Uludağ Gezi Rehberi | Şehrin Koruyucusu Uludağ

0

Uludağ Gezi Rehberi

Bursa’da yaşamanın en güzel yanlarından biri şehirden çok fazla uzaklaşmadan doğaya ulaşabilmek. Yeşile, denize, göle, dağa, kanyona, şelaleye… ne isterseniz. Şehrin göbeğinde koca bir tarih yatarken Bursa’nın dört bir yanı işte bu güzelliklerle çevrili. Bunlardan biri de hepimizin adını çok iyi bildiği, ünü Türkiye sınırlarını aşmış Uludağ. Genelde yazları şehrin sıcağından uzaklaşmak, piknik yapmak için tercih edilirken Uludağ; kışları da kara kavuşmak için tercih ediliyor.

Uludağ Gezi Rehberi
Uludağ Gezi Rehberi

Uludağ’a çıkma sebebiniz her ne olursa olsun her seferinde ruhen yenilenip dönmeniz mümkün. Ciğerlerinize çektiğiniz temiz hava, doğanın size sunmuş olduğu görsel şölen tüm bir haftanın yorgunluğunu atmanızı sağlıyor. Peki, ama Uludağ’a nasıl ulaşılır, neler yapılır diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz çünkü tüm detaylar rehberimizde. Hadi o zaman lafı daha fazla uzatmadan Uludağ Gezi Rehberi yazımıza başlayalım 🙂

Uludağ Hakkında

Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ, 2543 metre yüksekliğinde. Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip Uludağ aynı zamanda Türkiye’deki en büyük kış sporları merkezi. Uludağ’ın özellikleri sadece bunlarla da kalmıyor ayrıca zengin bir bitki çeşitliliğine sahip Uludağ. Çeşit çeşit ağaçlar, otlar, çiçekler ve endemik bitkilerle tam bir cennet. Uludağ’a ilk defa üniversite yıllarımda bir arazi gezisi için gitmiş, üzerine yayılmış bu bitki zenginliğini Uludağ’a kademe kademe tırmanarak incelemiştik. O zaman da hayran kalmıştım zengin bitki örtüsüne.

Uludağ Gezi Rehberi
Uludağ Gezi Rehberi

Ünlü tarihçi Heredot kitabında Uludağ’dan, “Olympos” olarak bahseder. Bir diğer adıyla da Keşiş Dağı’dır Uludağ.  Zamanında Uludağ’daki manastırlarda keşişler yaşarmış. Bursa Osmanlı’nın hakimiyetine girince de keşişler bu manastırları terk etmişler ve sonraları dervişler Uludağ’a inziva için çekilir olmuş. 1925 yılında Bursa Vilayeti Coğrafya Cemiyeti’nin girişimleri ve Osman Şevki Bey’in önerisi ile “Uludağ” adını almış. Daha güzel bir isim verilemezdi bence bir muhafız gibi hazinesini bekleyen şehrin koruyucusu Uludağ’a.

Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Uludağ, Bursa şehir merkezine 36 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Uludağ’a ulaşmak için özel araç, teleferik, dolmuş ve taksi olmak üzere dört farklı alternatif mevcut.

Özel Araçla Uludağ’a Ulaşım

Uludağ Milli Parkı’na özel araçla gitmek oldukça kolay. Bursa Çekirge tarafından Uludağ tabelalarını takip ederek rahatlıkla Uludağ Milli Parkı’na ulaşabilirsiniz. (Milli parka giriş ücretli) Sırasıyla izlenecek rota ise Kirazlıyayla, Sarıalan ve Oteller Bölgesi. Sarıalan daha sakinken, Oteller Bölgesi mekanların ve otellerin yoğun olması sebebi ile daha hareketli.

Uludağ için yola çıkmadan önce yol şartlarına bakmanızı tavsiye ederim. Kış aylarında özelikle karlı dönemlerde jandarma belli noktalarda lastik kontrolü yapıyor. Eğer zinciriniz yoksa güvenliğiniz açısından Uludağ’a çıkışa izin verilmiyor.

Teleferikle Uludağ’a Ulaşım

Bana sorarsanız Uludağ’a ulaşmak için en güzel yol teleferik.  Teleferikle Uludağ’a çıkacaksanız eğer öncelikle Teferrüç semtine gelmeniz gerekiyor. Teferrüç’e Otobüs Terminali’nden ulaşmak için 94 numaralı otobüse, Mudanya Budo İskelesi’nden ulaşacaksanız da F/3 numaralı otobüse binmeniz gerek. 94 numaralı otobüsün hareket saatleri için buraya, F/3 numaralı otobüsün hareket saatleri için de buraya bakabilirsiniz. Kendi aracınızla Teferrüç’e gelirseniz de arabanızı park edebileceğiniz otopark bulunuyor.

Gelelim teleferikle seyahat kısmına. Yükseklik korkunuz yoksa eğer Uludağ’a mutlaka teleferikle çıkmanızı öneririm. Yaklaşık 25 dakika süren yolculuk hem çok keyifli hem de doğanın manzarası büyüleyici. Ayrıca Bursa Teleferik 9 km uzunluğu ile de dünyanın en uzun teleferiği olma özelliğini taşıyor. Teleferik Uludağ’a çıkarken öncelikle Sarılan İstasyonu’nda duruyor. Son durak ise Kurbağa Kaya İstasyonu yani Oteller Bölgesi.

Yalnız belirtmem gereken bir nokta var. Teleferik bazen hava şartlarından dolayı kapalı olabiliyor. O yüzden gitmeden önce teleferiğin açıklık durumunu teyit etmekte fayda var. Teleferik ücreti:

Tam Gidiş-Dönüş: 60 TL

Öğrenci Gidiş-Dönüş: 40 TL

Teleferik hakkında daha fazla bilgi için sitesine göz atabilirsiniz.

Dolmuşla Uludağ’a Ulaşım – Uludağ Gezi Rehberi

Uludağ’a ulaşmak için bir diğer seçenek ise dolmuşlar. Uludağ dolmuşları Tophane semtinden kalkıyor. Tophane’ye gelmek için de Bursa Otobüs Terminali’nden hareket eden 96 numaralı otobüse binebilirsiniz. 96 numaralı otobüsün hareket saatleri için buraya bakabilirsiniz.

Uludağ’da Neler Yapılır?

Uludağ, milli park statüsünde olduğundan yapılacak birçok aktivite var. Kayak yapmak tabii ki bunların başında geliyor ne de olsa Uludağ kayak ile özdeşleşmiş durumda. İstanbul’a yakın olmasından dolayı da oldukça popüler. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Uludağ kayak merkezlerinin gözdesi. Yazının başında da belirttiğim gibi Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip Uludağ aynı zamanda Türkiye’deki en büyük kış sporları merkezi. Kayak, snowboard, kızak ve kar motoru safari kayak merkezinde yapacağınız aktiviteler arasında.

Uludağ Gezi Rehberi
Uludağ Gezi Rehberi

Uludağ kayak ve snowboard yapmak isteyenlerin dışında doğa severlerin de uğrak noktası. Dört mevsim ayrı güzelliğe sahip olan Uludağ’da trekking yapmak çok keyifli. Eğer siz de doğa yürüyüşünü seviyorsanız Uludağ’daki farklı uzunluklara sahip trekking turlarına katılabilirsiniz. Ve ayrıca Uludağ Sarıalan’da yürüyüş yapmak bence en güzel aktivitelerden biri. Sanırım daha sakin olduğundan burayı daha çok seviyorum. Sarıalan’da yürüyüş yapıp doğanın tadını çıkarabileceğiniz gibi isterseniz de cafe ve restoranlarda oturup bir şeyler içebilirsiniz. (tabii pandemi nedeni ile yasak olmadığı zamanlarda) Sadece Sarıalan’da değil oteller bölgesinde de birçok cafe ve restoran bulunuyor. Çobankaya, Bakacak, Göller Bölgesi, Softaboğan Mevkii, Kirazlıyayla diğer trekking alanları.

Uludağ kamp için de çok ideal bir yer. Kirazlıyayla, Kocayayla, Karabelen, Yılanlıkaya kamp yapmayı sevenlerin en çok tercih ettiği bölgelerin başında. Doğa severler ve şehir hayatından uzaklaşmayı isteyenler için adeta bir cennet Uludağ.

Diğer bir seçenek ise tabii ki mangal ve piknik. Özellikle kış aylarında Bursalıların en sevdiği aktivite Uludağ’da karlar içinde mangal yapmak. Ama çok üşüyenler için bu iyi bir seçenek olmayabilir 🙂

Uludağ Oteller Bölgesi’ne yalnızca 5 km uzaklıkta bulunan Bakacak Terası da hem manzaranın tadını çıkarmak hem de fotoğraf çekmek için uğranması gereken noktalardan biri.

Uludağ Kayak Merkezi – Uludağ Gezi Rehberi

Kış sporlarını yapabileceğiniz bölge ise Oteller Bölgesi. Uludağ Kayak Merkezi’nde pistler 1. ve 2. Bölge olarak ayrılıyor. Ve pistlerin çoğunluğu 1. Bölge’de yer alıyor. Eğer kayak sporunda yeniyseniz kolay ve orta zorluk derecelerine sahip pistler 1. Bölge’de bulunduğundan bu bölgeyi tercih etmelisiniz. 2. Bölge ise daha çok profesyoneller için.

Uludağ Gezi Rehberi
Uludağ Gezi Rehberi

Kayak ya da snowboard yapanları pistin başlangıç noktasına ulaştırmak için birçok teleski ve telesiyej bulunuyor. Bunlardan bazıları bölgede hizmet veren otellere aitken bazıları da devlete ait. Ayrıca telesiyeje binmek için illa kayak yapmanıza gerek yok. Sadece gezmek için bile binebilirsiniz.

Kayak veya snowboard yapmak istiyorsanız birçok noktada kıyafet ve ekipman kiralayabileceğiniz işletmeler bulunuyor. Kayak dersi almak isterseniz de saatlik birebir ders alabileceğiniz gibi grup dersi de alabilirsiniz.

Uludağ’da Konaklama

Bursa’da yaşadığım için şimdiye kadar Uludağ’da konaklamadım. Gerçi geçtiğimiz mart ayında arkadaşlarımızla konaklayacaktık ama o zaman da pandemi girdi hayatımıza. Uludağ’da oteller 1.ve 2. Bölgede bulunuyor. Orman köşkleri ise Sarıalan ve Çobankaya’da yer alıyor. Özellikle ocak ve şubat aylarında ister oteller ister orman köşkleri olsun yoğun talep gördüğünden yer bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kendimden örnek verecek olursam biz ancak mart ayı için yer bulabilmiştik.

Grand Yazıcı Uludağ, Karinna Hotel, Beceren Hotel, Monte Baia Uludağ, Kaya Hotel, BOF Hotel Uludağ’da bulunan otellerden sadece bazıları. Uludağ’ın en eski ve köklü otelleri 1. Bölge’de yer alırken daha yeni olanları 2. Bölge’de bulunuyor. Ayrıca Uludağ’da kamuya ait birçok konaklama ve dinlenme tesisi de yer alıyor.

Uludağ Milli Park bölgesinde iki ayrı işletmenin orman köşkü bulunuyor. Bunlardan biri Sarıalan’da bulunan Uludağ  Orman Köşkleri. Diğer orman köşkleri ise Çobankaya mevkinde bulunan Karinna Orman Köşkleri. Orman köşkleri çoğunlukla 4 ve 6 kişilik.

Son olarak Uludağ’da kar durumunu merak ediyorsanız buraya tıklayarak anlık olarak Uludağ görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Bursa hakkında daha fazla bilgi isterseniz Bursa gezi rehberimizi okuyabilirsiniz. Diğer yazılarım için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Beni instagram hesabımdan takip etmek ve seyahatlerime dair daha çok fotoğraf görmek isterseniz de buraya tıklamanız yeterli 🙂

Sevgiyle kalın!

Keyifli seyahatler.

Evrim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here