Hindistan Gezi Rehberi – Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!

2

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Gezi Rehberi olarak, Hindistan seyahatinize sizi hazırlayan ve seyahatinizin konforlu geçmesi için bulabiliceğiniz bilgileri okuyacaksınız. Şimdi bu bilgileri içeren yazıma bakalım.

Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!

Gelin, hep birlikte renk selini içinde barındıran, bununla birlikte tezatların iç içe yaşadığı, deneyimlenmesi gereken güzel bir ülkeye gidelim! Bu sefer rotamızı Hindistan’a doğru çeviriyoruz.

Hayatımda en son kullandığım bir cümle var ve yaklaşık 3 yıl önce Kamboçya’da kullanmıştım. O cümleyi siz de merak ettiniz değil mi? 

Dünya’da ne hayatlar var?’ demiştim. Ve yine bu cümle ile karşı karşıyayım. Yoğun duygularla kendi kendime dedim ki; Dünya’da ne hayatlar var?

Hindistan Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir. İlk sırayı Çin almaktadır. 

Bundan 2 yıl sonra Çin’nin rekorunu elinden alacak ve baş köşeye kurulucaktır. Dünya’da her 6 insandan biri Hintlidir. Hintliler’e nüfus artışını neden engellemiyorsunuz diye sorduğumuzda ve Çin’i örnek gösterdiğimizde; bunun nedeninin Hindistan’ın demokratik bir ülke olduğu ve devletin çocuk sayısına karışamayacağı şeklinde cevap alıyorsunuz.

Bana göre Dünya’da yanlış verilen en büyük kararlardan bir tanesidir. Çünkü Hindistan’da insanın değeri yok. Yaşadıkları şartlar çok kötü ve onlar için sağlanabilen hiç bir konfor yok. Nüfusun büyük bir oranı sağlık, eğitim, hijyen, temiz su ve yemek kaynaklarının hiç birine sahip değil ve halk bunu sorgulamıyor. Bunun nedeni ise okuma yazma oranının düşük olması. Eğer bir kişi cahilse yaşadığı hayatı cennet bilir ve sorgulamaz. Ve Hindistan  halkı da tam olarak bu noktada. Bununla birlikte bir çok tezat olguyu da içinde barındıran bir ülke Hindistan. Dünyanın en zenginleri de Hindistan’da bulunmakta.

Hindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!Sizlere  Hindistan’nın şu anki nüfusu ile ilgili kesin bir bilgi vermek istesem de her saniyede nüfus artış gösteriyor. Sizlere tahmini bir rakam vereceğim; 1,295,999,595 ve ben yazıma devam ederken nüfus artmaya devam ediyor. Bu yüzden Hindistan’ın ve diğer büyük ülkelerin nüfus oranlarını takip edebileceğiniz güzel bir sitenin linkini aşağıya bırakıyorum.

Ülkelerin Nüfusları

Gelelim Hindistan’ın Komşu Ülkelerine

Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan ile doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri yer alıyor. Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya‘ya çok yakındır. 

Hindistan’a seyahatinizde yakın olan komşu ülkelerden merak ettiklerinizi ekleyebilir ve bu coğrafyada birden fazla ülke görme şansını yakalamış olursunuz. Ayrıca sizin için daha ekonomik olur. Ben zamansızlıktan ötürü çok görmek istediğim iki ülkeye gidemedim ve umarım yollarımız bir gün kesişir diyor ve yazıma kaldığım yerden devam ediyorum.

Hindistan’nın İklimi

Hindistan’ın kültürü gibi iklimi de çok yönlüdür. Bunun nedeni yüzölçümünün çok büyük olmasıdır. Yazımın başında belirttiğim gibi Dünya’nın en büyük yedinci  yüzölçümüne sahiptir. Kuzeyinden güneyine uçakla 10 saat sürmektedir. Coğrafyada Hindistan Alt Kıtası denmesinin sebebi ülkede birden fazla iklimin görülmesidir. Güneyinde tropik iklim hakimken, Himalaya Dağlar’ının  Batı ucunda bulunan iklim karasal iklimdir.

Hindistan’da Din

Din Hindistan’da yaşam tarzıdır. Adım attığınız her yerde dinlerine özgü küçük tapınaklar bulabilirsiniz. Bu mabedlerde tanrılarına sundukları armağanları da bol bol göreceksiniz. Sunulan armağanlar; çiçekler, içecekler, yiyecekler vb. Tanrılara göre sunulan armağanlar da değişiklik göstermektedir. Savaş tanrısına sadece et sunarlarken diğer tanrılara meyve ve süt sunabiliyorlar. Hindistan’da bulunan dinler;

 1. Hinduizm: Birden fazla tanrıya inanış vardır. Bir Hindu; Şiva, Vişnu, Rama, Krişna veya diğer tanrı ve tanrıçalara tapabilir ya da her ferdin içinde yer alan “Yüce Ruh“a veya “Yıkılmaz Ruh“a inanabilir.
 2. İslam: İslam Hindistan’da 8. yüzyılın başlarında Arap tüccarlar aracılığıyla girdi, fakat gerçek etkinliğini 12. yüzyılda kazandı. Hindistan’ın Müslümanlaşması büyük çoğunlukla Türkler ile olmuştur. Bununla birlikte Türkler’in bıraktığı tarihi alanlara çokça rastlayacaksınız. Günümüzde de 138 milyonla dünyanın 3. büyük Müslüman topluluğu Hindistan’da yaşamaktadır.
 3. Sihizm:  Benim en çok sevdiğim din ve inanışlardan biridir. Mabedlerinin güzelliği ve temizliği bir yana benimsedikleri öğretileri kesinlikle Dünya’nın her yerinde ihtiyaç olan, yardımserverliğe dayalı çok güzel bir olgudur. Örnek vermem gerekirse; ortalama büyüklükte ki bir mabette her gün 3 öğün ücretsiz yemek, çay ve su çıkmakta ve her gün aç olan 50 bin insanın karnı doymakta. Bununla birlikte uyumaları için büyük bir avlu barındırmaktadır. Büyük bir mabette ise her gün 150 bin kişi doyurulmaktadır. Bu kadar büyük oranlarda yeme içme olayını nasıl karşılıyorlar diye sorarsınız?  Yemeklerini yapan kişilerin çoğu gönüllüdür. Ve yapılan bağışlarla ayakta durmaktadırlar. Bana göre yapılan  harika bir iyilik yöntemidir. Sikh mabetlerine girerken uzun bir etek ya da pantolon giymeniz gerekmektedir ve başınıza bandana tarzında bir eşarp ile kapatmanız gerekmektedir. Bununla birlikte mabet içine girerken ayakkabılarınızı çıkartmanız ve girişte su dolu olan havuza ayaklarınızı sokmanız gerekmektedir. Mabet içinde ezgili bir şekilde dinsel öğretilerin 24 saat boyunca okunması ilginizi çekebilecek olaylardan bir tanesidir.
 4. Hristiyanlık
 5. Budizm: Orta Yol Budizm, Hinduizmin bir kolu olarak ortaya çıkmış fakat zamanla tüm Asya’da yaygın hale gelmiştir. Bu inancın kurucusu Gautama Buddha’nın kişiliği ve öğretileri Japonya, Çin ve Asya’daki milyonlarca insanın hayatını aydınlatmıştır. Budizm ile Hinduizmin temel öğretileri arasında güçlü bir benzerlik vardır.

Hindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!

Hindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!
Naan-Bugünü Hindistan ilan ediyorum

Konuşulan Diller

Hindistan’ın kalabalık nüfusu ve büyük yüz ölçümü nedeni ile bir çok dil konuşulmaktadır ve Hintliler kendi içlerinde ortak bir dile sahip değillerdir. Bu yüzden anlaşamadıkları noktalarda İngilizce yardımlarına yetişmektedir.

Hindistan İçin En İyi Mevsim

Hindistan için en iyi mevsim; kış aylarıdır. Kış aylarında hava çok güzeldir ama bir dezavantajı vardır. Her yer olması gerekenden çok fazla kalabalık ve olması gerekenden çok fazla pahalıdır. Ben Hindistan seyahatimi Nisan sonu ve Mayıs başı olarak tercih ettim. Evet, hava biraz zorladı ama gezilmeyecek kadar sıcak değildi. Hele bir de akşamları muson yağmurları yağmışsa ertesi gün çok şanslısınız demektir. Havanın sıcaklığı 5 ile 6 derece arası düşüş gösterecektir.

Hindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!

Hindistan’ a Nasıl Gideriz?

Eylül ve Ekim ayları için uçuşları kontrol ettiğimde en uygun ve en zahmetsiz uçuş Türk Hava Yolları’nda ama tabiki diğer hava yollarını takip etmekte fayda var. Katar Hava Yolları, Emirates Hava Yolları ve Flydubai‘nin kampanyaları ile konforlu ve ekonomik bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.Ve her zaman aklınızda bulunsun seyahatinizi yapabildiğiniz kadar önceden planlayın. Bu şekilde bütçenize daha iyi gelecek fiyatlar bulmanız kolaylaşıcaktır. Aşağıdaki adreslere tıklayarak hava yollarına ulaşabilirsiniz.

Katar Hava yolları

Emirates Hava yolları

Flydubai

Havaalanından merkeze taksi kullanabilirsiniz ve herşeyde olduğu gibi mutlaka pazarlık yapmayı unutmayın.

Hindistan Şehir içi Ulaşımını Nasıl Gerçekleştirebiliriz?

Hindistan ve benzeri ülkelerde en sevdiğim özellik araçla birlikte özel şoför ayarlamak ve seyahat boyunca hiç bir kısıtlılık yaşamamak. Biz seyahatimiz öncesinde bir tur şirketi ile anlaştık ve tur şirketi bize, otel, araç-şoför  ve rehber ayarladı. 5 gün için kişi başı 300 dolar ödedik ve otellerimiz 5 yıldızlıydı. Size tavsiyem böyle bir programa rehberleri dahil etmemeniz çünkü güzel kaynaklardan çoğu bilgiyi elde edebiliriz ve rehberler bu konuda çok yetersiz. Eğer şöförle birlikte araç istemezseniz şehirler arası seyahatinizi tren ile gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda internet adreslerini bulabilirsiniz.

Tren seferleri

Tren seferleri

Toplu taşıma araçları olarak otobüsleri kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Hindista’nın trafiği çok kalabalık ve otobüsler bu trafiğe göre güvenli değil ve otobüslerin içerisi de çok kalabalık. Otelinizden şehir merkezine ya da turistik yerlere gitmek isterseniz. Tuk Tuk ile gidebilirsiniz.

Nerede Kalınmalı?

Gittiğim çoğu yerde otelleri hiç önemsemedim ve düşündüğüm tek şey bütün gün gezeceğim, akşam sadece uyumaya gideceğim, neden gereksiz yere yüksek meblağlar ödeyeyim oldu? Benim için hep güvenlik ve temizlik esastı, bir otelin yıldızı hiç bir şekilde önemli değildi. Hint kültürüne aşina olmamıza rağmen Hindistan tatilimiz bizim için kolay olmadı.  Bizim için tamamen farklı bir kültür ve kültürel farklılıkların peşinden gelen; yemek ve hijyen farklılığı da bizi zorlayacak türden. 

5 günlük seyahatimiz boyunca otel odamız ve oteldeki restoranlar bizim çıkış yolumuz oldu. 2. yöntem de yiyecek ve içeceğinizi ülkenizde hazırlamanız ve uyumak için yanınızda temiz nevresim takımları götürmeniz olabilir. Önerebileceğim oteller; Radisson Blu ve Marriott Hotel‘leri. Bizim turumuzu ayarladığımız acentanın linkini ve kaldığımız otellerin linkini aşağıda bulabilirsiniz. 

Radisson Blu – New Delhi

Marriot Hotel – Agra

Radisson Blu – Jaipur

www.delhiagrajaipurtravel.com 

www.rajasthantraveltrip.com 

Hindistan’nın Renkli mi Renkli Yemekleri Arasından Ne Yemeli?

Şu anda yaşadığım ülkenin konumunaHindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin! göre çok fazla Hintli arkadaşlarımız var ve Hint yemekleri onlarla birlikte hayatımıza girdi. Önceleri ısınamadım ama hep şans verdim Hint yemeklerine. Sonrasında yanlış seçimler yaptığımı düşündüm ve yönümü biraz değiştirdim ve gerçekten çok sevmeye başladım. Vejeteryanlığımın en büyük destekçisi haline geldi. Çünkü çok sayıda vejeteryan menüsüne sahip bir ülke Hindistan. İlk denemenizde sizler de sevmeyebilirsiniz ve bu tatlar sizi zorlayabilir. Sizin için sevdiğim ve basit düzeyde olan yemeklerin listesini aşağıya yazacağım.

 • Chicken Biryani (Tavukla birlikte değişik baharatlarla servis edilen pilav)
 • Rice (Hoş kokulu pirincin sadece su ve biraz tuz ile pişirilmiş hali)
 • Dal (Mercimekle harmanlanan zerdeçal, zencefil ve sarımsağın sulu yemek hali, pilavla birlikte tüketilmesi tavsiyemdir)
 • Cotta Cheese (Domates sosu ile ya da ızgarada pişirilen bir tür peynir),
 • Chicken Tikka (Özel baharatlarla ızgarada pişirilen şiş tavuk  baharatsız söylemenizi tavsiye ederim),
 • Chicken Meatball (Tavuk kıymasından yapılan köfte),
 • Malabar Paratha (Tandırda pişirilen hafif yağlı bir ekmek türü; sade, peynirli ve patatesli seçeneklerini bulabilirsiniz)
 • Dosa (Kahvaltıların vazgeçilmesi olan pirinç ezmesinden yapılan harika bir krep; özel patatesli içi ve hindistan cevizli sosu ile denenmesi tavsiyemdir)
 • Kulfi (Hindistan’a özgü; safran, gül ve kakule gibi baharatlarla taçlandırılmış leziz bir dondurma)

Hindistan Hakkında Yanlış Bilinen Bilgiler ve Doğru  Bilinenler 

Hindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!
Photography by Pinterest
 1. İnekler heryerde;  sokaklarda, evlerin önünde ya da trafikte sıkça rastlayacağınız bir manzara. Bildiğimiz bir yanlış var ki Hintliler’in ineklere taptığı ve inekleri tanrıları  olarak görmeleri. Hintliler ineklere tapmıyor ya da tanrıları olarak görmüyorlar; onlar için kutsal olan bir varlık. Bunun nedeni; ineklerin tarlalarını sürmede onlara yardım etmesi ve inekten aldıkları süt ile çocuklarını doyura bilmeleri. Başka bir olay da eski yıllarda artan Hint nüfusuna büyük baş hayvanların yetmeyeceği ve devlet tarafından yenilmesinin yasaklanmasıdır.
 2. Arabalarının dikiz aynaları kesinlikle kapalı bir şekilde hiç kimse yola çıkmıyor. Ki zaten öyle büyük  ve karışık bir trafikte o aynalar olmadan araba kullanılamaz. 
 3. Erkeklerin egemen olduğu bir toplum ve kadının yeri hiç te güzel bir konumda değil. Dünyada tecavüz ve istismarın en çok olduğu ülkelerden bir tanesidir Hindistan.
 4. Dilenmek ve çocukları dilendirmek çok normal. Hindistan’da o masum çocukları görürken çok üzüldüm ve insanlıktan  utandım ne kadar kötü şartlarda dilenmeye zorlanıyorlar ve daha kötüsü o çocukların daha çok para kazanabilmesi için kötü insanların, vücutlarında kalıcı hasarlar bırakması.
 5. Hindistan’da kadınların sahip olduğu altınlar gerçekten çok fazla, sizlere oran veremesem de gördüğüm her kadının takıp takıştırması kültürlerin bir parçası.
Hindistan Gezi Rehberi
Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan’ı Anlamak İçin Film Önerileri

Hindistan seyahatinize çıkmadan önce önereceğim filmleri mutlaka izleyin derim.Hindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!

1.Lion 

2. Slumdog Millionaire

3. Dangal

4. Peekay 

5. Pink

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOTLAR

 • Yanınızda mutlaka ülkenizden yiyebileceğiniz yiyecekler getirin. Kek, poğaça, kuru yemiş vb.
 • Pazarlığınızı mutlaka yapın ve size söyledikleri indirimli fiyatı asla unutmayın; alışverişinizin sonunda sizden fazla ücret talep edebilirler!
 • Yanınıza mutlaka bir şişe sirke alın ve dışardan alacağınız meyve ve sebzeleri dezenfekte ederek yiyin!
 • Meyve ve sebze dışında sokaktan hiç bir şekilde yemek yemeyin. Hindistan sokak yemeklerinde çok ünlü bir ülkedir ama bizim vücudumuz onların alışık olduğu mikroplara kesinlikle alışkın değildir.
 • Yemek yiyeceğiniz restoranları iyi seçin!
 • Yanınıza mutlaka ağrı kesici, mide bulantısı hapı ve kullanmakta olduğunuz ilaçlar vb. varsa almayı unutmayın! 
 • Yanınıza minik el sabunları, peçete, ıslak mendil ve dezenfekte edici sprey almayı unutmayın!
 • Gezeceğiniz yerlerde sizi rahatsız eden insanlar fazlası ile olacaktır. Bu yüzden onlara kulak asmadan yolunuza devam edin. Nüfusun çoğunluğu ısrar ve yakanıza yapışma olayını benimsediği için rahatsız olabilirsiniz, buna hazırlıklı olun. Özellikle hediye alacağınız yerlerde pazarlık yapın, insanları kandırmayı çok ama çok seven bir toplumun içinde olacaksınız. 
 • Çantalarınıza dikkat ederseniz bir sorun yaşayıcağınızı zannetmiyorum ama siz tedbiri elden bırakmayın.

Hindistan Gezi Rehberi - Renklerin Ülkesi Hindistan’a Merhaba Deyin!Tekar tekrar  ‘’Dünya’da ne hayatlar var?’’ diyor ve ne kadar şanslı olduğumu ve şanslı olduğumuzu bir kez daha anlıyorum. 

 

Renklerin içinde yaşanan büyük bir dram Hindistan halkının yaşantısı. Ve umarım hayatları her an daha güzel olur. Bir sonra ki yazımda sizlere Hindistan’da gezilecek yerlerden bahsedeceğim,  o zamana kadar  görüşmek dileği ile. Hindistan’ın güzel renkleri gibi bir gün diliyorum sizlere. Hoşçakalın. Sorularınız ve yorumlarınızı yorum bölümüne bekliyorum. 

Nida Kürşat Arat Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi,  Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi, Hindistan gezi rehberi,

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here