Yaşam Doyumunuzu Artıracak 5 Pozitif Psikoloji Egzersizi / Mutluluk Reçetesi

0

Yaşam Doyumunuzu Artıracak 5 Pozitif Psikoloji Egzersizi / Mutluluk Reçetesi

Bir çocuğun gülümsemesi, evsiz bir köpeğin yuvalandırılması, yağmurdan sonraki toprak kokusu, ilk aşk, bir bebeğin ilk adımı, bir çocuk şarkısı, sevilen birinin yüzündeki tebessüm… Bazen rüzgâra karşı pedal çevirmek, yeni ülkeler görmek, en sevdiğin yazarla yolda karşılaşmak, anneni makyaj yaparken izlemek, kumdan kaleler yapmak, terfi etmek, tatile çıkmak, araba almak… Mutluluğun hepimiz için ayrı tanımı, sonsuz tarifi var. “Hayata mutlu olmaya gelmediğini kabul ettiğinde mutlu olmaya başlıyorsun” diyor Charles Bukowski. Ama mutlulukla köşe kapmaca oynamadan da duramıyoruz değil mi? Ah bir de reçetesi olsa… İyi haber, daha mutlu hissetmek bir nebze elimizde. O yüzden bu yazımda sizlerle son yılların popüler kavramı, çiçeği burnunda sayılabilecek bir Psikoloji alt dalından bahsetmek istiyorum: Pozitif Psikoloji

Yaşam Doyumunuzu Artıracak 5 Pozitif Psikoloji Egzersizi / Mutluluk Reçetesi
Yaşam Doyumunuzu Artıracak 5 Pozitif Psikoloji Egzersizi / Mutluluk Reçetesi

Nedir Bu Pozitif Psikoloji?

Pozitif Psikoloji insanın potansiyelinin ortaya çıkarıp tam anlamıyla kullanmasına odaklanan bir psikoloji alt dalı. Pozitif Psikoloji temel ve en basit haliyle pozitif düşünceye odaklanıyor. Pozitif düşünce önemli, çünkü bu sayede beynimizde endorfin hormonu salgılanıyor ve bu hormon, bir çeşit doğal morfin! Hatta bildiğimiz morfinden en az yüz kat daha güçlü bir morfin. Ve mutluluğumuz bu küçücük hormonda gizli.

Pozitif Psikolojinin en büyük faydası pozitif uyaranları fark ederek pozitif duygularımızı ve yaşam doyumumuzu artırmamıza katkı sağlaması. Yani iyimserliği, umudu, mutluluğu artırmak için yapabileceğimiz bazı egzersizler var.

Buyurunuz size mis gibi de bir reçete.

1/5 KURALI

Bu kural temel olarak, “1 negatif mesaja karşılık 5 pozitif mesaj” diyor. Bir kişiye negatif mesaj mı verdiniz? Verebilirsiniz, ama buna karşılık 5 pozitif mesaj borcunuz var! Partnerinize söylediğiniz bir şikâyet ya da yakınma cümlesinin karşılığında onun iyi yaptığı 5 şeyi söylemek zorundasınız mesela. Bunlar iltifat da olabilir. Bu kuralı evde, işte, sosyal ortamlarda, aslında insanlarla temasa geçtiğiniz her alanda uygulayabilirsiniz.

BİR YENİ BİLDİRİM: Teşekkürler!

Herhangi bir konuda size iyiliği dokunmuş, ancak teşekkür etme fırsatı bulamadığınız birine bir teşekkür mesajı atın. Teşekkür ettiğinize bakmayın, aslında bunu kendiniz için yapıyorsunuz. Araştırmalara göre teşekkür eden insanlar, etmeyenlere göre daha mutlu! Bunun sebebi de tamamen beynimize giden sinyallerle ilgili. Birine bir şey verdiğimizde beyinde ödül sinyali aktive oluyor, bu da bize mutluluk veriyor.

Bir araştırmada 2 gruba 100 TL verilmiş; birinci gruba 100 TL’yi kendisi için, ikinci gruba ise başka insanlar için harcamaları söylenmiş. Araştırma sonunda başka insanlar için harcama yapan kişilerin mutluluk seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmüş.  Yani iyilik yapın, denize atın😊

Yaşam Doyumunuzu Artıracak 5 Pozitif Psikoloji Egzersizi / Mutluluk Reçetesi

SİZİN ÖYKÜNÜZ…

Potansiyelinizi maksimum hissettiğiniz, kendinizi harika hissettiğiniz bir anıyı düşünün ve bu anıyı öyküleştirin. Neler olmuştu, neyi başarmıştınız, size böylesine iyi hissettiren neydi, gücünüz veya diğer insanlardan farkınız neydi?

7 gün boyunca her gün bu öyküyü okuyun. Öyküyü her okuduğunuzda o duygu canlanacak, beyninize mutluluk sinyalleri gitmeye başlayacak. Siz farkında olmasanız bile…

Yaşam Doyumunuzu Artıracak 5 Pozitif Psikoloji Egzersizi / Mutluluk Reçetesi

Bir araştırmada kişilere en güçlü yanlarını (mizah, umut, cesaret gibi) ortaya çıkaran bir ölçek uygulanmış (Biz Örgütsel Psikologlar bu güçlü yanlara “imza erdemler” diyoruz bu arada, havalı oluyor😊). Sonra bu 5 özelliğin farkında olmaları sağlanmış ve bir hafta boyunca bilinçli olarak bu özellikleri kullanmaları istenmiş. Bırakın kullanmalarını, kişilere olumlu özelliklerini söylemenin bile olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmiş.

O GÜNE DAİR…

Bir günün sonunda, o güne dair en az iki adet pozitif cümle kurun. Bu ailenizle, ya da birlikte yaşadığınız insanlarla paylaşabilir, onları da bu oyuna dahil edebilirsiniz. Bu davranışı 21 gün boyunca tekrarladığınızda alışkanlığa dönüştüğünü ve zihninizin her günü sonunda pozitife odaklandığını göreceksiniz. Evde bir pozitif anı kutusu yaratın. Bu kutuyu belli zamanlarda açıp mesajları okuyun.

HADİ GÜLÜMSE!

Gülümsemek, yazı boyunca okuduğunuz egzersizlerden en basit olanı. Gülümsediğimizde pozitif bir ruh hali kazandıran hormonlar beynimizde daha fazla salgılanıyor. Yani aslında mutlu hissetmesek bile, gülümsediğimiz zaman beynimize mutluluk sinyalleri gidiyor. Gülümsemek bulaşıcıdır diye boşuna söylemiyorlar, biz gülümsediğimizde mutluluk çevremize de yayılıyor. Pozitif olmanın en somut göstergesi çünkü gülümsemek.

Her gün aynadaki yansımanıza bir tebessüm hediye edin.

Araştırmalara göre hayata pozitif bakan insanlarla kötümser insanlar arasında hayat koşulları açısından 40 yaşına kadar bir fark yok. Yani 40 yaşının altındaysanız ve bardağın dolu tarafını görmenin hayatınızdaki katkılarını göremiyorsanız üzülmeyin, normal. Ancak 40 yaşından sonra iyimserlerin yaşamın her alanında kötümserlere oranla daha mutlu bir hayat sürdükleri görülmüş.

Olayların olumsuz yanlarını ya da riskleri yok sayıp yalnızca pozitife odaklanmak da dengeli değil tabii, bu ince çizgide düşe kalka yürüyeceğiz.

Yine de hatırlayın. Neye odaklanırsanız o parlar; olumsuza odaklanırsanız onu büyütürsünüz.

Pozitif Psikoloji Egzersizi
Pozitif Psikoloji Egzersizi

İşler bazen planladığımız gibi gitmeyebilir, hayat hepimizden daha akıllı. Bizim senaryolarımız yerle bir olabilir, çünkü belki de hepimiz çok daha büyük bir senaryo yapbozunun parçalarıyız. Başımıza gelen her şey öğretir, değiştirir, dönüştürür.

Pozitif uyaranları fark etmeye çalışın, mutlaka vardır.

Mutlu, umutlu, pozitif kalın ve kocaman gülümseyin 🙂

Psikolojik sağlamlık için mutlaka okumanız gereken 5 kitap için buraya klik

Daha fazla bilgi için takip edebilirsiniz https://www.instagram.com/pelinsenn/

PELİN ŞEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here