Ormanya Gezi Rehberi | Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Huzur Dolu Bir Mekan: Ormanya Gezi Rehberi

Özellikle Marmara bölgesinde yaşıyorsanız ve hafta sonu nereye gitsem diye düşünüyorsanız size hem doğa içinde güzel bir öneri yapacağım. Ormanya Gezi Rehberi, Kocaeli il sınırları Kartepe ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Burada bütün gününüzü keyifle geçirebilirsiniz. Yürüyüş yapılabilir, bisiklet sürebilirsiniz, piknik yapabilirsiniz. Hobbit evleri öncelikli olmak üzere bol bol fotoğraf çekinebilirsiniz. Hayvanları sevebilir, onları besleyebilirsiniz. Daha fazla detayları Ormanya Gezi Rehberi | Kocaeli Gezilecek Yerler  yazımın devamında bulabilirsiniz.

Ormanya Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ormanya, Kocaeli ili Kartepe sınırlarında bulunmaktadır. İstanbul’dan ve ya Sakarya’dan D100 kara yolu üstünden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kocaeli’den ise belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ormanya ’ya herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Özel aracınız ile gelirseniz sadece otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir. Belediyeye ait otopark alanını 10 TL ödeyerek bütün gününüzü Ormanya ‘da geçirebilirsiniz. Özel otopark alanıda bulunmaktadır oralarda fiyat biraz daha yüksek olabiliyor. Hafta sonu ve öğlen saatlerinde fazla yoğun olduğundan otopark yeri bile bulmakta zorlanabilirsiniz 🙂

Ormanya Gezi Rehberi | Ormanya Tabiat Parkı
Ormanya Gezi Rehberi | Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya’da Ne Yapılır?

Ormanya içerisine girdiğinizde çok geniş bir alandır. Ormanya ‘ya giriş yaptığınızda sizi bir gezilecek noktalar haritası Doğal Yaşam Parkı Gezi Haritası karşılar. O haritada baya fazla yer olduğunu görürsünüz hepsine yürüyerek ulaşmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ormanya içerisinde bisiklet kiralama alanları bulunmaktadır. Bisiklet kiralayarak en uzak noktaya bile ulaşarak gezmiş olabilirsiniz. Gezilecek yerler haritasından sonra sizi ne tarafa gitmek istediğinizi gösteren oklar karşılar. Ayrıca alan içerisinde renk renk ayrılmış parkurlar bulunmaktadır burası yolların kaç KM olduğunu gösteriyor. Yürüyüş yapacaklar için tercih sebebidir. Bunları takip ederek gezinize başlayabilirsiniz.

Ormanya Gezi Rehberi | Ormanya Tabiat Parkı
Ormanya Gezi Rehberi | Ormanya Tabiat Parkı

Bisiklet Sürmek

Ormanya ‘ya geldiyseniz hem yürüyüş yapabilir ve yürüyerek gezebilirsiniz. Hem de ucuz bir mevlaya bisikletle gezebilirsiniz. Bisiklet alma alanları bulunmaktadır. KOBİS Akıllı bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Bir kişi en fazla 3 adet bisiklet alabilmektedir ve 4.5 tl bakiyesi olması gerekmektedir. .Abone Kartı ve Mobil ile alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ormanya Gezi Rehberi | Akıllı Bisiklet Sistemi
Ormanya Gezi Rehberi | Akıllı Bisiklet Sistemi

Orman Köy (Hobbit Evlerini) Gezmek

Ormanya içerisinde yürüyüşe başladığınızda sağ taraftan yürüyerek kısa sürede Orman Köy ‘e varmış oluyorsunuz. Bu alanda Hobbit evlerinden oluşan bir köy bulunmaktadır. Burası çocuklar kadar yetişkinlerinde çok dikkatini çekmektedir. Bu eğlenceli yer de sizde fotoğraf çekinebilirsiniz. Bu alana geldiğinizde özellikle hafta sonu çok kalabalık olduğundan rahat bile fotoğraf çekinmediğiniz olabilir.

Ormanya Gezi Rehberi | Hobbit Evleri
Ormanya Gezi Rehberi | Hobbit Evleri

 

Yaban Yaşam Alanı ve Hayvanat Bahçesini Gezmek

Ormanya içerisinde hem yaban hayvanları yaşam alanı hem de çocuklar için hayvanat bahçesi alanı bulunmaktadır. Yaban hayvanları yaşam alanına giderken yeşil göl rotasından geçersiniz. Yeşil gölde kısa bir mola verip fotoğraf çekinerek devam edebilirsiniz. Yaban hayvanları alanında geyik, ceylan ve karacalar görebilirsiniz ve onları besleyebilirsiniz.5 türde 150 adet farklı yaban hayvanı olduğu bilgisini öğrendik. Hayvanat bahçesi alanında cafe ve çocuk parkıda bulunmaktadır. Hayvanat bahçesi alanında uçan ve karada bulunan baya fazla türde canlı görebilirsiniz.

Ormanya Gezi Rehberi | Hayvanat Bahçesi
Ormanya Gezi Rehberi | Hayvanat Bahçesi
Ormanya Gezi Rehberi | Yaban Yaşam Alanı
Ormanya Gezi Rehberi | Yaban Yaşam Alanı

Sportif Olta Balıkçılığı ve Kuş Gözlemi Yapmak

Ormanya sarı parkur üzerinde sportif olta balıkçılığının yapılacağı bir gölet bulunmaktadır. Bu göletin uzaklığı Ormanya girişine 2.5 km dir. Bu alana gidemedik ama balıkçılığa ilginiz varsa bu alana mutlaka gitmelisiniz. Ayrıca sarı parkur üzerinde Kuş gözlem alanı bulunmaktadır. Bu alana da sarı parkur üzerinden yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz.

Mesire Alanında Demlenmek ve Kamp Kurmak

Sarı parkur üzerinde mesire alanı bulunmaktadır. Ormanya girişinde sağ taraftan ilerlediğinizde masaların ve mesire alanının bulunduğunu görürsünüz. Mesire alanında ailecek piknik yapabilirsiniz. Ayrıca sarı parkur üzerinde kamp alanlarda bulunmaktadır. Bu alanları biz göremedik ama kamp seviyorsanız siz gitmeden önce araştırarak tercih edebilirsiniz. Karavan ve Kamp kurma için belli sayıda yer ayrılmış durumdaymış. Data detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz. Eminim gece bütün yıldızları görebileceğiniz güzel bir manzara sizi bekliyor olacaktır.

Ormanya Gezi Rehberi | Mesire Alanı
Ormanya Gezi Rehberi | Mesire Alanı

Çocuklar için ayrıca doğa okulu bulunmaktadır. Çevre sorunlar ve ya doğa ile yakınlaşmaları için etkinlikler düzenlenmektedir. Etkinlik için öncesinde kayıt olmak gerekmektedir. Bu link üzerinden kayıt ve doğa okulu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tam tur bir Ormanya turu yaptıysanız çıkışa doğru Botanik Yoldan yürüyüş yapmalısınız. Çok uzun olmayan bu yol üstünde farklı bitki türlerini gözlemleyerek yürüyüşünüzü yapabilirsiniz.

Sitemizdeki diğer Kocaeli yazıları için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

Kocaeli Gezi Rehberi | Sanayinin İçinde Bir Doğa Harikası

Bana soru ve yorumlarınız için instagramda buradayım; didemgeziyor

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Sevgiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.