Kayseri Yeme İçme Rehberi – Kayseri Lezzet Durakları

0

Kayseri Lezzet Durakları – Kayseri Yeme İçme Rehberi

Gittiğim şehirlerde yöresel yemekleri denemek en büyük hobilerimiz arasında. Özellikle eşimin yemek yemeyi sevmesi beni de biraz etkiledi diyebilirim:) Hep aynı şeyleri ve bildiğim lezzetleri tatmaktansa bilmediğim yerlerde bilmediğim yemekleri tatmayı yeğliyoruz. O yüzden de yemek içme olarak size yöresel lezzetlerini anlatmak istiyorum.

Kayseri mutfağının mantı ve pastırmadan ibaret olduğu düşünülüyorsa en baştan anlaşalım ki yanılıyorsunuz! Oldukça zengin bir yöresel yemek kültürüne sahip.  Harikalar yaratan mutfağıyla Türkiye’nin gurme turu rotasyonlarından biri olarak adını daha fazla duyuruyor.Kayseri’de yemeye başladınız mı  genelde yağlı yemeklerin ve hamur işinin hep ön planda olduğunuz görebilirsiniz. Gitmişiz yemeyelim mi? 🙂 Hepsinin tadına baktık elbet. Ne, nerede yenir hadi birlikte bakalım.

O zaman patlayıncaya kadar Kayseri Yeme İçme Rehberi başlıyooor.

1.Develi Cıvıklısı – Kayseri Yeme İçme Rehberi 

Aklınıza ne kadar ilk olarak mantı gelmiş olsa da ben olayı Kayserinin Develi ilçesinden adını alan Develi Cıvıklısından başlamak istiyorum.

Kayserinin favorilerimizden biri  olmayı başardı. Kuşbaşı etli pide hem de çıtır çıtır. Biraz Karadeniz pidesine de  benziyor.

Bizi Kayserinin yerlileri Emmioğlu Restoranı önerdi. Erciyesten develiye dönerken yol üzerinde kalıyor. Kayak dönüşünde buraya uğrayabilirsiniz.

Develi Cıvıklısı : 20 TL

Emmioğlu Develi Cıvıklısı Adres ve İletişim
Cumhuriyet Meydanı Elbir Cad.  Develi / Kayseri

Çalışma Saatleri: 11:00 – 22:00 

NOT : Deneyimleme fırsatımız olmadı ama lezzetiyle ün yapmış iki restoranı daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Yol üzerinizde hangisi daha kolay olacaksa onu deneyimleyebilirsiniz.

Bereket Develi Cıvıklısı,

Lezzet Develi Cıvıklısı

2.Yağlama – Kayseri Yeme İçme Rehberi 

İnce açılmış hamurun arasına kat kat serpilen kıymadan oluşan muhteşem bir yemek!  Lahmacundan daha yumuşak ve ıslak bir yapısı var. Aslında bolca yağlı da diyebiliriz. Şimdi kiloları düşünme zamanı değil dönünce düşünürüz . Kendine has bir yeme şekli var. Yoğurdu dilimin ortasına bir şerit olarak sürdükten sonra yağlamanın o katını lahmacun gibi dürüyor ve ısırıyorsunuz.

parmaklarınızı yeme garantili: )

Yöresel Kayseri yemeği konusunda en iddialı adreslerden biri Çemen’s Mutfak’da deneyimledik. Tüm yöresel yemeklerini denedik ve çok başarılıydı.

Kayserililerin ilk önerdiği yerlerden biri Elmacıoğlu. Kayserinin yemek konusunda ki marka mekanlarından.Şehirde hem yerli halkın hem de  gezginlerin en uğrak mekanlarından birisi. Aynı zamanda Kayseri  iskender de de meşhurmuş.  Biz iskender deneyimleyemedik vaktimiz yoktu. Ancak sizin vaktiniz olursa deneyimleyip bizimle paylaşabilirsiniz çok çok iyi olduğu söyleniyor 🙂

Yağlama : 32 TL

3.Tepsi Mantısı – Kayseri Yeme İçme Rehberi

Tepsi Mantısı,  mini mini taneleri yan yana orta boy bir tepsi içine dizilerek fırınlanmasıyla yapılan  mantı çeşidi. Üzerine yoğurt dökülerek servis ediliyor. Şu görüntünün üzerine bir şey söyleyemeyecek kadar güzel 🙂

Kayseri’de  “Mantı Nerede Yenir?” diye soracak olursanız, alacağınız ilk cevap muhtemelen  Kaşık-la olacaktır. Biz Çemen’s Gurme ve Mutfak da deneyimledik. Muhteşemdi !

Çemen’s Gurme ve Mutfak ulusal ve yerel lezzetlerden oluşan bir menüye sahip.Kendi içinde fırını olması ayrı bir avantaj ve lezzet sağlıyor.Eğer Kayseri’de yöresel lezzet tatmak istiyorsanız burası en doğru yerlerden bir tanesi. Servisi hızlı ve güleryüzlüydü. Ortam da gayet şık,ferah akşam yemeği için ideal bir mekan.

Tek Kişilik : 32 TL

 Mix Alışveriş Merkezi
Adres: Melikgazi, Aşık Veysel Blv. No:22, 38030 Melikgazi/Kayseri

Çalışma saatleri: 

Açık ⋅ 10:00  22:00

4.Pastırmalı Pide

Pastırmayı eklemedikleri bir yemek yok gibi 🙂 Pastırmalı pide bize sunum olarak pizzayı anımsatsa da pidelerin taş fırında yapılıyor. Çemen’s Gurme ve Mutfak da gitmişken mutlaka deneyin.

5.Sucuk İçi

Pastırma ve sucuğuyla ünlü Kayseri’de  üretilen ‘sucuk içi’ sofraların  baş tacı diyebiliriz. Kıyma ve baharatın buluşmasının ardından kavrularak sofralara geliyor.

Gittiğiniz her yerde deneyimleyebilirsiniz.

6.Nevzine Tatlı

 Nevzine, Kayseri de meşhur tatlılarından biri. Önemli günlerde önemli misafirlere yapılıyormuş. Yöresel olan bu tatlı İrmik ve pekmezin karışımıyla  ortaya çıkıyor. Restoranların menülerinde kolayca rastlayabilirsiniz.

7.Aside Tatlısı

Kayseri yöresinin en özel tatlısı içinde hiç şeker yok.  Her mekanda  farklı kıvamlarda görebilirsiniz. Bize pek hitap etmedi. Ama deneyin, belki siz beğenirsiniz.

8.Tahinli Katmer

Tahinli olarak geçen bu yöresel tat aslında bir restoranda veya seyyar satıcı da satılmıyor. Yerlileri bu katmeri genelde kendi evlerinde yapıyorlar yada fırında yaptırıyorlar. Yöresel ve bir o kadar lezzetli olan bu tadı mutlaka denemelisiniz. Gittiğiniz herhangi bir fırında veya yöresel kahvaltı mekanlarında deneyimleyebilirsiniz.

Tahinli katmer

Kayseri’ye gitmişken sucuk,pastırma almadan dönmek olmaz. Kapalı çarşının içinde alabileceğiniz bir çok yer var. Herhangi bir katkı maddesi olmadan, kıyma, baharat ve güneşte kurumayla elde edilen evlik sucuklar baya lezzetli. Biz yine  yerlilerinin güvenilir ve iyi olduğundan emin olduğu yer olan İmamoğlu’ nu tercih ettik. Evet fiyatlar Kayseri genelinde biraz tuzlu. Ancak lezzet konusu tartışılmaz güzel.

Kayseri yeme içme notlarımın böylece sonuna geldik. Eğer Kayseri gezilecek yerler yazımızı okumak isterseniz linki şöyle bırakıyorum 🙂https://reshontheway.com/kayseri-gezi-rehberi-kis-tatili/

Soru ve merak ettikleriniz varsa yorumlarda buluşalım 🙂

İnstagramdan bana ulaşmak isterseniz de https://www.instagram.com/gezceyy/

Sevgi ve Sağlıkla kalın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here