İyonya’nın Göz Bebeği: Phokia (Foça) – Foça Gezi Rehberi

0

İyonya’nın Kalbi: Foça

İyonya bölgesinde bulunan Foça, antik dönemde İyonya‘nın en önemli yerleşimlerinden birisi olarak görülürmüş. Foça’nın sokaklarında dolaşırken renkli balıkçı tekneleri, birbirinden güzel taş evleri, süslü limanı ve eşsiz gün batımıyla her zaman kendine özgün bir sahil kasabası olarak anılıyor. İzmir’desiniz ve şehrin o kalabalığından sıkıldığınızı fark ettiniz, en yakın gidebileceğiniz yer Foça.

Foça – Sahil

Huzurlu bir tatilin yanı sıra, mavi suların berraklığında kaybolabilirsiniz. Ege’nin en sakin yerlerinden biri olduğu için son dönemlerde çok fazla rahabet alıyor. Hem turistlerin uğrak nokta olarak gördükleri, hem de yerli halkın arada kendine vakit ayırmak için gideceği bir yer halinde geldi. Günbatımıyla huzuru her an yakaladığımız bir yer olmaya başladı. Peki, kendinize bir tatil hediye etmek istediniz, Foça’ya geldiğinizde  neler yapabilirsiniz, nereye gidebilirsiniz, kendine özgü hangi tatlarını tadabilirsiniz hadi gelin devam edelim, Foça’nın benzersiz ruhuna doğru…

ESKİ FOÇA SOKAKLARI:

 İlk olarak Foça’nın o renkli tatlı sokaklarında bir

Renkli Foça Evleri

yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yaparken de anlayacağınız gibi, antik ruhunu kaybetmediği için bitmeyen bir masalın içindeymiş gibi hissiyat verecektir size. Kordonboyu üzerinde yürümeye devam ederken Foça’nın renkli taş evlerini de görmeye başlayacaksınız. Caddenin kenarlarındaki dar sokaklara da gitmeyi unutmayın, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız harika anlar için mükemmel yerler diyebilirim. Günbatımına doğru buralar ayrı bir güzellikte oluyor, bir banka oturup saatlerce izleyip, dalıp gidebilirsiniz isterseniz. Mesela benim gibi 1 gününüzü bile ayırabilisiniz. 🙂

 

ESKİ FOÇA LİMANI:

Foça’da çok öncesine ait Eski Foça Limanı bulunuyor. Ayrıca buraya “Küçük Deniz”de deniliyormuş. Beşkapılar Kalesi’nin arkasındaki limana ise “Büyük Deniz” deniliyormuş. Aslında her ikisinin de birer hikayesinin olduğunu yerli halktan öğrendik. İnsanlar o kadar samimi bir şekilde sohbet ediyorlar ki, bir çay eşliğinde onları dinleyip hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Büyük Liman’da daha büyük tekneler demir atıyormuş böylece diğer tekneler ile bir karışıklık olmuyormuş.

Liman

BEŞKAPILAR KALESİ:

Beşkapılar Kalesi, antik dönemde Athena Tapınağı’nın bulunduğu alanı da kapsamaktaymış. Kaleyi az önce bahsettiğimiz, Küçük Deniz’den sola doğru baktığınızda görmeniz mümkün. Kale günbatımında o kadar renkli ve tarihi bir dokuyu ön plana çıkartıyor ki hayran kalacaksınız. Ayrıca yaz aylarında genellikle kendilerinin yapmış olduğu çeşitli tasarımları da burada sergilemeye getirenler de oluyormuş. Bence yaz akşamlarının vazgeçilmezi. 🙂

İskele – Günbatımı

TEKNE TURLARI:

Çok fazla vaktiniz varsa kendinizi tekne turuyla ödüllendirebilirsiniz. İncir Adası, Siren Kayalıkları ve Orak Adası gibi rotalar çizip tekne turları yapabilirsiniz. Tekneler saat 10-11 arası sabah limandan kalkıyor. Tam anlamıyla çok eğlenceli bu turlara katılmanızı tavsiye ederim.

MUTLAKA TATMANIZ GEREKEN LEZZETLER VE GİTMENİZ GEREKEN MEKANLAR:

 İncir Ağacı Kahvesi

Çok tatlı şirin bir mekan, limonatası bir başka.:)

Phokia Restaurant; 

Foça’nın en ünlü restaurantlarından birisi. Eski Foça’nın dar sokaklarından gidiliyor. Yemekleri çok lezzetli, bu lezzete bir müzik bir de deniz manzarası eklenince daha mükemmel oluyor.

Ayrıca gündüz dolaşırken burnunuza mis gibi kokusuyla gevrek ve boyoz gelecektir. Foça’nın en güzeli de tatlarının hep aynı kalması.

FOÇA PLAJLARI

Hanedan Plajı

 Foça’da kime sorsanız size ilk söyleyeceği plaj Hanedan Plajı’dır. Deniziyle kumuyla herkesin gönlünü feth eden bu plaj, doğallığını da günümüze kadar korumuş. Deniz’in berraklığı çok mükemmel, dalış sporuyla ilgileniyorsanız tam denemelik bence.

Eski Foça
Sazlıca Plajı

 Sazlıca Koyu’nda yer alan plajlar, berraklığı ve kendine özgü doğal görüntüsüyle huzurlu bir tatil ortamına kavuşturuyor sizi. Ayrıca burada isterseniz kamp da yapabiliyorsunuz. Hafta içi çok sakin ve tenha olan plajları hafta sonu biraz fazla kalabalık oluyor. 

Mambo Beach Club

Hanedan plajının yolu üzerinde yer alan bir başka plaj da Mambo Beach Club‘tır. Yaz aylarında özellikle plaj partileri ile eğlenip vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere; bol seyahatler:)

Önceki İçerikAIRBNB NEDİR? AIRBNB İLE NASIL KONAKLAMA YAPILIR?
Sonraki İçerikKuzeyin Venedik’i: Hamburg – Hamburg Gezi Rehberi
Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; Mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, seyahat üzerine her konuyu sizinle paylaşacağı Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here