Adım Adım Zagreb – Zagreb Gezi Rehberi

1

ZAGREB’E HOŞGELDİNİZ 

Bir coğrafyanın en naif ve büyülü şehirlerinden biri bu güzel şehir. Her bir sokağında gün ışığının parlaklığı ve renklerin ahengi bizi o kadar büyüledi ki, her adımında iyi ki bu şehre gelmişiz ve iyi ki seni görme fırsatı bulmuşuz Zagreb dememize neden oldu.

Bu güzel şehir, Doğu ile Batı’nın, coğrafya, kültür, bilim, ekonomi, siyasi ve idari merkezi olmuş yıllarca. Zagreb, Hırvatistan Cumhuriyeti‘nin başkenti. Şehirde parlamento, cumhurbaşkanı ve hükümet yer almakta ve yerleşik olarak da bulunmaktadır.

Zagreb şehrinde Hırvatistan halkının toplam nüfusunun dörtte biri yaşamakta. Şehrin toplam nüfusu 1 milyon kişi ve şehir sakin, karmaşadan uzak, derli toplu şehir yapısı ile çok rahat gezilebilir bir konumda bulunmakta. Bu konuda size verebileceğim en iyi tavsiye ise, kendinizi şehrin doğasına koşulsuz bırakıp, sokaklarında kaybolmak ve tüm şehrin tadını olabildiğince özgürce çıkarmanızdır.

Şehir Hakkında

Kentin tarihi merkezini oluşturan bölüm, Orta Çağ’da iki tepe üzerinde meydana gelmiştir. Yani halkın oturduğu uygar Gradec, bugünkü üst şehir ya da eski şehir olarak bilinen şehirdir. Bu bölüm Zagreb‘in siyasi bölgesi olarak geçiyor ve bu bölgede parlamento, bakanlıklar yer alıyor ama bu bölüm aynı zamanda şehrin eski şehir bölgesi ve en güzel sokakların, binaların, yapıların ve müzelerin olduğu bölge. Bu bölgede Lotrscak Kulesi, St. Mark Kilisesi, Museum Of Broken Relationships, The Croatian Museum, Stone Gate, Dora Krupic, Chains from HMS Victory gibi yapılar ve Sanat Galerileri yer almaktadır.

Şehrin alt şehir olarak geçen, Kaptol Bölgesi ise daha çok ticaret, iş merkezi, restoranlar, kafeler, marketlerin ve barların yoğun olduğu bölgesidir.

Bu bölgede ise; Zagreb Katedrali, Dolac Pazarı, Jelacic Meydanı, Banski Dom, Tkalciceva Caddesi, Funicular, Botanik Park, Museum of Illusions, Vincek Pastanesi gibi önemli mekanlar yer alıyor.

Hırvatistan Avrupa Birliği‘ne üye olmasına rağmen kendi para birimi olan Kuna‘yı kullanmaktadır. Şehirde birçok döviz bürosu mevcut ve kolayca Euro ve USD’yi komisyonsuz bozmaktalar. Ayrıca konuşulan dil Hırvatça fakat birçok kişi İngilizceyi çok rahat konuşabilmektedir. Zagreb ,Türkiye‘den uçakla 2 saat sürmekte ve Zagreb Türkiye‘den, 2 saat geride bir zaman farkında bulunmaktadır.

ŞEHRİN GEZİLECEK NOKTALARI

JOSİP JELACİC MEYDANI

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
Jelacic Meydanı – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Bu ünlü meydan Zagreb şehrinin en ünlü meydanıdır. Şehirdeki insanların buluşmak için toplandığı bir meydandır. Meydanın ara sokaklarından şehrin birçok güzel bölgesine ve sokaklarına geçebilirsiniz. Bu bölgeye yakın Dolac Pazarı ve Tkalciceva Caddesi de meydanın hemen arkasında yer almaktadır. Meydanda Hırvatların ünlü komutanı olan Jelacic‘in bir atın üzerinde elinde kılıcı ile şehri korumakta olan ve düşmanlara geçit vermeyen heykeli bulunmaktadır. Meydan trafiğe kapalıdır. Ayrıca meydanda Noel zamanı kutlamalar ve diğer birçok gösteri, konser ve aktivite yapılmaktadır.

DOLAC PAZARI

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
Dolac Pazarı – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Şehrin en güzel noktalarından birisi de, sebze, meyve, balık, et gibi gıda maddelerinin satıldığı açık hava pazarı Dolac Market’tir. Jelacic Meydanı‘nın hemen arkasında yer alan bu pazarda çevre köylerden halkın yetiştirdiği doğal ve taze birçok sebze, meyve ve gıda maddelerini bulabilirsiniz. Ayrıca pazarın etrafında çok şirin, çok lezzetli ufak kafeler, restoranlar yer almaktadır ve burada yiyeceğiniz öğle ya da akşam yemeğinin tadını inanın bana başka yerde bulamayacaksınız. Ayrıca bu restoranlarda çok güzel yöresel Hırvat yemeklerini de tadabilirsiniz. Pazar şemsiyeleri ve içindeki renkli yapısı tam da fotoğraf makinelerinin kadrajı için kurulmuş gibi. Ayrıca bu güzel pazardan, şehrin ünlü lokantalarının şefleri ve şehrin gurmelerinin de alışveriş yaptığını söylüyorlar. Burada göreceğiniz renk, tat, aroma ve seslerin ruhunuza çok iyi geleceğine eminim.

TKALCİCEVA SOKAĞI

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
Tkalciceva Sokağı – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Sokak Zagreb‘in en ünlü mekanlarından biri. Yapısı, renkleri, restoranları,yerel yemekleri ve lezzeti ile farklı bir atmosfer sergilemekte. Akşamları bu güzel sokakta daha fazla vakit geçirmek için buranın müdavimi olacağınızı şimdiden garanti ederim. Sokakta ilerledikçe, rengarenk evler ve yapılar göreceksiniz. Burası ayrıca, Zagrebli ailelerin bir araya gelerek buluştukları, tanınmış bir yer olarak da bilinmektedir. Tkalciceva hemen Dolac Pazarı’nın yanında konumlanmış yapısı ile hem merkeze hem de üst şehre yani eski şehre yakındır. Sokağın başından iç kısımlara doğru ilerledikçe, sol tarafta bir binanın üst kısmında güneş saatini göreceksiniz. Ayrıca saatin tam önünde Marija Juric Zagorka‘nın heykelini de görebilirsiniz. Zagorka, 1873 yılında doğan, ülkenin ilk kadın gazetecisi ve ço

k sevilen bir yazarıdır. Tkalciceva trafiğe kapalı olup hafta sonu çok kalabalık olmaktadır. Buranın keyfini doya doya çıkarmanızı tavsiye ederim.

KAMENİTA VRATA ( TAŞ KAPI-STONE GATE )

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
Taş Kapı – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Taş Kapı, şehrin eski şehir bölgesinde ve bana göre şehrin en güzel yapısı konumunda. Özellikle çevresinde yer alan binaların eşsiz mimarisi, taş kapı girişinde yer alan Meryem Ana ikonası, içeride yer alan dua bölümü ve mum seremonisi sizi bir anda farklı bir atmosfere sokuveriyor. Burada dualarla oluşan ilahi gücün etkisini ise içeri girince hemen fark edeceksiniz. Taş Kapı girişinde yer alan Meryem Ana ise Zagreb şehrinin koruyucusu yani hamisi olarak gösteriliyor ve her yıl 31 Mayıs‘ta Taş Kapı’nın olduğu yerde dini ayinlerle kutlamalar yapılıyor. Aynı gün Zagreb Şehri Günü olarak da şehirde kutlanmakta.

BOTANİK BAHÇESİ:

Botanik Bahçesi‘nde aşağı yukarı 10.000 adet bitki çeşidi bulunuyor. Bahçe Avrupa’nın en zengin bitki koleksiyonuna sahip. İçerisinde geçmişte rahiplerin cuma günleri perhiz yemekleri için balık avladıkları Ribnjak Parkı bulunuyor. Botanik Bahçesi 1892 yılından bu yana şehrin, nefes alma durağı olarak kabul edilir.

MOROGOJ

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
Morogoj – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Morogoj, şehrin mezarlığı olarak bilinen yer. Park havası veren bu mekan, bir mezarlıktan ziyade cennetten koparak yeryüzüne düşmüş sihirli bir parça gibi. Anıtsal arkat adlı sıra kemerler, köşkler, kubbeler ile mezarlık 19.yy sonunda, Hermann Bollé adlı ünlü bir mimar tarafından yapılmıştır. Mezarlıkta ayrıca Zagreb‘in ünlü kişileri yatmaktadır. Mezarlık, Avrupa’nın en güzel mezarlıklarından biri. Burayı eğer ziyaret edecek olursanız, içeriyi bir park ve sanat galerisi geziyormuş gibi gezmenizi tavsiye ederim.

ST. MARK’S CHURCH

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
St. Mark Kilisesi – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Zagreb‘in en güzel kiliselerinden biri olan yapı, eski şehir bölgesinde tam meydanın ortasında bulunuyor. Hem heybetli görüntüsü hem de eşsiz mimarisi ile şehirde farklı bir yapı formatı oluşturuyor. İlgili kilise Zagreb‘in en eski kilisesi. 13.yy’da, Romanesk ve Gotik mimari tarzda inşa edilmiş. Kilisenin çatısı ise sizi kendine hayran bırakacak renklerde dizayn edilmiş, seramik bayrakları ile görsel bir şölen oluşturuyor. Bayraklar Hırvatistan‘ın ve Zagreb‘in simgelerinden ve armalarından oluşuyor. Sol tarafta bulunan damalı olan bayrak hanedanlık armasını temsil ediyor. Hırvatistan, Slovenya, Dalmaçya üçlü krallığı anlamına geliyor. Sağ tarafta bulunan bayrak ise başkent Zagreb‘i temsil ediyor. Kilise içinde ise, Hz. İsa‘nın evlatları olarak bilinen Mary ve Aziz Mark‘ın heykelleri bulunuyor. Kilisenin tavan freskleri ise görülmeye değer güzellikte. Kilisenin pencereleri ve kapısı ise hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiş.

ZAGREB KATEDRALİ

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
Zagreb Katedrali – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Zagreb‘in simgelerinden olan Katedral, yükselen ikiz kuleleri ile şehrin her bölgesinden rahatça görülebilmektedir. Jelacic Meydanı’ndan yürüyerek 4 dakikada gidilen kilise, şehrin en merkezi konumundadır. Neo-Gotik tarzda 1094 yılında inşa edilen kilisenin içinde aynı zamanda Kardinal Stepinac‘ın mezarı bulunmaktadır. Kilisenin yüksekliği 108 metredir. Kilise, Kral 2. Andrew tarafından da kutsanmıştır. Özellikle kilisenin içine kesinlikle girmenizi tavsiye ederim. İçeride pencerelerdeki süslemeleri ve ışığın süslemelerden geçerken oluşturduğu renkli ışık oyunlarını kaçırmamanızı öneririm. Kilise, Meryem Ana‘ya, Macaristan Kralı 1.Ladislaus ve Aziz Stephan‘a adanmıştır.

LOTRSCAK KULESİ 

Eski şehir bölgesinde yer alan kule, sunduğu şehir manzarası ve uyumu ile şehrin en güzel yapılarından biri. Konumu itibari ile de çok güzel bir yerde bulunan kulenin hikayesi ise çok eskiye dayanıyor. 13.yy ortalarına doğru, Tatarların Macaristan‘ı yakıp yıkmaları sonucunda, o dönemde Macar Kralı IV Bela Zagreb‘e kaçmış ve buranın yerli halkı kendisine güvenli bir sığınak sağlamış. Gösterilen misafirperverlik karşısında, halka minnet borcu olarak kral, 1242 yılında Zagreb‘e serbest Kral Şehri Statüsü vermiş. Bu dönemi de anımsatmak amacı ile her gün tam öğle saatinde, sembolik olarak kuleden top atılır. Kuleye şehrin içinden fünikülerle de çıkabilirsiniz. Kule asıl şehrin güney kapısını korumak amaçlı inşa edilmiştir.

FUNİCULAR

Adım Adım Zagreb - Zagreb Gezi Rehberi
Füniküler ve Lotrscak Kulesi – Zagreb – Hırvatistan Gezi Rehberi

Füniküler, şehrin aşağı şehir bölgesinde yani Lower Town bölgesinde yer almaktadır. 66 metre yüksekliğe sahip fünikülerle şehrin eski şehir yani üst şehir bölgesine çıkılmaktadır. Eğer yolculuğunuza nostalji katmak isterseniz, fünikülere binmenizi tavsiye ederim. Yolculuğunuz ise 55 saniye gibi kısa bir süre almaktadır. Fünikülerin ulaştığı noktada Lotrscak Kulesi yer almaktadır. Fünikülerin içi 28 kişi alabilmektedir ve her 10 dakikada bir Uppertown‘a  yani yukarı şehir bölgesine çıkmaktadır. 1890 yılında ilk olarak buharla çalıştırılan Füniküler, şu an elektrikle çalışmaktadır. Fünikülerle yolculuk kişi başı 4 Euro.

Şehrin Müzeleri:

  • Modern Gallery
  • Museum of Illusions ( Iluzıja)
  • Zagreb City Muzeum
  • Image Of War
  • Museum Of Arts and Crafts
  • Technical Museum Nikola Tesla
  • Museum Of Contemporary Art
  • Museum Of Broken Relationship

Hepinize şimdiden iyi seyahatler dilerim.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here