Ortaca Aşı Koyu Gezi Rehberi | 5 Başlıkta Aşı Koyu

0

Ortaca Aşı Koyu Gezi Rehberi | 5 Başlıkta Aşı Koyu

Ortaca-Aşı koyu aslında çokça duyulmamış ve son zamanlarda bilinmeye başlanan, biraz gözden uzak ve doğanın içerisinde yer alan nadir koylardan bir tanesi. Özellikle sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmek ve doğanın tadını çıkarmak isterseniz, Aşı Koyu çok güzel bir alternatif olabilir. Bunun için ihtiyacınız olan tüm bilgileri ve deneyimlerimi ben de sizler için Ortaca-Aşı Koyu Gezi Rehberi yazımda toparladım.

Ortaca Aşı Koyu Nerede?

Sarıgerme ve İztuzu Plajı arasında, çokça tercih edilen ve kalabalık koylardan farklı olarak sakin ve keyifli bir koy olan Ortaca-Aşı Koyu; Sarıgerme’ye 14km, Dalyan’a da yaklaşık 20-25 km uzaklıkta bulunuyor. 10 hektarlık alanı kapsayan Aşı Koyu’nun, kayalıklardan oluşan ki ucu arasında küçük bir ada da bulunur.

Ortaca Aşı Koyu Hakkında Temel Bilgiler

Suyu oldukça serin, konumu sebebi ile dalgasız ve inanılmaz berrak renkte bir denize sahip keyif dolu bir koy Aşı Koyu. Hem plaj hem de iskeleye sahip olduğundan dolayı seçenek sunması da ekstra bir güzellik oluyor. İsteyen kumdan isteyen de iskeleden atlayarak denize girebilir. Kıyıdan ortalama 50 metre’ye kadar derinlik göğüs hizanızı geçmiyor.

Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler’in başrolünü paylaştığı Nadide Hayat isimli yerli filmi izleyenler, aslında buraya çok da yabancı olmayacaktır. Çünkü filmin bazı sahneleri Kargıcak Koyu’nda çekilmiş olsa da, final sahnesine tam olarak Ortaca-Aşı Koyu ev sahipliği yapmış.

Ek olarak; çokça duyduğum ama hiç denk gelmediğimiz arı sorununu da belirtmem gerekiyor. Doğanın içinde bir koy olduğundan dolayı arılara da ev sahipliği yapabiliyor bu koy. Alerjiniz veya fobiniz varsa dikkat etmekte fayda olabilir. Ancak dediğim gibi biz hiç denk gelmedik, sadece denk gelen çokça tanıdığımdan duyduğum bu bilgiyi size de aktarmak istedim.

Çok şaşırtıcı bir durum olarak sizlere Aşı Koyu’nda hiç bir şekilde telefon çekmediğini bildirmek isterim. Burada sadece acil durumlar için kullanılabilecek, koydaki işletmenin sabit hattı ve özel iletişim ağı çalışıyor. Bu sebeple de offline dünyada, doğanın içerisinde benzersiz bir gün geçirmek için bundan güzel bir fırsat olamaz!

Açılış saati 08:00 olarak giriş yapmanıza izin veriliyor. Akşam da en geç 22:30’da koy hizmete kapanmış oluyor. Planlamanızı yaparken bu saatlere de dikkat etmenizde yarar var.

Ortaca Aşı Koyu için Ulaşım Bilgileri

Ortaca-Aşı Koyu’na ulaşmak için; Dalyan tarafından Kargıcak Koyu’na giden yol orman içinde yer alıyor. Bu sebeple Sarıgerme yolu nispeten daha iyi sayılır. Sarıgerme bölgesine geldikten sonra yaklaşık 12-14 km sonrasında Aşı Koyu’na ulaşıyorsunuz. Ovacık yolu ile toprak bir yoldan koya varmak en kolay alternatif.

Karayolu ile ulaşım dışında Dalyan ve Marmaris’ten kalkan günlük tekne turları da Aşı Koyu’na uğruyor. Eğer bu turlara katılırsanız da buranın tadını çıkarma şansınız olacaktır.

Ortaca-Aşı Koyu Yemek ve Giriş Ücretleri

Ortaca-Aşı Koyu ‘nda şezlong,şemsiye hizmeti ve bir de işletme bulunuyor. Araç ile gelmek durumunda olduğunuzdan dolayı park yeri de mevcut. 2021 itibarı ile araç girişleri araç başına 30₺.

Dilerseniz kendi yiyeceklerinizi getirerek ağaçlar arasında yer alan piknik masalarında piknik yapabilir, isterseniz de işletmeden yararlanabilirsiniz.

Ek olarak kamelyaları kullanmak isterseniz bunlar da loca başına 150₺. Localar içerisinde pandemi sebebi ile şuanda oturmak için herhangi konforlu bir alan bulunmuyor. Bu sebeple de yanınıza hasır, yastık vb konfor yaratacak şeyler getirmek isteyebilirsiniz.

Ortaca Aşı Koyu Aktivite Önerileri

Zipline – Ortaca-Aşı Koyu Gezi Rehberi | 5 Başlıkta Aşı Koyu

Ortaca-Aşı Koyu’nda benzersiz bir deneyim fırsatı daha sizleri bekliyor. Koyun iki yakası arasına kurulmuş Zipline ile; eşsiz Aşı Koyu manzarasında adrenalin patlaması yaşamak çok keyifli bir deneyim. Yaklaşık 3 dakika süren gidiş-geliş rotasının sizi özgür hissettireceğine emin olabilirsiniz. Yükseklik korkunuz veya güvenlik endişeniz olmasını gerektirecek tehlikeli bir durum bulunmuyor. Sabah saatlerinde, henüz kimsecikler gelmeden bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim. Kuşlar gibi havada süzülmek, benim için mükemmel bir histi…

Zipline deneyimi için 2021 fiyatı kişi başı 50₺.

Kendim deneyimlediğim Ortaca-Aşı Koyu Zip-line videomu buradan izleyebilirsin!

Dalış – Ortaca-Aşı Koyu Gezi Rehberi | 5 Başlıkta Aşı Koyu

Ortaca-Aşı Koyu bahsettiğim gibi berrak ve serin sularıyla dalış meraklılarını tatmin edecek derecede muazzam bir su altı dünyasına sahip. Bu sebeple hem yerli, hem yabancı, hem amatör, hem profesyonel dalış tutkunları bu koyu tercih ediyor. Dalış yapmasanız bile mutlaka deniz gözlüğünüz yanınızda olsun! Bu benzersiz deneyimi kaçırmak istemezsiniz…

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim piecesofsera üzerinden her zaman ulaşabilirsin.

Profilimde sabit hikayelere de buradan ulaşarak Ortaca ve tüm diğer koylar için öne çıkan önerilerimi bulabilirsin.

Diğer yazılarıma ise buradan ulaşabilirsin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, takipte kalmayı unutma 🙂

Sevgilerle!

Sera

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here