Nevşehir’de Gezilecek Yerler | Nevşehir’de Görmeniz Gereken 11 Mekan

Yörük Kız Nevşehir'de

Nevşehir’de Gezilecek Yerler… Ülkemizin dünyaca ünlü turistik bölgesi Kapadokya’nın da bulunduğu Nevşehir’de görmeniz gereken diğer mekanları anlattığımız Nevşehir Gezilecek Yerler yazımıza hoş geldiniz. Bu güzel coğrafyayı gezdiğiniz bu mekanları da görmenizi tavsiye ederiz.

Nevşehir'de Gezilecek Yerler
Nevşehir’de Gezilecek Yerler

1. Avanos

Avanos’un antik dönemdeki adı Venessodur. Çok sayıda çanak çömlek atölyeleri bulunuyor.  Kızılırmak getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru Avanoslu seramik sanatçıların elinde şekil almış

Kızılırmak Manzaralı butik otellerde kalmanızı tavsiye ederiz.

2. Uçhisar

Uçhisar Kapadokya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Kalenin zirvesin de çok sayıda oyma küp oyma mezar ve büyük sarnıç bulunmaktadır. Bir çok kaleler bulunmaktadır bu kalelere ziyaret gerçekleştire bilirsiniz.

Nevşehir'de Gezilecek Yerler
Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Gün batımı saatlerinde balon uçuşları olması durumunda buradan balonları izleme imkanı da bulunmaktadır.

*Güvercinlik Vadisi

* Tığraz Kalesi

*Kuran Kalesi

Uçhisar Kalesine  Nasıl Gidilir?

Nevşehir’den Uçhisara ilk otobüs 07.00 da başlayarak yarım saate bir otobüs hareket ediyor. Bu yüzden rahatlıkla buraya gelebilirsiniz. Şahsi araçla Ürgüp  ve Göreme yolu üstünde bulunuyor.

3. Avanos Güray Müze

Burada hediyelik eşya olarak çeşitli seramikler görebilirsiniz. Güzel eserleri incelem fırsatı bulurken bir nevi deneyim turu da yapabileceksiniz. Seramik yapımı denemeleri 30-40 TL ücretle deneyebilirsiniz.

4. Ortahisar Kızıl Çukur

Ürgüp ile arasında çok mesafe yok fakat karşımıza Ortahisar civarına daha yakın bir konumda bulunuyor.

Vadileri deneyimlemenin en iyi yolu ise günlük Kapadokya turlarına katılmak. Sabah başlayıp akşam biten bu turlar ve rehberler sayesinde tarihi bilgilere ve bir çok doğal güzellikleri göreceksiniz.  Fotoğrafçılar için bu noktayı özellikle tavsiye ederiz.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız Kızıl Çukura kamp sandalyenizi masanızı, yiyecek ve içeceğinizi alıp harika bir gün batımı seyredebilirsiniz. Eşsiz doğa manzarasıyla huzuru bulacağınıza eminim.

5. Kaymaklı Yer Altı Şehri

Göremeye yaklaşık 35 km’tir. Derinkuyu ilçesine bağlı Derinkuyu yeraltı şehiri Kapadokya’nın en büyük, en kapsamlı ve en çok ziyaret edilen yer altı şehirlerinden birisi konumundadır.

Nevşehir’e 20 km mesafede bulunan Kaymaklı kasabasıdır. 8 katlı olup ilk katı erken dönem olarak tarihlenmiş.

 

Nevşehir'de Gezilecek Yerler
Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Bir topluluğun geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlarla birbirine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri , mutfak ve erzak dolapları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için içten kapatan büyük sürgü taşlar yer alıyor.

Yer altı şehrine giriş ücreti 60 TL. Derinkuyu

6. Atatürk Evi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Atatürk Evi 19. Yüzyılda kerpiç arasına hatıl atılarak inşa edilmiş.

Mustafa Kemal Paşa Sivas kongresi sonrasında Ankara’ya dönerken Hacı Bektaş’a gelmiş, söz konusu evde bir gece konaklamış.

Müzede etnografık eserler sergileniyor.

Müze pazartesi hariç her gün açık ve girişler ücretsizdir.

7. Güvercinlik Vadisi

Bu vadi adını zamanında burada yaşayan halkın kayalara oyarak yaptığı güvercinliklerden almaktadır.

Vadi, doğa yürüyüşleri, vadi bisikleti ve vadi koşusu ve yoga etkinlikleri için elverişli alanlara sahiptir.

8. Balon Seyri

Aşıklar Tepesi – Aşk Vadisi ismiyle anılan, Göreme’nin yanında bulunan panoramik seyir tepesi yüksek bir tepe olma sebebiyle Kapadokya’nın gün doğumunu ve balon uçuşlarını en iyi şekilde seyrede bileceğiniz nokta.

Güneş doğuş saati mevsimsel olarak farklılık gösterebiliyor Genel olarak 04.30- 05.30  gibi balon uçuşları başlıyor.

9. Göreme Açık Hava Müzesi

Manastır eğitimlerinin başlangıç noktası olan Göreme Açık Hava Müzesi, birçok kilise, mezarlık, şapel, şarap mahzeni, yemekhaneden oluşan bir manastır kompleksi. Tüm açık hava müzesini gezmek yaklaşık olarak 2 saat sürüyor. Özellikle yaz aylarında sabah ya da öğleden sonra gezmenizi tavsiye ederiz.

Nevşehir'de Gezilecek Yerler
Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatlerinde ziyarete açık olan Göreme Açık Hava Müzesi  için giriş ücreti 75 TL. Müze kart geçerli.

Açık Hava Müzesi’nin içerisinde yer alan Karanlık Kilise’yi gezmek isteyen ziyaretçilerin ayrıca 8 TL giriş ücreti ödemesi gerekiyor.

10. Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi denince, akla ilk olarak dünya çapında meşhur olan gün batımı manzarası geliyor. Kızıl tüf kayalarının güneşin batışında sunduğu eşsiz manzarayı görmek için bölgeye yıl boyunca binlerce turist geliyor. Vadi, Nevşehir il merkezine yaklaşık 18 kilometre mesafede yer alıyor.

Vadinin sunduğu bu eşsiz manzaranın yanı sıra, doğa sporlarına elverişli alanları ve bölgenin en eski tarihi yapıları arasında yer alan kiliseleri bulunuyor.

Kızılçukur Vadisi’ne giriş ücreti 3 TL.

11. Güldür Dere Vadisi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Nevşehir il merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan kayalar la oyulmuş cilahane kilise ve şaraphaneleri ile dikkat çeken güldür dere Vadisi dikkat çeken doğa yürüyüşleri için ideal yerlerdir.

4 km uzunluğunda olan vadide, trekking turu yaklaşık olarak 1 saat sürüyor

Derinkuyu ismini içerisinde yer alan kuyulardan almış. 60 metre derinliğe sahip bu kuyular havalandırma görevi görüyor. Diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak bu şehirde bulunan vaftiz havuzu, günah çıkartma havuzu ve misyonerler okulu dikkat çekiyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne giriş ücreti 25 TL. Müze Kart geçerli. Rehber eşliğinde gezmek isteyenler için ilçede bu hizmeti sunan kişiler bulunuyor. Ancak bu kişiler yöre halkına mensup kişiler olup profesyonel rehber bulunmuyor. Rehberlik ücreti olarak ortalama 100 – 120 TL.

Şimdiden iyi seyahatler dileriz.

Nevşehir ile ilgili diğer tüm yazılarımız için: Tıklayın

 

 

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Turgay Aksoy diyor

    Güzel bir paylaşım. 2 sene önce gitmiştim ve sizin yazınızla tekrar gitmiş oldum:)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.