Rabat En Hızlı Nasıl Gezilmeli?-Rabat Gezi Rehberi

0
Fas’ın Modern Başkentine Kısa Bir Bakış

Rabat en hızlı nasıl gezilir diye merak ediyorsanız önerilerime bir kulak kabartın derim. Fas’ın Başkenti ve Avrupa’ya bakan yüzü olan Rabat, diğer Fas şehirlerine nazaran turistik açıdan biraz zayıf kalsa da, ana yol güzergahlarında olmasından dolayı gezilmesi gereken bir şehir. En çok tercih edilen rota olan Marakeş-Kazablanca-Fes rotasında hem mola verebileceğiniz hem de konaklama imkanları açısından daha ekonomik şehir.

Daha önce hazırladığım Rabat gezi rehberi’nde şehri detaylıca anlatmıştım. Detaylar için: http://reshontheway.com/fasin-gorkemli-baskenti-rabat/

Rabat En Hızlı Nasıl Gezilir? 

Bölge Adı: Eski Medina – Kasbah of the Udayas

  • Güzergah Uzunluğu: 7 km
  • Durmadan  Gezme Süresi: 1 saat 32 dakika
  • Ortalama Gezi Süresi: 7-8 saat
Rabat En Hızlı Nasıl Gezilmeli?-Rabat Gezi Rehberi
Rabat Gezi Rotası

Fas genelinde toplu taşıma imkanlarını bir Avrupa şehri gibi olmasını beklemeyin ama Fas’ı gezmenin en güzel avantajlarındna biri taksinin çok ucuz olması. Rabat’ı ister yürüyerek isterseniz taksi ile gezebilirsiniz. Eğer araba kiraladıysanız ki bu çok daha rahat hızlı bir şekilde şehri baştan sona gezebilirsiniz. Otopark ücretleri saatlik 1 euro civarında ve birçok noktada aracınızı güvenli bir şekilde park edebileceğiniz yerler mevcut. Yine de taksi için daha detaylı bilgi isterseniz: http://moroccocab.com/taxis-and-transport-in-rabat/

Şehri Gezmeye ilk meşhur kale Chellah’tan başlayabiirsiniz ya da kaldığınız otele göre ilk bu bölgeye geçebilirsiniz.   

Chellah – Kraliyet Sarayı (Royal Palace): 1,2 km olan bu mesafeyi 15 dk’da yürüyebilirsiniz. Ya da 1-2 euro tutacak olan taksi seçeneği de mevcut.

Kraliyet Sarayı – Arkeoloji Müzesi: İki mekan arası mesafe 1,5 km olup 19’dk’da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi – Muhammed V Sanat Müzesi: Karşı karşıya bakan bu iki müze arası sadece 250 metre

Sanat Müzesi – Hassan Tower : Mesafe 1,8 km biraz yoruldum yürümem derseniz yine taksi ile rahat rahat 1-2 euroya ulaşabilirsiniz.

Hassan Tower – V. Muhammed Mozolesi: Aynı bahçede bulunan bu enfes eserler için mesafeyi anlatmaya gerek yok zaten.

V.Muhammed Mozolesi –  Bab Chellah: Cellah kapısı eski medinaya ( şehre ) giriş yapacağınız yer. 1.1 km’lik bir yürüyüş sonrasında ulaşabilirsiniz.

Bab Chellah – Old Medina: Fas’ın herşehrinde Avrupa’da Old Town diye bildiğimiz eski yerleşim yerleri mevcut. Genelde sur duvarları içinde ve trafiğe kapalı olan bu yerleri ben de yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. Cellah kapısından girdiğiniz anda Old Medina’ya giriş yapmış oluyorsunuz.

Old Medina – Andalusian Gardens: Fas, Endülüs Emevilerinin İspanya ile birlikte en çok etkilediği ülke. Ülkede birçok eser Endülüs kültüründen etkilenmiş durumda. Eğer yorucu geçen bir gezide biraz mola vermek ve ferahlamak isterseniz buraya uğrayın derim. Medina merkezden sadece 550 m mesafede bulunuyor.

Andalusian Gardens – Kasbah of the Udayas: Kasbah bölgesi benim Rabat’ta en sevdiğim bölgeydi. Şafşafan atmosferini burada sunuyor ve bahçeden sadece 250 m uzaklıkta bulunuyor. Buraya uğramadan sakın Rabat gezinizi noktalamayın.

Rabat’ta Gezilecek Diğer Bölgeler

Eğer halen vaktiniz varsa karşı kıyıda yer alan Sale bölgesini de gezmenizi tavsiye ederim. Yürüyerek oraya geçmek biraz yorucu olacaktır. Bu yüzden ya yine taksi ile 3-4 €  ‘luk bir ücret ile ya da hemen Andalusian Garden’sın alt tarafında bulunan teknelerle 1 € gibi bir ücret karşılığında  bu bölgeye gecebilirsiniz. Orada Büyük Sale Camisi ( Masjid Azam ) ve Sale eski şehir bölgesini gezebilirsiniz.

 

Önceki İçerikFas’ın Görkemli Başkenti: RABAT – Rabat Gezi Rehberi
Sonraki İçerikSumy’e Gidip Görülmesi Gereken Yerler – Gezi Rotası
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here