Krakow’da görülmesi Gereken ilk 5 Yer – Krakow Gezi Rehberi

0

Merhaba arkadaşlar, Krakow Gezi Rehberi‘ne hoşgeldiniz. Lublin’de Erasmus yazımdan sonra yeniden kalemimin mürekkebi kurumadan yazı yazma zamanı gelmiş hatta geçiyor. Polonya’nın kalbi olan, tarihi güzelliğiyle kendini hala ilk günki gizemi, çekiciliği ve acısına aşık olan bir Tuz Krallığıyla varlığını koruyan Krakow şehri ile ilgili gezilmesi ve görülmesi gereken 5 yer ve bonus olarakta Schindler’s Fabrikası’nı ele alalım bakalım 🙂 Lehçe dilinin zorluğu da aşağıda gözünüze ilişecektir tabii.

Polonya Hakkında

  • Resmi dili: Lehçe,Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

Nie Ma Za Co Krakow ( Krakow’a Hoşgeldiniz)

Uwielbiam Krakow ( Krakow’u seviyorum 🙂 )

  • Para Birimi: Zloty
  • Başkent: Varşova,

Polonya; Merkezi Doğu Avrupa’nın en geniş ve en kalabalık ülkesidir. Doğusunda Rusya,

Güneyinde Çek Cumhuriyeti, batısında Almanya ve kuzeyinde Baltık Denizi bulunur. Polonya’da yaz ayları sıcak, kış ayları soğuk ve uzun sürer.

Polonya ekonomisi, İkinci Dünya Harbi ve çeşitli istilalar yüzünden büyük sarsıntılar atlatmıştır. Polonya halkının büyük bir bölümü katoliktir. Hristiyan aleminin bugünkü lideri olan Papa John Paul II, Polonyalıdır.

Başkenti Varşova (Warszawa) olup diğer önemli şehirleri ; Krakow, Poznan, Wroclaw ve Gdansk‘tır.

Mevcut üniversiteler içinde Krakow’da Jagerellonion Üniversitesi, Lublin Katolik Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi en önemlileridir. 1939 yılında aynı anda Hem Nazi Almanyası’nın ve hem de Rusya’nın işgaline uğramıştır. Harp boyunca altı milyon Polonyalı öldürülmüştür. Hala etkisi süren ve hala derin izler taşıyan bu kötü anıların Polonya’daki her şehirde hatırlatıcı izleri hala bulunmaktadır.

Krakow’a Ulaşım

Krakow ülkenin güneyinde kaldığı için oraya gidebileceğiniz en güzel rota başlangıcı İstanbulPrag uçuşudur. Bu sayede tarih ve turizm şehri olan Prag’ı da ziyaret etmiş olursunuz. Prag’tan tren aracılığı ile Wroclaw’a geçebilirsiniz. Worclaw yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Avrupadaki en iyi yolculuk aracı olan tren yolu ile wroclaw’dan Krakow‘a rahat bir seyahat edebilirsiniz.

Wroclaw Gezi Rehberi

Ayrıca ülkenin başkenti Varşova‘dan kalkan uçak, tren ve otobüsler aracılığı ile de bu şehre gelebilirsiniz.

Auschwitz-Birkenau Museum

Auschwitz, Nazi döneminin en büyük toplama ve imha kampıydı. Burada mükemmel şekilde işleyen korkunç bir Nazi sistemi geliştirilmiş. Polonya’daki Krakow kentinin 60 kilometre güneybatısındaki Auschwitz, 1940 yılının ilkbaharında inşa edilmişti. Acının bu kadar derin ve yakıcı olduğunu gözlerinizi her kapattığınızda canlanan farklı işkenceleri hayal edebileceğiniz ve bazen nefes alamayacağınız bir yer işin gerçeği.
Onca insanın, çocuğun ve kadının bir saniye içerisinde kül olabildiği ve ruhunuzun bile size ait olmadığı hissi uyandıran, çığlıkların senfonisinde ateşle, gazla dans ettiğiniz ve ciğerlerinizin kaldıramayacağı dumanla gerçekleşen saniyelik yıkımlar, ölümler…
Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

Çalışmak Özgür Kılar” Hep birlikte bu kapıdan içeri girdiler ve birçoğu asla sağ çıkamadı.

Durmadan çalıştırılan ve insani varlıklarından bir haber, tehdit ve gözyaşı altında tutsak milyonlarca insan …
Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

 

 

 

 

 

 

İnsan acısına tutunursa yaşayabilir, peki yaşamak gerçekten değerli midir?

Ayrılan yollar ve bir türlü keşişmeyen umutlar …

Wieliczka Salt Mine

Burası bir Tuz Krallığı, her yerin tuzla kaplı olduğu ve yerin katbekat altında bir maden, gerçekten farklı bir dünya hemde hiç ait olamadığımız…
Yerin altında olmasına rağmen insan zamanın geçişini yerin üzerindekinden daha huzurlu hissediyor sanki..

Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

 

Yerin kulağı var dedikleri bu olay olsa gerek diye iç geçirebilirsiniz. Evet nereyedokunsanız ve tadına baksanız her yer tuzdan…

Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

Old Town

Avrupa’nın en büyük eski şehri meydanına sahip olan Krakow, ayrıca Avrupa’nın en eski kapalı çarşını barındıran kocaman bir kalbe sahip. 🙂 Azize Meryem Bazilikası, Polonya’nın Kraków şehrinin Ana Meydan’ında yer alan tuğla Gotik bir kilisedir. Temelleri 13. yüzyılın başına tarihlenen kilise, 14. yüzyılda inşa edildi. Polonya’daki Gotik yapıların en iyi örneklerinden biridir.
Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

Size hiç bu kilisenin hikayesini anlattılar mı? Uzun zaman önce yaşayan iki kardeş bu kilisenin inşaasını üstlenmiş. Bu görkemli kubbelerin birisini abisi , diğerini de kardeşi inşa etmiştir fakat etkileyici ve Gotik tarzı yansıtan mimariyi küçük kardeş yapması üzerine kardeşler arasında çatışma başlamış. Abisi kendisinden daha iyi olan kardeşini bir gün bıçaklar. Meydanda kapalı çarşı girişinde hırsızları korkutma amacıyla kardeş katili olan abinin bıçağı sallanmaktadır.. Rivayet bu ya, bıçak gerçekten hala orda duruyor. 🙂

Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi
Şehir de en çok etkilendiğim yapı, ünlü bir heykeltıraş ustasının buraya hediye etmiş olduğu heykeldir.

Wawel Castle

Wavel Tepesi, Polonya’nın en uzun nehri Wisla manzaralı, ejderha ve surlarla çevrili, Krakow’un göz bebeği konumunda olan bir yerdir .

Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

Huzurun, mimarinin ve etkileyici bu şehir olan Krakow aslında “Kralların Şehri” olarak bilinir. Her karışını zevkle ve istekle gezeceğiniz bir ihtişama sahip olması da ayrı bir cazibesidir.

Old Synagogue

Ortodoks sinagog olan Eski Sinagog Polonya’nın Krakow şehrindeki Kazimierz ilçesinde bulunur. Bu bina Polonya’da ayakta kalan en eski sinagog olup Avrupa’daki Yahudi mimarisi açısından en değerli yapılardan biridır.

Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

Bonus: Schindler’s Factory

1939 ile 1943 yılları arasında inşa edilen Oskar Schlinder Fabrikası, şuan da bir müzeye dönüştürülmüştür. Size tavsiyem, olayları iyi kavrayabilmeniz adına “Schindler’in Listesi” adlı filmi izleyip gitmeniz.. Uzun uğraşlar sonunda ancak 1.100 Yahudi’yi tek başına kurtarmayı başarmıştır. Bu yer benim size bonusum olsun. Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

 

Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi Rehberi

Yazımda bahsettiğim yerlerin konumlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Google Maps Lokasyonları

Ayrıca gezilebilecek yerler arasında faytonlarla yapılacak küçük gezintilere sahip RYNEK GLOWNY, St. Mary Kilise’si, Barbican Sarayı, St. Florian Kapısı, The Ghetto Heroes Square, Ghetto Eagle Pharmacy Museum (Eczane Müzesi ) ve MOCAK Bilim Sanat Müzesi’nde gezinizi noktalayabilirsiniz.

Krakow’da ne Yenir?

Krakow'da görülmesi Gereken ilk 5 Yer - Krakow Gezi RehberiMuhakkak denemeniz gereken tat, Polonya‘nın meşhur yemeği olan “Pierogi“dir. 🙂 Görünüş olarak mantıya benzese de tadı pek onun kadar güzel olmuyor açıkçası… Kızartma ve haşlama olarak pişirme farklılığı olmakla birlikte patatesli, kıymalı, ıspanaklı gibi çeşitlerinin dışında birde tatlı olarak reçel, marmelat gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Esen kalın, Krakow‘un tadını çıkarın…

İpek Ayten Dinkçiler Krakow Gezi Rehberi, Krakow Gezi Rehberi, Krakow Gezi Rehberi, Krakow Gezi Rehberi, Krakow Gezi Rehberi, Krakow Gezi Rehberi, 

Önceki İçerikMadrid Çıkışlı Turlar : Bask, Aragon ve Katalonya Rotası
Sonraki İçerikTarihi Şehir Viyana’nın Sarayları – Viyana Gezi Rehberi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here