Sığacık’ta Haftasonu | Sığacık Gezilecek Yerler

Sığacık’ta Haftasonu | Sığacık Gezilecek Yerler

bugün sizlerle gökkuşağı tadında bir mola vereceğiz ve Seferihisar’ın kasabası, Türkiye’nin ilk Cittaslow’u (sakin şehir) Sığacık’a gideceğiz. Bu kasabayı ilk ziyaret ettiğim günden beri kocaman bir Instagram filtresine benzetiyorum. Her sene birkaç gün rotamı Sığacık’a çevirip birbirinden renkli fotoğraflar çekiyorum.

Sığacık'ta Haftasonu | Sığacık Gezilecek Yerler
Sığacık’ta Haftasonu | Sığacık Gezilecek Yerler

Sığacık’tan bahsetmeye başlamadan önce, Sığacık’ta A’dan Z’ye ne yapılır okumak isterseniz Sığacık Gezi Rehberi: Türkiye’nin İlk Sakın Şehri Sığacık yazımıza göz atmanızı öneririm. Ben bu yazımda Sığacık ruhunundan ve aslında Sığacık’ı güzelleştiren bazı detaylardan bahsedeceğim.

Hazırsanız gidelim.

Sakin Şehir (Cittaslow)

Sığacık, 2010 yılı itibariyle Cittaslow ünvanına sahip. Cittaslow aslında 1999 yılında İtalya’da ortaya çıkmış bir hareket. “Yavaş Şehir” ya da “Sakin Şehir” anlamına geliyor. Sığacık sokaklarındaki salyangoz simgesi Cittaslow’u ifade ediyor. Cittaslow olmanın birçok kriteri var, Sığacık tüm kriterleri sağlamış durumda. Bu özgün değerleri, yani aslında Sığacık ruhunu korumak için yerel yemeklerin desteklenmesi, üretici pazarları, organik tarım, el emeği hediyelik eşyaların satılması gibi çeşitli projeler üretiliyor. Yani aslında her beyaz yakalının hayalini kurduğu her şeyi bırakıp gitme hayali için ideal bir kasaba, benden söylemesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.