Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler

0

YURTDIŞINA İLK KEZ ÇIKACAKLARA TAVSİYELER

Merhaba daha önce hiç yurtdışına çıkmamış ama çıkmak için yanıp tutuşan insan! Bu yazımızda ilk kez yurtdışına çıkarken sana gerekli olan-olmayan şeylerin listesini yapacağım. Bu yazıyı yazarken açtım ‘4 Non Blondes – Whats going on’ dinliyorum, siz de açın aynı anı yaşayalım. Öncelikle bu ‘ilk defa’ olma mevzusu üzerine biraz konuşalım. İlk okul günü, ilk iş günü veya ilk buluşma günü gibi gergin bir şeydir aslında ilk defa yurtdışına çıkacak olmak. Fakat bana soracak olursanız daha tatmin edici bir şey yaşamadım ben hayatımda. Açıkçası insanların gözlerinde büyüttükleri kadar maliyetli bir şey değil bu yurtdışında gezmek. Her şey senin cebine ve senin onu nasıl harcayacağına bağlı. Yani mesela senin için konaklayacağın yerin konforu çok önemli değildir de yiyeceğin yemek önemlidir gibi. Yani mesele senin cebindeki nasıl harcayacağını bilmen yeğen! O zaman hazırsanız kemerlerinizi bağlayın, başlıyoruz ilk kez yurtdışına çıkacaklara tavsiyelere!

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Madde 1: Dil Pratiği

Eskiden dil bilmek kişisel gelişimimizde ekstra bir artı iken artık zorunlu bir ihtiyaç durumunda. Başka dilleri konuşabilmek, artık iş başvurusundan tutun da okul, eğitim, günlük ve sosyal hayatımızın da vazgeçilmez bir unsuru. Konumuz seyahat olunca dil bilmenin bu konu üzerindeki etkisini de anlatmak gerek. Sonuçta seyahat ederken sadece oraya gidince nasıl anlaşırım gibi soru seyahatseverlerin aklını en çok kurcalayan sorulardan. Ancak seyahate çıkmadan önce yapacağınız rezervasyonlarda, araştırdığınız yabancı kaynaklarda, yeme-içme planlarınızda, sınır kapısındaki geçişlerinizde kısacası seyahat planlamasının her basamağında da dil bilmek çok önemli.

Peki dil bilmemek artık bir sorun mu ya da dili öğrenebilmek zor mu? Tabi ki hayır. Teknolojinin de gelişmesiyle artık oturduğunuz yerden bile yeni bir dili öğrenebilir ya da dünyanın öbur ucundaki insanlarla dil pratiği yapabilirsiniz. Ne kadar dil kursuna giderseniz gidin o dilin pratiğini yapamazsanız o kursa öğrendikleriniz aldığınız notların ötesine geçemiyor. Çevremdekilerle pratik yaparım derseniz o da çok verimli bir durum olamıyor. Bu işin en iyi yolu dili anadili olarak konuşan ya da anadili gibi bilen insanlarla iletişim kurmaktır. İşte bu noktada size Cambly İngilizce Öğrenme öneriyorum. Kayıt olduktan sonra 7 / 24 kullanabileceğiniz bu uygulama sayesinde ana dili İngilizce olan eğitimlerin tümüyle online formatta İngilizce konuşabilirsiniz. İstediğiniz ülkeden, cinsiyetten, yaştan eğitmenlerle görüntülü ve bire bir İngilizce pratik yapabilirsiniz. Ders programınızı kendiniz oluşturup kendinizi eksik hissettiğiniz konularda çalışabilirsiniz. Bunların dışında da TOEFL, IELTS gibi İngilizce sınavlara da hazırlık yapabilirsiniz ya da iş İngilizcesi eğitimi alabilirsiniz. Eskiden İngilizce öğrenebilmek için Skype, MSN gibi ortamlarda neler çekerdik. Keşke bizim zamanımızda da bu tarz uygulamalar olsaydı. Ayrıca reshontheway kodu ile 10 dk’lık ücretsiz deneme yapabilmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Cambly’nin ilk kez yurt dışında çıkacaklara tavsiyeleri için buraya ve vize almadan önce yapılması gerekenler için de buraya bakabilirsiniz.

Camby 10 dk’lık ücretsiz deneme

Cambly - Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler
Cambly – Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler

Madde 2: PASAPORT

İlk maddemiz pasaport. Arkadaşlar pasaportumuz olmak zorunda. Çok az sayıda ülkeye kimlik ile giriş yapabiliyoruz ama bir pasaportumuz olsa her şey daha kolay inanın bana. Mesela pasaportum yokken yurtdışı benim için biraz daha hayaldi. Pasaportumu aldıktan sonra hep şu şekilde dolaşıyorum ‘e benim pasaportum var, ben gidebilirim!’ Bu yüzden ne yapıyoruz? Eğer yoksa pasaportumuzu hemen alıyoruz. Pasaport almak için randevu alacağınız site ise : tıktık 🙂 Unutmadan ekleyeyim eğer öğrenciyseniz 25 yaşınıza kadar ücretsiz bir şekilde sadece defter parası ödeyerek pasaport sahibi olabilirsiniz. Öğrenciler için ücretsiz pasaport için : tıktık 🙂 Diğer önemli bir nokta ise pasaportla alakalı diyelim pasaportunuz var ama süresinin bitmesine 1 ay kalmış. Ama var diye geçiniyorsunuz ya, yemezler. Arkadaşlarınız sınırdan içeri girerken sizi geri gönderebilirler. Valla arkalarından el sallarken gözlerinizden de bir damla yaş düşer benden demesi ve hala daha ilk kez yurtdışına çıkma deneyimini gerçekleştirememiş olursun.

Madde 3: SEYAHAT EDİLECEK ÜLKENİN VİZE DURUMU

Pasaportumuz tamamsa yola devam ediyoruz. Gideceğiniz güzergaha karar vermek diğer bir önemli maddemiz. Tamam seyahat etmek istiyorsun, dünya çok güzel ve çok büyük ama nereden başlayacağına karar vermen gerek. Ve benim fikrimce nereye gidersen git, orası senin için hep daha özel olacak çünkü gittiğin ilk yurtdışı seyahati.

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Vize durumları nasıl?

Gideceğin yer noktasında ise hangi ülkelerin vize istediği hangi ülkelerin vize istemediği önemli. Maalesef kafamıza göre ben şuraya gideceğim diyemiyoruz. Umarım bir gün biletimizi aldığımız gibi gidebiliriz vize engellerine, kur engellerine takılmadan. Kamu spotumuzu da verdiğime göre vizesiz ve vizeli ülkeler hakkında bilgilendirmeye geçelim. Vizesiz ülkeler için tıktık 🙂 Kapıda vize alıp girebileceğiniz ülkeler için tıktık 🙂 Vize almanız gereken ülkeler için nereden alacağınıza dair yazımız ise tıktık 🙂 Burası için diğer önemli bir bilgi ise eğer kafanızda vizeli olan birden fazla ülkeye gitmek gibi bir plan varsa giriş yapacağınız ilk ülkeden vizenizi almanız işinizi biraz kolaylaştırır diye biliyorum. Ama yine araştırmakta fayda var. ? Neyse ben hepsini tek bir yerde göreyim nereler var diye bakmak isterseniz ise Dış işleri bakanlığımızın websitesinden kontrol edebilirsiniz. Dış İşleri Bakanlığı Resmi Sitesi Sevgili Dış İşleri Bakanlığım nolurdu bütün bu listedekilere vizesiz, hop diye gidebilseydik? Bu arada ben gideceğim yeri seçerken genelde şöyle bir şey uyguluyorum. Skyscanner, Momondo, Kayak gibi websitelerinden kalkış noktamı seçiyorum, varış noktama ise her yer seçiyorum. Ve önüme çıkan, gönlüme ve cebime hitap eden noktalardan bir şeyler kafama yatırmaya çalışıyorum. Ucuz bilet bulma ile ilgili yazdığımız yazıyı kontrol edebilirsiniz. tıktık 🙂

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Mesela hangi şehirler?

Vizemizi de hallettiğimize göre adım adım ilerliyoruz. Geldik gideceğimiz şehirle alakalı planlamalara, araştırmalara. Bu herkes için aynı bir süreç istersen sayısız şehre gitmiş ol istersen ilk kez yurtdışına çıkacak ol. Gideceğiniz ülkeye ve zamanına karar verirken o ülkede herhangi bir resmî tatile denk gelmemesi sizin açınızdan iyi olabilir. Yoksa hayalinizi kurduğunuz mekanlara giriş sağlayamayabilirsiniz. Hatta üzücü ama %90 girememe ihtimaliniz var. Diyeceğim o ki işinizi sağlama alın. Gideceğiniz ülkeyi seçerken çok kompleks olmamasına da dikkat etseniz hoş olur sonuçta bu sizin ilk deneyiminiz. Sudan çıkmış balığa dönmeye gerek var mı? ? İlk defa yurtdışına nereye gidebilirler diye düşündüm, araştırdım ve bence vizesiz olarak Belgrad, Lviv, Kiev gibi noktalarken vizeli olarak ise Roma, Prag, Viyana, Budapeşte, Floransa gibi daha kolay ama efsane şehirler gibi geldi bana. Ayrıca hepsinin ayrıntılı notları ise sitemizde bulunuyor bunu da unutmayın. ?

Madde 4: SEYAHAT EDİLECEK MEVSİM

Gelelim gideceğiniz mevsimi seçme kısmınıza. Bana kalırsa her şehrin her mevsiminin tadına bakılması gerek yani farklı bir his olduğunu düşünüyorum ama giderken yanınızda o mevsim şartlarına uygun kıyafet almakta fayda var. Ben genelde gitmeden 1 ay önceden başlıyorum hava durumu takibine. Sonrasında ise Instagram üzerinden arama butonuna gideceğim şehri yazıyorum ve paylaşılan gönderileri inceliyorum nasıl giyiniyor insanlar diye. Bu yüzden şu ana kadar gittiğim hiçbir yerde ne dondum ne de yandım ?

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Madde 5: KONAKLAMA

Şimdi şehrimize karar verdik, biletimizi aldık ne kaldı geriye? Tabii ki kalacak yer ayarlama. Ne yalan söyleyeyim ben konaklama kısmını aramaktan çok hoşlanıyorum. Daha önce de dediğim gibi her bütçeye uygun konaklayacak yer bulabilirsiniz. Bununla ilgili birçok platform var. En çok kullanılan uygulamalarda booking.com, hotels.com, hostels.com, airbnb.com, agoda.com gibi. Airbnb’nin diğerlerinden farkı evlerinin bir odasını veya tamamını kiralayan insanlara yönelik. Hani otelde veya hostel odasında rahat edemeyenler için bir rahat konaklama şekli diyebiliriz. Ben mesela eğer ev bulabiliyorsam airbnb’de orayı kiralamayı tercih ediyorum. Airbnb nedir yazımız için ise yine okuyabilirsiniz. Airbnb Nedir?  Ayrıca buradan Airbnb sitesine kaydolursanız ilk rezervasyonunuzda 20€ indirim kazanabilirsiniz. 🙂 Veya hiç ücret ödemeden de konaklayabileceğiniz uygulamalar mevcut. Bkz: Couchsurfing. Couchsurfing Nedir? Ve bütün bunların toplu bir biçimde açıkladığımız konaklama ile ilgili yazımız için ise tıktık 🙂

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Madde 6: VALİZ HAZIRLIĞI

Gelelim valiz hazırlama kısmına. Öncelikle sırt çantası ile gidecekseniz şunu belirtmek istiyorum: O KADAR DA DOLDURMAYIN. Arkadaşlar evden çıkarken o çanta size ‘ooo hafifmiş ya ben bunu taşırım ne var ki?’ gibi geliyor olabilir ama sonrasında üzerinden saatler geçmeye başlayınca o 7 kiloluk çanta oluyor size 15 kilo. Sonra Betül neden bundan bahsetmedin olmasın. Onun haricinde diyelim ki sıcak bir yere gidiyorsunuz sakın ‘Allahıım yanıcam nerde incecik şeylerim’ moduna girip yanınıza tek bir kalın şey almadan valiz hazırlamayın. Küresel ısınmadan mıdır bilinmez gün içerisinde bile değişik değişik havalar oluyor. Ayrıca diğer önemli şey ise gideceğiniz ülkenin priz mevzusu. Nasıl bir priz kullanıyorlar çok önemli. Kendinize elin memleketinde fazladan masraf çıkarmak istemezseniz bunu kontrol ederek gidin ki aksi durumda şarjsız kalmayın. Valiz hazırlama ile ilgili olan yazımız için ise tıktık 🙂

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Madde 7: HAVAALANI

Eveet geldik uçuş gününe ve havaalanına! Havaalanına gelmeden önce bir kontrol listesi yapalım.

Havaalanı önerileri neler?

 • Check-in yapıldı.
 • Konaklayacağınız adresin, uçak biletinizin, pasaportunuzun fotokopileri alındı. (şimdi pasaportum zaten yanımda olacak neden onun fotokopisini alayım diye düşünüyor olabilirsiniz ama her ihtimale karşı olur da kaybolursa veya çalınırsa diye pasaportunuzun bir fotokopisinin olması yararınıza olabilir diye düşünüyorum ? )
 • Hattınızı yurtdışına açtırdınız. Bunu unutabilirsiniz mesela ben ilk yurtdışına çıktığımda tamamen unutmuştum. Açtırmam gerektiğini bilmiyordum yani. Yurtdışına çıktım ve paket istediğime dair mesaj attım. Aa bir de ne göreyim hattım kapalıymış. Bu yüzden gitmeden önce kontrol etmekte fayda var.
 • Gideceğiniz yere Türk lirası ile gitmek yerine Dolar veya Euro gibi daha evrensel paralarla gitmeniz kurdan dolayı kayıp yaşamanızı önler. Veya yanınıza TL alıp bunu havaalanında (Türkiye’de bile olsa) farklı bir paraya dönüştürmeye çalışırsanız yine kazıklanabilirsiniz.
 • Telefonunuza harita uygulaması indirip, gideceğiniz şehrin offline haritasına sahip olursanız internetiniz olmasa bile kaybolmamanıza yardımcı olur. Ama çok kaybolmamaya da çalışmayın ya bırakın akışına.
İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Havaalanına gitmeden önce yapılacak kontroller listemizi yaptıysak artık havaalanına gidebiliriz. Uçuşunuzdan en az 2 saat önce orada olmaya özen gösterin. Ben gibi aşırı pimpirikli bir insansanız 3 saat önceden de orada olabilirsiniz. Pasaport kontrolüne girmeden önce ise ‘harç pulu’ denilen nereye gidersem gideyim başka ülkede görmediğim ama bizim ülkemizde yurtdışına çıkarken almak zorunda olduğumuz pulu almamız gerekiyor unutmayın. Ya da şöyle yapalım en iyisi ilk defa yurtdışına çıkacaksınız sonuçta olaya biraz yabancısınız. Size yapmanız gereken tüm aşamaları tek tek yazayım.

Havaalanında sırasıyla neler yapacağım?

 • Havaalanı yurtdışı kapısından giriş ve güvenlik kontrolünden geçiş.
 • Harç pulunu al. Pul 50 TL. Yanınızda azıcık bile olsa TL bulundurmanızda fayda var.
 • Biletiniz için alana geldiğinizde online check-in yapanlar ve yapmayanlar diye 2ye ayrılıyor. Siz seçilmiş kişiler olarak daha az sıra bekleyeceksiniz çünkü check-in yaptınız. Yalnız check-in yaptınız diye sıraya girmemezlik yapmayın, valiziniz var unutmayın. Burada size biniş kartlarınızı verecekler.
 • Biniş kartlarınızı aldıktan sonra pasaport kontrol noktasına geçiyorsunuz.
 • Pasaport kontrol noktasından sonra bir güvenlik kontrolünden daha geçiyorsunuz.
 • Son kontrolü de atlattıktan sonra işiniz bitti. VER ELİNİ GÜMRÜKSÜZ DUTY FREE SHOP!

Bir kere denedikten sonra asla vazgeçemeyeceğiniz bir şey seyahat etmek. Hani derler ya girdi bir kere kanıma şeklinde. Aynı onun gibi ama zararsız 🙂 Gücünüzü toplayın ve kendinize inanın. Pişman olmayacağınıza eminim. Başka sorunuz varsa sormaktan da asla çekinmeyin. 🙂 Yeni insanlarınız,  yeni yerleriz ve sonsuz keşifleriniz bol olsun! Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Hasibe Betül Erdem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here