph Pugi Cadafalch tarafından yapılmış. Ev dönemin modarnista mimarisinin ve Katalan milliyetçiliğinin izlerini taşımaktadır.İçeride 30 dakikalık bir turla yada rehberli 1 saatlik bir turla gezmeniz mümkün. Rehberli turda ayrıca tur bitiminde, size binanın alt katında girişte bulunan ve şu an çikolata dükkanı olarak yer alan kafede, sıcak çikolata ve yanında kıtır ekmeği ile çok güzel bir tabak ikram ediliyor. Bu ikram, 1 saatlik turun içinde yer alıyor ve ayrıca para ödemiyorsunuz. Ayrıca çikolata dükkanından da çok lezzetli çikolatalarda satın alabilirsiniz.

Adres :Passeig de Gracia,Casa Batllo Binasının yanı,Barcelona

Giriş ücreti : Rehberli Tur 24 Euro & Rehbersiz Tur ise;19 Euro’dur.

Giriş Saatleri :10:00-18:00 saatleri arası açıktır.

7 – Museu De Cera

Bir korku müzesi gezmeye bayılıyor ve bal mumu heykellerden oluşan ünlüler ve illüstrasyonları görmek size eğlenceli geliyorsa, tam yerine geldiniz. Çıkarın içinizdeki cesuru ve müzeyi olabildiğince eğlenceli ve zevk alarak gezmeye başlayın. Müze, La Rambla caddesi üzerinde, limana doğru giderken,solda kalıyor.Yeri çok merkezi olan bu müzenin dış binası ve binanın üzerinde yer alan kocaman kadın fotoğrafı ilk dikkatinizi çekiyor. Çünkü sizi eli ile içeriye çağıran bu dev fotoğraftaki kadın, gerçekten ürkütücü ve bir o kadarda merak uyandırıcı.

Museu De Cera - Barselona Müzeleri
Museu De Cera – Barselona Müzeleri

İçeriye girdiniz ilk ünlülerden oluşan balmumu heykeller sizi karşılıyor, sonra bina içinde katlara doğru yavaş yavaş ilerledikçe ünlü filmlerden korku sahneleri ve bazı korku filmlerindeki yer alan ünlülerin balmumu heykelleri bulunuyor. İçeriyi detaylı gezerseniz, tur 1 saati buluyor. Aslına bakarsanız bir kaç enstantane dışında içerisi bana göre çokta ürkütücü boyutta değildi. Belki çocuklar için güzel bir aktivite olsun isterseniz, eğlenceli ve zevkli bir müze turu olabilir.

Adres :Passatge dela Banca,7  , La Rambla, Barcelona

Giriş Ücreti : 15 Euro – Barselona Müzeleri

Açık saatleri: 10:00-14:00  arası açık, sonra gün içinde tekrar saat 16:00 da açılıp 21:00 de ise kapanıyor. Saat arasının olmasının nedeni Barselona‘da saat 14:00 ile 16:00 arasında, şehirde insanların sieasta yapmasından ötürüdür.( İspanyol geleneği.)

*Aslına bakarsanız şehirde öncelikle gezilmesi gereken en önemli müzeler, yukarıda size bahsettiklerim. Şehrin diğer müzelerini de görmek isterseniz diye, bu başlıkta sayfaya  eklem yaparak size ayrıca bir liste oluşturdum.

Şehrin Diğer Müzeleri | Barselona Müzeleri

  • Museu Nacional d’ Art de Catalunya
  • Museu d’ Historia de Catalunya
  • Museu d’ Art Contemporani
  • Museu de ciencies Naturals
  • Museu Maritim ve Drassanes
  • Museu del Futbol Club Barcelona

Barselona‘da başka nereleri görmem gerek diye sorarsanız aşağıdaki linkte Barselona Gezi Rehberi yazısını bulup inceleyebilirsiniz.

Barselona Gezi rehberi

Ayrıca Barselona’da yaşanmış bir talihsiz olayın yazısını da aşağıda dikkatli olmanız için paylaşıyorum.

Barselona’da Yılbaşı

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here