Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir

3

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir

Dünya üzerinde milyonlarca turist seyahatlerinde genelde popüler şehirleri tercih etmekte. Buna coğrafi koşulların elverişli olması, popüler şehirlerin yaptığı doğru tanıtım stratejileri, kaliteli tesisleşme ve cazibe merkezlerinin fazlalığı, ulaşım alternatiflerinin fazla olması gibi durumlar neden olmuştur.  Bu yazımızda bu meziyetlerin birçoğuna sahip olmasına rağmen rakiplerinin gerisinde kalan şehirleri benzer özellikleri olan ünlü şehirler ile kıyaslayacağız. Gezmek için alternatif şehirler arayanlar varsa bu yazı tatmin edecektir. İşte size 20 Alternatif Şehir .

1- VENEDİK Yerine BRUGGE 

20 Alternatif Şehir sıralamamızda ilk olarak Brugge var. Malum Venedik kanallar şehri olarak anılır ve her yıl milyonlarca turist sırf bu özelliği için bu şehre akın ediyor. O gondollara binip, kanallarda bir tur atıp, San Marco’da bir yemek yiyip diğer şehirlere doğru yol alıyorlar.

20 Alternatif Şehir
Brugge

Venedik görünüş olarak ne kadar muhteşem olsa da Brugge kadar insanı etkileyen bir atmosfere maalsef sahip olamıyor. Benim peri masalı şehri diye adlandırdığım bu şehirde gezerken kendinizi bir masalın karakteri gibi hissedeceksiniz. Ayrıca son derece romantik bir şehir.

2–  KYOTO Yerine NİKKO

Japonya’nın en ünlü turizm destinasyonu olan Kyoto gerçekten görülmesi gereken bir şehir. 2000’den fazla tapınak bulunuyor ve Japonya’nın eski başkenti olmasından dolayı tarihi dokusu oldukça zengin. Ama Tokyo’ya çok uzak olması, bir hayli kalabalık ve pahalı bir şehir ve kısa sürede gezmenin biraz zor olmasından dolayı Japonya’ya giden birçok turist pas geçmek zorunda kalabiliyor.

Nikkō ise trenle Tokyo’nun 2,5 saat mesafe kuzeydoğusunda, sırtını dağlara dayamış mütevazi ve şirin bir yer. Yine tarihi mirası ve tapınak kültürü oldukça yaygın olduğundan dolayı Kyoto’ya gidemeyecekler için güzel bir destinasyon olabilir.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
Nikko

3. MARAKEŞ Yerine FEZ

Fas’ı ziyaret eden hemen hemen herkes özellikle Marakeş ve Casablanca’ya uğrar. Turla gidenler Fes şehrini de gezer ama bireysel gidenler ulaşım zor olduğundan gitmeyi pek de tercih etmezler. Fas’ın eski başkenti ve Dünya’nın en büyük yaya şehri olan Fez’i mutlaka görmelisiniz.

 

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
Fez ( Fes )

4. LONDRA Yerine BATH

Londra herkesin hayali ama bazı gezginlerin çok da ilgisini çekmiyor. Hem çok kalabalık olması hem de özellikle aşırı pahalı olmasından dolayı çok fazla gece konaklaması yapılamıyor. İngiltere’nin güneyinde bulunan Bath şehri ise muhteşem doğa-şehir kombinasyonu, sakin yapısı ve tarihi geçmişi ile muhteşem bir alternatif olabilir.

Alternatif Şehir
Roma Banyoları – İngiltere

5. ROMA Yerine PULA 

Roma’yı zaten anlatmaya gerek yok. Dünya’nın en ünlü şehirlerinden biri ve sizi sonuna kadar büyüleyecek bir şehir. Hırvatistan’ın meşhur Dalmaçya kıyılarında bulunan Pula kasabası ise hem huzur hem de tarih meraklıları için güzel bir alternatif olacaktır. Şehirde bulunan Pula Arena ise çok fazla duyulmasa da Collesseum kadar heybetli bir görünüme sahip.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
https://www.vintagetravel.co.uk/blog/discovering-istrias-pula-arena-roman-amphitheatre-underground-museum/

6. NICE ve CANNES Yerine SVETİ STEFAN, BUDVA, KOTOR ve PERAST

Dünya’nın en ünlü sahil şehirlerinden olan Nice ve Cannes birçok turist için oldukça pahalı şehirlerdir. Türkiye’den gidenler için de ayrıca vize sorununu da beraberinde getirmektedir. Buna karşı alternatifimiz ise Balkanların küçük ülkesi Karadağ’dan. Karadağ kıyıları muazzam kasabalara ev sahipliği yapıyor. Bunların en ünlüsü olan 30 km uzunluğundaki bir hatta bulunan Sveti Stefan- Budva – Kotor ve Perast kasabaları enfes plajları, tarihi dokuları ve ekonomik imkanları ile güzel bir alternatif rota olabilir. Üstelik vizesiz 🙂 Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir

7-  MOSKOVA Yerine GDANSK

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir

Dünya’nın en geniş ülkesinin soğuk ama bir tarihi ile büyüleyen başkentine son zamanlarda seyahat etmek malum biraz sıkıntılı. Üstelik Moskova azımsanmayacak kadar pahalı bir şehir. Moskova’ya alternatif olarak Polonya’nın Amber şehri ve zamanında Avrupa’nın en büyük limanlarından biri olan Gdansk seçilebilir. Üstelik yanında Sopot ve Gdynia da hediyesi 🙂 Gdansk’ın Avrupa ve Rusya şehirlerine kıyasla ucuz bir şehir olması; rengarenk sokaklara, eşsiz yapılara ve lezzetli  bir mutfağa sahip olması onu alternatif bir rota haline getiriyor.  http://reshontheway.com/kuzeyin-incisi-gdansk/

 

8-  PRAG Yerine LVİV

Prag her ne kadar Dünya’nın en romantik ve tarihi şehirlerinden biri olsa da, özellikle bizler için pahalı ve vize sorunu olan bir yer. Uçuşlar da o coğrafyaya göre biraz fazla eğer kampanyaya denk gelmezsek. Size koşullar göz önüne alındığında her anlamda rahat bir şehir olan ve gezerken en az Prag kadar zevk alacağınız Lviv’i öneririm. Ukrayna’nın en güzel şehri olarak lansedilen Lviv’ee hem ulaşım, konaklama ve diğer ihtiyaçlar çok ucuz hem de vizesiz hatta kimlikle bile gidebiliyorsunuz.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir

9-  MALDİVLER Yerine SALDA GÖLÜ 

Maldivlerin namını duymayan yok. Özellikle balayı çiftleri için popüler ve vazgeçilmez bir destinasyon. Tabi masraf boyutu işin içine girince sehayat ediilmesi çok zor bir yer olabiliyor. Aslında bu güzelliği arattırmayacak bir yer ülkemizde bulunuyor. Son zamanlarda ünlenmeye başlayan Burdur’da bulunan Salda Gölü size o Maldivlerin büyülü atmosferini az da olsa hissetirecek bir mekan.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
https://gezilmesigerekenyerler.com

10-  BLED GÖLÜ Yerine BORÇKA KARAGÖL 

Dünya’nın en ünlü göllerinden biri olan Slovenya’nın İncisi Bled Gölü birçok seyahat dergisi tarafından “Ölmeden Görülecek Yerler Listesi” ne giriyor. Tabi bizler için koşullar gözönüne alındığında ya da yurtdışına çıkmak yerine yurtiçinde gezmek isteyenlere en az bu göl kadar muhteşem bir mekanı öneriyoruz. Artvin’in Borçka ilçesinde sarp dağların ve büyülü ormanları arasında bulunan bu göl şimdiden Dünya’nın en güzel 10 gölü listelerinde yerini aldı.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
Borçka – Karagöl – 20 Alternatif Şehir

11- VİYANA Yerine İSFAHAN

20 Alternatif Şehir sıralamasında sıra İsfahan’da. Dünya’nın en ünlü sanat merkezlerinden biri olan Viyana muhteşem katedrallere ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Ancak Viyana’da gördüğünüz birçok özelliği diğer Avrupa şehirlerinde de görebilirsiniz. İran’ın Viyana’sı diyebileceğiniz İsfahan da Viyana’yı arattırmayan dini mekanları, sanat merkezleri ve müzeleri ile alternatif olarak gidebileceğiniz bir yer. Üstelik vizesiz ve son derece ekonomik.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
İsfahan – 20 Alternatif Şehir

12. DUBAİ Yerine BATUM

Kabul ediyorum bu bayağı bi iddialı oldu. Ancak Batum da küçük bir Dubai olma yolunda ilerliyor. Kumarhaneleri, gece kulüpleri, ikonik binaları ve gökdelenleri ile Kafkasların Dubaisi olarak anılıyor. Üstelik Karadeniz kıyısında da olduğu için deniz turizmine de son derece elverişli. Kapıda kimlikle girebileceğinizi de düşünürsek, en azından Dubai’ye gidene kadar sizi tatmin edecektir.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
Batum – 20 Alternatif Şehir

13. DRESDEN Yerine KRAKOW

Dresden Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri olarak görülmekte. Şehre adımınızı attığınız ilk andan itibaren şehrin tarihi birikimini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Krakow ise bence değeri yeteri kadar bilinmeyen hatta Avrupa’nın birçok ünlü şehrinden daha popüler olmayı  hakeden bir şehir. Mekanları, şehir planı, gece hayatı, mutfağı her anlamda muazzam bir şehir. Polonya gezisi düşünenler Gdansk, Wroclaw ile birlikte mutlaka uğramalı.

14. GRANADA Yerine MARDİN 

Endülüslerin İspanya’daki en ünlü şehri ve muhteşem Alhambra Sarayı’nın bulunduğu Granada ziyaretçilerini sonuna kadar tatmin eden bir şehir. Ama şehir genel olarak düşünüldüğünde biraz Alhambra Sarayı’nın ekmeğini yiyor gibi geldi. Çünkü diğer mekanlar biraz vasat. Mardin ise halen Dünya’ya açılamayan, şehir olarak kültür miras listelerine girebilecek cinsten bir şehir. Özellikle yerli turistlere sesleniyorum halen görmediyeseniz en yakın zamanda Diyarbakır-Mardin-Hasankeyf üçlüsünü görmeye gidin.

 

15. BERLİN Yerine BELGRAD

Bu kıyaslama daha çok gece hayatı üzerine yapıldı. Şüphesiz Berlin Dünya’nın en ünlü gece hayatına sahip şehirlerinden biri. Şehirde her zaman her zevke göre eğlence bulmak mümkün. Berlin’e gidemeyenler için yine içkinin su parasına satıldığı, vizesiz ve çılgın partilere ev sahipliği yapan Belgrad’ı önderirim. Hem gezmekten zevk alacağınız hem de eğlencenin doruklarına ulaşabileceğiniz bir şehir. Ayrıca şehrin yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü yerlerden biri olması şehrin yemek, mimari ve diğer kültürel özelliklerine oldukça yansımış.

 

16- KANARYA ADALARI Yerine AGADİR

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
Agadir – 20 Alternatif Şehir

Plaj ve Sörf  severleri de unutmadık. Kanarya Adaları Dünya’nın en ünlü sörf noktalarından ve turizm merkezlerinden. Ancak oraya seyahat etmek baya külfetli ve zor. Yani uçuş için bile birçok aktarma yapmanız gerekiyor. Fas’ın Atlas Okyanusunda kıyısı bulunun Agadir şehri çok da bilinmese de birçok sörfçünün uğradığı bir şehir. Sahip olduğu şahane sahiller de cabası. Bir düşünün derim.

17- TOLEDO yerine DİYARBAKIR

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
Hasan Paşa Hanı – Diyarbakır – 20 Alternatif Şehir

3 yıl önce gittiğim Toledo’yu gezerken “Yahu burası bildiğin Diyarbakır” demiştim. Yani Diyarbakır’ı duzgun bir sekilde restore ederseniz ortaya Toledo çıkabilir. Çünkü dokusu, atmosferi, taşları, mimarisi, kale sehir olmasi, surlarin hemen yanindan akan nehir, daracik sokaklar vb o kadar andırıyordu ki Diyarbakır’ı. Şu an restorasyon süreci devam ediyor. Umarım sonrasında Dünya’nın en büyük kale şehri ve Dünya’nın en uzun şehir surlarına sahip 2. şehri olan Diyarbakır, Toledo gibi hakettiği konuma gelir.

18- ABD – BÜYÜK KANYON Yerine MATKA KANYONU

Malum ABD bizler için vize açısından gidilmesi en zor ülkelerden biri, yüksek seyahat masrafları da cabası. Makedonya’nın başkenti Üsküp’e 18 km uzakta bulunan, Dünya’daki cennetlerden biri diyebileceğiniz Matka Kanyon’una ulaşım ise tamamen vizesiz ve çok ucuz. Sarp dağların arasında ve yeşilin ve mavinin her tonunu bulabileceğiniz bu mekan doğa gezginleri için harika bir başlangıç olabilir.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
Matka Kanyonu – 20 Alternatif Şehir

19- MACHA PİCHU Yerine PETRA

Titicaca Gölü ve Amazon ormanları ile birlikte birçok muhteşem mekana ev sahipli yapan Peru’da İnkaların ünlü antik kendi Macha Pichu’da bulunuyor. Peru, Güney Amerika derken daha adlarını andığımız gibi masraflar kabarmaya başladı. Şimdilik burayı bir kenarı bırakın ve bir diğer ünlü tapınak Petra’ya odaklanın. Ürdün’ün uçsuz bucaksız Rum Vadisinde bulunan Petra, Macha Pichu’ya göre çok daha mantıklı bir alternatif olabilir.

Ünlü Şehirlerin Yerine Gidebileceğiniz 20 Alternatif Şehir
https://thefella.com/photo/petra-by-night – 20 Alternatif Şehir

 

20 – BONUS: TOKYO Yerine YOZGAT

20 Alternatif Şehir sıralamamızda son olarak Yozgat var. New York her anlamda ziyaretçilerini tatmin eden bir şehir olsa da, hiçbir zaman Yozgat’a rakip olamaz. Yozgat gerek mimarisi gerek gece hayatı gerekse doğası ile Dünya’nın birçok metropolü ile sürekli kıyaslanmaktadır. Son gelen haberlere göre 2350 yılında Dünya Kültür-Turizm Başkenti olarak seçilmiştir. İlgilenenlere daha detaylı bilgi için:  Yozgat

20 Alternatif Şehir
Tokyo vs Yozgat

 

Önceki İçerikKiev Gezilecek Yerler ve Rotalar Rehberi – Ukrayna’nın Görkemli Başkenti
Sonraki İçerikAkdeniz’deki İnci – Meis Adası Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here