Seyahat Temalı Filmler – Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film

6

Seyahat Temalı Filmler – Karantinada Film Keyfi

Zor günlerden geçiyoruz hep birlikte. Hayat bize, yaşarken farkında olmadıklarımızı hatırlatıyor. Her geçen gün, stresin artmasıyla modumuz da bozuluyor doğal olarak. Ama aslında, yapacak öyle çok şey var ki normal koşuşturmada fırsat bulamadığımız. İşte şimdi tam vakti! Her gün, zevk aldığımız şeylere vakit ayırmalıyız. Madem biz başka diyarlara gidemiyoruz, öyleyse onlar bizim ayağımıza gelsin. Farklı coğrafyaları, sokakları, kafeleri, sohbetleri, evleri ve kültürleri kısa sürede görmek aynı zamanda eğlenmek mümkün. Ufak bir kaçamak yapabiliriz uzak diyarlara doğru. Avrupa’dan, Asya’ya; Asya’dan Amerika’ya; Amerika’dan Afrika’ya yolculuğumuz başlasın! Karantinada Film Keyfi

Eat Pray Love – Ye Dua Et Sev

Seyahat Temalı Filmler - Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film
Eat Pray Love – Karantinada Film Keyfi – kaynak
Elizabeth Gilbert’ın aynı isimli kitabından uyarlanan filmde, Elizabeth’in boşanmasının ardından kendini bulma hikayesi anlatılıyor. Tüm hayatını geride bırakarak çıktığı bu yolculukta İtalya’da enfes yemekler yiyerek, Hindistan’da dua ederek ve Bali’de aşkı tekrar bularak kendini keşfetme arayışına dönüşen yolculuğuna götürüyor.

Büyük  şehirlerin ve kariyer savaşlarının dışında da bir hayat olduğunu gösterip insanlara seyahat etmeleri için ilham veriyor. Film sayesinde; Roma sokaklarında yürürken, biraz İtalyanca öğrenebilir, Hindistan‘ın huzurunu hissedip, Bali‘nin meşhur pirinç tarlalarına uzanabilirsiniz.

 

Im Juli – Temmuz’da (Fatih Akın)

Seyahat Temalı Filmler - Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film
Im Juli – Karantinada Film Keyfi – kaynak

Bir aşk ve yol hikayesini anlatan filmde, Hamburg‘dan Ortaköy‘e mutluluk için savaşmayı görebiliyoruz. Sosyal hayatı pek olmayan içine kapanık fizik öğretmeni ve güzel bir işportacının Doğu Avrupa’da geçen yolculuklarına ve onunla birlikte gelen tüm maceraya tanık oluyorsunuz. Maceranın sonunda ise, değişmiş bir insan karşımıza çıkıyor.

Into the Wild – Özgürlük Yolu Karantinada Film Keyfi 

Into the Wild - Özgürlük Yolu - Karantinada Film Keyfi
Into the wild – Karantinada Film Keyfi – kaynak

Genç Christopher McCandless’ın (Emile Hirsch) ilham veren gerçek hikayesinden uyarlanan Into the Wild, konforlu yaşamını bırakarak Alaska’nın kırsalında hayatının en büyük sınavını gerçekleştirmek ve özgürlüğünü doyasıya yaşamak için yollara düşen Christopher’ın hikayesini anlatıyor. Bu gencin kendini bulma yolculuğuna güzel olduğu kadar heyecan verici, eğlenceli ve çoşkulu şekilde tanık oluyoruz.

Seven Years in Tibet – Tibet’te Yedi Yıl

Seyahat Temalı Filmler - Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film
Seven years in Tibet – Karantinada Film Keyfi – kaynak

Film, bir dağcının Tibet te yedi yıl süren macerası boyunca yaşadıklarını ve geçirdiği değişimi konu ediniyor. insan kişiliğinin geçirebileceği değişimin güzel bir örneğini sunuyor izleyiciye. 1939’da Himalaya dağına tırmanmak için yola çıkan Avusturyalı bir dağcının maceralarını ve değişimini gözler önüne seriyor.

Seyahat maceralarının hayatınızı nasıl değiştirebileceğini gösteren en iyi filmlerden diyebiliriz. Himalayalar, Potala Sarayı ve daha birçok yerin doğal çekimleri ve manzaralarıyla dolu.

(Filmin gösterime girmesinin ardından Çin hükümeti başrol oyuncusu Brad Pitt’in Çin’e girmesini yasaklamıştır.)

Amélie

Amelie - Karantinada Film Keyfi
Amelie – Karantinada Film Keyfi – kaynak

Daha önce Paris‘e gitmediyseniz Amelie’nin dünyasına adım attıktan sonra bir seyahat planlamak isteyebilirsiniz. Amélie, Paris’te yaşayan kendi adaletli, masum ve saf bir kız. Küçük yaşta yanlış bir teşhis sebebiyle kalp hastası olduğu sanılan ve dünyadan izole şekilde büyüyen saf ve çekingen Amelie, yalnız geçen çocukluğunun ardından yetişkin olduğundan evden ayrılır. Etrafındaki kişilere yardım etmeye karar verir ve yol boyunca kendini daha iyi tanırken aşkla da tanışır.

Bazı sahneler Paris kafelerinde, metroda ve Sacré Cœur Bazilikası’nda geçmektedir. Ayrıca Paris’in güzel manzaralarına da tanık olabilirsiniz.

Wild – Yaban Karantinada Film Keyfi

Wild - Yaban - Karantinada Film Keyfi
Wild – Karantinada Film Keyfi – kaynak

Cheryl Strayed isimli yazaran Wild adlı kitabından uyarlanan filmde, hayatındaki üst üste gelen felaketlerden sonra, yaralarını sarmak ve acılarını unutmak için bir kadının çıktığı 1100 mil uzunluğundaki doğa yürüyüşü (hiking) üzerine odaklanılıyor. Daha önce bu sporda hiçbir tecrübesi olmayan bu kadın, çıktığı bu yolculuk sayesinde iyileşmeye başlar… Kendini kabullenme yolculuğunu izlerken, Pacific Crest Trail (Meksika ve Kanada‘yı birbirine bağlayan dağlık yol) yürüyüş güzergahı ile çöl keyfi, Sierra Nevada’ya ufak bir ziyaret, eşsiz ormanlar, volkanik dağlar – kısacası Batı Amerika’nın doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

The Motorcycle Diaries – Motosiklet Günlüğü

Seyahat Temalı Filmler - Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film
The Motorycle Diaries – Seyahat Temalı Filmler- kaynak

Bu hayranlık uyandıran film, ikonik bir Latin Amerika devrimcisi haline gelmeden bir süre önce Che Guevara‘nın anılarına dayanıyor. Devrim kahramanı Che’ yi herkes bilir, ama bu filmde onun hiç bilinmeyenlerini de keşfedebiliyorsunuz. Guevara (Gael Bernal) ve arkadaşı Alberto “Mial” Granado (Guevara’nın gerçek hayattaki ikinci kuzeni Rodrigo De la Serna) bir motosiklet ile sekiz ay 14.000 kilometreden fazla yaparak Güney Amerika’nın gerçekleri ile yüzleşiyor. Bu yolculuk, Che’nin inanılmaz hayatının geri kalanına ilham kaynağı oluyor ve geleceğini şekillendiriyor.

Film; latin müzisyenlerin süslediği müziklerinin yanı sıra Buenos Aires, Arjantin, Venezuella, Patagonya, Nahuel Huapi Gölü, Machu Picchu, Atacama Çölü’ne eşsiz bir seyahat imkanı sunuyor.

Call Me By Your Name – Beni Adınla Çağır

Seyahat Temalı Filmler - Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film
Call me by your name – Seyahat Temalı Filmler – kaynak

1980’lerde İtalya’da, on yedi yaşındaki Elio ile araştırma asistanlığı için İtalya’nın kuzeyindeki villarında babalarına yardıma gelen doktora öğrencisi Oliver arasındaki romantizmi anlatıyor. Bu film sayesinde, İtalya kasaba yaşamına (özellikle Bergamo ve Lombardiya‘da) tanık olabiliyorsunuz. Yüz yıllık İtalyan Piazzalar ına bisiklet sürmek, Garda Gölü’nde fosil dalışı… Güneşin ışıltılarının arasında Elio ve Oliver hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yaz geçirecek ve arzunun güzelliğini keşfedecekler…

Out Of Africa – Benim Afrikam

Out Of Africa - Benim Afrikam - Karantinada Film Keyfi
Out Of Africa – Seyahat Temalı Filmler – kaynak

Afrika hakkında herkesin bildiği ve hayran kaldığı bütün şeyleri romantizmle sunan bu filmde; hem harika nefes kesen manzaraları hem de hayvanları izleyebiliyorsunuz. Doğu Afrika’daki sömürge zamanlarına göz atarken, biraz romantizm ve biraz drama karşınızda Afrika klasiği ‘Out Of Africa’. Kenya safarileri, ovalar, yuvarlanan aslanlar sizi bekliyor.

The Secret Life of Walter Mitty – Walter Mitty’ nin Gizli Yaşamı

The Secret Life of Walter Mitty
The Secret Life of Walter Mitty

Normalde sessiz sedasız, içine kapanık bir hayat süren, “Life” dergisinde çalışmakta olan Walter, kendini hiç beklenmedik bir maceranın içinde bulur. Walter’ın işi tehdit edildiğinde, olağanüstü bir maceraya dönüşen dünya çapında bir yolculuğa çıkarak harekete geçer. Yol boyunca yeni zorlukları yenmek için İzlanda‘dan Afganistan‘a büyük bir rotayı yaşar. İnanılmaz manzaralara, güzel bir film müziği ve biraz mizah karışımının eklendiği film şu sıralar hepimize iyi gelecek.

The Best Exotic Marigold Hotel – Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili

The Best Exotic Marigold Hotel - Marigold Oteli'nde Hayatımın Tatili
The Best Exotic Marigold Hotel – Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili

İngiliz bir grup emekli arkadaş emekliliklerinde lüks ama daha ekonomik bir tatil geçirmek isterler. Hindistan‘daki Marigold Hotel’in reklamlarını gören arkadaşlar, uzak doğuya yaptıkları bu seyahatlerinde beklediklerinden çok daha farklı deneyimlerle karşılaşacaklardır. Çünkü Marigold Hotel sandıkları kadar lüks olmasa da Hindistan samimiyetini, misafirperverliğini ve bu renkli ülkenin sevecen egzotikliği onlara yeni kapılar açacaktır. Hindistan’ ın güzel yüzünü gözler önüne sererken, sıcak insan ilişkilerinden de kesitler sunuyor.

The Bucket List – Şimdi ya da Asla

Seyahat Temalı Filmler - Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film
The Bucket List – Seyahat Temalı Filmler- kaynak

Bir hastane odasını paylaşmaları ile yolları kesişen, apayrı dünyaları olan milyoner Edward ile araba tamircisi Carter, çok büyük bir ortak noktaları olduğunu keşfederler: Hayatlarının kalan kısmını yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle barışma ihtiyacı. Hayatları boyunca yapmak istedikleri herşeyin bir listesini yapıp hastaneyi terkeden iki arkadaş, birlikte araba seyahatine çıkarlar ve bu süreçte dost olup, hayatı dolu dolu, hoşgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler. Listelerindekileri bir bir gerçekleştirirken; Kuzey Kutbu üzerinde uçuyorlar, Fransa’daki Chevre d’or da akşam yemeği yiyorlar, Taj Mahal’i ziyaret ediyorlar, Çin Seddi’ nde motosiklet sürüyorlar, Tanzanya‘da bir aslan safarisine katılıyorlar ve Everest‘e gidiyorlar. Bize de bu görsel şöleni izlemek düşüyor.

Gecikmeden istediğiniz her şeyi yapmanız için size ilham verecek bir film. Hayat çok kısa, eğlenebildiğimiz kadar eğlenmeli…

Sonbahar Karantinada Film Keyfi

Seyahat Temalı Filmler
Sonbahar – Seyahat Temalı Filmler – kaynak

Avrupa, Asya, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika’ yı gezdikten sonra, ülkemizin harika topraklarına dönecek olursak; Karadeniz‘ in büyüleyici sahnelerini barındıran uyumlu müzikleriyle sizi adeta Karadeniz‘e taşıyan Sonbahar

Yusuf adlı melankolik gencin yaşama dair mücadelesinden bir kesitin hikayesi. Devrimci bir genç olan Yusuf, 12 yıl kaldığı cezaevinden birkaç ay ömrü kaldığı için salınır. Çamlıhemşin-Fırtına Vadisi‘ndeki köyüne, yaşlı annesinin yanına döner. Köyün bozulan ekonomisi yüzünden sadece yaşlıların kaldığı köyde, zamanını arkadaşı Mikhail ile yaşayamadıkları gençliklerini düşünerek ve akoru bozulan tulumunu onararak geçirir. Çoğu zaman hapishanedeki yaşamının alışkanlığıyla kendini eve kapatır ve iç hesaplaşmasını yaşar. Bir gün, ilçedeki bir meyhaneye Mikhail’in zoruyla gider ve Gürcü konsomatris kız Elka’ya aşık olur. Yakın olan ölümünü içinde saklarken, aşkından ayrılacağının acısı da acısına katılır. Dünya’da ve Türkiye’de çokça festivallere katılan, önemli ödüllere layık görülen yapım, melankolik atmosferi, etkileyici sahneleri ve karakterlerine yaklaşımının yanı sıra politik bilinci de hatırlatıyor.

BONUS: Daha fazla film izlemek isterseniz Karantinada Film – Oturduğunuz Yerden Gezdiren Filmler / #Evdekal yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YAda lezzetli birşeyler mi istedi canınız. Onun da yazısı burada; Karantinada Mutfak – Hem Sağlıklı Hem Lezzetli Atıştırmalıklar #EvdeKal

Sağlıkla kalın, güzel günlere.. Seyahat Temalı Filmler

Melis

@melisderyaokur

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here