İnsanlığın Evi Müzeler – Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi

MÜZELERİ SEVER MİSİNİZ ?

Müzeler… Ben insanlığın ve insanların evi olarak tanımlıyorum. Bizi biz yapan herşeyi birarada bulabileceğimiz, geçmiş ile bugün arasında köprü kuran, tarih, sanat, bilim, kültür gibi kavramların yaratıcılık ile birleşmesinin en somut ve güzel örneklerini içeren mekanlar. Türk insanı olarak bizim müzecilik ile olan imtihanımız maalesef çok zayıf. Çoğumuz sadece okul zamanlarında zorunlu geziler sayesinde tanıyıp ömrümüzün sonuna kadar bir daha uğramıyoruz. Ancak Dünya’nın birçok ülkesinde durum gerçekten çok farklı. Müzecilik turizmin temel taşları haline getirilmiş. 12 yılda onlarca müzeyi gezdim. Yeri geldi azıcık olan seyahat bütçemin hatırı sayılır kısmını bu mekanlara ayırdım. Bu yazımda benim gözümden Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi hangileri onlara bir göz atalım istedim.

Avrupa'nın En Büyük 10 Müzesi
Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi

İşte Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi

1- LOUVRE MUSEUM – Paris /  Fransa

Her bir sanat eseri için 1 dakika zaman ayrılsa, müzesin açık olduğu saatler dahilinde tüm eserleri görmenin 364 gün süreceği, galerilerinin toplam uzunluğu 17 km olan, ne yaparsanız yapın 1 günde biteremeyeceğiniz müzelerin müzesi Louvre. Yapımı tartışmalara yol açan cam piramitleri ile de her açıdan turistlerin uğrak noktası olmayı başarmış. 35.000’e yakın eser ve 380.000’den fazla obje bulunuyor. Da Vinci’nin Meşhur Mona Lisa tablosu da burada sergilenmekte. Kocaman bir galerinin duvarında bulunan tablonun etrafındaki kalabalıktan fırsat bulabilirseniz yakından inceleyebilirsiniz. Boyutları beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı açıkçası. Ancak galeriler boyunca öyle tavanlar var ki, yukarı bakmaktan birçok eseri gözden kaçırabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BJ07RzKBawU/?taken-by=reshontheway

Müzede Bulunan Ünlü Eserler:

Mona Lisa, Hammurabi Kanunlar, Kayalıklar Bakiresi Tablosu,  Marsyas’ın eziyeti tablosu, Antakya’dan götürülen Mevsimler ve Üç Güzeller Mozaikleri, 2 bin yıllık Herakles Heykeli, Milo Venüs Heykeli, Büyük Sfensk Heykeli, Nike Heykeli, Türk Hamamı Tablosu, Uyuyan Hermafrodit Heykeli, İnsan Başlı Kanatlı Boğa Heykelleri gibi Dünya’nın 4 bir yanından getirilmiş binlerce eser sizi bekliyor.

Müze salı günleri kapalı, sanat bölümü okuyan öğrencilere de ücretsiz. Giriş ücreti: 17 €. uzun sıralar beklemek istemiyorsanız biletinizi mutlaka önceden internet sitesinden alın. Ancak belirttiğiniz gün ve saatde orada olmalısınız yoksa biletiniz yanabilir. Louvre Müzesi

2 – BRITISH MUSEUM – Londra / İngiltere

Londra’nın göz bebeği, Dünya’nın en büyük müzelerinden birinde sıra. Bugün 8 milyon eser ve objenin sergilendiği British Museum’un cam kubbeli kütüphane bölümü de başlı başlına mimari bir eser. Bu müzeyi gezerken hakikaten bu İngilizlerin hiç mi bir tarihi yokmuş ya da sanatla falan ilgilenmemişler diye düşünebilirsiniz. Çünkü müzedeki hemen hemen tüm eserler İngilizlerin sömürdükleri ve Osmanlı Devleti gibi işgal ettikleri ülkelerden götürdükleri eserlerle dolu.  Ancak buralarda kalsaydı o eserlere ne olurdu diye de düşünmeden edemiyoruz tabi. Şu anda sadece eserlerin %1’i sergileniyor (80.000)

BRITISH MUSEUM - Londra / İngiltere
BRITISH MUSEUM – Londra / İngiltere

Müzede Bulunan Ünlü Eserler

Parthenon Mermeleri, Rosetta Taşı, Sutton Hou Maskesi ve Kalıntıları, Mısır Mumyaları, Oxus Hazineleri, Lewis Satranç Taşları, Kakiemon Filleri, Vindolanda Tabletleri öne çıkan eserlerden.

Christmas zamanında diğer tüm müzeler gibi ücretsiz. Diğer günler yetişkinler için 10 . Öğrencilere 8, işsizlere 8 sterlin. Hatta belli saat aralığında 1 sterline bile biletler bulmak mümkün. Yine online satıştan yararlanmanızı tavsiye ederim. British Müzesi

3- VATİKAN MÜZESİ – Vatikan

Sanatsever herkesin aşırı merak ettiği Sistine Şapeli’ne ev sahipliği yapan, Dünya’nın en büyük müzelerinden biri. Kesinlikle 1 günde ya da ilk gidişinizde bitiremeyeceğiniz, eserlerinden tavanlarına bahçesinden konseptine kadar giriş ücretini son sentine kadar fazlasıyla hakeden bir müze. Eğer çok yoğunsa seyahatiniz ve vaktiniz yoksa, kısa rotayı tercih ederek birçok önemli galeriyi görebilirsiniz ama tavsiyem tüm müzeyi gezmeniz tabiki. Tam müze bitti çıkıyorum diye üzülmeyin, Müzeden çıkarken kullanacağınız Giuseppe Momo tarafından tasarlanan sarmal merdivenlere aşık olacaksınız.

Vatican Müzesi Çıkış Merdivenleri

Müzede Bulunan Ünlü Eserler

Sistine Şapel herkesin ana hedefi olsa da, Raphael’in Transfiguration Tablosu ve Odaları, Caravaggio’nun The Entombment of Christ Tablosu, Raphael’in Atina Okulu Tablosu,  Laocoön and His Sons Heykeli, Apollo Belvedere Heykeli, Leonardo Da Vinci’nin St Jerome in the Wilderness Tablosu, Mısır Mumyaları ve daha binlerce eser sergilenmiş durumda.

Müzeye giriş yetişkinler için 17 €, öğrenciler için 8€. Her ayın son günü müzeye giriş ücretsiz. Vatikan Müzesi

4 – PRADO MUSEUM – Madrid / İspanya

Louvre Müzesinden sonra Dünya’nın en büyük 2. resim müzesi. Picasso, Dali, Goya, Milo, Velazquez gibi İspanyol sanatçılardan Raphael, Michelengelo, Bosch gibi tarihin en büyük sanatçılarına kadar pek çok ressamın eserlerini bulabileceğiniz bir müze. Bana sadece resim müzeleri sıkıcı geliyor açıkçası ama kesinlikle resim sanatıyla ilgilenenlerin görmesi gereken bir yer.

PRADO MUSEUM - Madrid / İspanya
PRADO MUSEUM – Madrid / İspanya

Müzede Bulunan Ünlü Eserler

Müzenin en ünlü parçası olan Hieroneymus’un Dünyevi Zevkler Bahçesi, Velazquez’in Nedimeler, Goya’nın Çıplak Maya, El Greco’nun The Nobleman, Goya’nın Çocuklarını Yiyen Satürn müzede sergileniyor.

Giriş ücreti; Yetişkinler için 15 €, Öğrenciler için 7,5 €. Her gün akşam 6-8 arası ve Resmi Tatiller ve Pazar Günler akşam 5-7 arası galerilerin birçoğu ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Prado Müzesi

5 – PERGAMON MUSEUM – Berlin / Almanya

Berlin’in ve Avrupa’nın en ünlü müzelerinden biri. Müzeye girdiğiniz andan itibaren bizden çaldığınızı bize mi satıyorsunuz sorusunu sormanıza neden olabilecek bir yer. Gerçekten de İzmir’in Bergama ilçesindeki Helenistik Tapınak’tan ismini almış. İçerisi Anadolu ve Mezopotamya topraklarından götürülen eserlerle doldurulmuş. Bu müzeyi gördüğümde tekrardan aslında ne kadar da muhteşem bir ülkeymişiz demekten kendimi alamadım ve hüzünlendim. Diğer taraftan da eğer o eserler ülkede kalsaydı birçoğunun yağmalanıp, yıkılacağı gerçeğini de kabullenmek zorunda kaldım.

Pergamon Müzesi Miletus Kapısı

Müzede Bulunan Ünlü Eserler

Meşhur Miletus Marketi Kapısı, Mshatta Duvarı, Ishtar Kapısı, Gılgameş Destanı Parçaları, Halep Odası, Müzeye ismini veren Beragama Sunağı, Kral Esarhaddon’un Mezar Taşı, Orpheus Mozaiği, Polo Oyuncuları Şişesi mutlaka görmeniz gereken eserlerden.

Müzeye giriş 12 € , öğrencilere 6 € ancak size tavsiyem müzeler adası olarak bilinen bölgedeki müzelerin hepsini kapsayan bileti 18 / 9 € ‘ ya alırsanız biletler oldukça ekonomik hale gelecektir. Ayrıca her perşembe akşam 6’dan sonra müzeye giriş ücretsiz. Pergamon Museum

6 – GALLERIA DEGLI UFFIZI – Floransa / İtalya

Hali hazırda açık hava müzesi gibi bir şehir olan Floransa’nın ve Dünya’nın en önemli müzelerinden biri. Kuşkusuz Rönesans’ı adım adım gözler önüne süren bir müze. Boticelli’den Raphael’e, Michelengelo’dan Caravaggio’ya, Durer’den Rembrant’a kadar Dünya’nın en ünlü bütün ressamlarının eserlerini bu müzede bulabilirsiniz. İnanabiliyor musunuz yılda 15 milyon kişi bu müzeyi ziyaret ediyor.

https://www.instagram.com/p/BZ6n2D4Bzb8/?taken-by=reshontheway

Müzede Bulunan Ünlü Eserler

Boticelli’nin ünlü eseri Venüs’ün Doğuşu ve İlkbahar Tabloları, Titian’ın Urbino Venüsü, Da Vinci’in İsa’nın Vaftizi, Medici Vazosu, Parmigianino’nun Uzun Boylu Madonna’sı, Caravaggio’nun Medusa’sı ve daha binlerce önemli resim bu müzede sergileniyor.

Müzeye giriş için yılın her günü inanılmaz kuyruklar olacağından biletinizi hem online almanızı hem de 4 € euro fazla vererek kuyrukta beklemeden giriş opsiyonunu satın almanızı öneririm. Giriş maalesef bize göre çok pahalı Mart-Ekim arası 20 € yetişkinler için 10 € öğrenciler için Kasım – Şubat arası yetişkinler için 12 €, öğrenciler için 6€. Uffizi Gallery

7 – GUGGENHAIM MUSEUM –  Bilbao / İspanya

Bu müze geçmişinden ya da barındırdığı eserlerden çok muazzam mimarisi ile akın akın ziyaretçi çekiyor. Frank Gehry tarafından balinadan esinlenerek tasarlanmış bu müze her yıl 1 milyondan fazla kişiyi ağırlıyor. Müzeyi ziyaret edenleri ayrıca heyecanlandıran Bilbao’nun simgeleri olan Dev Örümcek ve The Puppy herkellerinin müzenin bahçesinde yer alması. Açıkçası ben de onları çok merak ettiğim için görmek istemiştim. Son dönemde Dan Brown’un Başlangıç kitabında da geçtiği için kitapseverler ayrı bir ilgi göstermeye başladı.

GUGGENHAIM MUSEUM -  Bilbao / İspanya
GUGGENHAIM MUSEUM –  Bilbao / İspanya

Müzede Bulunan Ünlü Eserler

Modern sanat eserlerinin sergilendiği bu müzede The Matter of Time, Nine Discourses On Commodus, Barge, How Profound Is The Air gibi birçok modern sanat çalışmaları sergileniyor. Farklı bir tarz arayanların görmesi gereken bir müze.

Giriş ücreti yetişkinler için 16 €, 26 yaş altı öğrenciler için 6 € . Bilbao Museum

8 – HERMITAGE MUSEUM – St. Petersburg / Rusya

St. Petersburg’un en ünlü mekanı, 3 milyondan fazla evet yanlış okumadınız 3 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan devasa müze. Eski kışlık saray iken Bolşevik İhtilalinden sonra müzeye dönüştürülmüş. Herşeye 10 saniye bile baksanız müzeyi anca 3 ayda bitirebilirsiniz. Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Van Dyck, Rodin, Rembrandt, Claude Lorrain, Watteau, Poussin, Tiepolo, Canaletto, Monet, Rubens, Pissarro, Renoir, Cézanne,  Gauguin, Picasso, Van Gogh, ve Matisse’in eserleri mevcuttur. Dünya üzerinde bu kadar farklı ressamın eserlerinin toplantığı başka bir müze yok.

HERMITAGE MUSEUM - St. Petersburg / Rusya
HERMITAGE MUSEUM – St. Petersburg / Rusya

Müzede Bulunan Ünlü Eserler

Bu kısmı bu sefer pas geçiyorum. Çünkü hangi birini sayacağımı bilemedim. Ama şunu belirtmek isterim. Dünya’nın en eski olarak bilinen Pazırık Halısı çeşitleri burada sergilenmektedir.

Bilet ücreti; 1 günlük 17,95 $ ya da 400 ruble , 2 günlük 23,95$ öğrencilere ücretsiz ama uluslarasası geçerliliği olan bir kartınız olması gerek. Hermitage Museum

9 – NATIONAL MUSEUM OF SCOTLAND – Edinburgh / İskoçya

Bu kadar müze varken neden bu müzeyi listeye yazdın diyebilirsiniz. Şunu söylemeliyim ki gördüğüm en interaktif müze olduğu için yazmak istedim. İçinde dinazorlar, hayvanlar, farkli kültürlerden kalintilar, iskoc tarihi, müzik aletleri, kabile yaşamlar, canlı müzik vs herşey var. Ama en önemlisi herşeyi deneyerek öğrenebileceğiniz interaktif uygulamalar mevcut. 7’den 70’e herkese hitap ediyor ve en güzel müzenin için her yaştan öğrenci kaynıyor. Tüm çocuklar ödevlerini bu müzede yaparak yaşarak öğrenme konseptini en verimli bir şekilde gerçekleştiriyor.

https://www.instagram.com/p/BXtLKfLltJu/?taken-by=reshontheway

Bu müzenin yanısıra İskoçya’da National Gallery, Savaş Müzesi gibi devlete ait olan bütün müzeler ücretsiz. Scotland Museum

10 – RIJSKMUSEUM – Amsterdam / Hollanda

Son sıraya hangi müzeyi koyacağım konusunda bayağı bir düşündüm ancak bu kadar ünlü sanatçı çıkaran Hollanda’dan bir müzenin olmaması ayıp olurdı. Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesi. Vermert ve Rembrant gibi ünlü ressamların eserlerini görünce 17. yy’da neden Golden Age of Amsterdam dendiğini anlayabiliyorsunuz.

Müzedeki Ünlü Eserler

Rembrant’tan Gece Devriyesi, Vermeer’den Süt Boşaltan Kadın, Jan Steen’den Mutlu Aile gibi birçok 17. yy eserleri sergileniyor. Vermeer’i görünce İnci Küpeli Kız burada mı diye merak ediyorsanız maalesef değil. Yine Amsterdam’daki Mauritshuis Müzesinde .

Bilet ücretleri yetişkinler için 17,50€, 19 yaşına kadarki ziyaretçilere ücretsiz. Rijskmuseum

Diğer Önemli Müzeler

 • National Galery of London
 • Orsay Museum – Paris
 • Kraliçe Sofya Ulusal Müzesi – Madrid
 • Akropolis Müzesi – Atina
 • Victoria and Albert Müzesi – Londra (ki benim en sevdiğim müzelerden biri)
 • Neues Müzesi – Berlin
 • Bode Müzesi – Berlin
 • Londra Doğa Tarihi Müzesi – Londra
 • Galleria dell’Academia – Floransa
 • Borghese Galerisi – Roma
 • Sanat Tarihi Müzesi – Viyana
 • Picasso Müzesi – Barcelona
 • Pitti Sarayı – Floransa
 • Rodin Müzesi – Paris
 • Belçika Güzel Sanatlar Kraliyet Müzesi – Brüksel
 • Tate Modern – Londra
 • Vasa Müzesi – Stockholm
 • Van Gogh Müzesi – Amsterdam
 • Ulusal Müze – Prag

Umarım bu yazı biraz olsun müzelerle ilgilenmeyenler için merak uyandırmıştır. Seyahatlerinizin daha da anlam kazanması için en azından gittiğiniz şehrin en iyi müzesini gezmelisiniz.

Tekrar görüşmek üzere 🙂

Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi , Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi , Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi , Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi , Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi

Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi, Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi

Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi, Avrupa’nın En Büyük 10 Müzesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.