Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi | Kadıköy Gezi Rehberi

Kadıköy'de 10 Mekan Önerisi

İstanbul’un Avrupa yakası’nda yaşıyor olsam da Anadolu Yakası’nın en sevdiğim semtlerinden biri olan Kadıköy’de 10 mekan önerisi umarım sizler için güzel bir rehber olur. Yaşayanın anlayıp bildiği, yaşamayanın uzaktan da olsa kulağa hoş gelen trafiğinde, Beşiktaş sahilden binilen keyifli bir vapur ile Kadıköy’e geçmek, bazen en güzel terapi olabiliyor benim için!

İster kahveci ister tatlıcı ister de yemeğe düşkün olun, Kadıköy Gezi Rehberi | Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi yazımda herkes için bir öneri var merak etmeyin 🙂

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Önce Yemek

Akveren Makarna

Makarnayı kim sevmez? Şahsen ben sevmeyene hiç denk gelmedim. “Tadabileceğiniz en güzel makarnayı size sunmak için yıllardır çalışıyoruz” diyen Akveren Makarna; kıymalı, körili, tavuklu, barbekülü, fesleğenli, mantarlı, domatesli, peynirli ve yoğurtlu makarna yanında lazanya, fırın makarna ve makarna salatasıyla; zengin makarna çeşitlerine  sahip menüsü ile sevmeyene de makarnayı sevdirmeye yemin etmiş bir mekan.

Şube Adres : Osmanağa Mahallesi Söğütlüçeşme Caddesi No:12/1 Kadıköy,İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/akverenonline/

Kaynak – Websitesi : http://www.akverenmakarna.com/

 

Kadıköy'de 10 Mekan Önerisi
Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Akveren Makarna

 

Paul’s Lasagne

Makarnadan sonra yine hamur işinden vazgeçmiyor ve gitmeseniz de mutlaka duyduğunuzu düşündüğüm bir mekan önerisi ile devam ediyorum. İtiraf edeyim ben henüz buraya gidemedim ama hikayesini duyduğumdan beri hakkında da çok fazla farklı yorumlar duyuyorum. Yıllar içinde değişen işletme yaklaşımı, fiyatları dışında lezzeti konusunda farklı yorumlar duymadım.

En kısa zamanda ben de gidip bu yorumları kendim teyit edeceğim artık… Aranızda denemiş olanlar varsa belki hepimize ışık tutar, Moda’da yer alan Paul’s Lasagne gidilecekler listemden sonra size de fikir olması için Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi listemde de yerini alıyor böylece…

Şube Adres : Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi No:53, 34710 Kadıköy/İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/paulslasagna/

Kaynak – Websitesi : http://paulslasagna.com/

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Paul’s Lasagne

 

Çiya Kebap

Bu kadar İtalyan mutfağı yeter özümüze dönelim derseniz, Çiya Kebap sizin için listeye eklendi diyebiliriz. İçli köfte, lahmacun, kebap, köfte, et şiş, tavuk şiş; ne ararsanız burada. Alinazik, haşhaş ve sebzeli beyti kebabı gelenlerin favorileri arasında. Ancak Çiya Kebap 3 çocuklu ailenin en küçüğü diyebiliriz. Bu 3 çocuklu ailenin hikayesine gelirsek…

Çiya Kebap, 1987 yılında Kadıköy Çarşı içinde mütevazı bir dükkanda faaliyetine başladı. Kurucusu Musa Dağdeviren’in esas mesleği anne tarafından gelen  fırıncılıktı. Kendi işini kurmaya karar verdiğinde kafasında sadece kebap-lahmacun ve pide yapan bir yer değil, ilgi duyduğu ve fastfood karşısında giderek yok olan, zengin Anadolu yemek kültürünün unutulmaya yüz tutan tatlarının bir anlamda deneysel mutfağını kurmaktır.

Genel olarak ülkemizdeki kebap çeşidi sayısı, mevsimlik kebaplarla birlikte 40 civarındadır. Çiya da ise bu sayı uzun araştırma ve derlemelerden sonra 100 civarına ulaşır. Bunun sonucu Çiya, yeni ve değişik tatların bulunduğu bir keşifler mekanı olarak algılanmaya başlanır.

Başlangıçta çok sık olmasa da kebap ve lahmacunun yanı sıra değişik yöresel yemekler yapılmaya başlanır. Aslında bu denemeler Musa Dağdeviren’ in bir türlü dizginleyemediği yemek yapma, yemek kültürü ve tarihine olan merakının birer denemesidir.

Denemeler sonuç verir, yeni ve farklı bir mekanın temelleri böylece atılmış olur. Çiya’ nın kuruluşundan 11 yıl sonra 1998’de yine aynı sokakta Anadolu mutfak kültüründe artık yörelerinde bile unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin, kaybolmuş lezzetlerin sunulduğu, eski kültürlerin günümüze taşındığı bir “kültür sofrası” yani Çiya Sofrası açılır.

Çiya Sofrası, her ne kadar kendini “Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Mutfağı” olarak tanımlasa da Anadolu’dan Mezopotamya’ya uzanan bir coğrafyanın sahip olduğu sonsuz zenginlikteki kültür mozaiğinin geçmişten günümüze uzanan bir yansıması.

Gürcü, Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kültürlerine ait yemekler yörenin gelenek, görenek ve inançlarına uygun olarak hazırlanıp sunulur.

Çiya, bugün aynı sokak içerisinde birbirinden uzaklığı 20’şer metreden ibaret bu üç dükkanda faaliyetini sürdürmekte.

Şube Adresleri :

Çiya Kebap : Caferağa Mahallesi. Güneşlibahçe Sokak No:48/B Kadıköy – İstanbul

Çiya Kebap 2 : Caferağa Mahallesi. Güneşlibahçe Sokak No:44 Kadıköy – İstanbul

Çiya Sofrası : Caferağa Mahallesi. Güneşlibahçe Sokak No:43 Kadıköy – İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/ciyasofrasi/

Kaynak – Websitesi : http://www.ciya.com.tr/

 

Kadıköy Gezi Rehberi | Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Çiya Sofrası

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Sonra Kahve ve Tatlı

Asuman Chocolate

Genellikle kalabalıktan yer bulunamıyor olsa da yer bulduğunuzda oldukça tatmin eden bir mekanla kahve tatlı listeme başlıyorum. Aslında hüzünlü bir hikayeye sahip olan Asuman ilk açıldığında tabiri caizse sinek avlıyormuş, zaten adı da Asuman değil Çikolata Dükkanı imiş. Ne zaman Asuman adını taşıyan tatlılarını piyasaya sürmüşler, mekanda büyümeye gitseler bile o günden beri artık oturacak yer bulamıyoruz.

Şube Adres : Caferağa Mahallesi Şair Nefi Sokak No:9/A Moda Kadıköy/İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/asumanchocolate/

Kaynak – Websitesi : https://asuman.com/online/

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Asuman

 

Berliner

Dikkat! Bu mekan Pazartesileri kapalıdır…

Hayatınızda yiyebileceğiniz en lezzetli donutlar burada dersem hiç yalan söylemiş olmam arkadaşlar. Gidin, yiyin sonra biraz daha yiyin hiç pişman olmazsınız. Bağımlılık yaratacak bir mekan diyebilirim Berliner için. Bir giren bir daha çıkamaz, gitmeyenler için daha nasıl övebilirim bilemiyorum şuan… En kısa zamanda gidip beğenmeyen olursa beni bulsun! 😀

Şube Adres : Caferağa Mahallesi, Dalga Sokak. No: 7 A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/modaberliner/

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Berliner

 

Choco Port

2018 yılında Azerbaycan Bakü’de kurulan Choco Port; kendilerinin de kendilerini anlattığı gibi kendinizi farklı bir dünyada hissetmenizi sağlayan bir konsepte sahip. Görsel şölen yaratan sunumları ve mağaza dekorasyonu ile keyifli zaman geçirmek için çok güzel bir alternatif.

Şube Adres : Osmanağa Mahallesi, Bahariye Caddesi No:25/2 Kadıköy/İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/chocoport.tr/

Kaynak – Websitesi : http://chocoport.com.tr/

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Choco Port

 

Madamın Kahvesi

Madamın Kahvesi 2017 yılında ilk olarak Bozcaada’da Madamın geleneksel tarifleri ve kahve öğretileri üzerine kurulmuş bir mekan. Her yudumda sizi Bozcaada’da hissettirecek kahveleri, kendi kavurdukları Türk Kahvesi çeşitleri , üçüncü nesil kahveler Madamın geleneksel tarifi ile hazırlanmış kurabiyeler ve tatlıları bulabilirsiniz.

Ayrıca online sipariş ile de tüm kahve çeşitlerine ulaşmanız mümkün ama tabi mekanın güzelliği ve şahane ortamında Madamın kurabiyelerini yemenin keyfi apayrı!

Şube Adres : Caferağa Mahallesi Moda Bostanı Sokak. No.32 Moda 34710 Kadıköy/İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/madaminkahvesimoda/

Kaynak – Websitesi : https://www.madaminkahvesi.com/

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Madamın Kahvesi

 

Moda Çikolatacısı

Şube Adres : Caferağa Mahallesi, General Asım Gündüz Caddesi No:81/24, 34710 Kadıköy/İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/modacikolatacisi/

Kaynak – Websitesi : https://www.modacikolatacisi.com/

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Moda Çikolatacısı

 

Suflör

2018 yılının Mart ayında ilk şubesi Beşiktaş’ta açarak oldukça ilgi gören Suflör, Türkiye’de ilk dünyada 3. olan 2D konsept bir mekan. Artan talebi karşılamalarının imkansız hale geldiğini söyleyen Suflör sahipleri, böylelikle Kadıköy’de ikinci mekanlarını açtılar. “Dünya markası olmak en büyük hedeflerimizden biri!” mottosuyla hareket eden işletmecileri en son kendi dondurmalarını da kendileri üretmeye başlayarak seviyeyi bir tık daha arttırdılar.

Şube Adres : Osmanağa Mahallesi, Nihal Sokak No:5/a, 34714 Kadıköy/İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/suflorkadikoy/

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Suflör

Şekerci Cafer Erol

Kadıköy’ün özellikle Yılbaşı zamanları dekorasyonu ile meşhur olmuş mekanı Şekerci Cafer Erol online mağazasından da sipariş verebileceğiniz birbirinden çeşitli şekerleme, draje, çikolata, helva, lokum ve tatlıları ile çok tatlı bir mekan. Sadece Yılbaşı’ nda değil, Sevgililer Günü gibi tematik diğer özel günlerde de sıra dışı dekorasyonları yakından görmek için mutlaka uğramak isteyeceksiniz.

Hikayesi ise bir başka…

1700’lü yılların sonları… Taşköprülülerin genel olarak helvahane, şeker hane, tatlı hane gibi sarayın tatlı imal edilen bölümlerinde istihdam edilmeleri şekercilik hususunda esaslı bir tecrübeye sahip olmalarını sağlar. 1807’de İstanbul’a gelir ve Eminönü’ de bir şekerci dükkânı açarlar.

Birinci Dünya Savaşı sonrası pek çok dükkân sahibinin kapısına kilit vurduğu, geri dönmemek üzere çıkıp memleketine gittiği büyük İstanbul yangında Mehmet Efendi de dükkânını kaybetmiş, oğlu ve torunlarıyla birlikte ata topraklarına dönmek zorunda kalmıştır.

Mehmet Efendi’nin kendisi gibi gözü pek, maceraperest torunu Cafer Erol İstanbul’dan ayrılırken bir gün mutlaka geri döneceğini biliyordur.

Yıl 1935’e geldiğinde dedesinin izinden giden Cafer Erol, Eminönü’ de bir şekerci dükkânı açar. Torun Cafer Erol’un İstanbul’a dönüşü aile için de yeni bir maceranın başlangıcı olacaktır. Eminönü’ den sonra sırasıyla Beyoğlu ve Kadıköy’de de dükkânları olur.

Cafer Erol büyük bir özveriyle yıllarca üç dükkânla tek başına yürüttüğü mücadelesine 1945’ten itibaren tek dükkânla -Kadıköy’de- devam edecektir.

Yıl 1965’e geldiğinde Cafer Erol’un çocukları büyümüş, babalarına yardım edecek yaşa gelmişlerdir. Nurtekin Erol da babasına yardım ederek başlar işe. O gün bugün işinin başında olan Nurtekin Erol’un yolculuğuna 1992 yılında çocukları da katılır. Bu yolculukta Şekerci Cafer Erol’un hikâyesi yeniden yazılacaktır. Dünkü kuşakların değerlerine sahip çıkan bugünün kuşakları tarafından…

1992’den bu yana Şekerci Cafer Erol’da iki kuşak bir arada. En genç kuşak ve tecrübeye değer veren Hakan Erol baba-oğul bir arada çalışmanın zorlu, yaratıcı aynı zamanda zevkli olduğunu söylüyor. Geleneksel yöntemlerden vazgeçmiyor, yenilikleri de reddetmiyor.

Şube Adres : Yasa Cad. No:19, Kadıköy, İstanbul

Sosyal Medya : https://www.instagram.com/sekercicafererol/

Kaynak – Websitesi : https://www.sekercicafererol.com/ 

 

Kadıköy’de 10 Mekan Önerisi – Şekerci Cafer Erol

 

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim piecesofsera üzerinden her zaman ulaşabilirsin.

Kadıköy ve İstanbul temalı yazdığımız diğer tüm yazılara buradan ulaşabilirsin.

Benim diğer yazılarıma ise buradan ulaşabilirsin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, takipte kalmayı unutmayın lütfen.

Sevgilerle!

Sera

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.