Baltık Denizi Kıyısında Yaşayan Tarih – Gdansk Gezi Rehberi

0

Gdansk Gezi Rehberi

GdanskPolonya‘nın Baltık Denizi kıyı şehridir. Bu şehir hem tarihi hem de doğal güzelliği ile gidenleri kendine hayran bırakan bir şehir diyebilirim…Pearl of the Baltic Sea yani Baltık Denizinin İncisi yakıştırmasını sonuna kadar hak eden bu şehir; 1000 yıllık tarihi, renkli mimarisi ile günümüzde de hala yaşamaya devam etmektedirGdansk Gezi Rehberi ve siz Gdansk sokaklarında gezerken çok keyif alacaksınız. Karşınızda Gdansk Gezi Rehberi

Gdansk Gezi Rehberi
Gdansk Gezi Rehberi

Polonyalılar‘ın “Tricity” yani Üçleme Şehir diye adlandırdıkları Gdansk-Sopot-Gdynia’nın en büyük şehri ve tarihi 7. yüzyıla kadar uzanmakta.

Tarihin her döneminde Almanlar‘ın etkisi altında kalmış ve şehri ‘Danzig’ diye adlandırmışlardı. Almanlar, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda kaybettikleri şehri İkinci Dünya Savaşı yıllarında tekrar işgal etmişler.

2. Dünya savaşından sonra, elektrikçi bir işçi olan Lech Walesa’nın önderliğinde 1980’de Gdansk kentinin Lenin Tersanesinde “özgür sendikalar” sloganıyla bir grev dalgası başlamış. Bu dalga Gdynia – Szcez’nin tersanelerine ve sonra tüm ülkeye yayılıp, Polonya’nın bugünkü haline gelmesinde başlangıç noktası olmuş.

Gdansk ayrıca önemli bir kehribar üretim merkez, hatta kimilerine göre “Dünyanın Kehribar  Başkenti” olarak anılıyor. Şehrin Glowne Miasto bölgesinde kehribar taşından yapılma takılar ve süsler satan çok sayıda atölye ve dükkan bulunuyor.

Gdansk Gezi Rehberi
Gdansk Gezi Rehberi

GDANSK’A NASIL GİDİLİR?

Rotanıza bağlı olarak, her yerden tren ile Gdansk‘a ulaşım mevcut. Benim seyahatim il olarak Berlin‘den başlıyordu. Berlin‘de  Avrupa‘nın en yaygın otobüs ağı flixbus ile Gdansk‘a yaklaşık 8 saatlik bir yolculuk gerçekleştirdim.

Eğer herhangi bir Polonya şehrinden tren ile gidecekseniz  PKP- Polonya Devlet Demiryolu sitesinden biletinizi alabilirsiniz. PKP Sitesi

Gdansk‘a kadar gitmişken, tren ile yaklaşık 20 dk’lık bir mesafede olan Sopot’ a uğramanızı tavsiye ederim. Baltık Denizi sahilinde güzel vakit geçireceğinize eminim. Ben kar yağarken bu eşsiz manzaraya tanıklık etmenin zevkini çıkarmıştım..

NERELERİ GEZMELİYİZ? – Gdansk Gezi Rehberi

GREEN GATE (Brama Zielona)

Motlawa Nehri kıyısında, Długi Targ- Old Town’ın giriş bölümünde bulunan Green Gate (Yeşil Kapı),16. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış. Brama, Polonya dilinde kapı demek ve bu bölgede birden çok brama tabelası görebilirsiniz.

Green Gate - Brama Zielona / Gdansk Gezi Rehberi
Green Gate – Brama Zielona / Gdansk Gezi Rehberi

GOLD GATE (Zlota Brama)

1612 – 1614 yıllarında inşa edilen bu kapı şehirdeki diğer girişlerden birisi olarak ziyarete açıktır. Kemerli kapının üstünde bulunan 4 heykelden her biri zenginlik, özgürlük, şöhret, eğitim, barış, sağlık vb. olguları simgelemektedir. Şehrin en güzel sokaklarından biri olan Long Lane‘in girişi buradandır ve Green Gate‘e kadar uzanmaktadır.

Gold Gate - Zlota Brama / Gdansk Gezi Rehberi
Gold Gate – Zlota Brama / Gdansk Gezi Rehberi

DLUGİ TARG

Kraliyet yolu olarak anılan bu yol yalnızca yayalara açık ve 16-17. yy’da inşa edilmiş. Barok dönemine ait mimarisiyle sizi kendine hayran bırakacak bir atmosferde gezmeye hazır olun…

Dlugi Targ / Gdansk Gezi Rehberi
Dlugi Targ / Gdansk Gezi Rehberi

GDANSK CRANE ( Zuraw)

Nehrin kıyısında bulunan tarihi vinç, şehrin sembollerinden biri olmuş. 1357 yıllarında yapılmış olan bu vinç, gemiciler tarafından yükleme esnasında kullanılıyormuş ve 4 ton yükü 11 m kadar kaldırma kapasitesine sahipmiş. Vinç sistemine alttan baktığınızda nasıl çalıştığını görebiliyorsunuz aslında. 2. Dünya Savaşı‘nda zarar gören yapılardan biriside budur ve dışının siyah olma nedeni bir yangından ötürüymüş..

Gdansk Crane - Zuraw / Gdansk Gezi Rehberi
Gdansk Crane – Zuraw / Gdansk Gezi Rehberi

MATLOWA NEHRİ – AMBERSKY GDANSK

Gdansk‘ın turistik noktalarından biri olan nehir kenarında bulunan dönme dolap bayağı ilgi çekmekte. Eğer güneşli bir güne denk gelirseniz, nehir kenarında yürüyüş çok güzel olacaktır.

Matlowa Nehir Boyu / Gdansk Gezi Rehberi
Matlowa Nehir Boyu / Gdansk Gezi Rehberi

MARIACKA GATE AND STREET

15. yy’da inşaa edilmiş su geçit kapısı, bence Gdansk‘ın en güzel sokaklarından birine açılıyor. Mariacka street‘te kehribar taşından yapılmış bir çok ürün bulabilir ve sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz.

Mariacka / Gdansk Gezi Rehberi
Mariacka / Gdansk Gezi Rehberi

GDANSK’TA NE YENİR?

Polonya‘ya gelmişken tabi ki kültürel bir şeyler denemeliyiz!

Zapienka : Baget ekmeğin üzerine mantar ve kaşar konularak fırına verilmiş, kaşarının da erimesiyle mükemmeliyete ulaşmış bir lezzet. Farklı çeşitleri de mevcut.

Pierogi : Türk mantısını da andıran bir hamur işi türü. Polonya’nın en meşhur yemeklerinden biridir ve suda haşlanarak yapılmaktadır.

Barszcz – Borsch : Kırmızı pancar çorbası buralarda ünlü bir lezzetmiş.

Kolach : Labne peyniri ve haşhaştan yapılan, hatta üzerine de marmelat erklenerek yenen farklı bir tatlı.

Matlowa nehir boyu çok güzel, sakin restaurant ve kafeler mevcut. Burada manzaraya karşı güzel bir yemek yiyebilir veya kahvenizi içerken dinlenebilirsiniz.

Yerel Biralar: Anlatsakta bitmez ! Eğer farklı bira denemeyi seviyor iseniz, old town çevresinde bulunan otantik ve sevimli barlarda vakit geçirebilirsiniz bol bol.

Gece Hayatı ;

Gece hayatı, Polonyalılar için su kadar önemli olan votkaları ile başlar ve gecenin geri kalanını da sarhoş olarak takılırlar ve özellikle bu şehirde gece 11’den sonra başlar hayat.. ?

Özellikle yaz aylarında, Baltık Denizi‘ne olan yakınlığı nedeniyle ülkenin büyük plaj tatil olanağı sunan Sopot ve Gdynia önemli konumlara sahip olan ve birçok gece kulüpleri varlığı da göz kamaştıran başka ayrıntısı

Umarım sizler içinde bol keyifli bir gezi olur GDANSK !

Bu gezimde de beni yalnız bırakmayan canım arkadaşım @esrakahruman_photography’ e teşekkür etmek istiyorum.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here