Foça Gezi Rehberi | İyonya’nın Göz Bebeği: Phokia (Foça)

İyonya’nın Göz Bebeği: Phokia (Foça) – Foça Gezi Rehberi

İyonya bölgesinde bulunan Foça, antik dönemde İyonya‘nın en önemli yerleşimlerinden birisi olarak görülürmüş. Foça’nın sokaklarında dolaşırken renkli balıkçı tekneleri, birbirinden güzel taş evleri, süslü limanı ve eşsiz gün batımıyla her zaman kendine özgün bir sahil kasabası olarak anılıyor. İzmir’desiniz ve şehrin o kalabalığından sıkıldığınızı fark ettiniz, en yakın gidebileceğiniz yer Foça.

Foça – Sahil – Foça Gezi Rehberi

Huzurlu bir tatilin yanı sıra, mavi suların berraklığında kaybolabilirsiniz. Ege’nin en sakin yerlerinden biri olduğu için son dönemlerde çok fazla rahabet alıyor. Hem turistlerin uğrak nokta olarak gördükleri, hem de yerli halkın arada kendine vakit ayırmak için gideceği bir yer halinde geldi. Günbatımıyla huzuru her an yakaladığımız bir yer olmaya başladı. Peki, kendinize bir tatil hediye etmek istediniz, Foça’ya geldiğinizde  neler yapabilirsiniz, nereye gidebilirsiniz, kendine özgü hangi tatlarını tadabilirsiniz hadi gelin devam edelim, Foça’nın benzersiz ruhuna doğru…

Eski Foça Sokakları

İlk olarak Foça’nın o renkli tatlı sokaklarında bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yaparken de anlayacağınız gibi, antik ruhunu kaybetmediği için bitmeyen bir masalın içindeymiş gibi hissiyat verecektir size. Kordonboyu üzerinde yürümeye devam ederken Foça’nın renkli taş evlerini de görmeye başlayacaksınız. Caddenin kenarlarındaki dar sokaklara da gitmeyi unutmayın, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız harika anlar için mükemmel yerler diyebilirim. Günbatımına doğru buralar ayrı bir güzellikte oluyor, bir banka oturup saatlerce izleyip, dalıp gidebilirsiniz isterseniz. Mesela benim gibi 1 gününüzü bile ayırabilisiniz. 🙂

Eski Foça Limanı

Foça’da çok öncesine ait Eski Foça Limanı bulunuyor. Ayrıca buraya “Küçük Deniz”de deniliyormuş. Beşkapılar Kalesi’nin arkasındaki limana ise “Büyük Deniz” deniliyormuş. Aslında her ikisinin de birer hikayesinin olduğunu yerli halktan öğrendik. İnsanlar o kadar samimi bir şekilde sohbet ediyorlar ki, bir çay eşliğinde onları dinleyip hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Büyük Liman’da daha büyük tekneler demir atıyormuş böylece diğer tekneler ile bir karışıklık olmuyormuş.

Foça Gezi Rehberi
Liman – Foça Gezi Rehberi

Beşkapılar Kalesi

Beşkapılar Kalesi, antik dönemde Athena Tapınağı’nın bulunduğu alanı da kapsamaktaymış. Kaleyi az önce bahsettiğimiz, Küçük Deniz’den sola doğru baktığınızda görmeniz mümkün. Kale günbatımında o kadar renkli ve tarihi bir dokuyu ön plana çıkartıyor ki hayran kalacaksınız. Ayrıca yaz aylarında genellikle kendilerinin yapmış olduğu çeşitli tasarımları da burada sergilemeye getirenler de oluyormuş. Bence yaz akşamlarının vazgeçilmezi. 🙂

 Foça Gezi Rehberi
İskele – Günbatımı – Foça Gezi Rehberi

Tekne Turları

Çok fazla vaktiniz varsa kendinizi tekne turuyla ödüllendirebilirsiniz. İncir Adası, Siren Kayalıkları ve Orak Adası gibi rotalar çizip tekne turları yapabilirsiniz. Tekneler saat 10-11 arası sabah limandan kalkıyor. Tam anlamıyla çok eğlenceli bu turlara katılmanızı tavsiye ederim.

Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler Ve Gitmeniz Gereken Mekanlar

İncir Ağacı Kahvesi

Çok tatlı şirin bir mekan, limonatası bir başka.:)

Phokia Restaurant

Foça’nın en ünlü restaurantlarından birisi. Eski Foça’nın dar sokaklarından gidiliyor. Yemekleri çok lezzetli, bu lezzete bir müzik bir de deniz manzarası eklenince daha mükemmel oluyor.

Ayrıca gündüz dolaşırken burnunuza mis gibi kokusuyla gevrek ve boyoz gelecektir. Foça’nın en güzeli de tatlarının hep aynı kalması.

Foça Plajlar – Foça Gezi Rehberi

Hanedan Plajı

Foça’da kime sorsanız size ilk söyleyeceği plaj Hanedan Plajı’dır. Deniziyle kumuyla herkesin gönlünü feth eden bu plaj, doğallığını da günümüze kadar korumuş. Deniz’in berraklığı çok mükemmel, dalış sporuyla ilgileniyorsanız tam denemelik bence.

Sazlıca Plajı – Foça Gezi Rehberi

 Sazlıca Koyu’nda yer alan plajlar, berraklığı ve kendine özgü doğal görüntüsüyle huzurlu bir tatil ortamına kavuşturuyor sizi. Ayrıca burada isterseniz kamp da yapabiliyorsunuz. Hafta içi çok sakin ve tenha olan plajları hafta sonu biraz fazla kalabalık oluyor. 

Mambo Beach Club

Hanedan plajının yolu üzerinde yer alan bir başka plaj da Mambo Beach Club‘tır. Yaz aylarında özellikle plaj partileri ile eğlenip vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. 

İzmir hakkında diğer yazılarımız için İzmir Kategorisi altındaki yazılara bakababilirsiniz. İzmir Yazıları

Bergama Gezi Videosu için: Tıklayın

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere; bol seyahatler:)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.