Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival

2

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival

Dünyanın birçok ülkesinde geleneklere, alışkanlıklara, tarihe uygun festivaller düzenleniyor. Bunlardan bazıları o kadar ünlü ki dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine görsel şölen ve unutulmaz anlar yaşatıyor. Bahar yavaş yavaş yaklaşırken ve bizim de içimiz hazır tekrardan kıpır kıpır olmaya bu kadar yakınken dünyanın renklerini şöyle bir sıralayayım istedim. İşte 10 Popüler Festival.

Eminim bazısı size haberlerden çok tanıdık gelecektir ancak listeye bir şans vermek lazım. Belki ilerde bir defalığına bile olsa bu festivallerin parçası olmak olmak, fotoğraflarında yer almak, unutulmaz anılara yenilerini katmak istersiniz.

1. Birgu Candlelight Fest 

Bir ada ülkesi olan Malta‘da gerçekleştirilen bu festival en romantik festivallerden biri. Malta‘nın en eski ve tarihi şehirlerinden birinde gerçekleştirilen bu festivalde ana tema “mum“. Festival boyunca tarihi ve kültürel mekanlara turlar, meydanlarda konserler düzenleniyor. Aynı zamanda tabii ki isminden de anlaşılacağı gibi sokaklar her türden binlerce mum tarafından hafif bir parıltıyla aydınlatılıyor. Sonbaharın Ekim ayından gerçekleştirilen festival muhteşem atmosfer ile görülmeye değer.

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival
Kaynak: https://lemontreemalta.com/when-history-glows-with-candlelight-birgufest-2017/ – Dünya Çapında 10 Popüler Festival – Eğlence Zamanı

2. Maslenitsa – Dünyaca Ünlü Festivaller

Rusya‘da kışı uğurlamak ve baharı neşeli bir şekilde karşılamak için ülkenin dört bir yanında yapılan kutlamalar geleneksel ortamlarda bulunmayı sevenlere gerçekten de baya renkli bir seçenek. Dini ögelerle de bağlantılı bu kutlamalar halk oyunları, yarışmalar, konser ve çeşitli eğlencelerden oluşuyor. Maslenitsa, Rus Ortodoks Kilisesi’nin takvimine göre, Rusların “Velikiy Post” dedikleri oruca bir hafta kala kutlanmaya başlıyor ve bu nedenle aynı bizim dini bayramlarımız gibi her sene tarihi değişiyor.

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival
Kaynak: http://www.moskovalife.com/2018/02/05/moskovada-maslenitsa-coskusu-basliyor/

3. Portakal Savaşı Festivali (Battle of the Oranges)

İspanya‘nın meşhur domates savaşlarını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu da bir diğer Akdeniz ülkesi İtalya‘nın en ilginç festivallerinden biri. Aslında tarihte kötü bir anıya dayansa da günümüzde 12. yy’dan bu yana renkli ve eğlenceli bir festival olarak akıllara kazınmış durumda. İtalya‘nın Ivrea kentinde gerçekleşen bu portakal savaşlarında halkı ve soyluları temsil eden katılımcılar var. Savaş da sembolik olarak bu iki sınıf arasında geçiyor. 600.000 kg portakalın da katılımcı olduğu festival hayatınızın en ilginç deneyimlerinden biri olmaya aday. Bu sene de 2-5 Mart arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival
Kaynak: https://awol.junkee.com/festival-bucket-list-battle-of-the-oranges/19058

4. Brüksel Çiçek Halı Festivali (Flower Carpet)

Şehrin Grand Place meydanında iki yıl arayla yapılan festival yine Avrupa’nın en renkli ve mis kokulu etkinliklerinden. İlk defa 1971 yılında iki oeyzaj mimarı tarafından uygulaması yapılan bu sanat eseri kilim ve halı üzerinden yapılan çalışmalarla başlamış. Günümüzde ise koca bir meydanı saracak büyüklüğe ulaşmış durumda. Brüksel‘in simgesi olan Begonya’ların kullanıldığı festivalde gönüllüler ve profesyonel katılımcılar var. Tabii ki bu çiçekten yapılan büyük halı her defasında bir temaya sahip. Örneğin; 2014 yılında Türklerin Belçika’ya işgücü göçünün 50. Yılı için Anadolu halıları teması kullanılmıştır.

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival
Kaynak: https://tr.euronews.com/2018/08/16/belcika-bruksel-meydan-cicek-acti- Dünyaca Ünlü Festivaller

5. Venedik Karnavalı (Carnival of Venice)

Masal gibi bir şehrin maskeli ve pelerinli insanlarla dolu olduğunu hayal etmeye çalışın. Sanırım hiç uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya diyebiliriz. Bu festivalde de her sene bir tema seçiliyor. Şu sıralar devam eden karnavalın bu seneki konusu “ay”. Gece yapılan gösterilerle unutulmaz anlara ev sahipliği yapan Venedik, her sene misafirlerini bu tarihlerde bekliyor. Kanal boyunca gondollarla yapılan geçit törenleri ve her sokak arasından çıkan maskeli insanlar inanılmaz renkli görüntülere gebe. Tahmin edersiniz ki karnavalın olduğu dönem kent muazzam bir kalabalığa kucak açıyor. Bu nedenle bu muhteşem karnavalın bir parçası olmak isteyenler aylar öncesinden konaklama ve ulaşım planlarını yapmalı.

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival
Kaynak: http://www.rosasalvahotel.it/the-venice-carnival/?lang=en – Dünyaca Ünlü Festivaller

6. Uluslararası Adana Portakal Çiçeği Festivali

Son senelerde popülaritesini iyice arttıran ve Adana‘da her sene Nisan ayında gerçekleştirilen bu mis kokulu festival diğerlerine göre planlaması daha kolay olanından. Aslında bu festival için de sokak karnavalı demek doğru olur. Tüm şehrin cıvıl cıvıl olduğu, Adanalılar’ın sıcaklığını çok daha yakından hissedebileceğiniz bu festivali kaçırmamak lazım. Çalgılar, çengiler, birbirinden güzel yemekler derken yine harika iki gün geçirebileceğiniz bir dünyanın içine doğmak isteyenlere duyurulur.

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival
Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/seyahat/adana-6-uluslararasi-portakal-cicegi-karnavali-basladi,Ctx4Lu3zTEK_LapFZOkKQw – Dünya Çapında 10 Popüler Festival – Dünyaca Ünlü Festivaller

7. Sziget Müzik Festivali

Müzik sevenleri böyle alalım. Her sene Budapeşte‘nin nehrin üstündeki adada gerçekleştirilen festival dünyaca ünlü isimleri ve grupları binlerce katılımcıyla buluşturuyor. Kamp yaparak katılım sağlayabildiğiniz bu genç ve dinamik festival bence her insanın hayatında bir kez olsun katılması gerekenlerden.

8. Holi Fest / Goa ve Yeni Delhi

Hindistan‘a özgü bu festival baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılmaktadır. Halkın toprak boyaları yüzlerine sürmeleri ve birbirlerine atmaları ile başlayan festival tahmin edersiniz ki renkli görüntülere sahne olmaktadır. Aynı baharın gelişi gibi şehir ve insanlar kıyafetlerle, boyalarla renklenmektedir. Aynı zamanda iyinin kötüye karşı zaferini de simgeleyen bu festival adını da Holika‘dan almaktadır.

Dünyaca Ünlü Festivaller | Doyumsuz Eğlence için 10 Popüler Festival
Kaynak: https://www.nationalgeographic.org/media/holi-festival/ – Dünya Çapında 10 Popüler Festival – Eğlence Zamanı – Dünyaca Ünlü Festivaller

9. İskoçya Ateş Festivali (Up Helly Aa)

Her yıl Ocak ayının son Salı gününde İskoçya’nın en kuzeyindeki Shetland Adaları‘nda bulunan Lerwick kentinde yapılan kutlamalar son yıllarda gittikçe popüler olmaya başlamıştır. Guizer Jarl‘ın elinde baltası ve kafasındaki boynuzlu miğferi ile önderliği bir gelenek olarak festivalde yerini almaktadır. Gündüz geçitlerin, yürüyüşleri ve çeşitli etkinliklerin olduğu festivalde asıl gösteri hava karardığında başlıyor. Yapılan gösteriler bir dönem filminin içindeymişsiniz izlenimi veren türden.

Dünyaca Ünlü Festivaller - 10 Popüler Festival
Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/38824128 – Dünyaca Ünlü Festivaller – İskoçya Ateş Festivali

10. Oktoberfest – 10 Popüler Festival

Kapanışı hemen hemen herkesin bildiği Oktoberfest ile yapalım. Almanya‘nın Münih kentinde her sene Eylül‘ün son günlerinde Ekim‘e girerken kutlanıyor. Avrupalılar bir şeyin gelişini kutlamayı çok seviyorlar. Sanırım kutlamak için bahaneleri bunlar. Oktoberfest dünyanın en ünlü festivallerinden biri olmuş durumda artık. Festivale özel mayalanan biranın tadının ve alkol oranının farklı olması, açılış törenleri, geleneksel kıyafetler ve tabii ki yine o eksik olmayan bayram havası bu festivale de katılmak için en iyi nedenlerimizden.

Aslında bu kutlamalar, festivaller, karnavallar; adına her ne derseniz artık; saymakla bitmez. Dünyanın her bir köşesinde büyüklü küçüklü bir çok topluluk var. Doğal olarak hepsinin de birbirinden farklı değerleri, eğlence anlayışları, anma ve kutlama tarzları var. Güzel olan hepsinin yerel tatta olması ve eğer bunların bir parçası olabiliyorsak kendimizi o lokal rüzgara bırakabilmek.

Oktoberfest - 10 Popüler Festival
Oktoberfest – 10 Popüler Festival

Festival dönemleri biraz daha pahalıdır ve kalabalıktır. Bunun aksini söylemek pek de mümkün değil. Ancak tabii ki en başta da belirttiğim gibi insan hayatında bir kere olsun bu renkli dünyalardan birinin kahramanı olmak ister. Tüm bu kutlamaların unutulmaz acı tatlı hikayeler çıkarmak için ilginç ve eğlenceli seçenekler olduğu aşikar. İnsanoğlu yüzyıllardır sevincini ve acısını dışa vurmayı tercih etmiş ve bu hiç değişmemiş. Festivallerin sadece müziklerden ve kıyafetlerden ibaret olmadığını bilmek lazım.

Bir gün bu capcanlı, rengarenk anlardan birinde var olmanız dileğiyle..

2 YORUMLAR

  1. hepsi birbirinden ilginç görüntülere sahip ya 🙂 ben elimde fotoğraf makinem offf nasıl fotoğraflar çekerim. çok büyük bir keyif karnavallar. hepsine katılmak isterdim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here