Osaka En Verimli Nasıl Gezilir ?

2

Bugünkü yazıda “Osaka En Verimli Nasıl Gezilir?” sorusunu cevaplamaya çalışacağım. Japonya’da nüfusun kalabalık ve metropol sayısının az olmasından dolayı mevcut şehirlere aşırı yüklenilmiş durumda. Özellikle Tokyo ve Osaka çok geniş alana yayılmış vaziyette. Yani Avrupa’daki gibi şehri baştan başa yürüyerek gezmek çok zor. Bir diğer sıkıntı da cazibe merkezleri, tapınak ve diğer turistik yerlerin birbirine uzak noktalarda kurulması. Bu her ne kadar şehir planlama açısından iyi bir durum olsa da biz ziyaretçiler için sıkıntılı bir durum. Ama size Osaka’yı yaya ve toplu taşıma kullanarak en rahat nasıl gezersiniz anlatacağım.

Osaka En Verimli Nasıl Gezilir ?
Osaka Kalesi

Ben gezerken 3 tam günüm olmasından dolayı şehri 3 bölgeye ayırarak gezdim.

Bölge 1
 • Güzergah uzunluğu: 8,6 km.
 • Durmadan gezme süresi: 1 saat 44 dakika .
 • Ortalama gezi süresi: 7-8 saat

Osaka En Verimli Nasıl Gezilir ?

Otelimi Osaka Kalesine 1 km mesafedeki Kyobashi bölgesinde tutmuştum. Yürüyüş mesafesinde olduğundan Osaka Kalesinden başladım. Bu tarafa geldiğinizde Osaka Kalesi, Nishinomaru Bahçesi, Hokoku Shrine ve Osaka Tarih Müzesini gezebilirsiniz. Hepsi kalenin bulunduğu alan içinde.

Osaka Tarih Müzesi –  Osaka Tenmangu : 2,2 km yürüyüş mesafesi ya da Tanimachiyonchome Station’dan animachi hattına (Mor) binerek 2 durak sonra Minami-Morimachi Station’da inip 350 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz

Tenmangu – Tenjinbashisuji Alışveriş Caddesi: 1.8 km yürüyüş mesafesi ya da              Tekrar Minami-Morimachi Station’a dönüp, Sakaisuji hattına (Kahverengi) binerek 2 durak sonra Tenjinbashisuji 6-chome Station’da inip 200 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz

Tenjinbashisuji Alışveriş Caddesi – Umeda Sky Gökdeleni: Eğer 5 dolar karşılığında füturistic mimarili bir binadan Osaka’yı izlemek isterseniz. 2,2 km yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burada toplu taşımayı tavsiye etmiyorum. Direk bir sefer olmadığı için 2 metro sonrasında otobüse binip gitmektense aynı sürede yürüyebilirsiniz. Başka güzergahtan giderseniz eğer dierek metro seçenekleri mevcut.

Umeda Sky-Yasaka Shrine: Sadece 800 metre uzakta olduğundan herhangi bir toplu taşımaya gerek yok.

Bölge 2
 • Güzergah uzunluğu: 9 km.
 • Durmadan gezme süresi: 1 saat 48 dakika
 • Ortalama gezi süresi: 8-9 saat

Osaka En Verimli Nasıl Gezilir ?

Burası Osaka’nın kalbinin attığı bölge. Her iki taraftan da başlayabilirsiniz. Size tavsiyem Abeno Harukas’ın ücretsiz terasına (2 tane teras var en yüksekteki ücretli) çıktıktan sonra Dotomboriye akşam varacak şekilde gelmeniz. Ben bu şekilde anlatacağım.

Abeno Harukas Binası – Tsutenkaku Kulesi: 1,5 km (18 dakika) yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Metro ile yine lüzumsuz olur çünkü 13 dakika sürüyor. Hem de 1,7 dolar (6 lira) cebinizde kalır. Kuleye Tenshiba parkının içinden giderseniz hemen Osaka Sanat Müzesini ve Tennoji Hayvanat Bahçesini de görebilirsiniz.

Tsutenkaku Kulesi – Shitenno-ji Tapınağı: 1,2 km (14 dakika) Bir sonraki durağa kadar küçük bir ruhani yolculuk yapacaksınız yol üzerindekiler ile birlikte 3 tapınak sizi bekliyor olacak. Isshinji Tapınağını (Budizm) ve Horikoshi Shrine (Shinto) tapınakları bu rotada bulunuyor.

Shitenno-Ji tapınağı – Nipponbashi (Elektronik Eşya Bölgesi): 1,6 km (20 dakika) yürüyüş mesafesinde. Toplu taşıma bu rotada yok zaten Bölge 2 için toplu taşımayı tavsiye etmiyorum. Yol üzerinde harika noktalar göreceksiniz.

Nipponbashi – Sumiyoshi Tapınağı: 1,6 km (19 dakika)’lik bir yürüme sonrasında ulaşabilirsiniz.

Sumiyoshi-Dotonbori Bölgesi: Artık bu tapınaktan sonra 1,4 km (15 dakika) boyunca ışıl ışıl caddelerde yürüyerek meşhur Dotonbori yada Dotombori bölgesine ulaşabilirsiniz. Tavsiyem buraya akşam saatlerinde varmanız. Bu civarda bulunan Shinsaibashi Alışveriş Caddeleri de 400 metre mesafede.

Bölge 3:
 • Güzergah uzunluğu: 37 km.
 • Durmadan gezme süresi: –
 • Ortalama gezi süresi: 8-9 saat

Osaka En Verimli Nasıl Gezilir ?

Osaka En Verimli Nasıl Gezilir ?
Denizcilik Müzesi – Akvaryum – Tenpozan Dönmedolap -Universal Stüdyoları – SEGA Dünyası – ROR Comedy Club- Spa World

Bu bölge tamamen toplu taşıma ile gezmeniz gereken bir bölge. Osaka’nın bir kısmı dolgu adalar üzerine kurulduğu için bu cazibe merkezlerin her biri bir ada üzerine kurulmuş. Yürümeye kalkarsanız toplam 38 km mesafe var aralarında. Hepsini metro ile gezeceğiniz ve toplam maliyeti çok pahalı ve zaman sıkıntısı olacağı için nereden başlayacağınıza karar vermek tamamen zevkinize kalıyor. Benim rotam şu şekildeydi.

Merkezde olmasından dolayı Spa World’den başlamıştım tura. Ve SEGA, ROR Comedy’e gitmemiştim.

Spa World – Osaka Universal Stüdyoları : 400 metrelik yürüyüşten sonra Shin-Imamiya Station’a gidip Osaka Loop Hatta ( Kırmızı ) binip, 5 durak sonra Nishikujo İstasyonunda aktarma yapıp Sakurajima Hattına ( Lavivert ) binmeniz ve 2 durak sonra Universal City Station’da inmeniz gerekiyor. 400 metre yürüyüşten sonra oradasınız.                                Universal – Tenpozan Dönmedolabı: Bu güzergah saçma biraz sanki Universal’a giden buraya gelmesin demişler. 3 metro aktarması ile ya da 7,5 km yuruyerek ulaşabilirsiniz.    Tenpozan – Kaiyukan Akvaryum: Birbirine çok yakın sadece 300 m’lik bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.                                                                                                                        Akvaryum – Maritime (Denizcilik) Müzesi: Buraya varmanızın tek yolu metro. Diğer şekilde 16,5 km yol yürümeniz gerek. Adalar arasında sadece metro için yapılmış köprü var. Metro çok basit. Osakako istasyonunda Chuo Hattına ( Yeşil ) binip, 1 durak sonra Cosmo Square İstasyonunda ineceksiniz ve 850 metre yürüdükten sonra oradasınız.

Diğer birçok önemli noktayı bu linkten bulabilirsiniz. https://www.japanvisitor.com/japan-city-guides/japan-museums/osaka-maritime-museum

 

 

Önceki İçerikFes’e Gidip Görülmesi Gereken Yerler – Gezi Rotası
Sonraki İçerikAIRBNB REZERVASYONLARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Sitenizi ilgiyle karıştırıyordum, Japonya için güzel öneriler bulabildim sayenizde… Lakin bu post altındaki fotoğraflar silinmiş galiba, harita veya bölge resimleri arıyordum ama göremedim. Paylaşabilirseniz tekrar çok sevinirim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here