Avrupa Otobüs Rehberi – Ülke Değiştirmek Sandığınızdan Daha Kolay

0

Avrupa Ülkeleri Arası Otobüs Rehberi 

Avrupa tatilinizi planlıyorsunuz ve sınırlı tatil günlerinizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsunuz. Gitmişken, birkaç şehir, birkaç ülke göreyim diyorsunuz. Ancak bunun maliyetinden korkuyorsunuz. Sizi çok iyi anlıyoruz. Avrupa’da ülkeler arası seyahat sanıldığı kadar zor bir olay değil. Kısa bir planlama ile tatilinize birden fazla ülke rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Sorununuzun çözümü otobüs yolculuğu.

Neden Otobüs?

Avrupa’da ülkeler arası ulaşım için birçok seçenek bulunmakta. Bunlardan ekonomik olarak en uygunu ise tabii ki otobüs yolculuğu. Uçak ve tren yolculukları çok daha hızlı bir şekilde A noktasından B noktasına ulaşmanızı sağlasa da, çoğu zaman cebinizi yakabiliyor. Bu nedenle otobüs yolculuklarını tercih ederek, en azından bir yerden harcamalarınızı kısabilirsiniz. Otobüs bileti fiyatları, uçak biletleri fiyatları gibi dönemlere göre yükselmeyip, yıl boyunca sabit olarak kalmaktadır.

Avrupa’da işletilen otobüsler donanım olarak fazlasıyla yeterli olduğundan dolayı, yolculuğunuzun konforlu olacağını garanti edebiliriz. Koltuklar yeterince geniş ve rahat, internet ve tv bulunmakta ve kullanabileceğiniz bir lavabo mevcut. Ancak maalesef kek ve çay ikramı bulunmamakta arkadaşlar. ☹

Planınıza Yardımcı Olacak Siteler

Gelin şimdi size ülkeler arası otobüs yolculuklarınızı nasıl ve ne şekilde planlayabileceğinize dair yardımcı olalım.

Omio

Omio.com – Eskiden goeuro.com olarak bilinen bu site, yolculuğunuzu planlamanızda size yardımcı olacak en büyük kaynak. Otobüs, tren ve uçak seçeneklerini, hangi saatlerde, nereden kalkıp, nerelerde durduğunu ve fiyatlarına dair her türlü bilgiyi burada bulabilirsiniz. Yerel ve ülkeler arası otobüs firmalarını burada bulabilir ve planlamanızı buna göre yapabilirsiniz. Hatta, konaklamanızı da booking.com üzerinden planlamanıza yardımcı olacak bir seçeneği de bulunmakta.

Ancak, planlamanızı yaparken tek kaynak olarak bu siteyi kullanmanızı önermeyiz. Zira, bazı otobüs firmaları bu sitede yer almamakta. Bu nedenle aşağıda paylaştığımız sitelere de bir göz atmanızı öneririz.

Getbybus

Getbybus.com – Omio ile aynı mantık olmasına rağmen, arayüzü ve kullanımı omio’dan daha başarılı. Bu siteden de kısa bir arama ile fiyat kıyaslaması yapabilir veya alternatif seçenekleri tespit edebilirsiniz. Örneğin, Viyana-Prag arası (330 km) otobüs biletleri ortalama 15 Euro iken, alternatif seçenekler ile 10-11 Euro kadar düşük bir fiyata da bilet bulabilirsiniz. Viyana-Prag arası tren fiyatları ise 20 Euro’yu bulabilmekte. Ancak bu fiyat farkı mesafe arttıkça çok daha ciddi boyutlara ulaşmakta. Örneğin, rasgele bir arama ile Roma-Berlin arası (1.500 km) otobüs biletini 45 Euro’ya bulabilmişken, tren bileti fiyatı ise 140 Euro’ya ulaşmakta.

Comparabus

Comparabus.com – Otobüs firmaları ve bilet fiyatlarını kıyaslamanıza yardımcı olabilecek en kapsamlı site. Neredeyse her otobüs seçeneği sitede yer almakta. Kesinlikle göz atmanızda fayda var.

Rome2Rio

Rome2Rio.com – Arayüz olarak en başarılı web sitesi diyebiliriz. Kocaman bir harita üzerinden rotanızı size sunarak, otobüs, tren, gece otobüsü, araba paylaşma, uçak gibi birçok seçeneği barındırmaktadır.

Otobüs Firmaları

Flixbus

Flixbus – Bir Alman markası olan Flixbus özellikle Avrupa’da olmak üzere, Amerika’da da faaliyet gösteren ve alanında bir numara olan bir otobüs şirketi. Avrupa içinde hemen hemen her ülkede ve birçok şehirde rotaları mevcut. Otobüsleri yeşil ve turuncu renklerinden nerde görseniz tanıyabilirsiniz. Flixbus kullanırken dikkat etmeniz gereken en büyük unsur biletinizi kesinlikle yazdırmanız veya telefonunuza indirmeniz gerektiğidir.

Avrupa Otobüs Rehberi - Ülke Değiştirmek Sandığınızdan Daha Kolay

BlaBlaBus

Avrupa Otobüs Rehberi - Ülke Değiştirmek Sandığınızdan Daha Kolay
BlaBlaBus Otobüsü

BlaBlaBus – Bir araba paylaşma uygulaması olan BlaBlaCar tarafından başlatılan BlaBlaBus piyasaya kısmen yeni girmesine rağmen, alanının en büyüğü olan Flixbus’a rakip olmuştur. Bir diğer otobüs firması olan Ouibus’ı bünyesine dahil ederek faaliyetini büyütmüştür. Bilet fiyatları ekonomik olarak oldukça uygun ve rotalarında 300’den fazla şehir seçeneği yer almaktadır. Yakın zamanda BlaBlaTrain adı altında tren rotalarına da el atması beklenmektedir.

Sindbad

Sindbad – Polonya temelli, alanında başarılı bir diğer otobüs firması. Doğu Avrupa dışında hemen hemen her noktaya bağlantısı bulunmaktadır.

RegioJet

RegioJet – Çek Cumhuriyeti temelli, özellikle Orta Avrupa’da faaliyet gösteren ve tren opsiyonları da olan bir şirket.

Ecolines

Ecolines – Letonya temelli, Avrupa’nın birçok noktasına bağlantısı bulunan ve 20 yıldır faaliyet gösteren bir  şirket.

Eurolines

Eurolines –Uzun bir süre boyunca Avrupa’da faaliyet gösteren bu şirket Flixbus tarafından satın alınarak, Flixbus bünyesine dahil edilmiştir.

Türkiye’den Otobüs ile Avrupa’ya Geçmek

Pek bilinen bir yöntem olmasa da, Türkiye’den de Avrupa’ya otobüs ile geçmek mümkün. Hem de hemen hemen her gün çeşitli Balkan ülkelerine yolculuk yapılmakta. Obilet.com üzerinden başta Metro Turizm olmak üzere, Alpar Turizm, Star Turizm, Perla Turizm, Marina gibi birçok firmadan çok uygun fiyatlara Balkan ülkelerine geçebilirsiniz.

Otobüs Yolculuğundan Sağ Çıkmanız İçin Tavsiyeler

1-Biletinizi kesinlikle yazdırın veya telefonunuza barkodlu görüntüsünü indirin

2-Soğuktan korunabileceğiniz giysiler hazırlayın. Hava sıcak bile olsa klimalar çoğu zaman bünyeyi mahvedebiliyor. Tatilinizi hasta olarak geçirmek istemezsiniz.

3- Yanınıza bolca atıştırmalık alın. Daha önce söylediğimiz gibi çay ve kek ikramı olmayacak ?

4- Koltuklarınızda priz bulunsa da çalışmama ihtimaline karşı powerbank’inizi hazır edin.

5- Gecikmelere hazırlıklı olun. Sınır kapılarından geçmek bazen beklenmedik gecikmelere neden olabiliyor.

6- Otobüslerin nerden kalktığına ve indiğine çok dikkat edin. Özellikle Flixbus, otogarlar dışında başka noktalarda da yolcu indirip, bindirebiliyor.

7- Molalarda sakın gecikmeyin. 10 dakika mola verilmiş ise 10 dakikada işinizi halledin ve yerinize geçin. Zira, şoför sizi asla beklemeyecektir.

8- Son olarak, pasaportunuzu sakın yanınıza almayı unutmayın ?

Sorularınız veya merak ettiğiniz diğer şeyler için yorum bırakabilir veya aşağıda yer alan instagram adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Instagram;

Yazarın diğer yazılarını okumak için;

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here