Palamutbükü Koyu Gezi Notları – Datça’nın En Sakin Koyu ile Tanışın

3

Palamutbükü Koyu Gezi Notları

Merhaba Palamutbükü. Hoşgeldim. Mesela ben artık bıkmışım yıldızlılardan, samimiyetsizlikten, güzel yurdumdaki esnafa para kazandırmamaktan. Şimdi seninle kafa dinleyelim. Güzel insanlarla gelmişsek eğlenelim, mutlu olalım. Şimdi seni aşırı güzel yapan şeylerden bahsedeceğim. Palamutbükü Koyu hakkında anlatacağım bu gezi notları burasıyla ilgili tüm sorularınıza cevap olacaktır. Sakin bir tatil için gerçekten doğru adres.

Öncelikle Datça Gezi Videomuzu da izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle kısıtlı zamanı olanlar için iyi bir rehber olacaktır.

1. Palamutbükü Nerede ve Koya Ulaşım Nasıl?

Datça’dan 27 km uzaklıkta, 40-45dk arası yol sürüyor. Ama değiyor. İsterseniz ki havaalanından geleyim, en yakın havalimanları Dalaman ve Bodrum. Tercihim Bodrum olurdu, çünkü 1 saat oynuyor. Datça’dan minibüslerde günübirlik gelebilirsiniz arkadaş grubunuzla ya da kiminle isterseniz:)Otobüs Saatleri

2. Palamutbükü’nün Denizi Nasıl?

Mükemmel sıcaklığı, tuzu ve temizliği. Taşlı denizleri sevmiyorsanız, burası size göre değil. Ama taş, kuma oranla sizi daha temiz tutuyor bu bir gerçek. Tüm gün benim gibi denizde pinekliyorsanız, ideal bir yer. Sanırım yüzdüğüm en temiz koylardan birisiydi.

Deniz sizi öyle bir kaldırıyor ki, yüzme bilmiyorsanız bile, öğreteceğim, öğreteceğim diye bağırıyor sanki. Suyun sıcaklığı da ortalamanın çok altında. Yaz sıcağında serinletecek cinsten.

Palamutbükü Koyu Gezi Notları - Datça'nın En Sakin Koyu ile Tanışın
Palamutbükü Koyu Gezi Notları

3. Koyun Ambiyansı Nasıl ? – Palamutbükü Koyu Gezi Notları

Burası Datça’nın bir mahallesi ve her yere uzak. Dağ bayır aşıp geliyorsunuz. Yerel halk açmış restaurantını, cafesini, butik otelini mis gibi takılıyor. Kimse de gürültü yapayım, aşırı eğlendiğimi millete göstereyim demiyor. Bangır bangır müzikler yok. Aile yeri daha çok, çocuklarınız sahilde mışıl mışıl uyuyabilir bile!  Kafanızı dinler dönersiniz. Sakinlik gerçekten ön planda!

Palamutbükü Koyu Gezi Notları
Palamutbükü Koyu Gezi Notları

4. Palamutbükü Koyu’nda Tesis İmkanları Nasıl?

Herşey doğal yetiştirilmiş. Halk sahilde badem, süt mısırı vs. satıyor. Zaten koya bağlı iki köyde en çok badem yetiştirilmiş. Mekanlardaki ürünler hep doğal, sağlıklı. Badem ezmeleri, buzlu badem, badem turşulu çiğköfte bile gördü bu gözler. Kaldığınız otel, pansiyon herneyse yanından gezen tavukların geçmesi mümkün. Dikkat edin, ezilmesin tavukçuklar. Yiyeceğiniz börülceler, semiz otları vs tadının fark ettiğini anlayacaksınız. Lezzetler böyle. Mekanlar şahane. Hepsinde mi tatlı yerel halk çalışır. Hepsinde mi fiyatlar sizi üzmez. Hepsinde mi lezzetler güzel olur. Hepsinde mi müzikler kafanızı patlatmaz.

Eğer günübirlik geliyorsanız, sahildeki mekanlardan makul bir ücret karşılığı şezlong kiralayabilirsiniz. Tüm mekanlarda tuvalet imkanı olsa bile duş imkanı bulamayabilirsiniz.

Otopark deseniz var. Nasıl mı nerde mi? Zaten max 5 km bir koy. Heryer yakın. Sahil şeridine park etme olasılığı olmasına rağmen otopark isterseniz de koyun tam ortasında kocamaaan bir otopark mevcut.

5. Burayı Tercih Eden Kitle Nasıl?

Buranın misafiri senin benim gibi insanlar. Yabancı turist sayısı oldukça az. Sosyoekonomik açıdan orta sınıf Türk ailelerini ve üstünü görüyoruz. Bu özellik de buraya uyumda ön plana çıkıyor. Dediğim gibi aileler ön planda, özellikle yeni bebekliler. Ama bebekliler için bence uygun plaj koşulları yok, eklemeliyim. 

6. Palamutbükü Koyu’nda Konaklama İmkanı Var mı?

Gerek benim konakladığım, gerek çevremde gördüklerim aşırı derecede ev konforundaydı. Ve üstelik de uygun fiyattalar. Sahipleri Muğla insanı, gelip sizinle her türlü muhabbeti ederler. Sizinle anlaşabileceklerini düşünürlerse, size laf atarlar, çevirir konuşurlar.

İtiraf etmek gerekirse, burayı kendime saklamak, başka hiç kimseyle paylaşmak istemiyordum. Beni en çok etkileyen koy olabilir. Datça’nın detaylı gezi rehberi için de linki tıklayabilirsiniz. Datça Gezi Rehberi

Şimdiden İyi Seyahatleer

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here