Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi

0

Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi

merhaba, yine bir hafta sonu gezimden keşfettiğim yerlerden biri olan Sivas’ın ilçesi Gürün de bulunan doğa güzelliklerini görme ve fotoğraflama şansım oldu. Sizin de seyahat planlarınıza beğenerek ekleyebileceğiniz bir rota olacaktır eminim. İşte Sivas’ın doğal güzellikleri…

Gürün

Gürün, doğuyu batıya, kuzeyi güneye bağlayan önemli bir geçit üzerinde anahtar bir yerdir. Doğu Anadolu Bölgesi’ni, İç Anadolu Bölgesi’ni ve Akdeniz Bölgesi’ni birbirine bağlayan kritik bir noktada bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı da her dönemde önemli olmuş bir yerleşim yeridir. Bu öneme bağlı olarak da ilk yerleşim Hititler ile başlayıp Asurlular ile de devam etmektedir. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti derken günümüze kadar gelmektedir.

Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi
Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi

Gökpınar Gölü 

Gökpınar Gölü tabii güzelliği bakımından Gürün’ün olduğu kadar ülkemizin de nadide yerlerinden biridir. İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Suyu tatlı, berrak ve temizdir. Öyle ki bazı kısımların derinliği 17-20 metreyi bulduğu halde içine atılan küçük bir cismin tabana kadar çöküşü ve tabandaki duruşu, net olarak izlenebilmektedir. Gölün diğer bir özelliği, güneşin açısına göre ton değiştirmesidir. Gölün rengi mavi-gök renginden olduğu için bu ad verilmiştir. Yaslandığı kayaların dibinden ve yer yer tabandan kaynayan göl, iki parçadan oluşmaktadır. Küçük Göl adı verilen gölden çıkan suda alabalık üretimi yapılmaktadır. Büyük Göl ise turistik amaçlarla ziyaret edilen bir konumdadır.

Halk arasında Gökpınar’ın oluşumu ile ilgili olarak iki efsane anlatılmaktadır. Birincisine göre, “Bir çoban sürüsüyle birlikte gölün bulunduğu arazide dinlenirken rüyasında kendisine ‘Koyunların ile birlikte buradan uzaklaş, alttan su kaynayacak’ denir. Çoban uyandığı zaman aceleyle sürüyü alır ve karşı yamaca geçer. Gerçekten de bir süre sonra su kaynamaya başlar ve Gökpınar oluşur. İkincisine göre ise, “Çoban ve sürüsü şiddetli susuzluk çekmektedir. Oraya yakın bir çevrede su kaynağı yoktur. Çoban çaresiz bir şekilde ‘Ya Rabbi su’ diye inler ve elindeki asasını yere vurur. Bir süre sonra asanın değdiği yerden su kaynamaya başlar. Çoban ve koyunlar kana kana sularını içerler. Çıkan bu su, orada bir göl halini alır.” Gölün suyu berrak ve gök mavisi olduğu için yöre halkı göle “Gökpınar” ismini verir.

Gökpınar Gölü’nün alanı 3 bin metrekaredir. Doğal bir akvaryum görünümündedir. Suyu çok tatlı olup ve soğuktur. Gölün rengi mavi-gök renginden olduğu için bu adı almıştır. Biri büyük ve küçük olmak üzere iki tane göl mevcuttur. Gökpınar Gölü iç ve dış turizme hizmet vermektedir. Gökpınar Gölü ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır.

Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi
Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi

Hitit Evleri

M.Ö 2 bin yıllarında Hititler tarafından yapıldığı bilinen mağaralar, barınak, sığınak ve kale olarak kullanılmıştır. Dağ yamacında yan yana ve alt alta sıralanan mağaralara bakıldığında üç ve beş katlı ilkel bir apartman görüntüsünü andıran küçük odalar bulunuyor. Buradaki kayaçların kolay aşınmasından ve kolay işlenebilmesinden dolayı insanlar böyle yüksek yerleri işleyerek, kaya evleri yapmışlar ve burada yaşamışlar.

Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi
Sivas’ın Doğal Güzellikleri | Gürün İlçesi

Şuğul Vadisi

Şuğul Vadisi Gürün’de görülmeye değer önemli doğal güzelliklerden biridir. Son dönemde yapılan çalışmalarla, kanyon girişinde bulunan yürüyüş yolunun kanyonun içine doğru uzatılması sağlanmıştır. Ayrıca, vadi girişinde bir balık lokantası ve kır kahvesi bulunmaktadır.

Mevcut beton ve stabilize yürüme bandı üzerinde vadi gezildikçe, kayalıkların dikliği, oluşturuldukları doğal şekiller, içlerinden kaynayan sular (kış aylarında sarkıtlar halindedir), ırmağın berrak, mavi suları ve içinde ışıldayan balıklar ve yer yer kavaklıklarda doğal olarak oluşmuş mağara ağızlarının yer aldığı görülmektedir.

Kayalıklarda meydana gelen doğal aşınmalar sonucu, iri kaya parçalarının ırmağa ve ırmak kenarlarına düşmesi, bazı kayaların ise ufalanması bu görsel zenginliği artırmaktadır. Vadinin bitki örtüsünü; dere kenarında söğüt, yamaçlarda ise yabani badem, kuşburnu ve sumak ağaçları oluşturmaktadır. Kayaların üzerinde nadiren ardıç ağaçları da görülmektedir.

Vadi jeolojik zamanlardan II. Zaman (Mezozoik) Kretase döneminde oluşmuştur. Oldukça sert ve dik kayalıklarla çevrili vadinin ana kayası sedimanterdir. Vadinin iki yamacı taşlık olup killi toprak yapısına sahiptir. Bunun yanında vadi tabanı gevşek granüllü strüktüre sahip kumlu topraktan oluşmaktadır. Kaynak

Neler Yenir?

En meşhur yemeği Sivas köftesi dir. yemenizi tavsiye ederim. Sivas kebabı, Etli ekmek, Sivas katmeri, kesme aşı bunlardan sadece bir kaç tanesi..

Neler Alınır?

Sivas dan hediyelik olarak alabileceğiniz çeşitli bakır eşyalar bulabilirsiniz. Çifte minarede bulunan hediyelik eşya satan dükkanlardan Kemik tarak, Sedef işlemeli bıçak, nakışlı Sivas çorapları,  dokuma kilimler de alabilirsiniz. Ayrıca her bütçe uygun birçok hediyelikler bulabilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Sivas a isterseniz uçak, isterseniz kara yolu ile ulaşabilirsiniz. Tercihiniz uçak olursa İstanbul Sabiha Gökçen’den 1 saat 25dk’da ulaşabilirsiniz. Hava durumuna göre uçuşunuz 1 saat de sürebiliyor.

Gökpınar Gölü Sivas İli Gürün ilçe merkezine yalnızca 10 kilometre uzaklıktadır. Kayseri Malatya yolu üzerinde Çayboyu mahallesinden Gökpınar Gölü’ne giriş yapabilirsiniz. Yaklaşık 10 kilometre uzaklıkla olan Gökpınar Gölü’ne gerek kendi aracınız, gerek kalkan minibüsler gerekse de taksi ile ulaşabilirsiniz. Gökpınar Gölü Sivas‘a 146 kilometre mesafededir.

Gürün ilçe merkezine geldiğinizde Malatya  yönü Gökpınar  gölüne götürecek Kayseri tabelası Şuğul vadisine götürecektir.

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle, Çiğdem..

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here