Noel Zamanı Budapeşte – Budapeşte Gezi Rehberi

0

İŞTE EN GÜZEL ZAMANDA  BUDAPEŞTE’Yİ GEZİYORUZ – Noel Zamanı Budapeşte

Yılın en güzel zamanı olan Aralık ayı geliyor. Bizler için yeni yıl yurtdışında yaşayanlar için Christmas yani Noel zamanı. Yurtdışı biletinizi aldıysanız ve tam olarak aralık ayına denk geldiyse çok şanslısınız. Bu güzel zaman Avrupa şehirlerinde büyük coşku ve eğlence ile kutlanıyor. Aralık ayı başında başlayıp yılbaşına kadar devam eden bu görkemli pazarları muhakkak görmeli o atmosferin zevkine varmalısınız. Rengarenk kulübe şeklinde standlar, çeşitli renklerde ışıklarla donatılmış meydanlar, simli süsler, süslenmiş dev çam ağaçları, hediyelik eşyalar, çeşitli büyüklükteki kar küreleri, çigan müziği, yerel lezzetler ve içkiler. Bu zamanlarda tam olarak Tuna’nın incisi Budapeşte’deyiz. İşte Noel Zamanı Budapeşte

BUDAPEŞTE’DE GÖREBİLECEĞİNİZ BİRBİRİNDEN HARİKA NOEL PAZARLARI

VÖRÖSMARTY TER

Noel Zamanı Budapeşte

Şehrin en büyük Noel pazarı tam olarak burası oluyor. Kocaman, süslü çam ağacıyla, birbirinden leziz lezzetlerin kokusuyla, filmleri aratmayan işte o filmdeki gibi dediğiniz Pazar. 🙂

Etrafınızı izlerken zaten yeteri kadar mest olacaksınız ama bu anları güzel tatlar deneyerek daha da keyifli hale de getirebilirsiniz. Bu döneme özgü olan Kürtös Kalacs (Chimney Cake) tadabilirsiniz. Bir tür silindir rulo şeklinde olup demir çubuğa sarılarak közde pişirilen bir hamur işi. İsterseniz içerisini farklı çikolata ve kremalarla doldurtabilir, isterseniz üzerini tarçınla kaplatabilirsiniz. Ama muhakkak denemelisiniz. 🙂

Bir diğer şiddetle denemenizi tavsiye edecekleri şey Langos, aslında bizim bildiğimiz haliyle pişi. 🙂 Macarların ulusal yiyecekleri arasında olan bu hamur kızgın yağda kızartılmış büyük bir pişi; üzerine istediğiniz krem peynir tarzı malzemeler de ekleyip size sunuyorlar. Biz sade olanından denemiştik.

Noel Zamanı Budapeşte

SZENT ISTVAN TER

Stephen’s Bazilikası’nın hemen önünde kurulan ana pazara göre biraz daha küçük olan Noel pazarı. Pazarın ortasında ufak bir buz pisti ve çam ağacı bulunan, ışıl ışıl bir alan.

Yine birçok standın bulunduğu bu pazarda çeşitli hediyelik eşyalar, biblolar, el yapımı çikolatalar satın alabilirsiniz. Noel zamanı Macaristan’da bulunmanın bir avantajı da ülkenin el sanatları ve kültürü hakkında birçok bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Burada da Kolbasz yani sosisli yiyip enfes lezzetli biralardan içebilirsiniz. Macaristan’da bulunan bir diğer harika tat ise kesinlikle sıcak şarap; bütün Noel pazarlarında bulabileceğiniz gibi City Park içerisinde bulunan Vajdahunyad Kalesi kapısında satılan sıcak şaraptan deneyebilirsiniz. Biz buradan denemiştik ve gerçekten harikaydı. 🙂

Ve tabi ki Palinka denemeden olmaz. Macarların yerel içkilerinden biri olan Palinka bir çeşit meyveli brandy üzerinde dumanı tüten kazanlarda çeşitli meyvelerle shot bardağında sek olarak ikram ediliyor.

BUDAPEŞTE’DE GÖRÜLECEK YERLER

ZİNCİR KÖPRÜ

Orta Avrupa’nın ve Tuna’nın incisi olan Budapeşte’nin birçok gezip görülecek yerleri ve buraların hikayeleri var. Ben en önemli noktalarından sizlere biraz bahsetmek istiyorum. Şehir Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılıyor ve bu köprü bu iki ayrı bölümü birleştiriyor. Budapeşte’nin en eski köprüsü olma özelliğine sahip olup resmi adı Széchenyi Zincir Köprüsü (Chain Bridge)’dir. Şu anki görünümüne ulaşmadan önce sadece yüzen bir köprüymüş. Köprü o kadar göz alıcı ki girişlerinde bulunan büyük aslan heykellerini görmeyi unutmayın.

BUDA KALESİ

Şehrin en harika göründüğü noktalardan birinde kurulu olan Türklerin deyimiyle Budin Kalesi kralların hem evi hem de ülkeyi yönettikleri yer olmuş. Birçok işgale ve talana maruz kaldığı için sayısız değişimlere uğramış. Ama yine de Orta Çağ havası hiç bozulmamış. Gündüzü güzel olsa da gecesi de ayrı güzellikte olan bu kaleyi gece ışıklandırmalarıyla görüp şehrin ışıklarını izleyebilirsiniz.

BALIKÇI TABYASI (FISHERMAN’S BASTION)

Noel Zamanı Budapeşte

Kesinlikle şehrin en harika manzarasını izleyebileceğiniz, fotoğraflarını çekebileceğiniz benim favori yerim olan Budapeşte’nin en önde gelen manzara gözlem alanı. 7 kuleden, çeşitli motif ve desenlerle süslü duvar ve sütunlarını görünce hayran kalacaksınız. Tam bu sütunlar arasında arkanıza Budapeşte Parlemento Binası’nı alarak harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Buradan Tuna Nehri’ni, Margaret Adası’nı, Budapeşte Parlemento Binası’nı ve şehri izlemeye doyamayacaksınız.

MATTHİAS KİLİSESİ

Balıkçı tabyasıyla ortak bahçeyi paylaşıyorlar diyebiliriz yani yan yanalar. Mimarisi ve özellikle çatı bölümünde bulunan renkli seramikleriyle, -ya adamlar yapmışlar işte- hissini yaşayacaksınız. Macar krallarının taç giyme törenleri bu kilisede gerçekleşmiş ve Osmanlı Dönemi’nde 150 yıl cami olarak kullanılmış (Şaşırdık mı tabii ki hayır :D).

BUDAPEŞTE PARLAMENTO BİNASI

Şehrin en popüler yapısı olan bu bina 691 odası, 96 metre yüksekliği, Neo-Gotik tarzdaki mimari yapısıyla göz kamaştırıyor. Yani Budapeşte’nin en yüksek binalarında biri, diğeri ise Aziz Stephen Bazilikası. Bu iki mimari harika bina arasındaki eşitlik ülkedeki din ve devlet meseleleri arasındaki dengeyi simgeliyor. Tuna Nehri’nin kenarında olan bu bina Peşte tarafında kalıyor. Bahçesinden huzurla Tuna Nehri’ni izleyebilirsiniz.

AZİZ STEPKEN BAZİLİKASI (ST. STEPHEN’S BASILICA)

Az önce bahsettiğim gibi şehrin bir diğer en yüksek binası olan bu kilise Budapeşte’nin en büyük ve en görkemli kilisesi. Neo-Rönesans tarza sahip ve Macaristan’ın 9.5 ton ağırlığıyla bilinen en büyük çanı bazilikanın güneyinde bulunuyor.

DOHANY SOKAĞI SİNAGOGU

Avrupa’nın en büyük sinagogu ve Dünya’nın 5. büyük sinagogu 19.yy da Mağribi tarzıyla, yani Yahudilere özel mimari stili ile inşa edilmiş. Peşte tarafında bulunan bu sinagog Yedinci Bölge adı verilen Yahudi Bölgesinde bulunuyor. Eskiden Yahudiler bu bölgede yaşarlarmış. Macarların ağırlıkla gece hayatını geçirdikleri dünyaca ünlü Ruin Bar’ları bu bölgede.

BUDAPEŞTE ŞEHİR PARKI (VAROSLIGET)

Bence şehrin en huzur dolu noktası kesinlikle burası. Yeşillikler içerisinde gezip, oturup dinlenebileceğiniz bir alan. 19. yy başında kurulan bu park Dünya’nın ilk halka açık parkı. İçerisinde Vajdahunyad Kalesi tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor. Aynı zamanda Romanesk taç kapısı ve Katolik bir kilise de burada bulunuyor. Parkın içerisinde Szechenyi Termal hamamı (Macarlar gerçekten tam bir termal düşkünü ve termal havuzlarda dj ler eşliğindeki partileri çok meşhur) yapay bir göl, buz pateni pisti, lunapark,  birçok sergi ve müze alanları bulunuyor.

KAHRAMANLAR MEYDANI (HÖSÖK TERE)

Budapeşte’nin en büyük ve en önemli meydanlarından biri. Meydanın bu kadar önemli olmasının sebebi ise Milenyum Anıtı’nın burada bulunması. Ortadaki uzun sütun üzerinde Cebrail heykeli ve etrafında Macaristan’ın en önemli kişilerinin, ünlü devlet adamlarının, krallarının heykelleri, en bilinen anıları yer almakta. Aslında Macaristan’ın kendi tarihini gururla sergilediği bir meydan diyebiliriz. Kalabalık turist gruplarının tercihi olan bir yer.

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Eğer gezinizi kış aylarında gerçekleştirecekseniz en kalın kıyafetlerinizi giymeyi, termal içliklerinizi yanınıza almayı, botlarınızı giymeyi ve şemsiye taşımayı unutmayın.
  • Tüm yerel lezzetleri tadın ama özel olarak bir yere gidecekseniz kesinlikle bu yer ‘’Getto Gulyas’’ olmalı. Geleneksel Gulaş çorbasını içebileceğiniz en iyi yer. Dekorasyonu sade ve şık olan bu mekana emin olun bayılacaksınız. 🙂
  • Biz kalacağımız evi Airbnb’den ayarlamıştık. Burada önemli olan konu kalacağınız yerdeki ısınma sistemine dikkat etmeniz. Çünkü kaldığımız odada Sovyetlerden kalma bir ısıtma sistemi bulunuyordu ve çalıştırması hiç kolay değildi. Macar arkadaşlar bile gelip açmayı denemediler en son ninelerinin evlerinde gördüklerini söylemişlerdi. 😀
  • En önemlisi bütün şehri yürüyerek gezin!!!

 

Umarım sizler için hem faydalı hem de eğlenceli bir yazı olmuştur. Farklı bir şehir arayışı içerisindeyseniz Floransa Gezilecek Yerler yazımı inceleyebilirsiniz.

 

Mutlu geziler!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umarım sizler için hem faydalı hem de eğlenceli bir yazı olmuştur. Farklı bir şehir arayışı içerisindeyseniz https://reshontheway.com/sanatin-baskenti-floransa-gezilecek-yerler-ve-ipuclari/ yazımı inceleyebilirsiniz.

Mutlu geziler!!!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here