Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları | Hayatımıza Değer Katacak 5 Kitap

2

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları | Hayatımıza Değer Katacak 5 Kitap  

merhabaa ben Habibe. Geçtiğimiz yıldan bu yana malum sebeplerden dolayı evde çokça vakit geçirmek zorunda kaldık. Bu dönemde gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi sevenler olarak bize çok benzer şeyler hissettiren, en iyi arkadaşlarımız yine kitaplar oldu.
Zihnimizdeki hayal diyarlarında bazen kıtalar aştık bazen kitabın kahramanlarıyla bambaşka yerler keşfettik. Evet sosyalleşemedik, arkadaşlarımızla görüşemedik ama Descartes’ın da söylediği gibi ‘İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.’ Biz de kitaplarımızla sohbet ettik, dertleştik.

Tam da bu sebeple sizinle ilk buluşmamızda bana çok şey katan sizleri de çok etkileyeceğini düşündüğüm mutlaka okunması gereken psikoloji kitaplarından bahsetmek istedim.

1- İrade Terbiyesi (Jules Payot)

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları | Hayatımıza Değer Katacak 5 Kitap
İrade Terbiyesi, Jules Payot – Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

‘Tembel insan, hak edilmiş bir dinlenmenin zevkini bilemez. Çünkü Pascal’ın dediği gibi ısınmak üşürseniz, dinlenmek yorulursanız güzeldir.’ … Cemil Meriç’in ‘Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.’ dediği kitap, ara ara popürleşse de ben hala hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum.

Hayatın her alanından tavsiyeler veren, tembelliğe açıkça savaş açan, insan ilişkilerinde yaptığımız hataları irdeleyen, irademizi doğru şekilde kullandığımızda neler yapabileceğimizi anlatan yol gösterici bir kitap ‘İrade Terbiyesi’. Neredeyse okuyan herkesin içinde keşke yirmili yaşların başında okusaymışım hissi uyandırıyor 😊 Ama bence sadece gençlere değil herkese çok şey katabilecek kıymetli bir kitap.

2- Engin Geçtan (İnsan Olmak )

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları | Hayatımıza Değer Katacak 5 Kitap
İnsan Olmak, Engin Geçtan – Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

Psikiyatri profesörü ve yazar Engin Geçtan’ın yazdığı yaklaşık kırk yıldır çok sayıda baskısı yapılmış çok kıymetli bir kitap. Yıllar geçmesine karşın her döneme hitap eden ve güncelliğini hep koruyan herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği her satırın altını çizmek isteyeceği bu kitap da çokça insandan ve insanın ikilemlerinden söz ediyor.

Doğrusuyla yanlışıyla, günahı ve sevabıyla ‘İnsan Olmak’ ı anlatan kaygı, değersizlik duygusu, yalnızlık, ortak yaşam ilişkisi, yaşam ve ölüm gibi konuları alt başlıkta inceleyen kitabın diğer psikoloji kitaplarına göre dili sade ve anlaşılır. Okumayı bitirince insanı tanıma sürecinde önemli kazanımlar elde edeceğiniz kitabın, kitaplığınızın en kıymetli köşesinde duracağına eminim.

3-  İlber Ortaylı (Bir Ömür Nasıl Yaşanır?)

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları | Hayatımıza Değer Katacak 5 Kitap
Bir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı – Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

‘Ne yaşadıysanız yüzünüze yansır.’ İnsanın yüzü bir kitap gibi okunabilir. İfadeniz bomboşsa da hiçbir şey yaşamadığınız fark edilir. Bundan kurtulmak mümkündür; yaşayın, monotonluktan uzaklaşın, gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzünüze yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.’ Her cümlesi ve her satırı tam olarak bu şekilde vurucu cümlelerle dolu kitap, İlber Hocayla söyleşi şeklinde yazılmış.

Geçen yılın en çok okunanları arasında olan kitapta hayata değer katan her şeyden söz ediyor, kendi hayatından örnekler veriyor İlber Ortaylı. Okurken sık sık keşke yıllar önce okusaydım ahh neler yapardım diyorsunuz. Olsun hiçbir şey için geç değil 😊 Hala hayatımızı anlamlı kılacak zamana ve güce sahibiz. Siz de bu kitapla o gücü yoğun bir şekilde hissedecek ve bir yerden başlayacaksınız.

4- Saadettin Kemal Ökten – Kemal Sayar (Dünyaya Geldim Gitmeye)

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları | Hayatımıza Değer Katacak 5 Kitap
Dünyaya Geldim Gitmeye, Sadettin Ökten – Kemal Sayar – Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

‘Dünyaya Geldim Gitmeye’, Psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Sayar ve Saadettin Ökten’in ‘Gönül Sadası’ radyo programında konuştuklarından derledikleri harika bir sohbet şeklinde yazılmış bir kitap. ‘Hayatın örtülerinden, o aşırı kalabalık ve gösterişli hallerinden sıyrılarak bir fani olarak bir kenarda kaldığımız, kendimize doğru sorular sorduğumuz, oynamak zorunda olmadığımız bir alana ihtiyacımız var.’  Bunun gibi vurucu cümlelerle bizi kendine çeken kitap, sıkça modern dünyadan ve insanları getirdiği durumlardan söz ediyor. Ruhumuzun sancıları, sebepleri, ilaçları ve ihtiyaçları… Hepsi akıcı bir dille anlatılıyor kitapta.. Her cümle altı çizilesi hayat derslerinden oluşuyor..  Kitapta da geçtiği gibi; Geldik gidiyoruz, bütün mesele “aşk ile ânı seyretmek”.

5-  Stefan Zweig (Üç Büyük Usta)

Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları | Hayatımıza Değer Katacak 5 Kitap
Üç Büyük Usta, Stefan Zweig – Mutlaka Okunması Gereken Psikoloji Kitapları

Geldik Dünyanın en çok okunan yazarlarından biri olan benim de neredeyse bütün kitaplarını büyük bir heyecanla okuduğum Stefan Zweig’a. Psikolojiye olan merakıyla bütün kitaplarında sık sık insanların ruh hallerini ve iç dünyalarını irdeliyor yazar. Böylece mutlaka okuyucu kitabın bir yerlerinde kendini buluyor ve yazar okuyucuyla iletişimini de bu şekilde sağlamlaştırıyor.
Zweig, bu kitabında; Dickens, Balzac ve Dostoyevski’nin hayatlarını kendine has dili ve yorumuyla anlatıyor. Aklınıza sıkıcı biyografiler gelmesin. Hayat akışında yazarlık maceralarını öyle akıcı bir dille anlatıyor ki üç günde bitirip rafa kaldırmak hem kendine hem de kitaba haksızlık gibi geliyor. Bilginin gücü kadar yorumun gücünü de anlıyorsunuz okurken. Bana çok şey kattı. Eminim size de kendi hayat yolculuklarınızda bambaşka şeyler katacaktır.

Psikoloji temalı kitaplarla ilgili diğer yazı için şu linke; tıklayın

Bu yazımda sizlerle beni en çok etkileyen ve sizleri de etkileyeceğini düşündüğüm beş kitaptan kısaca  bahsetmeye çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.. Keyifli okumalar 😊

İnstagram hesabımdan da beni takip edebilirsiniz; @gezmeaski

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here