Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon

0

Roma Çevresinde Seyahatinizi Renklendirecek Yerleşimler

Roma, belki de asırlardır dünyanın en güzel şehirlerinden biri olma özelliğini yitirmedi. Tabii ki İtalyanlar‘ın müthiş koruma ve estetik anlayışının bunda etkisi oldukça fazla. Roma‘ya 2012 yılında yaptığım ilk seyhatimden bu yana hep derim ki; insan her sene iki günlüğüne bile olsa Roma’ya veya Roma çevresinde yer alan bir şehre gelmeli. Ben de bunu her sene başaramadım tabii ki ancak sözümün hala arkasındayım 🙂

 

Oldu da her sene geldik diyelim veya Roma‘ya ilk seyahitimiz olsun, sakın ama sakın sadece Roma merkezi ile sınırlı kalmayın. Aslında yerel lokasyonları tecrübe etmemizi sağlayan bu mottoyu her seyahatinizde uygulamaya çalışabilirsiniz. Şahsen ben gittiğim her yerde mutlaka bir köyünü de ziyaret ederim.

Roma‘ya gidecek kişilerin de bu konu veya benzer şeyler ile ilgili bana baya bir sorusu olunca dedim ki; hadi bakalım Ezgi, al kalemi eline ve bir yol göster 🙂 İşte size Roma çevresinde görülebilecek 10 lokasyon !

1.Tivoli

Roma‘ya yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Tivoli kenti doğası ve tarihi ile tabii ki tipik bir İtalyan yerleşkesi. Bu güzel lokasyona Roma Termini ve Roma Tiburtina istasyonlarından kalkan trenlerle 2.60 – 3.00 Euro ödeyerek yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Peki Tivoli‘de ne mi yapılır? Rönesans Dönemi‘nin esintilerini hissedebileceğimiz Villa d’Este ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Burada yer alan bahçeler UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş durumda. Bahçede yüzlerce heykel ve çeşme, envai çeşit çiçek ve ağaç yer alıyor.

Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon - Tivoli - Villa d'Este
Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon – Tivoli – Villa d’Este – Kaynak

Villa d’Este‘ye nazaran biraz daha yeşil ve doğal olan Villa Gregoriana ise diğer ziyaret noktalarından biri. Villa Gregoriana‘nın bulunduğu alanın içerisinde şelaleden romantik bahçelere ve tarihi tapınaklara kadar birçok zenginlik yer alıyor.

2.Assisi

Umbria bölgesinde yer alan ve Roma‘ya 130 km uzaklıkta olan Assisi kenti, Roma Termini‘den kalkan trenlerle yaklaşık 2 saat sürecek bir yolculukla 24 Euro ödeyerek ulaşabileceğiniz yerlerden.

Küçük bir kent olan ve 3 saatte rahatlıkla gezebileceğiniz Assisi, Perugia ile birlikte kombinlenerek gidilebilecek yerlerden. Assisi‘de görkemli Basilica di San Francesco‘yu, Piazza del Comune‘yi ziyaret edebilir ve yıkık bir kale olan La Rocca‘ya çıkarak kente bir de yukarıdan bakabilirsiniz.

Bonus olarak da Assisi‘de şarap tadım turlarına katılabilirsiniz.

3.Orvieto

Roma‘ya 119 km uzaklıkta yer alan ve yine Umbria bölgesine bağlı Orvieto, Orta Çağ mimarisi ile dikkat çekici bir yerleşim. Roma Termini ve Roma Tiburtina istasyonlarından 8 Euro ödeyerek ulaşabileceğiniz Orvieto‘da yapılar, sokaklar ve tabii ki meydanlar öne çıkan detaylar.

Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon - Orvieto
Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon – Orvieto – Kaynak

Bu güzel yerleşimde şehrin yükseklerine çıkarak kent dokusunu daha da iyi anlayabilir, Duomo di Orvieto‘da vakit geçirebilir ve yine burada Torre del Moro‘nun terasına çıkarak manzaranın tadına varabilirsiniz.

4.Genzano – Nemi

Roma‘nın güneyinde yer alan ve yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Genzano yerleşimi Lago di Nemi adı verilen Nemi Gölü‘nün hemen yanında yer alıyor. 2.60 Euro ödeyerek Roma Termini’den kalkan trenler ile 50 dakikada Genzano‘ya ulaşabilirsiniz. Genzano‘nun ardından seyahatine devam etmek isterseniz Çilek Köyü olarak da bilinen ve çoğu Roma turuna dahil olan Nemi Köyü‘nü de buradan otobüse binerek ziyaret edebilirsiniz.

Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon - Genzano
Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon – Genzano – Kaynak

Genzano‘nun en öne çıkan özelliklerinden biri harika bir göl manzarasına sahip oluşu. Bu güzel kenti ziyaret etmek için bir diğer dikkat çekici durum ise her sene Haziran ayında düzenlenen Infiorata di Genzano adı verilen festivaldir. Bu güzel festivalde kentin ana caddesi çiçekten yapılan 13 adet devasa halı ile kaplanıyor. Festivalin son günü ise değişik kostümlerle yapılan bir geçit töreni vasıtasıyla festival uğurlanıyor.

5.Bagnoregio

Lazio bölgesinde yer alan Bagnoregio‘ya Orvieto‘ya trenle giderek ve daha sonra mavi Cotral denilen otobüslere binerek ulaşabilirsiniz. Otobüs durakları trenden indiğiniz noktaya oldukça yakın. Diğer lokasyonlara göre ulaşımı biraz daha zahmetli olan Bagnoregio‘da unutulmaması gereken Pazar ve tatil günlerinde otobüs seferlerinin olmayışı. Bu muhteşem yerleşime ulaşmak için ise otobüsten indikten sonra da 30 dakika yürümek gerekiyor. Bu süreye köprü geçişi de dahil.

Yarım günde rahatlıkla gezilebilecek Bagnoregio’da eski şehir merkezinin içi, rustik tarzda taş evler ve bahçeler görülmesi gereken yerler arasında.

6.Bracciano – Trevignano – Anguillara

Roma‘nın kuzeybatısında yer alan ve yaklaşık 35 km uzaklıkta olan, göl manzarasına hakim yerleşimler rüya gibi. Hepsi birbirinden güzel ve seçim yapmak çok zor. Bu nedenle olsa gerek bölgede de üçünü birbirinden ayırmak çok zor. Ostiense istasyonundan bineceğiniz tren ile yapacağınız yaklaşık 1 saatlik yolcuğuluğun ardından bu üç yerleşimi de ziyaret etmenize fırsat sağlayan Cotral otobüslere binmeniz gerekiyor.

Başlangıç için en uygunu olan Bracciano olup, buradaki en önemli detay tren ile seyahat edenler için Trevignano‘yu ortadaki durak olarak bırakmak olacak. Çünkü bu yerleşimde tren istasyonu yok ve otobüs ile geçiş sağlamak zorundayız.

Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon - Bracciano
Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon – Bracciano – Kaynak

Her üç yerleşimin de dikkat çekici yanları romantik ve renkli sokakları, evleri. Bracciano’da en iyi göl manzarasını, Trevignano‘da anıtsal kemeri, Anguillara‘da göl kenarındaki mesire alanlarını görebilir ve deneyimleyebilirsiniz.

7.Calcata

Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon
Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon – Calcata – Kaynak

Devasa bir kaya parçasının üzerine kurulan bu masalsı kent Roma‘nın 35 km kuzeyinde yer almaktadır. Calcata’ya tek ulaşım, Roma‘nın Flaminia durağından binerek trenle geleceğiniz Saxa Rubra‘dan bineceğiniz Cotral otobüsler ile oluyor. Tren yaklaşık 10-15 dakika, otobüs ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

Oldukça küçük olan bu kenti aslında 1-2 saat içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz ancak sokakların keyfini sürmek ve biraz rahatlamak için yarım gün veya bir gün çok daha iyi olur. Sokaklar, mağazalar ve bu tarihi kentin içine saklanmış güzel kafeler gününüzü renklendirebilir.

8.Viterbo

Roma‘dan 100 km uzaklıkta olan Viterbo, kalabalık sokaklardan kaçmak için güzel bir neden. Roma Tiburtina durağından başlayarak 2 saat sürecek bir yolculukla 5.60 Euro ödeyerek buraya ulaşabiliyorsunuz.

Viterbo‘nun en dikkat çekici yanı Ortaçağ esintilerini fazlasıyla görüyor oluşumuz. Yerleşimin neredeyse tamamı surlar ile çevrelenmiş durumda. Bir zamanlar Papa için de önemli olan kentte the Papal Palace görülmesi gereken yerlerin başında. Duomo of San Lorenzo ve the Church of Santa Maria Nuova yine turistik noktalardan. San Pellegrino ise bu kentin en eski kısmı ve belki de bu nedenle en büyüleyici bölgesi.

Bu Ortaçağ kentinin bonusu ise her sene 3 Eylül‘de düzenlenen Macchina di Santa Rosa festivali.

9.San Gimignano

Siena yakınlarında yer alan bu Ortaçağ yerleşimi bence İtalya‘nın en büyüleyici yerlerinden biri. Ulaşım önce tren ve daha sonra otobüs ile sağlanıyor. Poggibonsi‘ye trenle gelerek ve buradan da TiEmme otobüslerine binerek 20-30 dakika sonra San Gimignano‘ya ayak basıyorsunuz.

Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon - San Gimignano
Roma Çevresinde Görülebilecek 10 Lokasyon – San Gimignano – Kaynak

14 adet tarihi kulenin yer aldığı yerleşim Toskana bölgesinin Manhattan‘ı olarak da geçiyor 🙂 Küçük bir yerleşim olduğu için 2 saatte rahatlıkla dolaşılabilir ancak yine kendinizi rahatlatmak amaçlı zamanı unutun derim. San Gimignano‘da iki adet meydan ve bunları çevreleyen inanılmaz güzellikteki binalar, bahsettiğim kuleler, iyi bir şehir manzarası için bu kulelerden biri olan the Torre Grossa olmazsa olmazlardan.

10.Spoleto

Umbria bölgesinde yer alan ve Roma‘ya 100 km uzaklıkta olan Spoleto yine Ortaçağ döneminden bir yerleşim. 8.85 Euro ile 1,5 saatte Roma Termini‘den hareketle buraya ulaşabiliyorsunuz.

Yürüyen merdivenle ulaşarak hisarı dolaşabilir ve 81 metre uzunluğundaki Ponte delle Torri‘yi görebilirsiniz. Bu yerleşim fotoğraf meraklıları için oldukça zengin bir yer. Yarım günce rahatlıkla dolaşabileceğiniz bu kentte seyahatinize farklılık katmak adına tarihi dokuyu hissedebileceğiniz bir otelde konaklayabilirsiniz.

 

Dünyanın en güzel kentlerinden biri olan Roma‘nın çevresi de en az kendisi kadar dolu, zengin ve büyüleyici. Umarım bu liste ile gelecek planlarınız renk katarım 🙂

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz ?

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here