Yalnız Seyahat Etmek Mi ! Hiç te Korkutucu Değil !

2

Yalnız Seyahat Etmek Diye Birşey Var

Yalnız Seyahat Etmek Mi ! Hiç te Korkutucu Değil !
Selfie çubuğumla çekimler 🙂

Kadın, erkek hiç fark etmez, çoğumuzun korkulu rüyasıdır yalnız kalmak. Yalnız kalmak yeterince kabusken bir de yalnız seyahat etmek! Bir çoğunuzun asla yalnız tatile çıkamam dediğini duyar gibiyim. Nedense buna çok soğuk bakarız. Yalnız biriysen kadın ya da erkek, zaten yeterince tuhaf karşılanıp, dışlanıyorsun. Erkek için tek tatile çıkmak o kadar korkutmaz belki ama bayan olarak en çokta güvenlik nedeni ile buna çok soğuk bakarız. Çoğu gittiğim yerde en çok duyduğum sorudur. Tek misiniz? Neden bu kadar ön yargılıyız, neden öcü gibi bakarlar bize. Bana kalırsa insanlar kendilerinin yapamadıkları şeylere genelde ön yargılı ve burun kıvırarak bakıyorlar. Peki yalnız seyahat etmek, neden korkulu rüya acaba hiç düşündünüz mü?

Yazın yaklaşması ile birlikte hepimizi bir tatil telaşı almış olmalı. Belki de tatil planınızı kış ayından yaptık. Arkadaşımızla ya da ailemizle aynı zamanlara güç bela tarihleri denk getirdik. Tatil için bütçe ayırdık vs… Tatil zamanı geldi çattı ve nedeni her ne olursa olsun tatil arkadaşınızın planı değiştirmesi gerekti. Eee şimdi ne yapacaksınız? Bu kadar da beklemişsiniz. Gitmeyecek misiniz ?

Yalnız Seyahat Etmek Mi ! Hiç te Korkutucu Değil !
Yalnız fotoğraf çekme sanatı 🙂

Bir yaz tatili planında son gün arkadaşım tarafından ekildim. Herşey planlanmış, biletler alınmıştı. E tabi valiz de hazır. Fazlasıyla arkadaşıma kızıp, ne yapacağım. Tek başıma da canım sıkılacak diye düşündüm ve kararımı verip yola çıkıp, ilk ve tek başıma tatil deneyimi yaşadığım yer olan Bozcaada’ya gittim. Tek tatile gitmek biraz maliyet yaratabiliyor. Kaldığınız yere göre bu durum emin olun değişebiliyor. Otobüs yolcuğundan sonra kalacağım yere gittim. Tam da kahvaltı vakti olduğu için güzelce kahvaltımı yaptım. Hazırlanıp plaja gittim. Bir yandan da tedirginim aslında. İnsanlar ne der! Başıma bir şey gelir mi! Şezlonga uzanmış, kulağımda kulaklığım bunlar aklımdan geçerken, tabi ki etrafta neler oluyor diye incelerken gördüm ki benim gibi 3-4 kişi daha var. Biri köpeği ile gelmiş. Biri Kitap okuyor vs… Biraz içim rahatladı. Dedim ki bu konuda ben tek değilim.
Bahsettiğim Bozcaada tatilinden sonra bu sene ilk defa yurtdışına da yalnız seyahat ettim. Üstelik nasıl olur, güvenli değil, tanımadığım bir çok insan var gibi ön yargılarımla daha önce hiç kalmaya cesaret edemediğim hostel de kaldım.  Benim için büyük bir adım. İnsanlık için küçük bir adım 🙂 İstediğim saatte kalktım. İstediğim saatte istediğim yere gittim. Araç kiraladım. Yeni insanlarla tanışıp, yeni birşeyler öğrendim.

Birçok arkadaşım asla yapamazdık dediler. Sende deli cesareti var dediler 🙂 Evet yalnız tatile gitmek kimileri için sıkıcı bir eylem ama kimileri için gayet keyifli.

Yalnız Seyahat Etmek ve Avantajları

Şunları düşünün :

 • Yeni insanlar tanımak için algınız daha açık olur.
 • İstediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.
 • İstediğiniz saatte uyanıp, yatabilirsiniz.
 • Yanınızda memnuniyetsiz ya da uyumsuz biri olmayacaktır.
 • Zihninizi boşaltabilirsiniz.
 • Yaşadığın her deneyim daha anlamlı hale gelecek.
 • Kendine güvenin artacak.
 • Bütçe kontrolü tamamen senin elinde.
 • Tatilin sonunda kendini mutlu hissedeceksin.
 • Kendi rotanızı kendiniz belirleyeceksiniz ve kimseyi oraya gitmek konusunda ikna etmek zorunda değilsiniz.
 • Tamamen kendiniz olmanın tadını çıkaracaksınız.
 • Ve son olarak Tek başına tatile çıkıpta n’apacağım sorusuna artık cevabın olmuş olacaktır.
Yalnız Seyahat Etmek Mi ! Hiç te Korkutucu Değil !
Kendi kendime fotoğraf çekme çabalarım 🙂

Bütün bu saydıklarımı arttırabiliriz mutlaka. Ne olursa olsun hayatınızda bir defa yalnız seyahat etmek gibi bir deneyimi yaşamanızı öneririm. Ölmeden önce yapılacaklar listenize eklemelisiniz.

Tabiki bütün bu yazdıklarım iyimser tablo olarak görünüyor olabilir ama deneyimlerim sonucunda güvenlik açısından başıma hiç birşey gelmedi. Söylemeden edemeyeceğim bir yurtdışı tatilimde araç kiraladığımı söylemiştim. Şehir merkezi dışında kiralık araç arıza yaptı. Tam evlere şenlik bir durumdu. Motoru açıp bakmam gerekti. O anları yaşarken bir canım sıkılmadık değil ama tatilleri ölümsüz kılan şeyler zaten bu yaşadıklarımız değil mi dir?

Tercih sizin özgürlük mü?, yoksa mecbur kaldığınız insanlarla tatil yapmak mı? Bunu bir düşünün.

Yalnız Seyahat Etmek Mi ! Hiç te Korkutucu Değil !
Tek başına gezen kadın heykeli 🙂

Kendi adıma ben yalnız seyahat etmekten oldukça keyif alıyorum. İstediğim saatte istediğim yerde olabiliyorum. bütçeme göre kalacağım yere, ulaşım araçına yada yemek yiyeceğim yere karar verebiliyorum. Kendi rotamı kendim oluşturuyorum. Bütün bunlara yaşarken kendinizi tanıyorsunuz. Kendi kendinize mutlu olmayı, kendinizle barışmanızı sağlıyor. Kim olduğunuzu keşfetmeye bir yolculuk gibi.

Eğer aklınızda böyle bir plan varsa , en önemli konu o ilk adımı atmak aslında. Kapının dışına bir adım atsanız gerisi gelecek. Kendinize inanın ve güvenin. Yalnız bir kadın olarak seyahat etmek zor gibi görünecek ilk başlarda ama o güç ve cesaret sizde zaten var. Bu konudaki duygularınızı gözlemlemek adına daha kalabalık olan ve deniz kenarındaki bölgeleri tercih edebilirsiniz. Hatta evinize yakın bir yerlerde olabilir. Hayatı ertelemeyin. Bir yerden başlayın. Hadi plan yapalım. Halen yaz aylarındayız ve bunun için geç değil. Kimseye kulak asmayın içinizdeki sesi dinleyin. Kimse sizi sizden iyi tanıyamaz.

Yalnız Seyahat Etmek Mi ! Hiç te Korkutucu Değil !
Yeni insanlar tanımak 🙂

Bütün bunları söylemek kolay diyor olabilirsiniz. İnanın ki ben de çok uzun zaman bırakın yalnız seyahat etmeyi yalnız kalmaya bile taahamülü olan biri değildim. Sanki yalnız kalırsam ölecekmişim gibi gelirdi. Sadece bir kere karar verdim ve kapının dışına adımımı atabildim. Güvenlik konusuna gelince de kaldığım yerlerde genelde kilitli dolap mutlaka oluyor. Onun dışında gitmeden önce o bölge konusunda araştırma yapın. Taksiciler tarafından birkaç kere dolandırıldığım oldu. Bazı ülkelerde kadınların giyimleri konusunda bazı kaideler var bunları mutlaka öğrenin ve ona göre hazırlık yapın. Bazen kendi ülkemizde bile zorluklar yaşadığımız oluyor. Bir örnek vermem gerekirse misafir olarak evime kabul ettiğim alman genç bir kız vardı. Kendisi daha 21 yaşındaydı. Şehrinden otostopla Karadağ‘a gelmişti  ve aynı şekilde de otostopla devam ediyordu. Ona korkmuyor musun diye sorduğumda korkmadığını, rahatsız edici bir durumla karşılaşırsa da gideceği yerde arkadaşının onu beklediğini söylediğini söylemişti.

Not : Fotograf çekmeyi dert etmeyin. selfie çubukları hayat kurtarıyor. Olmadı çevrenizden yardım isteyebilirsiniz 🙂 Ayrıca yabancı dilim iyi değil diye de dert etmeyin. Çok basit kelimeler birçok yerde hayat kurtarıyor o da yoksa beden dilinden daha etkili ne olabilir ki. Yalnız bir kadın olarak seyahata çıkmak size emin olun başka ufuklar açacaktır.
Tek başına tatile çıkmış arkadaşlar bu konuda deneyimlerini yazarlarsa çok sevinirim.

Eminim çok güzel hikayeler çıkacaktır.

Hoşçakalın. Yalnız Seyahat Etmek, Yalnız Seyahat Etmek, Yalnız Seyahat Etmek

2 YORUMLAR

 1. Yazınızı okudum ve işte benden bahsediyor dedim:) 2018 mart ayında bankada çalıştığım arkadaşımla avrupa seyahati planı yaptık. İstanbul’dan Roma’ya uçup ordan interrail ile Münih Hollanda Paris Barcelona madrid ve uçakla İstanbul dönuşlü 13 günlük gezi planladık herşey planlı gezeceğimiz yerler bimeceğimiz vasıtalar kalacağımiz yerler ve uçak biletleri satışları açıldı hadi biletleri alıyoruz dedim. Arkadaşım abi ben ekonomik olarak kendimi ayarlayamadim dedi. Yıkıldım. Herseyi planladim ama onun ingilizcesi ćok iyi bende çat pat ne yapacağım dedim. Tur şirketleri ile daha önce yurt dışına çıktım ama yanliz gezmek istiyordum bir arkadaş ortaminda durumu anlattım arkadaşımın biri gel birlikte tayland’ta gidelim dedi avrupaya daha sonra gideriz dedi. Tamam dedim. Ancak arkadaşlarıma tayland diyorum. Herkes bıyık altından gülüyor kimseye oranın tropik bir cennet oldugunu anlatamiyorum varsa yoksa gece hayatı. Hanıma durumu açtım böyle bir durum var dedim ama buranin gece hayatıda var dedim. Milletin agzinda hep gece hayatı var dedim. Herseyi acık açik anlattim. Sen bilirsin git dedi benim hatun uçaktan korkuyor ve hiçte binmeye yanaşmıyor gittiğim tüm yurtdişı gezilerine yalnız gittım. Şimdiye kadar 7 ülke gördüm 8. Kapıda konu dağılmadan anlatayim arkadaşımla tayland planini yaptik 2 kere plan için gezecegimiz yerler hakkında buluştuk. Konuştuk anlaştık. Ve uygun uçak bileti denk getirdik alıyoruz dediğimde 2. Kez şok ben gelemiyorum dedi bana şimdi ne yapacağız. Amaaannn dedim topla cesaretini yap planini ve tayland ta yola koyul dedim. Yine bir ortamda arkadaşimla konuşuyorum başimdan gecenleri anlattım. Ben gidiyorum dedim. Ya dur bende geliyorum dedi. Güldüm neden gülüyorsun dedi hep böyle başlıyor sonu hüsranla bitiyor dedim bana dediki birak ucuz bileti hemen bilet alıyormuyuz dedi ben şok tabi hemen tamam dedim. 13 Şubat 2019 için uçak biletlerimizi aldık otelimizi ayarladik şimdi yolcuyuz. :)) kısmet böyleymiş amacimız daha fazla ülke daha fazla şehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here